Jump to content
BulForum.com

Ot Windows kum Linux


JDFU

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Май ядрото нямаше компилиран модул за NTFS и трябваше да ко прекомпилираш с този модул. Ама това го бях чел някъде из този форум. Преглеждай старите теми преди да постваш!

Link to comment
Share on other sites

iskam da popitam koq e nai-dobrata kniga za RED HAT , imam i edin problem v momenta sam s RED HAT 9.0 no nemoga da si vlezna v NTFS dqlovete

 

Повече инфо тука:

http://linux-ntfs.sourceforge.net/

Има готов rpm пакет, който трябва просто да го инсталнеш. И после да си маунтнеш нтфс дяловете съответно.

Link to comment
Share on other sites

iskam da popitam koq e nai-dobrata kniga za RED HAT , imam i edin problem v momenta sam s RED HAT 9.0 no nemoga da si vlezna v  NTFS dqlovete

Използвай софтуера, описан на този сайт. Да благодарим на Jan Kratochvil, че се е сетил да създаде този софтуер :).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте и от мен. Предварително се извинявам, че въпросите ми може да ви се сторят много идиотски, но съм с Linux от около 2 дни.

Първо, инсталацията минава успешно, обаче така и не успях да определя swap partition :( . При инсталацията давам "/" за root partition на първия дял, "/boot" за boot partition на втория и при опита "/swap" на третия ми дава някаква грешка :blink: . Затова сложих всичко в един partition "/" и инсталацията се получи(подозирам, че тези които разбират от Linux сега се спукват от смях :lol: ). Та въпросът ми е как точно да определя този swap partition ako ne s "/swap".

Второ, доколкото успях да прочета в нет-а трябва да изпиша "startx" за да получа достъп до графичната среда и там да оправя резолюцията, но непонятно защо xconfigurator-ът не се стартира :cry .

Ще ви бъда много благодарен ако помогнете.

 

Ама съм задръстен, за Red Hat 9 става въпрос :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

Здравейте и от мен. Предварително се извинявам, че въпросите ми може да ви се сторят много идиотски, но съм с Linux от около 2 дни.

Първо, инсталацията минава успешно, обаче така и не успях да определя swap partition :( . При инсталацията давам "/" за root partition на първия дял, "/boot" за boot partition на втория и при опита "/swap" на третия ми дава някаква грешка :blink: . Затова сложих всичко в един partition "/" и инсталацията се получи(подозирам, че тези които разбират от Linux сега се спукват от смях :lol: ). Та въпросът ми е как точно да определя този swap partition ako ne s "/swap".

Второ, доколкото успях да прочета в нет-а трябва да изпиша "startx" за да получа достъп до графичната среда и там да оправя резолюцията, но непонятно защо xconfigurator-ът не се стартира :cry .

Ще ви бъда много благодарен ако помогнете.

 

Ама съм задръстен, за Red Hat 9 става въпрос  :rolleyes: .

 

За Swap се определя отделен дял от диска, който е с id=82 (Linux swap). Не можеш да му задаваш номарлни дялове, още повече монтирани като /swap. Обикновено размера на този дял е около два пъти размера на RAM на машината.

 

X-a може да се стартира и автоматично (чрез услугата xdm), но в твоя случай трябва повече информация от логовете за да се установи евентуалния проблем.

Link to comment
Share on other sites

Добре, приемаме, че хардът ми е разделен на 1 част от 2.5GB, една от 5, една от около 45 и още една част от 2.5GB като всички са FAT. При инсталацията изтривам единия от 2.5GB-овите FAT partition и на негово място си правя /boot partition от 100MB, / partition малко под 2GB и след това какво да направя за swap ако приемем, че имам 256MB RAM и останало около 512MB unpartitioned space. И благодаря за предишния отговор, като оправя това ще го мисля X-a :laughing: .

Link to comment
Share on other sites

Добре, приемаме, че хардът ми е разделен на 1 част от 2.5GB, една от 5, една от около 45 и още една част от 2.5GB като всички са FAT. При инсталацията изтривам единия от 2.5GB-овите FAT partition и на негово място си правя /boot partition от 100MB, / partition малко под 2GB и след това какво да направя за swap ако приемем, че имам 256MB RAM и останало около 512MB unpartitioned space. И благодаря за предишния отговор, като оправя това ще го мисля X-a  :laughing: .

 

Останалите 512МВ ги задаваш просто като дял с тип: linux-swap, като не се опитваш да го монтираш никъде.

Link to comment
Share on other sites

А някаква идея защо, по дяволите, при инсталацията не ми дава да направя повече от два partition-a. Ако например поставя swap partition и root partition не ми дава да направя boot :angry: . Просто влизам и давам всичко както при другите partition-и при които се получава, но при третата ми дава грешка като опитах всяка последователност при създаването на трите partition-а :confused .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
А някаква идея защо, по дяволите, при инсталацията не ми дава да направя повече от два partition-a. Ако например поставя swap partition и root partition не ми дава да направя boot  :angry: . Просто влизам и давам всичко както при другите partition-и при които се получава, но при третата ми дава грешка като опитах всяка последователност при създаването на трите partition-а  :confused .

Щото ги правиш primary. Максималния брой на този тип дялове е 4. Трябва да създадеш extended (ако вече нямаш) и вътре в него да създадеш logical дялове.

Link to comment
Share on other sites

Днес си създадох втори партишън ext3 който искам да го ползвам като помощен на първия на когото ми е качен Slackware-а обаче пуснах Slack-а (втория партишън го направих под ВинБоз) и не ми го засече та въпроса ми е как да го заредя ?

Link to comment
Share on other sites

Ако правилно те разбирам - след като си създал нов партишън не си го записал в таблицата с партишъните (/etc/fstab). Ако го добавиш там (трябва да знаеш кой /dev/hd?? е - пробвай с fdisk -l мисля че беше да видиш всички дялове) трябва да си го засича автоматично вече.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Имам един въпрос. Искам да премина на Линукс, но не знам на кой. :confused На HDD-то имам свален Mandrake 10.1, да качвам ли него или да свалям друг?

Link to comment
Share on other sites

Имам един въпрос. Искам да премина на Линукс, но не знам на кой. :confused На HDD-то имам свален Mandrake 10.1, да качвам ли него или да свалям друг?

Прегледай темата...в нея е обяснено поне 3 пъти за тоя въпрос.

Link to comment
Share on other sites

На мен първия ми не LiveCD Linux беше Mandrake 10.1 при него всичко е много опростено и няма да имаш никакви проблеми с инсталация и настройка. Единствения проблем е че инсталацията поне на мен ми отне МНОГО време (над 2 часа като не броя настройката на ОС). Така че като за начало да се запознаеш с какво става на въпрос пробвай с него само 1 забележка където те пита каква графична среда да стартира по дефоут пише Window Maker или нещо подобно да си избереш КДЕ :) Според мен като за начало Mandrake е добър избор освен ако не ти прави проблеми с хардуера иначе също така SuSe е добър вариант.

Link to comment
Share on other sites

Аз не се срещам за пръв път с Линукс, но не съм работил много. Спомням си, че с Mandrake срешнах проблем с пускането на нет-а.

Link to comment
Share on other sites

Аз не се срещам за пръв път с Линукс, но не съм работил много. Спомням си, че с Mandrake срешнах проблем с пускането на нет-а.

Пускането на нета няма почти нищо общо с дистрибуцията!

Link to comment
Share on other sites

Ka4ix si Lunix, ne6to vrazkata s net-a mi e mnogo bavna nqkoi moje li da mi pomogne. Sas Suse 9.2 Professional sam.

 

P.S. Sorry 4e pi6a na sliokavica, no o6te ne znam kak da si ka4a ciryl.

 

~Edit~

Pri download vrazkata e idealna, no mnogo bavno mi otvarq stranicite. :confused

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

С 200GB Seagate SATA съм и имам Вин ХП ,като исках да кача Мандрейк 10 ми казва ,че таблицата на хдд-то е твърде повредена и може да я оправи само ,ако ми изтрие всичко.. Друго решение ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...