Jump to content
BulForum.com

Не го бива линукса за десктоп и това е...


Recommended Posts

............но след като прочетох тази скромна статийка http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl...s&key=362688728 , Линукс доста ми падна в очите... И аз съм свидетел как наистина Mandrake 9.1 с KDE 3.2 (май че беше...) се влачи на машина Duron spitfire 950 mhz със 256 Мб DDR оперативна памет!

... Не знам, не съм чак толкова компетентен по въпроса, ама баси! На това същото компче Xp-то фърка, фърка :) (не, че прехвалвам виндовс-а)

 

Regards.

Добре де! (почвам леко да се нервя)

Представи си: седнал си на масата и си пиеш бирата (или каквото там пиеш, примерно мляко с какао, все едно).... Та идва при теб един пич (да речем познат) и ти вика: "абе, защо го пиеш това синьото нещо?" Ти се оглеждаш, гледаш си чашата и питаш: "Кое синьо, бе кьорчо?". "Ами това в чашата ти е синьо! Глей 'къф смотан цвят има!". Ти пак си гледаш бирата/какао и не разбираш. Пича продължава: "Четох една супер статия от едни, дето са пили синя бира/какао и да знаеш, че за нищо не става.". Е, явно този срещу теб е или далтонист или нещо му хлопа дъската.

 

Тези приказки/статии за това, че Линукс не става да десктоп са същите. Просто не е вярно. Бил бавен, бил смотан, бил.... абе не ставал.. Синя бира/какао няма!!! Няма да ме убедите - нито със статии, нито с примери.

 

Момчета (и момичета ако ги има)! Както пиша многократно (и не само аз, ами и "кръстника") АЗ РАБОТЯ ЕЖЕДНЕВНО НА ЛИНУКС и той си върви и пее.

Не съм в конзола, не съм на сървър, работи в графика, гледам филми, играя на него, пиша документи на OpenOffice и ги пращам на колегите с бозата, и т.н.. Разберете! Не мога да се съглася с някакви простотии и статии които са писани от олигофрени, дето само са чували за проблемите.

Ако някоя машина се в влачила с Линукс, какво от това? Ако някъде Прозорец ХР работи добре, какво от това?

 

Един съвет към всички, дето пишат тук: добре е постовете да не са провокативни (да, знам, че е трудно). Примерно, този топик можеше да се казва "Не останах доволен от Линукс, като десктоп", или "Проблеми с Линукс Мандрейк", или "Бавна машина - help!". Нещо от сорта....., ама не " Не го бива линукса за десктоп и това е...". Това само показва неумението (и което е по-лошо) и нежеланието на някой да се справи с проблема. Какво носи този постинг? Нищо за никой - излишно е. Тук сме за да помагаме за проблеми, не да се убеждаваме, кое за какво е и какво прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
... ти въобще си нямаш представа какво количество "дръвца" са ми минавали през рецете  ....

Може! Може и Линукса да е напреднал доста повече от това което беше тогава. Извинявай но на същото това 'дърво' ми отне точно 20мин да си му кача Джам /както обичате да го наричате/ и беше готов за работа! С Линуксчето /май Ред Хат беше/ след половин ден достигнах до резолюция 320х200 !!!!! Е не е решение за мен, сори, лично предпочитание.

Link to comment
Share on other sites

Може! Може и Линукса да е напреднал доста повече от това което беше тогава. Извинявай но на същото това 'дърво' ми отне точно 20мин да си му кача Джам /както обичате да го наричате/ и беше готов за работа! С Линуксчето /май Ред Хат беше/ след половин ден достигнах до резолюция 320х200 !!!!! Е не е решение за мен, сори, лично предпочитание.

Я си представи сега, колко дни щеше да се мъчиш с джама и до каква "резолюция" освен VGA щеше да стигнеш, ако ги нямаше дисковете с драйверите на производителя?

Ето тук се крие огромната разлика между едното и другото. Независимо от това линукс обществото извървя огромен път, за да може инсталацията на една дистрибуция да е почти на 99% независима от скудоумието на прозиводителите и зависимостта им от мангизите на Микромек. За това става въпрос. Джама не може да се инсталира нормално на нито една съвременна машина без наличието на няколкото диска с драйвери на хардуера.

Ако вникнеш малко по-надълбоко в смисъла на този простичък факт, ще разбереш, че въобще не си говорим празни приказки и че "възхвалата" на прозореца не се базира на реални технологични постижения, а по-скоро на манипулирането на човещката инертност и предразсъдъци от страна на маркетинговия отдел на Микромек.

 

Всеки, който се докосне до някакъв линукс с всичките си прозоречни предразсъдъци, веднага заявява, че това "животно" не може да вирее, щото е извънземно :wir

Това е най-малкото глупаво. Все едно някой тъп американец да заяви, че автомобилите, дето ги карат японците не стават за "нормални" хора, щото имат някакъв странен лост за смяна на предавки по време на движение и волана им е от дясно :D :lol:

 

Та по въпроса за личните предпочитания - винаги съм твърдял, че използвам както джам, така и линукс и още една камара ОС, но никога няма да ми дойде на ум да давам оценки за толкова сериозна технология, каквато е една ОС, само на базата на някакви лични предпочитания и вкусове ;)

Link to comment
Share on other sites

Мда, да обобщим :

Линукс не че не става за десктоп, според мен не го бива за десктоп система. Според мен и win 3.11 не го бива за десктоп.

 

Re: Godfather - относно драйверите - производителите пишат драйвери за тази ОС, чиито потребители най-масово ще си купуват техните продукти. Така че "скудоумието" на производителите тук няма нищо общо. Говорим за пазар и пари, нали така ?

За линукс драйвери се пишат рядко от производителите, а някой са и closed source - NVIDIA например. Относно лекотата за настройка на какъвто и да е хардуер виж за справка който и да е форум за линукс. 90% от въпросите са : Как да си пусна това или онова да ми работи под еди кое си дистро. Относно автомобилите - ами да, те вярно не ги бива (тези с десният волан - не са само японските такива). Не са лесни за шофиране, ако се намираш в голям град с дясно движение и ляв волан. Т.е. не че не стават, но не ги бива - нещо като линукса и десктопа.

Godfather, кърнела, точно поради модела си на разработка и идиотският лиценз, под който се разработва винаги е изоставал с някакъв период от време от последните разработки в хардуера Навремето бяха уинмодемите, преди тях имаше други проблеми. Доскоро това, което си спомням беше serial ata, nforce2 и т.н. Петиции към този или онзи производител да напише драйвери за линукс непрекъснато се мотаят из мрежата.

Посочи ми някакъв модел нещо си, което работи под линукс, но няма драйвери за win32 ? Нали си падаш по примерите и поученията. Говорим за x86 платформа.

Godfather, на колко си готов да се обзаложиш ? Аз ще донеса машината, ти сядаш и пускаш. Очаквам да има 100% функционалност на всичкият хардуер вътре и всичката периферия. Без бети и алфи на драйверите. Засичаме време и почваме с win-a !

---

Re: Rangy :

Постове от типа "проблеми с мандрейк/сусе/федора и т.н." няма нужда да пиша - има ги доволно много и без мен. Не ми преценявай уменията от един пост и без да ме познаваш. Разсъждения от типа "щом тоя се оплаква от този софт, значи е тъпак и не може да се оправи с него" са меко казано не домислени. Като ти чета постовете имам чувството, че отскоро си станал zealot ? Автора на статията(дето я цитирах по-горе) да не би да го познаваш лично, та твърдиш, че е олигофрен ?

Цитирам те "Тук сме за да помагаме за проблеми" - това и правя, споделям собственото си виждане върху пригодността на даден софт за десктоп, за да спестя откриването на топлата вода някому.

---------

GNU/Linux сам по себе си е ОС пушка, върви като самолет на какъвто и да хардуер. Докато стигнем до графичната среда обаче. Там самият X сървър е сбъркан като идея и мениджмънт на кода. Графичните мениджъри пък са тромави до безобразие (KDE,Gnome,CDE). Ако са бързи пък не са функционални - fluxbox, blackbox, fvwm & etc. Изискванията на линукса към хардуера се увеличават от ден на ден, да не говорим, че се влошава и стабилността на кода.

Там от където win32 се връща, линукса сега е тръгнал. Ще стигне, ще се осъзнае и той ще почне да се връща. Дай боже, да стане. На мен лично не ми се вярва много, защото идеята на GPL е сбъркана и няма подходящ двигател в нея.

Живял съм и в социалистическото ни развито общество (достатъчно дълго) и намирам много прилики в двете идеи. Та като станем шведи, ще си сложа линукс за десктоп.

 

Иначе флейма не е много хубав. Слаби доводи давате.

Link to comment
Share on other sites

Посочи ми някакъв модел нещо си, което работи под линукс, но няма драйвери за win32 ? Нали си падаш по примерите и поученията. Говорим за x86 платформа.

Godfather, на колко си готов да се обзаложиш ? Аз ще донеса машината, ти сядаш и пускаш. Очаквам да има 100% функционалност на всичкият хардуер вътре и всичката периферия. Без бети и алфи на драйверите. Засичаме време и почваме с win-a !

Мухахахаха, много хардуер мога да ти посоча, например синхронната серийна карта MOXA C101, xaxaxaxa - посмъртно няма да тръгне под джама, а е супер ценна добавка към всяко PC, правещо го достоен конкурент на Cisco рутерите :D (при това само за някакви си $200). Към нея можеш да прибавиш цяла серия WAN устройства.

Голяма група индустриален хардуер, като "National Semiconductor LM75" сензори (имаха някакви драйвери за 95, но за XP, забрави), Winbond W83L785TS-S и още много други.

Една цяла огромна група от хардуер - VoIP (изключително съвременни архитектури и технологии) се продават без никаква поддръжка за джам, започвайки от Wildcard устройствата на Digium (с тях и с линукс система можеш да си направиш истинска телефонна централа с VoIP поддръжка ;)).

Не ми се изброява повече, защото нямам необходимото време за губене, за да те убеждавам в нещо, което сам можеш да направиш, използвайки search ;)

 

По въпроса за обзалагането - взимаш си машината и диск на XP (нищо друго) и пристигаш в офиса ми (ако имаш куража естествено ;)) - аз ще те чакам само с инсталацията на определена линукс дистрибуция. Драйверите на производителите не влизат в сметката - това си е съвсем друга работа (вече писах за това). Хардуера, който ти изброих по-горе се разпознава от линукс без използването на драйвери на производителите ;)

 

btw, никога не говоря просто така - за да се намирам на приказка. И представа си нямаш колко хиляди инсталации на джам, линукс, *BSD, Solaris и какво ли не още са ми минали през ръцете.

 

Относно въпросите по форумите - абсолютно съм "за" тактиката на разработчиците на хардуерна поддръжка за линукс - за да се справиш с подобно предизвикателство е необходимо да прочетеш поне един README файл, за разлика от "цъкането" на някакво си EXE :tongue Този подход развива истинските умения на потребителя, докато джамовия подход му ги притъпява и създава абсолютно грешна представа, че джама е ОС, която може да се администрира от лаици. Последствията от този подход, който е творение на маркетинга на Микромек (а не на отдела за разработки) са тоталната заблуда на самите потребители ;)

Link to comment
Share on other sites

Re: Godfather - относно драйверите -...............

Спокойно мога да ти преценя уменията - най-вече по разсъжденията. Сигурен съм. Какво друго да си помисля, като гледам какво си писал и какви изводи си направил?

 

Колкото до това, откога работа на Линукс - явно не четеш добре (писал съм го на много места). Работя на десктоп Линукс от година и половина. Преди това стоях на бозата, защото просто нямаше как - мястото в което работя е заложило изцяло на системи със затворен код. Иначе накратко и за твое сведение: занимавам се АКТИВНО със софтуер със свободен/отворен код от 1996-та (от RedHat 5.2). Имам и доста статии из мрежата (явно не под nick Rangy) за Линукс и отвореният код. Така че, не си много проницателен.

 

Колкото до автора на "онази" статия, дето много те е впечатлила - вече го написах. Какво да напиша за човек, който не е пробвал нещата (цитата за Федора-та и 192МВ RAM) и останалите "трудности", а пише "компетентно" за тях?

За драйверите, ядрото и останалите неща, които си написал - просто няма смисъл да се обсъждат. Godfather ти го е написал. Аз мога само да добава личен пример: имам TV тунер ATI TVWonder. На някой Линукс InstallFest мога да ти покажа как работи една и съща платка под бозаХП и под Линукс. Отделно. че драйверите за нея за умрели отдавна при AT, тези за Линукс се развиват още. Нямам коментар повече за хардуера.

 

Иначе, флейма си го почнал ти с провокативното ти заглавие - да беше написал "Не можад да си пусна десктоп" или нещо от сорта.... Абе, чети края на предният ми пост, какво да се повтаряме. Ако си искал помощ, да си казал какви са ти проблемите, а не изводите (неправилни на всичко отгоре).

Link to comment
Share on other sites

Godfather, това "мухахаха" е много инфантилно.

MOXA C101 e ISA карта, която между другото има драйвери за NT.

MOXA C101/PCI е PCI карта, която има драйвери за Win2000 & NT, но НЯМА за линукс.

Поста за national semiconductors & winbond е пълна глупост. Това са температурни сензори, четени по i2c шина. Все едно да ми кажеш, че няма драйвер за 2402 ! Някой дъна използват тези чипове, някои използват други. Има софт (motherboard monitor), който чете тези двата специално. Повечето вендори на дъна предоставят софт за мониторинг на сензорите. Забележи, почти никога предоставеният софт не е за линукс - просто там има кой да пише пачове за кернела. Надявам се, че схващаш иронията...

Godfather, за digium си прав - 100% тука ме закова на място. На сайта им пише "A Linux Telephony company". Какво да оравя ... черпя каквото кажеш. Написали са open source pbx софт и понеже не могат да печелят от него, продават хардуер, който да работи с техният софт.

Колко продават е трета бира. Гледам cisco са се притеснили и ще ги изкупуват.

btw - ето нещо интересно : има един пич "dante" който пише pbx софт за win32 платформа под LGPL лиценз. И софта му поддържа IAX2 протокола, поддържан и от digium's wildcards. Толкова по спора за отвореният код и windows !

 

Rangy, извинявай приятелю, не искам да те обидя. Просто на мен стаж от 5-6 години вече не ми се струва много. Рутината ми пречи, какво да правя.

 

P.S.Дай линк към някоя статия да попрочета нещо. А и много си нервен бе пич. Спокойно бе, не се пали толкова - да не си съдружник в FSF ?

Link to comment
Share on other sites

Rangy, извинявай приятелю, не искам да те обидя. Просто на мен стаж от 5-6 години вече не ми се струва много. Рутината ми пречи, какво да правя.

 

P.S.Дай линк към някоя статия да попрочета нещо. А и много си нервен бе пич. Спокойно бе, не се пали толкова - да не си съдружник в FSF ?

Не съм се обидил - просто някои твои разсъждения са малко "странни".

5-6 години ми е опита с Линукс, толкова майна... Останалото са 15 години стаж в ИТ сектора. На мен рутината не ми пречи - помага ми да отсявам плявата от зърното.

 

И....да, членувам във FSF-BG, нали писах, че активно се боря за каузата?

Теб не те ли бърка, че преди 2 години и половина взека 14 милиона лева за лицензи за нещо, което не се използва (30000 копия за XP и Офис). А знаеш ли, че след 6 месеца ще вземат още толкова от бюджета (от там където са пенсиите, парите за болниците и училищата) за да продължат лиценза? Не ти пука, нали? Е, ползвай си пиратската боза (не ме убеждавай, че си дал $150 за лицензи) - честността е въпрос на личен избор. Личен! Всеки сам си го прави..... Същото е и с борбата и/или защитата на някоя идея.

Просто се замисли, колко наши пари (мои, твои, на родителите, на познатите ти!) се дават за да напълнят джоба на Гейтс и компания (защото е беден, нали?). Тези пари могат да се дадат другаде.... За образование, ако щеш - да се образоват хората, как да си подкарат Линукса за десктоп, как да научат кое как работи, да пипнат и/или променят кода на някоя програма.

 

Ади, стига пропаганда, не ми се пише вече по темата..........

Link to comment
Share on other sites

На мен рутината не ми пречи - помага ми да отсявам плявата от зърното.

Тъй де и аз това се опитвам да правя.

Теб не те ли бърка, че преди 2 години и половина взека 14 милиона лева за лицензи за нещо, което не се използва (30000 копия за XP и Офис).

За точността на цифрите не ми се спори. Да, бърка ме. Бърка ме не факта, че са платени тези пари, а начина по който бяха платени. Има си ЗОП, но господина ти Калчев, реши че не важи за него. Ако бяха направили конкурс по ЗОП, сигурно щеше да има условие кандидатите да имат наименование "Майкрософт България". Толкоз.

Дали е по-подходящ ms продукта или друг трябваше да се реши по някакви критерии. Сега дали едното решение струва 14 мил, а другото ще струва по-малко, е само един от критериите. Друг е въпроса, че като сложат някакъв капацитет като гнома Василев в тази комисия и тя си е*а майката.

И....да, членувам във FSF-BG, нали писах, че активно се боря за каузата?

Браво !

Е, ползвай си пиратската боза (не ме убеждавай, че си дал $150 за лицензи)

Абе майна, не са $150, повече са. Мани ами и SQL2000 съм плащал, и 2000 сървър. И фактури имам. И лицензи имам. И книжки ми дадоха хората (много са хубави, с едни холограмки отгоре - някой ден ще седна да ги прочета). Много съм на светло за да си позволя проблеми от такъв род, за тези смешни пари. А че не съм си плащал домашният win си прав - да не съм луд ? Той и чичко Били му пука за моя домашен XP. Цитирам го (Гейтс) по памет относно Китай "Те китайците ясно че крадат софт. Ама по-добре да крадат наш (на Майкрософт) софтуер. Защото ще свикнат да го ползват, а и са много народ. А ние парите ще си ги съберем от тях някой ден -може би още в следващото десетилетие". Т'ва е братче, маркетинг тип "McDonalds". 100% success.

btw. ползвам и freebsd и съм си го купил и него. Първо го свалих, после ми хареса и реших, че ще го плащам и не е лошо да дам някой лев за него.

$59 ми легна fbsd-то. С пощата до тук. С UPS-а. Пък няма да ти казвам, че тия от bsdmail един ден се маеха, дали да ми шипнат до България или не. Щото CC-то ми било от Булбанк.

За образование, ако щеш - да се образоват хората, как да си подкарат Линукса за десктоп, как да научат кое как работи, да пипнат и/или променят кода на някоя програма.

Абе ти това сериозно ли го мислиш ? Ела го обясни на мойта счетоводителка. Или на началник-склада. Всички хора не са между 14-25 г. и някой даже не ги интересува, че имало компютри. Ама пак са живи и здрави.

Link to comment
Share on other sites

Godfather, това "мухахаха" е много инфантилно.

MOXA C101 e ISA карта, която между другото има драйвери за NT.

MOXA C101/PCI е PCI карта, която има драйвери за Win2000 & NT, но НЯМА за линукс.

Инфантилен е начина, по който се опитваш да "убедиш" останалите в нещо, което въобще не си изпробвал практически, а какво направи - просто се разходи из уеб сайта на производителя и "направи" генералните изводи :D :lol:

Там пише, например, че за C101/ISA има драйвери само за 2.2.х ядро, а за C101/PCI въобще няма и ти радостно и победоносно взе да ръсиш изводи.

Това, че други си ги позлват успешно тия устройства, при това на ядро 2.6.х няма никакво значение.

Както и да е, повече нямам намерение да поствам в тази тема - казах достатъчо, останалото е губене на време.

Link to comment
Share on other sites

Аз само не разбрах що да не става Линукса за десктоп ? Еми на тва лаптопче тука дето издиша могъщо откъм мегахерци и рам най-добре вървеше Ред Хат 7.2 със хубав звук, с готина резолюция 1024х768, зареждаше ми супер бързичко, гледах си филмчета, и нямах грижи за каквито и да е офис приложения. С цялата си наглост, даже си ги пуснах на фул скрийн филмите. Еми сега съм със Джам 2003 дето бил мноо як, обаче филмите ги гледам на екранче с размера на кибритена кутийка и пак лагват. И без саунд ги гледам. Щото под джам бате не ще да тръгне повече от спикъра. Ся мое аз да правя някви грешки, ма не ми е сефте да го инсталирам джама. Ся нали се сещаш че в най-скоро време, като намеря време ще си кача пак въпросния РедХат дето не става за десктоп :) Между другото новата Федора също тръгна без никакви проблеми на тази машинка и се държеше почти толкова бързо, колкото и старичкия вече 7.2. Та тея приказки за повечето хардуеър дето искал Линукса са меко казано несъстоятелни. Редмондци поне с това са известни. Всяка следваща версия на джамчето да е по-тежка от предишната. Щото и Интел са хора, и те пари трябва да правят, и те хляб ядат :) Ама кво ли ти обяснявам ти си човек дето е с години напред с материала от мене. Просто споделям практически опит :)

Link to comment
Share on other sites

Малко неориентиран пост - иначе всичко в него си е вярно. Само не схващам към кой си го ориентирал това. Приемам, че си писал на моят пост, въпреки, че цитатът е от друг.

Rangy, не съм имал изобщо предвид твой пост, извинявай ако по недоглеждане съм те засегнал. Друг трябваше да се сети...

Моята гледна точка се не се различава принципно от твоята, с изключение на някои незначителни детайли.

Link to comment
Share on other sites

Като гледам повечето от вас го раздават гуру-та в областа на Linux. Аз все още съм в стадии на изучаване, така че не искам да се намесвам в спора. Само ще постна една направена от мен констатация :

 

Инсталирам Fedora Core 1 на P3 1.3GHz 512 MB RAM, логвам си се след инсталацията с account root, и си пускам една Mozzila , забелязвам че се отваря доста мудно, и отивам да видя какво е натоварването, за моя голяма изненада всичките ми 512 MB RAM се използваха. Нямаше 1 свободно мегабайтче. Разбира се рестартирам, но нищо не се променя.

 

На същата машина в момента съм с XP, което не е преинсталирано вече почти година, с пуснат VMWare, под който работят : SunOS 5.9 , и RedHat 9 PRO, и двата в консолен режим. На Sun-а е пуснато apache, а на RedHat-а hybrid ircd. И ми остават 32 MB от RAM-a.

Когато VMWare-a е спрян, XP-то ми заема около 256 MB Ram.

Ако се хвана да прекомпилирам ядрото на Fedorata, предполагам че доста ще олекне, но като чиста инсталация е наистина тежък OS. Разбира се когато е пускам в конзолен режим отнема доста по-малко ресурси. Затова отдавам "натежаването" на X-а

Затова поне за мен Windows все още е по-лекия графичен OS.

Link to comment
Share on other sites

Ако се хвана да прекомпилирам ядрото на Fedorata, предполагам че доста ще олекне, но като чиста инсталация е наистина тежък OS. Разбира се когато е пускам в конзолен режим отнема доста по-малко ресурси. Затова отдавам "натежаването" на X-а

Затова поне за мен Windows все още е по-лекия графичен OS.

 

Бате, да ме прощаваш ама Федорката след прекомпилиране става нещо страшно :) Така като гледам тея работи като оптимизиране на работата на операционната система са ти далече от мисълта. Ама то на повечето хора е така. Мене Хр-то ако ми заема 256 меги рам, ще ида да се гръмна някъде. По съвсем груби сметки към настоящия момент Джама ми заема около 64 меги. Даже тва е със пусната антивирусна и разни други джаджи дет ме мързи да ги спирам. Та казваш с прекомпилиране ще стане. Верно е става убиец. Ама я да ме светнеш, тоя ми ти Хр, като го качиш на по слаба машинка и като не можеш да го прекомпилираш кво правиме :) Майче няма да излезне по леката операционна система Джама :) Мне няма да излезне щото има и по лекички десктоп мениджъри дето ще ти свършат същата работа каквато ще ти свърши експлорера. Аз в началото много спорех и много се дървех за тея работи, ама после един пич ми показа това онова и взех да се замислям :) Та с времето и ти ще светнеш, че има хляб в тоя Линукс :)

Link to comment
Share on other sites

С основната разлика, че този който тепърва си взима PC, ще се справи мн по-добре с Windows отколкото с Linux, или смяташ че той ще знае как да си оптимизира OS ? А и да знае, смяташ ли че ще е наясно как да си подкара видеото да се разпознава като 3D видео карта, че и след това да подкарва емулаторчета на Windows /пак се върнахме при него /, за да си играе игрите ?

 

А какво ще кажеш за това че на това PC в момента всъщност вървят 3 напълно конфигурирани OS-а ? Windows, Linux, и Unix . И натоварването е по-малко от колкото ако е само Linux но в графичен режим .

 

Btw, никой не казва че XP е най-лекото. Me, 98 са по-леки от него. ;)

 

Но и "хитрягата" с лаптопа дето ревеше че Windows 2003 му е тежък, ми е интересно какво очаква от един Server ? Защото Windows 2003 е сървър.

Това че в Linux има хляб ми е ясно, но не и за Desktop машина ;)

А и изглежда проблема с 150-200 $ за оригинален Windows е проблем характерен основно за нас. Защото ако живееш в една нормална западна страна, определено няма да ти е проблем да си легализираш OS-а :)

Ако обичаш не се опитвай да даваш заключения за това кое ми е ясно и кое не.

Peace.

Link to comment
Share on other sites

Но и "хитрягата" с лаптопа дето ревеше че Windows 2003 му е тежък, ми е интересно какво очаква от един Server ? Защото Windows 2003 е сървър.

Това че в Linux има хляб ми е ясно, но не и за Desktop машина ;)

 

Виж пич, не искам да се заяждам но виж поне кво ще ти напиша:

1) Досега не познавам windows, който да върши добре /поне на приемливо ниво/ функциите си като server, така че да не лагва като за световно, и да подкарва наведнъж ftp server, squid, httpd server и да route-ва. И windows 2003 /който както ти каза бил server/ - той, че си е server добре ама не може и на малкия пръст да стъпи нa коята и да е от linux дистрибуциите. Колкото и тежка да е тя поне server-ите и вървят без да лагва и без бъгове /за разлика от winboze-to/.

2) В linux има хляб не само, защото става за server. Поне в моя случай машината ми върви доста по-добре на линукс отколкото на windows и то с графична среда. И то не с една ами с две графични среди / KDE3.2.2 + Gnome2.6/ наведнъж . Машината ми е с 256 ram DDR и процесор 1.7 Celeron, и windows-a ми лагва като за световно, докато на linux няма никакви такива признаци. Дистрибуцията ми е Slack 9.1 . Виж отначало вървеше малко по-бавно, но след като прекомпилирах ядрото нямам никакви проблеми. Linux не само, че става за десктоп, но е идеален за desktop машина. Ако искаш ела сам да се убедиш. Няма проблеми, просто ми прати един PM.

Peace

Link to comment
Share on other sites

lwl какво значи : Както каза ти бил сървър /това за Win 2003/ ?

Че ти не знаеше ли че това е сървъра за Windows XP. И че всъщност Windows XP е клиента а Windows 2003 е сървъра ?

 

Ами ти ако това не знаеш, къде са мушиш тука бре ?

 

И още нещо : Ти да не би на една машина да пускаш apache, и в същото време да я караш да routе-ва ? Ами да вземем да сложем, и DNS/LDAP, IRCD, SQL /нека не се бърка с олекотения MYSQL /, па да и гледаме сеира /я попитай господата от ЕК, какви сървъри ползват, само за едно от горните приложения/

И какво значи да лагва един сървър ? Лага да не се определя основно от това какъв OS ползваш ? Ами те хората са измислили за целта едни якички сървъри, дето честно казано хич не им пука дали отделят още 128 MB за OS-а, или не.

Виж ако ползаш някой таралясник за сървър, наистина може да се оплакваш от OS-а, но това означава че и този таралясник няма кой знае какво натоварване, защото на каквато и OS-ка да си, като претовариш сървъра, той чисто и просто си се сгъва.

Какво ви е виновен бат Гейтс за това, че някой като каже сървър, вие разбирате някое смешно рутерче, или gateway-че, което примерно да обслужва цял офис от 10 PC-a, или в мн тежките случай локална мрежа от 100-на PC-та. Че за тази цел не ти трябва нито сървър като сървър, нито кой знае какъв OS.

Виж я попитай гореспомнатите господа от ЕК, какви чудовища ползват за мрежата си, и дали някакво laptop-че може да се сравнява с тях.

Та вие очаквате едва ли не linux-а, да ви вдигне производителноста на production server-а.

Хайде Peace, темата все пак е дали Linux става за Desktop, a не за сървър че да си ги пишем тез постове.

PS : Моля всички които смятат да започват постовете си по подобен начин : Ти тука нищо не разбираш, сега сядаш пред PC, и тн /това е само пример/, първо да ми видят ника /да разберат от къде идва - не е името на някаква мрежичка/, и да си направят сметката колко знам и колко не. И след това чак на базата на това заключение да изграждат поста си :)

PSS : Опа, аз цяла цяла приказка написах. Няма нищо шоу да става :punk

Link to comment
Share on other sites

PS : Моля всички които смятат да започват постовете си по подобен начин : Ти тука нищо не разбираш, сега сядаш пред PC, и тн /това е само пример/, първо да ми видят ника /да разберат от къде идва - не е името на някаква мрежичка/, и да си направят сметката колко знам и колко не. И след това чак на базата на това заключение да изграждат поста си  :)

 

Мдам, трябваше да си направя ника Einstein и след това да претендирам, че мога да решавам контнуумните уравнения на Общата теория на относителноста, как не се сетих по-рано, тюх :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Чета тая дискусия и не разбирам защо се морите да пишете тук... Човека, започнал топика и тези, които го поддържат НЕ ЖЕЛАЯТ да приемат че Линукс става за десктоп. Дори и да им го покажете. Нещо като шопа и жирафа в зоопарка. Самият топик така е озаглавен - те такова животно нема и това е. Колко покани се отправиха за демонстриране пред въпросните хора на работеща Линукс десктоп система?! Желаещи да го видят не се намериха. Самият участник от форума, започнал темата, някъде из постовете си в нея в прав текст си каза, че целта е флейм да става... Туй то. Не да се дискутира, за да се стигне до извод - извода той вече го е направил и не подлежи на промяна. Той е последната инстанция. А че има хиляди ползващи Линукс именно като десктоп - майната му. Такова животно нема - повтаряйте си мантрата и донт уори, би хепи... За какво тогава се опитвате да му доказвате или показвате каквото и да било изобщо?! За да поддържате флейма?! Мисля, че сме достатъчно сериозни хора, за да се занимаваме с такива неща. Да си стоят на Уиндоус тези които си го харесват и са доволни от него. Да си ползват Линукса или BSD тези които ги харесват и са доволни от тях. Мисля че темата отива на затваряне. Ползата от нея клони към -1 даже не към 0 - и за едната и за другата страна в спора.

 

P.S. - Просто едно напомняне - авторитета и личността на изказващия дадено мнение, няма никакво отношение към истинността или неистинността на мнението. Основно правило в изкуството да се дискутира.

Link to comment
Share on other sites

..така, по същество

Линукс става за десктоп, и това е доказуемо... по-трудно ще е да се докаже противното май :rolleyes:

машината ми е Celeron na 400 MHz, 128 Mb RAM, 8 Gb HDD... върви под Arch Linux с XFCE. Имам чувството че с помоща на тази машина бих могъл и да превзема вселената някой ден, стига да имам време и достъп до manuals (метафора).

Аз не съм особено advanced user, но мога да чета, и съм отделил от времето си за да го направя. А Google знае всичко... по този начин съм изградил десктоп-системата си, и с това съм си спестил много време и нерви (за рестартиране, преинсталиране и псуване {на разни други OS}) ...и засега не се чувствам по никакъв начин ощетен откъм десктоп възможности.

 

P.S. Един съвет... Не подхождайте негативно, това не променя истината.

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че сме достатъчно сериозни хора, за да се занимаваме с такива неща. Да си стоят на Уиндоус тези които си го харесват и са доволни от него. Да си ползват Линукса или BSD тези които ги харесват и са доволни от тях. Мисля че темата отива на затваряне. Ползата от нея клони към -1 даже не към 0 - и за едната и за другата страна в спора

Правилно.

PS : Никога не съм твърдял че Linux НЕ МОЖЕ да се ползва за Desktop. С повечко мерак може. Както надявам се сте забелязали, твърдя че без WIN някои неща просто не стават, и че Linux не е панацея.

PSS : Godfather : Не съм казал че знам всичко, но как мислиш, колко от постващите в темата си имат и на идея какво е ARPAnet ? Още повече как е по-пълното име ? ;)

Peace :)

Link to comment
Share on other sites

Advanced Research Project Agency. И? Знаем и кои са и какво са дали на света.

 

Както казах:

Авторитета и личността на изказващия дадено мнение, няма никакво отношение към истинността или неистинността на мнението. Основно правило в изкуството да се дискутира.

 

Помисли дали това горното не е вярно. Ако смяташ, че не е вярно - кажи го на преподавателите ми по риторика...

Link to comment
Share on other sites

Мдам, трябваше да си направя ника Einstein и след това да претендирам, че мога да решавам контнуумните уравнения на Общата теория на относителноста, как не се сетих по-рано, тюх  :wacko:

 

Interesen 0fftopic :tongue

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...