Jump to content
BulForum.com

Ot Windows kum Linux


JDFU

Recommended Posts

Хора помагаите че се видях в чудо с тоя Линух :) Значи да пьрво да уточня че сьм абслоютен Линух ламер,от една седмица се занимавам горе долу и се зарибих,но всичко е различно и виждам малко зор :rolleyes: Така ,значи машината ми е 1200МХз,256 рам,40 Хард и ГФ4 карта,пробвал сьм 3 LIve CD-ta,Кnoppix,Talix (на бьлгарски) и SUSE 9.1.Пьрвия вьпрос е как да си пусна нета,с ланка сьм ,вьвеждам си ИП-та,ДНС,маски и др. както си е при уиндоуса,но нещо аз ли не го правя както трябва или и нещо друго трябва да се прави,но нямам нет :( .Втория вьпрос ,сега имам 2 партишьна ФАТ32,ако искам да си инсталирам линух какво трябва да направя,да направя още един партишьн,но каква фаилова система и колко голям ще ми трябва ?.Третия вьпрос разбрах че ще ми трябва боот менижьр,но кои и как се работи с него или поне от кьде да прочета за да не се омажа :rolleyes: Забравих да кажа че искам да си сложа ХП и Линух .Ми това е ,а и защо като сьм под Линух не ми дава да трия нищо,някаква грешка ми дава :wacko: .Благодаря на отговорилите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply
Хора помагаите че се видях в чудо с тоя Линух  :) Значи да пьрво да уточня че сьм абслоютен Линух ламер,от една седмица се занимавам горе долу и се зарибих,но всичко е различно и виждам малко зор  :rolleyes: Така ,значи машината ми е 1200МХз,256 рам,40 Хард и ГФ4 карта,пробвал сьм 3 LIve CD-ta,Кnoppix,Talix (на бьлгарски) и SUSE 9.1.Пьрвия вьпрос е как да си пусна нета,с ланка сьм ,вьвеждам си ИП-та,ДНС,маски и др. както си е при уиндоуса,но нещо аз ли не го правя както трябва или и нещо друго трябва да се прави,но нямам нет  :( .Втория вьпрос ,сега имам 2 партишьна ФАТ32,ако искам да си инсталирам линух какво трябва да направя,да направя още един партишьн,но каква фаилова система и колко голям ще ми трябва ?.Третия вьпрос разбрах че ще ми трябва боот менижьр,но кои и как се работи с него или поне от кьде да прочета за да не се омажа  :rolleyes: Забравих да кажа че искам да си сложа ХП и Линух .Ми това е ,а и защо като сьм под Линух не ми дава да трия нищо,някаква грешка ми дава  :wacko: .Благодаря на отговорилите  :)

Otnosno interneta: Probvai s 'ifconfig' (moje da prochetesh 'man ifconfig' za poveche info). Ne razbrah kade gi vyvejdesh teq raboti. :confused .

 

Drugite vyprosi vsichki sme gi obsyjdali v tazi tema, taka che pogledni q cqlata i ako imash nqkakvi vyprosi pitai.

Link to comment
Share on other sites

Мерси,ами пуснах нета на Suse-то но на другите немога,тея работи ги вьвеждам в настроики на ланкартата.Както и да е ,2 часа се мьчих да сложа и дривер на Nvidia и неможах :blink: :woot е*ах маа му.Не е много за мьже Линух,всичко е добре,но е направено по вьзможно наи-трудния начин,явно че трябва да се чете доста.... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Мерси,ами пуснах нета на Suse-то но на другите немога,тея работи ги вьвеждам в настроики на ланкартата.Както и да е ,2 часа се мьчих да сложа и дривер на Nvidia и неможах :blink: :woot  е*ах маа му.Не е много за мьже Линух,всичко е добре,но е направено по вьзможно наи-трудния начин,явно че трябва да се чете доста.... :bgrin:

Na koe ne moja? Na live cd-tata li? Ne se mychi na tqh nqma garanciq che shte uspeesh. A pyk za driver-a ne moga da ti kaja sys sigurnost shot sys suse ne sym rabotil. Na slackware prosto napisah './ edikvo_si_nvidia' i redaktirah '/etc/xorg.conf', kakto beshe opisano v readmeto na driverite.

Predpolagam si se obyrkal za tva za myjete shtoto kakto beshe kazal Linus Torvalds nqkade za vremenata na minix (vdyhnovitelq na open source-a) - 'myjete ne bqha istinski myje, ako ne si napishat driverite sami' :bgrin: . I oshte neshto neznam dali ste zabelqzali, no vyv vyprosite za windows e pylno s takiva ot tipa - 'kak da mahna ....', 'windows smeni ....' i t.n. , dokato linux pravi samo tova, koeto mu kajesh i tochno za tova e rai za vseki, koito iska da se chuvstva kato shef! ;)

Link to comment
Share on other sites

Да се похваля :P снощи си сложих SUSE 9.1 :punk ,много е яко и има доста разлика с Live CD

-тата,голяма борба падна и докато си наглася херците на монитора че е една антика ,Даже и инсталирах Опера и кирилицата :punk ,само едно вьпросче имам Suse-то е на 5 диска,при инстала ми искаше само пьрвите два,та как да си инсталирам другите и какво има в тях

Link to comment
Share on other sites

Да се похваля  :P снощи си сложих SUSE 9.1  :punk ,много е яко и има доста разлика с Live CD

-тата,голяма борба падна и докато си наглася херците на монитора че е една антика ,Даже и инсталирах  Опера и кирилицата  :punk ,само едно вьпросче имам Suse-то е на 5 диска,при инстала ми искаше само пьрвите два,та как да си инсталирам другите и какво има в тях

 

Еми това колко дискове ще ти иска зависи от това колко софтуеар си селектирал за инсталиране,ти най-вероятно си го оставил на дефаут.Ако искаш да инсталираш допълнителен софтуеар просте включи Yast и дай Install New Software или нещо такова беше.Ще ти се Покаже списак със всичкия софтуеар на 5 Диска и от там избираш.

Link to comment
Share on other sites

,Oct 17 2004, 22:56 PM]

Еми това колко дискове ще ти иска зависи от това колко софтуеар си селектирал за инсталиране,ти най-вероятно си го оставил на дефаут.Ако искаш да инсталираш допълнителен софтуеар просте включи Yast и дай Install New Software или нещо такова беше.Ще ти се Покаже списак със всичкия софтуеар на 5 Диска и от там избираш.

 

Имам Проблем

Не мога да стартирам Apache2 on Suse9.1.Когато напиша httpd2 ми дава съобщение за грешка:httpd can`t start,the file etc/apache2/system.d/include.conf is missing.

Как да го оправя???

Преинсталирах Апачето от Диска и пак същото нещо??? :confused

Link to comment
Share on other sites

,Oct 19 2004, 00:10 AM]

Имам Проблем

Не мога да стартирам Apache2 on Suse9.1.Когато напиша httpd2 ми дава съобщение за грешка:httpd can`t start,the file etc/apache2/system.d/include.conf is missing.

Как да го оправя???

Преинсталирах Апачето от Диска и пак същото нещо??? :confused

Ами то си пише къде ти е проблема. Липсва ти конфиг файла.

Link to comment
Share on other sites

Ми тва и на мен ми е ясно,ама от каде да го взема тоя конфиг файл.Преинсталирам Апачето същата работа.Аз ли трябва да го напиша.Аиде някой да го пасътне тука ако меже :tongue .

Link to comment
Share on other sites

,Oct 18 2004, 23:10 PM]

Имам Проблем

Не мога да стартирам Apache2 on Suse9.1.Когато напиша httpd2 ми дава съобщение за грешка:httpd can`t start,the file etc/apache2/system.d/include.conf is missing.

Как да го оправя???

Преинсталирах Апачето от Диска и пак същото нещо??? :confused

 

Отвори конфигурационния файл на apache:

/etc/sysconfig/apache и в него трябва да има ред:

HTTPD_CONF_INCLUDE_FILES=/etc/apache2/system.d/include.conf

Просто коментирай този ред (слага се знака # в началото на реда) и опитай да пуснеш apache наново.

Link to comment
Share on other sites

Отвори конфигурационния файл на apache:

/etc/sysconfig/apache и в него трябва да има ред:

HTTPD_CONF_INCLUDE_FILES=/etc/apache2/system.d/include.conf

Просто коментирай този ред (слага се знака # в началото на реда) и опитай да пуснеш apache наново.

 

Оф.10х

Оправих го ама файла не беше в etc/sysconfig/apache

а в etc/apache2 и реда не беше същия ,но схванах идеята. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

,Oct 20 2004, 08:24 AM]

Оф.10х

Оправих го ама файла не беше в etc/sysconfig/apache

а в etc/apache2 и реда не беше същия ,но схванах идеята. :rolleyes:

 

Възможно е. Не ползвам Suse и малко на фантазия ги споменах нещата, но наистина по-важна е идеята, а не подробностите ;)

Link to comment
Share on other sites

Посъветвайте ме коя дистрибуция на линукс да ползвам. Трябва ми най-вече за програми от рода на флаш, дреам и графични разни. Принципно за работа ми трябва че получавам обриви от това ХП вече.

 

Значи имам един Кноппих 3.4 на харда, ама малко не ми харесва как работи точно... Дайте акъл какво да ползвам. Нещо за начинаещ в тази ОС. Не разбирам от Линукс, но се принуждавам да работя на него и да го "уча" :) което като цяло ми допада де ;)))) (ако успея да си сложа хубави драйвери на ГФ4-ката, щот нещо КДЕ ми лагва ;))

Link to comment
Share on other sites

Посъветвайте ме коя дистрибуция на линукс да ползвам. Трябва ми най-вече за програми от рода на флаш, дреам и графични разни. Принципно за работа ми трябва че получавам обриви от това ХП вече.

 

Значи имам един Кноппих 3.4 на харда, ама малко не ми харесва как работи точно... Дайте акъл какво да ползвам. Нещо за начинаещ в тази ОС. Не разбирам от Линукс, но се принуждавам да работя на него и да го "уча" :) което като цяло ми допада де ;)))) (ако успея да си сложа хубави драйвери на ГФ4-ката, щот нещо КДЕ ми лагва ;))

 

Аз ти препоръчвам Сусе.

И да попитам нещо тък за да не отварям друга тема.

От каде мога да си друпна PHP-NUKE 7.5???

Link to comment
Share on other sites

Minalata sedmica instalirah RH9. Ne moga da kaja 4e razbiram mnogo ot linux, no tova 4e sam rabotil s DOS mi pomaga. Instaliral sam si RH9 na vtori disk (na parvia e Windows 2003 :( kakvo da se pravi) no hda1 ne6te da se mountva. Dava mi 4e tazi versia na kernel ne podarja NTFS. Daje cifrovia aparat koito pod windows go dava kato removable disk, otkriva 4e e disk s FAT, no i nego ne moje da mountva :confused . Ina4e kato startiram Knoppix3.1 si gi poznava perfektno.

Kak da gi opravia tezi ne6ta? :(

Link to comment
Share on other sites

Minalata sedmica instalirah RH9. Ne moga da kaja 4e razbiram mnogo ot linux, no tova 4e sam rabotil s DOS mi pomaga. Instaliral sam si RH9 na vtori disk (na parvia e Windows 2003 :(  kakvo da se pravi) no hda1 ne6te da se mountva. Dava mi 4e tazi versia na kernel ne podarja NTFS. Daje cifrovia aparat koito pod windows go dava kato removable disk, otkriva 4e e disk s FAT, no i nego ne moje da mountva :confused . Ina4e kato startiram Knoppix3.1 si gi poznava perfektno.

Kak da gi opravia tezi ne6ta? :(

 

Много стара версия си сложил. Трябваше да инсталираш Fedora Core 2 или някоя от последните версии на Mandrake или Suse с ядра 2.6.х за да ти върви всичко това гладко.

Не че не може и на RH9 да се монтира NTFS, но ще трябва да се компилираш ръчно модула за NTFS поддръжката (в тези по-стари версии NTFS поддръжката се водеше все още експериментална и не получаваш готово компилиран модул).

За апарата трябва да дадеш повече информация за проблема. Предполагам, че може просто да се наложи да напишеш в конзолата modprobe fat, но може и нещо друго да прави проблем.

Все пак моя съвет е да си преинсталираш някоя последна версия с ядро 2.6.х. ;)

Link to comment
Share on other sites

За апарата трябва да дадеш повече информация за проблема. Предполагам, че може просто да се наложи да напишеш в конзолата modprobe fat, но може и нещо друго да прави проблем.

Все пак моя съвет е да си преинсталираш някоя последна версия с ядро 2.6.х. ;)

Ve4e svalih vsi4ko ot updates.redhat.com vsi4ko za i686 dano stane.

opitah da go mountna no dade sa6toto saop6tenie kato diska.Predpolagam 4e problema 6te se re6i sled updata. Aparata e Casio exlim EX-S2 pove4e info na http://world.casio.com/exilim/en/ex_s2/style/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Аз лично ползвам 1 такава програмка , зареждам компа от флопи или СД-РОМ и записвам (възстановявам) МБР , ЕМБР и ФАТ във (от) файлове. Казва се MBRtool .

Например копираш програмката на ДОС бут-дискетата , бутваш от нея , пишеш mbr , вади ти хелпа , избираш каквото трябва и сейвваш каквото искаш след като си инсталирал Линукс. После ако (по-скоро когато :D ) (пре)инсталираш Уиндоус , зареждаш от дискетата , и възстановяваш това , което Уиндоус-а е скапал. Много е лесно.

 

Мисля чи има и по лесен начин прител. Аз например когато инсталирам Линукс му казвам да си слложи буутлоадера не в MBR а на неговия си дял от HDD-то. И по Виндовса си инсталирам - Boot magic. Това го има в инсталацията на Partition magic и представлява както се досещаш буутменджър. Прави се отделен дял за Boot magic-a във FAT 16 формат - да речем 100 МБ най много. Има си много лесен за настройка GUI и разпознава някои OS автоматично. И при стартиране на компютъра се зарежда първо той и предлага меню за избор на OS.

 

Ако и когато се наложи преинсталация на Виндовса се инсталира наново Boot magic-a и се настроийва под Виндовса. Това е ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Имам един въпрос относно Слакуаре10.Значи най-накрая си разбрах H & V честотите на монитора и успях да го пусна на 85 херца,но проблема е ,че картината стой малко в дясно ,има ли някакъв тоол в слака с който се Мести картината на екрана както е в Сусе.Аз мога да го наглася и ръчно от монитора ,но тогава когато превключа на Уиндолс картината ми стой в ляво :P

10х :)

Link to comment
Share on other sites

И при мен го има този проблем .. със същото дистро съм но аз понеже не минавам на винбозе съм си я направил от монитора настройката и всичко е куул :) А BTW дойде ми една идея .. не те знам с каква Video ката си но аз като си сложих на 9.1 преди бая време driverite на nVidia екрана пак мина встрани така както си беше на бозица .. така че пробвай това . Обаче това си беше на 9.1 сега сам с 10.0 и не помня дали в началото след инстала е бил мръдната картината ... аве общо взето четене му е майката и експериментиране или другият вариянт е примирението с това че (не се справяш с проблема) монитора ти е настрани :)

Link to comment
Share on other sites

Използвайте xvidtune, нагласете картината, накарайте го да изпише в конзолата новия modeline и го използвайте в XF86Config-4 или XF86Config.

Link to comment
Share on other sites

Абе стига сте зарибявали хората с този Линукс. Има и други ОС ;)

 

Моят съвет е - отделен диск и да се избират от биос. Иначе стават големи бози с линукс боотлоадерите при деинсталиране. Най добре отделен компютър :)

[/quot]

 

Vqrno e, ima. No predpolagam, 4e nqma6 predvid MacOS ili OS/2, a ostanalite,sa predimno raznovidnosti na UNIX. A opredeleno instalatora na SuSE e dale4 napred ot tozi na FreeBSD naprimer. Kolkoto do windows ... e, izglejda krasivo (prez pove4eto vreme:)). Edno slabo, raznebiteno, s po4ti izgorql HD PC pod Slackware, v prodyljenie na 2 meseca go restartirah 1 (vednyj). Posle mu slojiha Win98 i se naloji da polzvam 'Reset' prez okolo polovin 4as. A vky6ti imam XP, koeto makar i dale4 pred 98, ot vreme na vreme prosto zaspiva i ne reagira na ni6to. A instaliraneto i nastroikata na ednoto ne mi izglejda po slojna otkolkoto na drugoto.

I nqma nujda ot otdelno PC. Samo vnimatelno pri t. 2 (vj po-gore) ot instalaciqta.

Link to comment
Share on other sites

Nqkoi moje li da mi kaje kyde da otkriq MandrakeLinux kniga za na4inae6ti, za6toto skoro wreme si install-nah Mandrake 10.0 i razbrah kolko malko rabiram. Ne moga da si startiram nito *.rpm nito *.tar, ob6to vzemo ni6to ne moga da naprawq. Obqsnete mi ot kyde da si namerq knigata za Mandrake za da moga da se poobrazowam. Blagodarq Wi predwaritelno

p.s. Towa mi e pyrwata statiq koqto pi6a tuk ;-)) :punk :punk :punk

Link to comment
Share on other sites

Nqkoi moje li da mi kaje kyde da otkriq MandrakeLinux kniga za na4inae6ti, za6toto skoro wreme si install-nah Mandrake 10.0 i razbrah kolko malko rabiram. Ne moga da si startiram nito *.rpm nito *.tar, ob6to vzemo ni6to ne moga da naprawq. Obqsnete mi ot kyde da si namerq knigata za Mandrake za da moga da se poobrazowam. Blagodarq Wi predwaritelno

p.s. Towa mi e pyrwata statiq koqto pi6a tuk ;-)) :punk  :punk  :punk

 

Тук има подробна документация за начинаещи, но е на английски. Не знам дали има нещо толкова подробно преведено на български.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Свалих от Warez-a suse 9.2 pro, инсталирах го и сега немога да влезна в линукса иска потребител и парола. на едно място в инстала ме пита за парола, сега неще да влезне с нея. И кабелния модем неще да конфигурира както трябва? моля да ми обясните по подробно как да се справя с тоези проблеми все пак съм абсолютен linux ламер. :(

 

Благодаря предварително

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...