Jump to content
BulForum.com

Не го бива линукса за десктоп и това е...


Recommended Posts

Pentiom II@400/128 MB SDRAM/ 15G@7200/8M cash/ATI RAGE 3D PRO 2X AGP on board

не че машината е нещо кой знае какво, ама след като се опитах (при много добро желание) да сложа на нея каквото и да линукс дистро (минах и през платените такива...) не стаа и не стаа. В момента е на WinXP и "хвърчи" в сравнение с fedora core 2 например или sun java desktop system 2003.

А и ms office 2003 съм и сложил и работи (прилично).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Celeron 366MHz/32MВ RAM/Riva TNT 8М/ALS4000/15G HDD(1х5+1х10)

 

И Линукс хвърчи, така както ХР никога няма да успее при тия условия. Мултимедийни плейъри, IRC и месинджъри, OpenOffice пълния пакет + още няколко офис пакета и прочие и прочие...

 

Не се казва - не става. Казва се - аз не можах. Дай да опитаме нещо - донеси ми я тази машина. Ако подкарам Линукс на нея до ниво нормална десктоп система - машината остава при мен, а ти си купуваш друга. И съвсем между другото - за пример си ми дал най-тежките и претрупани ОС. Има толкова леки дистрота, дето ще ти дадат същото, че... Караш ме да се съмнявам в "много доброто желание" дето си имал.

Link to comment
Share on other sites

Дай да опитаме нещо - донеси ми я тази машина. Ако подкарам Линукс на нея до ниво нормална десктоп система - машината остава при мен, а ти си купуваш друга.

 

Ludi dalaveri sa vartat tuka. boizon vkluchi ma i men v sdelkata :punk

Link to comment
Share on other sites

Машината ми е Cel 600 Mhz с 128 SDRAM и 16 видео и хвърчи е меко казано. Уиндоус ми зарежда за много по-бавно отколкото линукс. Мен още името на топика ми звучеше предубедено, сега се уверих, че е така. Филмите ми вървят много по-добре отколкото на уиндоус, още повече, че монитора ми прави проблеми, досега с линукс съм нямал. + тва като каза десктоп няма да казвам кой от кой краде идеи .... Дееба и прехваления уин

Link to comment
Share on other sites

Дай да опитаме нещо - донеси ми я тази машина. Ако подкарам Линукс на нея до ниво нормална десктоп система - машината остава при мен, а ти си купуваш друга. И съвсем между другото - за пример си ми дал най-тежките и претрупани ОС. Има толкова леки дистрота, дето ще ти дадат същото, че... Караш ме да се съмнявам в "много доброто желание" дето си имал.

Това за казването че не става и за това какво и кой не е могъл няма да го коментирам - не се познаваме лично за да даваш/давам преценки за способностите и опита на когото и да е било.

 

Не съм linux monk за да си ровя главата в пясъка и да казвам на черното бяло, защото било OSS.

 

Щом смяташ че SJDS2003 е претрупано дистро, дай ми пример за някое по-малко претрупано. Но не с blackbox за WM.

 

Имал съм желание - да. Ако трябва да съм точен на тази машина само fbsd-то и qnx-а тръгнаха по-добре и по-бързо от който и да линукс и/или win. fbsd-то след доста игра горе-долу става за десктоп. Само да не трябва да му вързваш inkjet принтер, особено usb такъв. Резултата от печата никога не се повтаря да е един и същ...

 

Що касае за предложението за инсталация от твоя страна имам въпрос - кой ще прави оценката дали системата е "нормална" ?

Link to comment
Share on other sites

Celeron 366MHz/32MВ RAM/Riva TNT 8М/ALS4000/15G HDD(1х5+1х10)

 

И Линукс хвърчи, така както ХР никога няма да успее при тия условия. Мултимедийни плейъри, IRC и месинджъри, OpenOffice пълния пакет + още няколко офис пакета и прочие и прочие...

 

Не се казва - не става. Казва се - аз не можах. Дай да опитаме нещо - донеси ми я тази машина. Ако подкарам Линукс на нея до ниво нормална десктоп система - машината остава при мен, а ти си купуваш друга. И съвсем между другото - за пример си ми дал най-тежките и претрупани ОС. Има толкова леки дистрота, дето ще ти дадат същото, че... Караш ме да се съмнявам в "много доброто желание" дето си имал.

Mnogo pravilno se izkaza.Ne e za vseki Linux-a i az sam o6te zelen ama kato sedq pred nego i se zanimavam po4vam pone malko ot malko da use6tam tva onova.Ina4e otnosno tva 4e ne ti hvar4i linuxa i na men ne mi hvar4i Suse 9.1 a sam s dva pyti po-dobra ma6ina ot tvoqta.

Link to comment
Share on other sites

Linux e mnogo neshta - Cluser, Web server, Firewall i kakvo li oshte ne.

Za da go napravish takuv kakuvto iskash prosto si sedni na zadnika ako znaesh kak stava i go napravi. Ako nemojesh - plati si da ti go configurirat.

Administriram 8 mashini pod Linux v mreja na po 300Mhz za office rabota i NISHTO ne e bavno.

(boizon) Ne izkazvai mnenia che Linux-a ne bil za desktop - ti nemojesh iavno da go napravish takuv. Te niakoi prilojenia moje i da "hvurchat" pod win, no ia si pogledni task managera da vidish shto paplach procesi sedi i bichi belot s procesora.

Win i Linux sa dve razlichni ideologii.

Pitai i shte ti otgovoriat, ne se izkazvai nepodgotven.

Link to comment
Share on other sites

Машината ми е Cel 600 Mhz с 128 SDRAM и 16 видео и хвърчи е меко казано. Уиндоус ми зарежда за много по-бавно отколкото линукс. Мен още името на топика ми звучеше предубедено, сега се уверих, че е така. Филмите ми вървят много по-добре отколкото на уиндоус, още повече, че монитора ми прави проблеми, досега с линукс съм нямал. + тва като каза десктоп няма да казвам кой от кой краде идеи .... Дееба и прехваления уин

tva che nemojesh da si nastroish windowsa si e tvoi problem brat mi pitai ako neshto ne ti e qsno da ti pomognem ne plui za tva che ti ne si uspql

Link to comment
Share on other sites

Linux/Windows ---> voinata produljava..........

 

Iasno e che unix e tvurd titulqt pri server platformite dori v globalen variant: stable, secure - kakvo poveche da iskat admins. Struva mi se che v posledno vreme unix/linux se opitvat da privlekat i maximum desktop users. Za sega M$ praviat prilojeniata maksimalno lesni, koeto pravi Windows za po-jelanata masa potrebiteli.....Edva li primerno edin advokat ili lekar shte iska da se zanimava da svalia libs, da se spravia s deps, i da configurira redica files za da sloji driveri za video kartata si (edva li i shte moje ili pak shte ima vremeto da uchi), kato prosto moje da clickne na edno .exe da restartira computer-a si da prikulchi s problema si........

Link to comment
Share on other sites

не само, че линукс става за десктоп, но има и едно друго нещо... За мен лично едно gnome2.6 ili kde3.2.2 e 100 пъти по-красивo от windows-кия десктоп, който не само, че не е достатъчно красив, но е и лагав. А колкото до това изказване:

Линукс не е за всеки!

 

Според мен линукс е за всеки, на който му се занимава :) Всичко се свежда до това, колко време можеш да отделиш да се занимаваш.

Linux is all about choices.

Link to comment
Share on other sites

Не става въпрос за война GNU/Linux vs Win. Става въпрос за функционалност и системни изисквания.

И понеже ме мързи да пиша повече, пък и дискусията се обърна на флейм - четете тук.

Link to comment
Share on other sites

Не става въпрос за война GNU/Linux vs Win. Става въпрос за функционалност и системни изисквания.

И понеже ме мързи да пиша повече, пък и дискусията се обърна на флейм - четете тук.

Прочетох го това, и който не го мързи да го прочете ще види че там има вярни неща които показват слабите страни на linux.

Link to comment
Share on other sites

Абе не го бива то, ама преди малко докато бях в WC-то взех да чета напосоки една книга за операционни системи и случайно попаднах на първите страници на една диаграма илюстрираща историята на UNIX и подобните му и ми светна че linux може и да е нов клонинг но зад него има доста солидна история и опит и надали всичко ще да е било напразно. Може и да не превземе домашните компютри но определено ще си намери мястото под слънцето.

 

едит: Хехе, ако нямаше UNIX и BSD токмаците от m$ нямаше да има откъде да препишат протоколния стек TCP/IP и още щяха да се мъчат като грешни дяволи :evil

Link to comment
Share on other sites

Не става въпрос за война GNU/Linux vs Win. Става въпрос за функционалност и системни изисквания.

И понеже ме мързи да пиша повече, пък и дискусията се обърна на флейм - четете тук.

От доста време използвам и служебно и вкъщи само Linux - на XP-то вътря само игри, дето не вървят под winex. Самата ти тема, обаче е повод за флейм. Погледни се какво си пробвал и написал - веднага имаш готова рецепта - НЕ СТАВА :)

 

Няма смисъл да те убеждавам в това, че Linux СТАВА за десктоп. Явно си взел някакво решение - всеки има право на мнение. Статията обаче, която си посочил, определено е тъпа (много е мека думата). Има притенции за изчерпателност, а всъщност е писана от човек, който и идея си няма как да си направи системата добре функционираща и удобна. Подобни статии, често пъти се цитират от различни наши "специализирани" (нарочно слагам кавичките) издания. Абе, не мога да разбера, защо някой не пробва или поне да дойде да види на някой инстал или демо фест как работи Linux, ами цитира простотиите на някой, дето нито е пробвал, нито експериментирал..... Неам думи...

 

п.с. И от мен да знаеш - Core2 НЕ ИСКА 192МВ RAM за да работи добре...

Link to comment
Share on other sites

Edva li primerno edin advokat ili lekar shte iska da se zanimava da svalia libs, da se spravia s deps, i da configurira redica files za da sloji driveri za video kartata si (edva li i shte moje ili pak shte ima vremeto da uchi), kato prosto moje da clickne na edno .exe da restartira computer-a si da prikulchi s problema si........

Ами да, съгласен съм абсолютно. Просто така е устроен света - никой, ама абсолютно никой не може да знае всичко. Важното е да се върши работата и да се върви напред. И още по-важно - ПРАВИ ДОБРО!

Ако бях поне малко компетентен в Linux, щях да помогна на човека или най-малкото да му дам кураж. С демонстиране на превъзходство не е начина да се помага, имаше си друга тема за меренето.

Ползването на една или друга OS си е чисто личен избор, който зависи от много неща и не се наемам да ги коментирам.

"Memento mori" са казвали римляните още преди повече от 20 века. Имало е защо. Айде да не се обиждаме, моля!

Link to comment
Share on other sites

Ами да, съгласен съм абсолютно. Просто така е устроен света - никой, ама абсолютно никой не може да знае всичко. Важното е да се върши работата и да се върви напред. И още по-важно - ПРАВИ ДОБРО!

Ако бях поне малко компетентен в Linux, щях да помогна на човека или най-малкото да му дам кураж. С демонстиране на превъзходство не е начина да се помага, имаше си друга тема за меренето.

Ползването на една или друга OS си е чисто личен избор, който зависи от много неща и не се наемам да ги коментирам.

"Memento mori" са казвали римляните още преди повече от 20 века. Имало е защо. Айде да не се обиждаме, моля!

Малко неориентиран пост - иначе всичко в него си е вярно. Само не схващам към кой си го ориентирал това. Приемам, че си писал на моят пост, въпреки, че цитатът е от друг.

 

Темата с уменията е преексплоатирана - вярвам всеки ще се съгласи, че един аквокат, лекар и т.н. няма "просто да кликне на едно .ехе и да си свърши работата". Просто не му е работа. Все едно аз (прост инженер съм) да хвана някоя животинка (да не употребя и други аналогии) и да почна да й правя "инсталация" на черен дроб, просто да си упражня уменията на ветеринар.

Инсталация на драйвери на видеоплатки, настройка на мрежи и т.н. не е работа за лаици. Най-малкото трябва да знаеш кое за какво е (най-малкото!).

Иначе мога да споря с всеки - съвременните Linux дистрибуции стават точно толкова лесно за администриране, колкото и XP-то. Обаче желая да споря с някой, който НАИСТИНА! е правил инсталации, видял е някакви трудности и употрябява собствени аргументи, а не прочетени статии. Другото няма смисъл - flame се употребява в смисъл на безсмислени спорове от рода "зеленото е най-добрият цвят". Припомням, че темата на поста е "Линукс не става за десктоп". Лично аз не съм искал да демонстрирам превъзходство, но желая коректни аргументи, а не неправилни цитати.

Link to comment
Share on other sites

Това за казването че не става и за това какво и кой не е могъл няма да го коментирам - не се познаваме лично за да даваш/давам преценки за способностите и опита на когото и да е било.

 

Не съм linux monk за да си ровя главата в пясъка и да казвам на черното бяло, защото било OSS.

 

Щом смяташ че SJDS2003 е претрупано дистро, дай ми пример за някое по-малко претрупано. Но не с blackbox за WM.

 

Имал съм желание - да. Ако трябва да съм точен на тази машина само fbsd-то и qnx-а тръгнаха по-добре и по-бързо от който и да линукс и/или win. fbsd-то след доста игра горе-долу става за десктоп. Само да не трябва да му вързваш inkjet принтер, особено usb такъв. Резултата от печата никога не се повтаря да е един и същ...

 

Що касае за предложението за инсталация от твоя страна имам въпрос - кой ще прави оценката дали системата е "нормална" ?

:) Izobshto ne smey da sravnyavash QNX s Linux ili BeOS s Linux... i dvete neshta sa praveni ot hora koito pqrvo sa mislilii predi da sednat da traskat po klaviaturata, a ne ot nyakakvi nezadovoleni teenageri :-P...

 

Linux smelo e podel po pqtya na Windows... i prav mu pqt... a Windows vsqshtnost veche se opitva da se izmqkne ot tozi pqt.

 

Az sqm gotov da se obzalozha, che v ramkite na 10 godini Linux shte e pqlna i neizpolzvaema boza, osven ako ne im doyde akqla na tiya momcheta, v koeto se sqmnyavam.

 

Leka distribuciya ne e li Suse 9.1 v edin ot variantite si, zabravih koy ima go i v Warez.ru

 

Ta ako si govorim, che Linux bil po-bqrz ot Windows... ya vzemete si slozhete Win95 i togava da govorim!!! Ili probvayte s Win 3.111 ;)... kato vzemat nyakoi hora da pravyat tqpi sravneniya... prosto sa genialni smeshnici!

Link to comment
Share on other sites

Инсталация на драйвери на видеоплатки, настройка на мрежи и т.н. не е работа за лаици. Най-малкото трябва да знаеш кое за какво е (най-малкото!).

Иначе мога да споря с всеки - съвременните Linux дистрибуции стават точно толкова лесно за администриране, колкото и XP-то.

Абсолютно точно.

Няма какво да се спори по въпроса - истината се доказва в реални условия.

Аз съм готов да се обзаложа с всеки, че на няколко произволно избрани съвременни конфигурации с различна периферия (AGP, PCI, USB и т.н.) една линукс дистрибуция ще се инсталира по-лесно и без нуждата от последващо инсталиране и настройка на драйвери от колкото Джам ХР.

Който не е съгласен с това, ако обича, да не говори глупости, а да си нарамва компа и да пристига в офиса ми. При положение, че му покажа за какво става въпрос - потърпевшия ще си заплати изразходваното време и проведената консултация ;)

Link to comment
Share on other sites

една линукс дистрибуция ще се инсталира по-лесно и без нуждата от последващо инсталиране и настройка на драйвери от колкото Джам ХР.

Не се обзалагай пич! Само да го изкопая дръвцето и ще те закопая, сериозно ти говоря. Беше някво SIS интегрирано решение от времената на Р3 500MHz ше се озориш много, да не говорим че може и да не успееш :-)

Хайде да обобщим: За всекидневна обща употреба -> Windows

За мрежови истории, сървъри /спорна точка щото при сървърите не е Linux ;-)/ и за хора които обичат трудностите - Linux.

Link to comment
Share on other sites

Godfather, неискам да споря с теб, поради простата причина, че 99% от постовете ти са преди всичко поучителни и хората могат много да си помогнат с тях, но след като прочетох тази скромна статийка http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl...s&key=362688728 , Линукс доста ми падна в очите... И аз съм свидетел как наистина Mandrake 9.1 с KDE 3.2 (май че беше...) се влачи на машина Duron spitfire 950 mhz със 256 Мб DDR оперативна памет!

... Не знам, не съм чак толкова компетентен по въпроса, ама баси! На това същото компче Xp-то фърка, фърка :) (не, че прехвалвам виндовс-а)

 

Regards.

Link to comment
Share on other sites

Не се обзалагай пич! Само да го изкопая дръвцето и ще те закопая, сериозно ти говоря. Беше някво SIS интегрирано решение от времената на Р3 500MHz ше се озориш много, да не говорим че може и да не успееш :-)

Хайде да обобщим: За всекидневна обща употреба -> Windows

За мрежови истории, сървъри /спорна точка щото при сървърите не е Linux ;-)/ и за хора които обичат трудностите - Linux.

Мухахахахахаха, ти въобще си нямаш представа какво количество "дръвца" са ми минавали през рецете :D :lol:

На инегрирани SiS боклуци, дори съвременни варианти - джама доста сериозно се озорва, докато тръгне "нормално", та точно на такова дънце най-добре се доказва твърдението ми, мухахахахаха :D :lol:

 

Както и да обобщаваме, за ежедневна работа линукс е с много по-добри позиции, ако се абстрахираш от предразсъдъците и ако не залагаш на много специални приложения.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...