Jump to content
BulForum.com

Каква видео карта трябва за 1080p...1440p...


Recommended Posts

Интересува ме каква видео карта трябва (минимум) за да може да се гледа без проблем видео на 1080p и съответно за 1440p. Въпроса е принципен, не питам за конкретна машина. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Всяка видео карта излезла през последните 5 години ще ти свърши работа, но процесора също е важен за Full HD и 4К видео.

 

Един приятел имаше някакъв Athlon с GT630 , при който му насичаха клипчетата в YouTube и Full HD едва вървеше.
Сложихме му i5 3470 без да сменяме картата и всичко литна. Не съм тествал 4К.

Link to comment
Share on other sites

Тъй като не съм много навътре в материала и незнам какво са пускали последните 5г.... има ли връзка с това колко гб е картата? 1гб достатъчен ли е? 

 

А за процесора, до колкото знам има различни поколения, всяко i5 ли ще стане? i3 слабо ли е?

 

За 4k не ми трябва. До 1440p или мин. 1080p. поне.  

Link to comment
Share on other sites

Няма значение колко е паметта на картата. 1ГБ е напълно достатъчен.

 

Всеки i5 ще е достатъчен. Иначе и i3 ще стане за видео.

 

Примера го дадох само защото такъв беше моя случай. Исках да ти покажа как процесора има по-голямо значение от видеокартата.

 

Ако искаш да правиш медия център, по-добре си вземи една специална кутийка. Процесорите там са разработени само с видео рендър като цел и се справят много добре. Моята евтиния пуска Full HD видео като 70% от 2ГБ паметта остават свободни, а от 4-те ядра на процесора, само първото се натоварва на 5-15%. Пре-достатъчно ще е и за 4К.

Link to comment
Share on other sites

Иначе и i3 ще стане за видео.

 

Не само - на лаптоп с Core2Duo на 2.1 Ghz и базова видеокарта на ATI (HD2600 с 256 MB) FullHD&30fps клиповете от тубата вървят идеално - започват да накъсват само ако са на 60fps, а ако се гледат офлайн дори и те вървят без накъсване.

Link to comment
Share on other sites

Не само - на лаптоп с Core2Duo на 2.1 Ghz и базова видеокарта на ATI (HD2600 с 256 MB) FullHD&30fps клиповете от тубата вървят идеално - започват да накъсват само ако са на 60fps, а ако се гледат офлайн дори и те вървят без накъсване.

 

Битрейта на YouTube е доста по-нисък от този на Full HD филм с DTS звук.

Link to comment
Share on other sites

Знам, само споделям...и съм наясно, че това е минималният сетъп, с който може да се гледа фул-ейч-ди що годе комфортно, но в момента в който се добави някой по-тежък кодек или някакво многоканално аудио е напълно вероятно да се появят проблеми.

 

П.П. Между другото регистраторът ми записва клипчетата с доста широка лента - нещо от рода на 15-16 мегабайта на 30 fps и на същата конфигурация нямам проблеми...разбира се аудиото там не е многоканално.

Link to comment
Share on other sites

Всяка карта, която в описанието й пише HDCP ready, може да чете високи резолюции. ~от 2004 насам. Тия новите процесори, които не е нужно да сменяш картата са такива с графични ускорители в тях и затова няма нужда от смяна на GPUто - това за всички i версии....

Link to comment
Share on other sites

Ако искаш да правиш медия център, по-добре си вземи една специална кутийка.

Каква е тази специална кутийка? За mini pc ли говориш? По принцип ми трябва линукс за това което търся. 

Link to comment
Share on other sites

Тия новите процесори, които не е нужно да сменяш картата са такива с графични ускорители в тях и затова няма нужда от смяна на GPUто - това за всички i версии....

 

Те са с графични ускорители, но тоя графичен ускорител използва ли се изобщо ако е монтирана външна видео карта?

 

Каква е тази специална кутийка? За mini pc ли говориш? По принцип ми трябва линукс за това което търся. 

 

За Android Media Player кутийка говоря. Mini PC-тата са по-скъпи.

Машината ти трябва и за нещо различно от пускане на 1440p видео ли? Защото ако ти трябва само за медия плейър, който да използваш вместо компютъра/вградения в телевизора - то андроид кутийката ще ти свърши работа.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност като се поразтърсих се оказа, че може и да стане с андроид. Гледам има китайски за по 60-70 лв. и пише, че пускат 4к видео. Дали може да им се разчита или бързо се изхабяват? 

 

Също така гледам, че вървят с дистанционно вместо с клавиатура и мишка. Лесно ли се навигира с тях? И реално ползвам ли пълните функционалности на андроид или е ограничено само до гледане на тв?

Link to comment
Share on other sites

Ами, въпроса ти е доста обширен.

 

Зависи от кутиийката. Кое ти е приоритет? Да гледаш филми без проблем или да има Функции и приложения на Андроид?

Имаш ли ресивер или си пускаш звука от телевизора?

Link to comment
Share on other sites

Ами, може да се ползва за сърфиране и чат. Все пак си е Андроид. Не е ясно кое чат приложение е налично за Андроид ТВ, защото като цяло чата на телевизор е леко мазохистичен.

Малко ще е сложно обаче при това положение да се намери бокс, на който Коди да работи безпроблемно ако имаш ресивер, към който искаш да пускаш многоканален звук, защото не каза.

 

Избери си някой по цена и ще го видим. Ако не ти е толкова важен чат-а, избери си някой с Amlogic S905 или S905X, който да ти покрива изискванията за LAN/Wi-Fi/BT и можеш да му сложиш LibreELEC, който си е OS специално пригоден за медиен плейър.

Link to comment
Share on other sites

Чат приложение е малко пресилено. Имах в предвид писане на url-и, търсене в тубата и сърч като цяло, просто за по-накратко написах чат. :)

Също така не смятам да ползвам коди (или поне до колкото съм запознат). VLC ми служи вярно от години и не мисля да го сменям. А за тв смятам да ползвам на булсатком.

 

За звука забравих да напиша.... тв-то ми е вързано към уредбата (антична, 4 канална), нямам намерение да я сменям близките години. Би трябвало звука който се пренася през hdmi-a да е достатъчен. 

Link to comment
Share on other sites

Чат приложение е малко пресилено. Имах в предвид писане на url-и, търсене в тубата и сърч като цяло, просто за по-накратко написах чат. :)

Също така не смятам да ползвам коди (или поне до колкото съм запознат). VLC ми служи вярно от години и не мисля да го сменям. А за тв смятам да ползвам на булсатком.

 

За звука забравих да напиша.... тв-то ми е вързано към уредбата (антична, 4 канална), нямам намерение да я сменям близките години. Би трябвало звука който се пренася през hdmi-a да е достатъчен. 

 

Ако все още си говорим за Андроид ТВ Бокс, VLC не е оптимизиран за работа с дистанционно, та точно след първия филм ще се откажеш от него и ще продължиш да си го използваш само на компютъра.

 

Коди е оптимизиран за работа с дистанционно на голям екран, затова е и перфектен вариант. Прави ти библиотека на филмите и всичко става красиво и лесно.

 

Доставчика на телевизията няма отношение в случая към Андроид ТВ Бокс-а.

 

Ами, по HDMI до телевизора ли ще караш звука? Или от кутийката ще го пуснеш към уредбата? 4-те канала реални 4 канала съраунд ли са, или просто си е един стерео канал с по 2 тонколони на всеки? Ако са съраунд, уредбата поддържа ли декодери?

Link to comment
Share on other sites

Ако все още си говорим за Андроид ТВ Бокс,

Аз с идея за друго започнах, ама май това излиза, че е най-оптималния вариант. 

 

Не, нормална стерео уредба е. 2 канала са, просто говорителите са с различна големина. Смятам да не си усложнявам живота с нови кабели който да сменям когато не ползвам новото устройство. Новото ще пуска звука по hdmi, а телевизора на свой ред към уредбата. Коди поддържа си субтитри?

Link to comment
Share on other sites

Тъй като ми стана интересно за тези Android Box-ове, може ли някой конкретен модел, или който и да е с посочените процесори би свършил работа?

Link to comment
Share on other sites

Тъй като ми стана интересно за тези Android Box-ове, може ли някой конкретен модел, или който и да е с посочените процесори би свършил работа?

 

Аз съм с предната версия на този:

 

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html

 

Китайски е до мозъка в костите си, но има поддръжка на LibreELEC за него и става перфектен медиа център.

Ако някой иска повече екстри, като надеждно Wi-Fi (защото това не струва без модификации) и Gigabit LAN, може да погледне и други модели, на други китайски производители. Цените им са около тази ($30-80). "Марковите" са по $100-150.

Link to comment
Share on other sites

Китайски е до мозъка в костите си, ..

 

Off/ Интересно след като е made in China и се продава в 100% китайски сайт какъв точно очакваш да бъде. ;)

Link to comment
Share on other sites

Аз с идея за друго започнах, ама май това излиза, че е най-оптималния вариант. 

 

Не, нормална стерео уредба е. 2 канала са, просто говорителите са с различна големина. Смятам да не си усложнявам живота с нови кабели който да сменям когато не ползвам новото устройство. Новото ще пуска звука по hdmi, а телевизора на свой ред към уредбата. Коди поддържа си субтитри?

 

Ами ако идеята ти е била за Mini PC с много други възможности - това не е твоя вариант.

 

Ако идеята ти е за Android кутийка с Android приложения - това върши работа, но може да имаш проблем с някои филми.

 

Ако идеята ти е за медия плеър, то тези кутийки са перфектен вариант, но след като ги лишиш от Андроид-а и сложиш LibreELEC.

 

Не че с Андроида няма да си работят, но може да срещнеш неразрешими проблеми, защото производителите им ги пускат на пазара, изчистват най-критичните бъгове с 2 ъпдейта и ги зарязват след 1 месец.

 

Коди поддържа абсолютно всичко. Все пак единствената му цел е да е медиен център. Поддържа музика, филми, видео клипове, че дори и интернет телевизия, ако можеш да се справиш. Не съм я пробвал тая функционалност, защото всичките легални плъгини искат абонамент, а с нелегални нямам нерви да се занимавам. Иначе може да си направиш хиляди канали с възможност за запис, програма и т.н.

 

Субтитри сваля автоматично от Opensubtitles ако нямаш в папката на филма.

Off/ Интересно след като е made in China и се продава в 100% китайски сайт какъв точно очакваш да бъде. ;)

 

Това беше метафора, за евтината изработка. Има други Китайски кутийки, правени в Китай, които се справят доста по-добре.

Link to comment
Share on other sites

Ако идеята ти е за Android кутийка с Android приложения - това върши работа, но може да имаш проблем с някои филми.

 

Какви проблеми може да има? 

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с предната версия на този:

 

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html

 

Китайски е до мозъка в костите си, но има поддръжка на LibreELEC за него и става перфектен медиа център.

Ако някой иска повече екстри, като надеждно Wi-Fi (защото това не струва без модификации) и Gigabit LAN, може да погледне и други модели, на други китайски производители. Цените им са около тази ($30-80). "Марковите" са по $100-150.

 

 

Благодаря, ще го погледна.

 

А ето такъв вариант с клавиатура или като цяло не си струва да се използва Android-a на такива машинки?

https://www.aliexpress.com/item/2GB-RAM-16GB-ROM-NEXBOX-A95X-Smart-TV-Box-Amlogic-S905X-Quad-core-64-Bit-Android/32721555689.html?spm=2114.01010208.3.1.ImJOuC&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10000074_10000032_119_10000025_10000029_430_10000028_10060_10000067_10062_10056_10055_10000062_10054_301_10059_10099_10000022_10000013_10103_10102_10000016_10096_10000018_10000019_10000056_10000059_10052_10053_10107_10050_10106_10051_9982_10000053_10000007_10000050_10084_10083_10000047_10080_10082_10081_10110_10111_10112_10113_10114_10115_10037_10000041_10000044_10078_10079_10077_10000038_10073_10000035_10121,searchweb201603_3,afswitch_4,single_sort_2_total_tranpro_desc&btsid=39b0b499-2ca3-47f1-851c-84c5dd1801bf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...