Jump to content
BulForum.com

Външна и вътрешна топлоизолация на сгради


Recommended Posts

Аз пиша за последен път в тази тема.

Ангеле, казваш ,че не съм харесал цената.Да не ми хареса , поради факта че беше 3-4 квадрата за замазка , но никога не съм ти казал че не съм съгласен, а напротив стиснаме си ръцете.После помислих че е малко по-трудна при мен работата и казах си колкото толкова  само да се свърши.Не ти ли казах да дойдеш първо при мен ,че е по-малко работата ,а ти каза че първо при брат ми ще отидеш ,щото не можело така и трябвало нещо да съхне там .Казах ти да дойдеш първо при мен , защото предполагах че ще стане така , че после няма да ти се занимава с мен за някакви си 250 лв.Но ако имах работа за теб за 1000 лв веднага щеше да ми звъннеш или не е така? 

После казваш че било лошо времето ,е добре де тази зима или есен колко валежи имаше и колко температурни рекорда? 

А да си спомняш колко пъти жената на брат ми те е питала дали като свършиш при тях идваш при мен? Ти си и казвал ,че сега времето е лошо и имаш големи обекти и след това ще дойдеш.

Казваш че не ми пазиш номера, добре да предположим е така....но ако искаше винаги можеше да звъннеш на брат ми и на жена му и да се разберем, или греша?

Празници са, нека повече не се занимаваме с тези работи.Явно всеки се мисли за прав и само ще си чешем пръстите по клавиатурата.

Весели празници и по-полека с агнешкото и ракийката .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
  • 5 months later...

Сега аз да попитам за някои съвети за изолация че освен спорове друго не видях.Наскоро си купихме жилище в блок ЕПК на втория етаж.Доколкото разбрах от комшиите искат да правят външна изолация на лицето и гърба на блока.Проблема е че апартаментът е най-краен и има една огромна северна стена от ляво която никой не иска да изолира а тя е стена на двете спални и банята.Също така човека от третия етаж е със 160 лв пенсия и май него го пропускаме изцяло с изолацията.Има ли смисъл да се вкючвам в проекта и колко от стените да изолирам.Искам и да попитам има ли смисъл от изолация на тавана отвътре да не ми бяга топлото към третия етаж.Доколкото съм чел гипскартона с вата май е най-добре обаче за мен има някои минуси и визуални и финансови затова питам за алтернативи.Благодаря предварително за отговорите ви...

Link to comment
Share on other sites

На тавана задължително гипсокартон от тънкия и отгоре минерална вата. Малко сваля с 10 см, но поне го изправя :) Външните стени съм ги направил по същия начин. А съседите като се организират.... тя дълга и широка. През тавана бяга най-много топлина. Тук миналата зима вече беше изолирано, но никой не живееше. Беше винаги 18-19 градуса само от топлината, която идва отдолу и не се губи нагоре.

Link to comment
Share on other sites

Топлоизолацията отвътре ти помага да стоплиш само въздуха в помещението и до там...стените ти служат само за да носят горните етажи. 

Прочети из нет-а няма никъде препоръка за вътрешна изолация където има възможност за външна. Тя е само за земетръсни между-блокови(входови) фуги и др. подобни!

Link to comment
Share on other sites

Глупости! Външна изолация само за нормална европейска сграда със 100% топлофицирани помещения! Това, което съм написал е най-правилния начин за изолиране на жилище намиращо се в сграда, където всяка стая, не апартамент дори, е на различен топлинен режим и всеки си топли помещенията различно и за собствена сметка. В България е така. 

Link to comment
Share on other sites

Разлика между външна и вътрешна е, че когато сложиш изолацията от вътрешната страна - влагата кондензира най-често между стената и изолацията 
и си отглеждаш един прекрасен мухъл icon_smile.gif 
и другото е, че не можеш с вътрешна да използваш акумулиращата топлина функция на затоплена стена, която не губи топлината си навън.

Link to comment
Share on other sites

Акумулираща топлина има от вътрешните стени, а липсата на инертност може и да е плюс. За изолация се ползва гипсокартон, който е дишащ и минерална вата - също. Не се ползва XPS, при който мухала е гаранция. 

Пак казвам - съгласен съм, че по-добро от цялостна външна изолация и централно отопление на цялата сграда няма. Но за вариянта - всеки се спасява сам - това е по-доброто. Все пак сте грамотни хора и може да изчислите топлинните загуби през тавана колко са на фона на страничните стени.

Link to comment
Share on other sites

А ако направя външна изолация има ли смисъл от гипсокартона на тавана вътре.Идеята ми е да не се дават излишни пари че и без това за външната ще отидат бая а за тавана смятах към 1500 лв още което ми е пералня печка и с още някой лев хладилник примерно.И ако правя външна за която съм по-навит колко сантиметра от съседните етажи трябва да изолирам - не минава ли студа пак по стената надолу.Затова и писах че блока е ЕПК строен е 1985-та година в Асеновград ако и това има значение.Не знам дали в самите стени не са слагали нещо за изолация едно време нямам си идея.И пак мерси на всички ви 

Link to comment
Share on other sites

На тавана задължително. 

 

 

 

 

когато сложиш изолацията от вътрешната страна - влагата кондензира най-често между стената и изолацията 
и си отглеждаш един прекрасен мухъл

Когато пък ти сложат изолацията отвън, влагата се събира между стената и изолацията и като замръзне изолацията пада. Разбира се това няма да се случи, ако се прави както трябва, но КОЙ? Този който знае как се прави не се занимава с глупости да изолира на парче външни стени.

Link to comment
Share on other sites

 

А ако направя външна изолация има ли смисъл от гипсокартона на тавана вътре.Идеята ми е да не се дават излишни пари че и без това за външната ще отидат бая а за тавана смятах към 1500 лв още което ми е пералня печка и с още някой лев хладилник примерно.И ако правя външна за която съм по-навит колко сантиметра от съседните етажи трябва да изолирам - не минава ли студа пак по стената надолу.Затова и писах че блока е ЕПК строен е 1985-та година в Асеновград ако и това има значение.Не знам дали в самите стени не са слагали нещо за изолация едно време нямам си идея.И пак мерси на всички ви 
Изолирането на парчета стена в блок е тотална Глупост по ред причини.Послушай Бънди и си изолирай таваните-ефекта е далеч по добър.Задължително минерална вата-колкото по-дебела по-добре.Ако сменяш настилки пода също,правихме на един приятел апартамент в тракия,подложка от фибран и отгоре паркет ефекта е поразителен.
Link to comment
Share on other sites

На втория етаж сме комшията отдолу е навит за външна изолация но този от третия етаж няма парички и ще продължат от четвъртия до горе

Link to comment
Share on other sites

На втория етаж сме комшията отдолу е навит за външна изолация но този от третия етаж няма парички и ще продължат от четвъртия до горе

Ако сте навити да си разделите разходите за неговата изолация ефекта ще е най-голям. Ако е носеща стена задължително има арматура я арматурата е както знаем метал и неговата топлопроводимост е много добра. Та ако неговата част не е изолирана си имате един прекрасен "радиатор" който охлажда цялата сграда. Ефект пак ще има и ако не се изолира неговата част, но ще е по-добре ако е отгоре до долу.

 

Още по-добре е ако можеш да си позволиш и външна и вътрешна - гипскартона има и други предимства, но както каза Бънди, изолацията на тавана е много хубаво нещо. Също така като ще слагаш изолация може да направиш и някакви по-интересни фигурки за да стане по-разчупено. Единствения минус, че подобен ремонт си е***о ма**та и ГК е такава мръсотия, че нямам думи. За да сложиш таван трябва да изнесеш всичко от въпросната стая, след това наново боядисване на всичко и т.н. И задължително покриваш паркета с велпапе, че майсторите ще ти го съсипят по невнимание. Над велпапето задължително найлони естествено.

 

У нас в хола сме с такъв таван и съм изключително доволен. Зимата в къщи средната температура е 24-27 градуса, благодарение и на външната и на вътрешната изолация.

 

Верно, губят се 10тина сантиметра от тавана, но ако си направиш някакви чупки става много добре. Примерно за хол задължително сложи един борд по края и направи скрито осветление с 2 кръга - вътрешен и външен, слагаш LED с регулиране на осветеността и става просто уникално. Отделно може да сложиш и един полилей и някоя луничка за красота и тези 10 см дето си ги загубил първо не се усещат и второ като е разчупено всичко е многократно по-приятно (само дето подобен ремонт ще ти излезе грубо колкото външната изолация)

Link to comment
Share on other sites

Разлика между външна и вътрешна е, че когато сложиш изолацията от вътрешната страна - влагата кондензира най-често между стената и изолацията 

и си отглеждаш един прекрасен мухъл icon_smile.gif и другото е, че не можеш с вътрешна да използваш акумулиращата топлина функция на затоплена стена, която не губи топлината си навън.

Майсторе,умните хора са измислили за този проблем пароизолационна мембрана за да не може топлата влага да премине през картона и ватата до студената стена и да кондензира.Студен и сух въздух мухъл не прави.

Друг е въпроса,че в България голяма част от "майсторите" са такива дето няма кво друго да станат и стават строителни "експерти".Не четат,не се интересуват,не влагат мисъл-лепят,мажат,даваш парите и ни вест ни кост от тях после.

От 1,5г. съм с цялостна вътрешна изолация на външните стени и таваните.Преди да сложа вата,фолио и картон на северните стени винаги избиваше мухъл и всяка година пръсках саво.Друг е въпроса,че преди изолацията климатика едва стопляше,а с изолацията 1ч. след като го пусна в стаята е топло.Точно защото  не се налага да топля плочата и тухлите ,на които в последствие влагата кондензира.

Хората казаха....ако цялата сграда е топлофицирана с централно денонощно парно няма нужда от никаква изолация дори.Спомням си навремето когато в тракия панелките бяха с отворени прозорци през зимата и всичко ходеха по къси ръкави.Тогава никой не беше чувал за топлоизолация.

 

Моето мнение по въпроса е,че ако може си направете и двата вида топлоизолация.Ако не може външна поради разни обстоятелства-вътрешна е по-добре от нищо.

Link to comment
Share on other sites

Христо, преди да напишеш "Глупости!", помисли точно какви глупости говориш ти самия... 

 

Извинявай, чак сега прочетох началото на темата. Не бях забелязал, че е от майсторите дето лъжат хората да им правят външна изолация на парче. Щях още по-остро да вляза.

Link to comment
Share on other sites

Не разбирам защо има толкова хора, готови с лека ръка да се лишат от акумулиращите свойства на стените си. Нали при първото проветряне на помещението ще трябва да се топли на ново.

Link to comment
Share on other sites

Защото такава изолация на парче не е ефективна! А не си ти, а аз човека който живее в жилище с вътрешна изолация затова ти говоря от опит. На теория това въобще не е вярно защото: изолация се слага на външна стена, обикновено тя е и с прозорец, вътрешните стени не се изолират те са над 3/4 от площта на стените следователно се губи само около 1/6 от прословутия акумулиращ ефект! Мислете преди да пишете! За тавана не правим сметки никакви, защото от акумулиращия му ефект се радват предимно съседите отгоре.

Link to comment
Share on other sites

Къде си видял да говоря за "на парче"? Просто забелязах, че масово, без оглед на конкретната ситуация, препоръчват да се прави и вътрешна, а нa теория е точно обратното. Вътрешните стени масово се правят от "не много" акумулиращи материали в днешно време. Реално всеки случай си иска индивидуална преценка, но вътрешната изолация е компромис и се прави, когато не може да се изпълни културно външната!

Link to comment
Share on other sites

Според мен при постоянните жилища важи правилото, колкото повече, толкова повече, когато се отнася до акумулирана топлина. Веднага личи разликата м/у каменна къща и тухлена зидария, например. Същото е и при изолирано от вътре помещение, сравнено с такова от вън.

Link to comment
Share on other sites

Аз специално коментирам проблема: (частична външна) || (вътрешна изолация) ! Няколко поста по-нагоре за такива всезнайковци като теб специално съм написал, че няма нищо по хубаво от добре направена цялостна външна изолация комбинирана с централна климатизация на сградата!

Link to comment
Share on other sites

Реално всеки случай си иска индивидуална преценка, но вътрешната изолация е компромис и се прави, когато не може да се изпълни културно външната!

 

Абсолютно съгласен! Лично за мен няма по-голяма тъпотия от вътрешната изолация, ОСВЕН в случаите, когато няма друго решение. Защо казвам това:

 

1. Живеем и без това в малки жилища (аз съм с 1 дете и 110 квадрата ми теснеят), които за сметка на това са и ниски. Късметлии са хората с жилища 2,60 и нагоре височина. Да се отнема от и без това малката кубатура е безумие. Освен ако не е единствено решение. Отделно пък в колко интересни ситуации може да се попадне, ако да речем някой подпийнал гост удари едно рамо на стената или пък детето се засили с тротинетката в нея. Не е толкова смешно, колкото трагично. Зорлен да направиш масивно жилище картотена кутия е голямо постижение... И то капсулована кутия. Колегата JDFU много правилно спомена способността на стените да "дишат". Образно казано всяка ваша пръдня ще ви гостува доста дълго време.  

 

2. Безумието топлоизолация на ПОД...Що за идиотщина, освен ако не живеете в наколно жилище или помещението под вас е хладилник?!?!? В началните класове още се учи, че топлината отива нагоре, не обратното. Тоест ако го има тоя ефект с "топленето на комшиите отгоре", както някои споменаха, то си вкарвате автогол и губите отопление на аванта, нали така?

 

3. Топлоизолация на таван - тук вече би могло да има логика, но САМО ако над вас живеят ескимоси или тотални сиромаси. В случай, че семейството над вас отопля нормално жилището си, всякаква изолация е безсмислена, освен ако тропат много като се шибат и не ви трябва шумоизолация... Като цяло при таванната изолация има много условности в зависимост какво има над вас. Аз съм на последен етаж и съм наредил над себе си 8см каменна вата ROCKWOOL, нежно завита с 4 см URSA, понеже вати от тоя тип "на топче" грам не им хващам вяра, що се отнася до дома ми. За халетата стават.

 

Ситуацията при мен е следната - 5 см най-висок клас фибран външно на целия апартамент, както и на 4-те остъклени тераси. Термоизолация с 4 см фибран НЕ на пода на моите тераси, а на тавана на терасите на комшиите отдолу. Над мен споменах какво има. Зимата вкъщи на 8-я етаж ходя по потници и пижами, дори тънък анцуг не мога да облека (последната зима спах на отворен прозорец всяка вечер). Не знам какво е одеяло, камо ли юрган. Отоплявам се с парно, като от 6 радиатора демонтирах 2 и в момента ползвам 2 и половина, понеже най-големият в дневната се пуска само при кучи студове... Комшиите под мен изолация нямат, тази година сефте сложиха частично нова дограма. Двама възрастни са и реално отоплят много малка част, тоест бонуси от тях нямам.

 

Всички материали от грунда до боята съм ги подбирал и купил сам. Без изключение. А всичката работа е свършена от същия този майстор, който пише тук. Всички "велики" фирми, които виках преди да открия него за оглед и оферти се отказваха от моя обект, заради "интересните" форми, които е придал на терасите някой малоумник през 1979-та. Той единствен се нае да го направи, висейки на въжета от последен етаж (ако знаете какво значи това). Вече почти седем години нищо не е помръднало.

 

/off - Христо, именно острите влизания водят до знаеш какво... Толкова ли е трудно да говорим нормално? Спомни си котарака Леополд... :laughing:     

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...