Jump to content
BulForum.com

Ot Windows kum Linux


JDFU

Recommended Posts

Guest liquid

nqmam mqsto na harda...189mb imam a nqmam CD 5 za da mi installne gcc i tam razni drugi ot Development...mnogo qko :) .. mai shte se hodi pak na XP a? :)

a zashto tva 4udo nqma BitchX ?

Please insert the medium named "Installation CD 1 (x86) " on device [/dev/ide/host0/bus1/target0/lun0/cd] ..nqmam dumi prosto...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply
Guest liquid

ne mersi. s linux pove4e nqma se zanimavam. i zakvo da 4eta redove kato tupata OS mi e zaela celia hard i ne moga da installna nishto a ? i s tva po-gore deto mi pishe da vkaram CD 1 neznam kade si..aue da se opraat ...XP si e XP i pove4e ako sloja linux da mi gramne monitora!

Link to comment
Share on other sites

Вече хардове под 80ГБ никой не купува. До една година под 160 никой няма да купува. При тези цифри 1ГБ повече изглежда смешен. А за сметка на него получаваш страшно много (явно не си разбрал колко).

i s tva po-gore deto mi pishe da vkaram CD 1 neznam kade si

Ти да не пробва във флопито ? Ако беше прочел малко преди да инсталираш можеше да си малко по-наясно.

 

Разлика м/у уиндоус и линукс е, че уиндоусът те пита и ти му отговаряш, а на линуксът трябва да му се казва. Заради което трябва да се чете.

 

И това, че на уиндоус си свикнал CD-то да ти е на Е:\ не трябва да те бърка за линукса, където е коренно различно. Лесно можеш да се сетиш, че в /dev са ти устройствата (devices). И ако сега ти кажа, че CD-то от /dev/cdrom се mount-ва в /mnt/cdrom (по принцип говоря) сигурно ще ти звучи на китайски.

 

Извикай някой, който се е занимавал поне 1 месец с линукс да ти инсталира линукса и нищо подобно няма да му се струва странно. Ти като си се занимавал 10 години с винбоз мноо ясно че ще гледаш като овца тука и ще се чудиш какво ти казва.

Link to comment
Share on other sites

Abe chovek kaji mi kolko softuer vyrvi s windows! To XP-to e blizo 1GB ama golo kato ohliov. ti za 500MB kolko softuer mojesh da si kachish, a?

Qvno operacionnite sistemi sa nesyvmestimi s nqkoi hora (kakto az sys windows :bgrin: ). Shtom ne ti se zanimava - nedei, no ne mislq che problema e v linux-a!

Link to comment
Share on other sites

Guest liquid

Ne. Opitah da vkaram CD 1 v zahranvaneto! pi4 ti dobre li si? pro4ete li kvo pisah..vkarvam cd 2 i instaliram paket ot cd 2 toi mi vika pusni cd 1 nqkade i tva nqkade ne e cdroma..pone ne tozi koito polzvam v momenta za cd1...a na vsi4koto ot gore svalih si go kato rpm ot neta..i pak mi iska cd 2... emi az neshta da mu kazvam postoqnno kvo da pravi. da si pravi kvoto trqbva i kogato trqbva namesa da me pita. odeve instalirah vaprosnia xchat i purvo mi dade msg 4e DCC get foldera mi e /home i ako iskam da si go smena, i sled tva mi dade nqkva si greshka poradi pak nqkva si pri4ina i go zatvori...sigurno az sum vinoven i za tova..abe nie 'tupacite' se sme vinovni..ina4e OSa e PERFEKTEN...vinagi usera e vinoven..da..suglasen sum. zanimava mi se ama oshte ne ste go razbrali qvno. ina4e zashto shte probvam da go instalna i sled tva da si ba4kam na nego? ama ne..ne mi se 4etqlo, neshto za 1gb sum se prail..men naish kvo me boli 4e sled 1 godina pod 160gb nqma da se kopuva? az si imam malak hard 1.5 i nqma da formatiram C: dqla na golemia HDD, za da se vurna sled 2 dena pak na XP i samo da si gubq vremeto vuv formatirane.kakto i da e..ostavqm vi na mira tva e..shte si karam na XP vie si karaite na linux - vsi4ki shte sme shtastlivi taka. no opitah i to ve4e neznam kolko puti..qvno kakto kazvash..nqkoi OS ne sa suvmestimi s nqkoi potrebiteli..moje i akul da im lipsva moje i ot drugo da e no qvno si prav pone za tova.

Link to comment
Share on other sites

Guest liquid

e az dnes go promenih..sled neveroqtnite iskazvania po moi adres ot edno 4ove4e tuk predi da mu delnat posta...aide vikam men me ostavete i si davaite ve4e po temata a ?

Link to comment
Share on other sites

zna4i imam nqkolko vuprosa. predi vreme probvah linux ot boot cd i mi haresa i sega imam jelanie da sloja linux. pyrviqt mi vupros e moje li da se sloji usporedno s windows i da pita v na4aloto koe da vklu4i, kakto e pri 2 windowsa? v momenta harda mi ne e razdelen, ta trqbva li ga do razdelqm, ako iskam da sloja linux? i o6te edin vupros: linux moje li da izsvetlqva obraza na ekrana, tui kato monitora mi e dosta tumen?

P.S. izvinqvam se za latinicata.

Link to comment
Share on other sites

zna4i imam nqkolko vuprosa. predi vreme probvah linux ot boot cd i mi haresa i sega imam jelanie da sloja linux. pyrviqt mi vupros e moje li da se sloji usporedno s windows i da pita v na4aloto koe da vklu4i, kakto e pri 2 windowsa? v momenta harda mi ne e razdelen, ta trqbva li ga do razdelqm, ako iskam da sloja linux? i o6te edin vupros: linux moje li da izsvetlqva obraza na ekrana, tui kato monitora mi e dosta tumen?

P.S. izvinqvam se za latinicata.

Отговарям на въпросите ти поред:

1. Да линукс може да се инсталира успоредно с уиндоус - стандартния буут мениджър се нарича lilo (LInux LOader) , но има и други като grub например.

2. При линукс забравяме за C:\, D:\ и т.н. Необходимо е да се раздели отново диска, за да се задели място за руут дяла на линукс. Най-лесно би било да си инсталираш Партишън Меджик и с него да си заделиш 2-3 Г (или колкото искаш там), като не забравяш да си създадеш и суап дял (големината на суап дяла по принцип се прави х2 на РАМ, но всъщност при наличие на повече от 256 МБ РАМ, не е необходимо за клиентска машина да е по-голям от 200-300 МБ).

3. Зависи с каква видео карта си, ако си с нВидиа, пробвай да си инсталираш официалните драйвери от nvidia.com, и потърси информация на сайта за този проблем. Аз лично не съм се срещал с него, но мисля, че ще намериш решение, а и google.com ще ти каже много по въпроса.

Ако си с Ати погледни за драйвери на тяхната официална страница, както и за допълнителна информация.

 

*Забележка: Говорейки за Линукс трябва да се знае, че Линукс е наименованието на самото ядро или така наречения kernel. Самата операционна система се нарича GNU/Linux, т.е. линукс ядро+софтуер на GNU.

Link to comment
Share on other sites

ddb много мерси за инфото

JDFY е, как да ги трия, нали трябва да върви и винбозата :)

а и съм решил да си взема някакъв малък хард до 5 гб и на него да сложа линукс, другия нама да го барам.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък не виждам нищо сложно в инсталирането на Линукс,та даже бил той и Слакуеар 10.0.Просто ,чеовек трябва да разбира малко от Файлови системи и ще се сптрави.Най важното при приминаването от Уиндолс към линукс е да се разбере разликата във файловите системи ,който са доста различни

Link to comment
Share on other sites

оО  :confused

Ми те че са различни - различни са, ама какво му е важното ?

 

@Shiro ,Как какво му е важното бе.Някой хора който са свикнали със Уиндолс не могат да си представят как така няма да има C:\ ,D:\.При самата инсталация на Слак например се пита каде да се Маунтнат Партицийте ,и човек който си няма представа от Ext2,ext3,...просто няма да знае какво да направи.Също така Линукс не работи със файлове .Exe .dll това също е доста странно за новите потребители.

Абе трябва да знаете ,че първоначално Линукс сигурно ще ви обърка,но не се отчайвайте и отказвайте при първата трудност.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

,Oct 12 2004, 00:18 AM]

@Shiro ,Как какво му е важното бе.Някой хора който са свикнали със Уиндолс не могат да си представят как така няма да има C:\ ,D:\.При самата инсталация на Слак например се пита каде да се Маунтнат Партицийте ,и човек който си няма представа от Ext2,ext3,...просто няма да знае какво да направи.Също така Линукс не работи със файлове .Exe .dll това също е доста странно за новите потребители.

Абе трябва да знаете ,че първоначално Линукс сигурно ще ви обърка,но не се отчайвайте и отказвайте при първата трудност.... :excl:

az nali za tva kazah kvi sa teq mountvaniq ala bala...na koito mu e trudno da pregleda celiq topic

Link to comment
Share on other sites

Значи имам един проблем със Сусе 9.1.Когато се пусне графичната среда ми излиза един прозорец и ми казва,че мониторът ми не връщал X i Y Стойноста и трябва да ги въведа ръчно иначе шрифтивете са много замръчкани.Та въпроса ми е Колко е Височината и Ширината на 17 инчов монитор в милиметри??? :confused

Link to comment
Share on other sites

,Oct 14 2004, 12:13 PM]

Значи имам един проблем със Сусе 9.1.Когато се пусне графичната среда ми излиза един прозорец и ми казва,че мониторът ми не връщал X i Y Стойноста и трябва да ги въведа ръчно иначе шрифтивете са много замръчкани.Та въпроса ми е Колко е Височината и Ширината на 17 инчов монитор в милиметри???  :confused

Po moite smetki izliza 345.44 mm i 259.08 mm. Obache mnogo ma symnqva chisloto da e edno i syshto za vsichki monitori nai-malkoto, zashtoto idealni 17" nqma. Po dobre vij v saita na proizvoditelq! Osven tova ne sym siguren dali naistina tova se iska ot teb (nikoga ne sym se zanimaval sys suse)

Link to comment
Share on other sites

а коя дистрибуция бихте ми предложили като за начало? Ще ползвам линукс главно за интернет и филми, за друго засега не знам защото не познавам възможностите на линукс

Link to comment
Share on other sites

а коя дистрибуция бихте ми предложили като за начало? Ще ползвам линукс главно за интернет и филми, за друго засега не знам защото не познавам възможностите на линукс

procheti temata malko po-nazad!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...