Jump to content
BulForum.com

Работа с хард дискове и партишъни...


lil_stenly

Recommended Posts

Имаме си тема за Антивирусни и защитни стени, затова вместо да пускаме тема за всеки отделен софтуер и за всеки отделен въпрос, всичко да е на едно място.

 

Така, нагледах се на какви ли не мнения за всякакви продукти и прочие и не мога да реша кое е по-хубаво, та още използвам Partition Magic 8.05 който вече не се обновява... за съжаление!

Ето листа с едни от най-популярните за които съм чувал и съм работил с някои от тях.

 

Partitioning:

EASEUS Partition Master

O&O Partition Manager

Acronis Disk Director

Paragon Partition Manager

MT-Solutions Partition Wizard

Norton Partition Magic

GParted (Макар да няма версия за windows, има Live cd/usb... което не е минус)

 

Hard disk Cloning / Imaging / Backup:

Paragon Backup & Recovery

Norton Ghost

Acronis True Image

O&O DiskImage

 

Листа е голям, има ги всякакви!

Отделно и софтуера за възтановяване на изтрита информация, който в повечето случаи вече върви в комплект с останалите функции от дадена програма.

Много от програмите имат буут диск/усб, което е огромен плюс, само да знаеш дали ще ти свърши работа.

 

Аз лично за работа с партишъни използвам Partition magic и Gparted, а за хард диск клониране/правене на бакъп съм с acronis true image и все пак може да има нещо по-добро.

А, нямам нито времето, нито нервите да си играя да тествам всичките по-отделно, затова нека някой, който е работил с дадена програма да изкаже впечетления, кое е по-добре, кое не и дали е доволен.

 

Имам ги всичките, после мога да постна и линкове за сваляне ако на някой му трябва даден софтуер от тези.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Имам един 40гб АТА диск,от който трябва да извадя едни документи,обаче като го закача и се опитам да го отворя ми излиза това:

 

 

 

 

1.JPG

 

 

 

Тука пък ми го дава 100% Fee :hmmm:

 

 

 

2.JPG

 

 

Харда си е работил на друг комп до последно.Искам да попитам има ли начин да си извадя документите и после да го форматирам?

 

 

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Няма начин (според мен).

Виж с hiren's Boot CD има тулове за рестор, но ме съмнява.

Или харда се е прецакал или е "заключен" с някаква програма и за това иска формат.

Link to comment
Share on other sites

Какъв е харда?

На каква файлова система е бил преди, когато го е показвало нормално?

Ако е бил с друга файлова система, която не се поддържа от windows, може да ти го покаже така.

Може да е бил криптиран! Също ако случайно някой е барникал upperfilters и lowerfilters (което ме съмнява, че някой ще тръгне да го прави) и все пак ако си инсталирал програми за работа с дискове, може от там да е дошъл проблема.

Провери кабелите, при мен се е получавал този проблем при не добре закачен хард, при натоварване на захранването, при повреден partition table и при лоши сектори.

 

Може да пробваш няколко неща!

Да провериш кабелите!

Да провериш по възможност дали на предишният компютър харда ще тръгне!

Да се пробваш да възтановиш информацията с някоя програма!

 

В случай, че харда не тръгне по начинът по който си е работил преди, може да пробваш EASEUS Data Recover - Free Edition с "Complete recovery" опция върху харда. Или тази програма O&O Disk Recovery v6.0.6298 x86, която аз използвам.

 

Другият вариянт е да копираш диска на image, сектор по сектор, като след това се опиташ да измъкнеш нещо от самият файл, без да мъчищ хард диска през това време. Обаче първо виж дали нещо ще стане по другите начини. Ако не стане, после ще се мисли за други неща. :)

Link to comment
Share on other sites

Имам един 40гб АТА диск,от който трябва да извадя едни документи.....

Харда си е работил на друг комп до последно.Искам да попитам има ли начин да си извадя документите и после да го форматирам?

Не бързай с формата за да не разбъркаш повече данните. Последният път когато ми се случи използвах R-STUDIO за да възстановя важни данни от диск който преди това беше в RAID 1 масив. Масива се крашна поради повреда в RAID контролера на дъното и изтри и двата диска по 160 GB. R-STUDIO се справи най успешно със задачата като възстанови 100% от данните. Иначе диска изглеждаше също както твоя - неформатиран.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте,

имам проблем с един диск Хитачи 500 гба. При опит да инсталирам Windows 7 следствие на няколко опита и работа с партишън програми (без да е засяган конкретния логически дял) файловата ситема на втория ми логически диск от NTFS стана RAW.

Търсих в нета но не откривам начин който да успее да възстанови диска за да мога да копирам файловете другаде. Пробвах с няколко различни програми но те се опитват да възстановят файлове а не самия диск.

Link to comment
Share on other sites

Прецакал си mbr (master boot record) или mft (master file table) на диска за да не ти го отчита по начина по който трябва.

 

Тук имаш няколко опции.

1. Да пробваш fixmbr командата.

2. Да пробваш някоя програма... Recover files from raw hard drive примерно.

3. Да направиш имидж на диска байт по байт с някоя програма и да се пробваш да видиш къде е проблема като работиш върху имиджа.

Link to comment
Share on other sites

boot record на повреден партишън няма, така че fixmbr не става, а и това не оправя партишъни а само буутването.

Намери празен хард и възтанови файловете, според мен няма друг начин.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

имам проблем с един диск Хитачи 500 гба. При опит да инсталирам Windows 7 следствие на няколко опита и работа с партишън програми (без да е засяган конкретния логически дял) файловата ситема на втория ми логически диск от NTFS стана RAW.

Търсих в нета но не откривам начин който да успее да възстанови диска за да мога да копирам файловете другаде. Пробвах с няколко различни програми но те се опитват да възстановят файлове а не самия диск.

Active@ Partition Recovery, след подробно сканиране трябва да ти изкара доста "части" и да избереш коя да възстановиш или в краен случай GetDataBack for NTFS, която след дълго сканиране ще ти покаже папките така както са били и лесно можеш да копираш каквото искаш...

Link to comment
Share on other sites

Active@ Partition Recovery, след подробно сканиране трябва да ти изкара доста "части" и да избереш коя да възстановиш или в краен случай GetDataBack for NTFS, която след дълго сканиране ще ти покаже папките така както са били и лесно можеш да копираш каквото искаш...

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Също и TestDisk на CGSecurity и Power Data Recovery (Boot CD) на MT-Solutions и двете са малки по размер, безплатни и вършат много добра работа.

 

Overdrive... усетих се че пак пиша на изуст, чак след като човека ми пусна ЛС. *facepalm*

Link to comment
Share on other sites

Благодаря на всички които са писали.

Особена благодарност на lil_stenly's.

Успях да възстановя информацията мисля на 100 %.

Ползвах EASEUS Partition Master 6.0.1 Professional Edition

тук има малко картинки http://dox.bg/files/dw?a=a11bb52d0f

ползвах partition recovery а не complete recovery (както направих преди това, така пише в описанието на бутона и чаках много много часове)

избрах диска (в случая логически при мен се вижда) и програмата възстанови цялата файлова структора на диска.

След това избрах какво да се възстанови и го възстанових (има неща които няма смисъл да се възстановяват).

Link to comment
Share on other sites

Ето ти последната версия на EASEUS Partition Master

EASEUS Partition Master v6.1.1 Server Edition Retail

 

Т'ва е сървър версията, поддържа всички ОС за разлка от професионалната.

Препоръчам ти Partition Wizard, която не е сървър версия, обаче има и напълно функционална буут диск версия и усб версия.

Partition Wizard Professional Edition v5.2

 

To EASEUS Partition Master и MT-Solutions Partition Wizard на вид са 1 към 1, а по функции Partition Wizard има повече и се справя по-добре.

За това споменах Partition Wizard да ползваш. Ама щом си се оправил, пак добре.

 

Тук съм качил и други програмки.

Линк

П.П. Да спомена да не инсталираш акронис, при мен повечето версии бъгват (с xp sp3 съм и все пак), използвай буут дисковете за тази цел ако ти потрябва да правиш бакъп на нещо.

Link to comment
Share on other sites

То хубаво давам съвети, но и аз се опитвам да оправя един дял от 3-4 дни и не става с нищо. След 4 пълни скана от по 8 часа всеки на края ми изкарват само файловете да спасявам, а не да ми го поправят... Разчитах главно на Active@ Partition Recovery, която успешно ми беше възстановявала харда, но този път даде някаква грешка, че се преплитат 2 дяла и да изтрия каквото се припокрива (което е някакси странно, понеже нищо не мога да пипам и така и не го разбрах). Сканирах го с Partition Recovery Wizard - Изкара ми файловете, с Partition Data Recovery - файловете, с Парагон също нищо не стана + още 2-3, които набързо изтрих, след като нищо не стана... Последно пробвам един Partition Recovery, ако не стане ще спасявам каквото мога и формат.

Все си мислех, че поправката на дялове вече е изцяло възможна, но явно не на 100% от случаите.

Link to comment
Share on other sites

Пробвай с тази програма.

 

TestDisk can

 

* Fix partition table, recover deleted partition

* Recover FAT32 boot sector from its backup

* Rebuild FAT12/FAT16/FAT32 boot sector

* Fix FAT tables

* Rebuild NTFS boot sector

* Recover NTFS boot sector from its backup

* Fix MFT using MFT mirror

* Locate ext2/ext3/ext4 Backup SuperBlock

* Undelete files from FAT, NTFS and ext2 filesystem

* Copy files from deleted FAT, NTFS and ext2/ext3/ext4 partitions.

 

CGSecurity TestDisk

Има Windows и DOS версия, програмата я има и в Hiren's Boot CD, безплатна програмка за поправка. Малко я хваля в повече, ама все пак пробвай.

 

Пълна поправка на хард и спасяване на инфо е възможна с PC3000, обаче програмата е безполезна без чипът, така че няма смисъл да я разисквам.

Link to comment
Share on other sites

Тази твойта иска да ми сменя геометрията на харда, на бърз чек пак не става, ще я пусна през нощта като последен опит и утре ще форматирам ако трябва... нищо не сработва.

Link to comment
Share on other sites

Чакай... ти какво си правил та харда е отказал?

Търси с нея за изгубени дискове и ако намериш дяла както е бил преди да се скапе, го възтанови и след това дай да корегира първоначалните сектори. Нищо няма да бараш по геометрията на дискът, поне да не се налага. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Под какъв вид се сеифа бакъп фаила ?точка на възтановяване./backup/друго/?"

Бях си направил точка на възтановяване ама незнам къде съм я запазил и нз под какво име пфф моля помагайте?

Link to comment
Share on other sites

Ако е за нормалният wizard на windows се запазват в System Volume Information папката, която се намира в роот директорията на всеки диск и партишън, обаче тези неща се запазват в системният, затова търси там в този случай. Само не знам за какво ти е!? От менюто на windows ще ти покаже ако имаш някакви запазени там и ще си възтановиш всичко.

:)

Link to comment
Share on other sites

BootIt Next Generation:

Програмката успешно се вмества в категорията мултифункционалност.

BootIt NG is a complete disk-management program that includes a boot manager, a partition manager, and partition imaging capability, all seamlessly integrated into a single space-efficient program. BootIt NG features a simple, mouse-driven graphical interface, and is entirely self-contained, requiring no operating system to install and run.

* Съвместима с (9x/Me/NT/2000/XP/2003/Vista/2008/Win7/Servers)

* Съвместима с x64 (AMD64/EM64T) и Windows 64bit OS (non-GPT)

* IEEE1394/USB 2.0 поддръжка за работа с дискове и имиджи

* Поддръжка на дискове (2 TB) и дялове (1-2 TB)

* Работа с дялове без загуба на информация под FAT/FAT32

* И също така под NTFS

* Създаване (secure) изтриване на дялове/дискове

* Възтановяване на дялове/дискове

* FAT/FAT32 форматиране

* Копиране и местене на дялове/дискове

* Поддръжка за Linux Ext2/Ext3 и ReiserFS файлови системи

* Правене на имидж (директно към CD-R/RW или DVD+R/+RW/-R/-RW)

* Зареждане на всякакви дялове и дискове (през BIOS)

* Зареждане през CD/DVD устройството (през BIOS)

* Зареждане на няколко операционни системи от един дял

* Създаване на над 200 примари дяла (ако искате)

* Защита чрез име и парола!

 

Ограничения:

BootIt NG използва нормалните БИОС настройки/драйвери за да работи с дялове и дискове. Ако биосът ви ограничава достъп до хард диска по някакъв начин или поставя лимит от към функции (скорост на работа или размер), то BootIt NG ще има същите ограничения на достъп и работа с дисковете.

Повече описание за програмата и останалите и функции може да намерите на долният линк!

ИНФОРМАЦИЯ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Продуктите на Terabyte Unlimited

Image for windows

Image for linux

Image for dos

Работи директно от windows без да иска рестарт.

Може да се сложи парола или напълно да се криптира бакъп с 256-bit AES.

Диференциален бакъп позволяващ запазване само на промените от последният направен бакъп върху системата.

Може да запазва директно на CD, DVD, DVD-DL, BD.

Предоставя възможност да запазите бакъп на CD, DVD, DVD-DL, BD, и да автоматизирате възтановяването с имидж при буут.

Поддържа GPT дискове над 2TiB.

Може да възтановява отделни файлове и папки с TBIView или TBIMount добавките, които са безплатни.

Съвместимост с FAT16, FAT32, NTFS, Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS и XFS файлови системи. Дялове с други файлови системи могат да се запазят с пълно клониране на самият дял. Поддържа всички стандартни дялове MBR, EMBR или GPT

Работи с Workstation сървър версиите на windows.

Може да възтанови ntfs дял от windows 98.

Поддържа допълнителни устройства като USB 2 и IEEE 1394 преносими дискове. Image for DOS поддържа тези дискове без да изисква инсталиране на драйвери, чрез директен достъп.

В случай, че windows не тръгва може да се използват буутващите версии за да възтановите изцяло системата.

Има Network Support, RAID Support, Command Line Support (който позволява автоматизиране на всички функций, може да се изполва комбинирано с TBOSD)

Проверка на имиджите, разделяне на имиджите на части в зависимост от това на какво искате да запишете бакъпа, предлага и висока компресия.

Може да използвате TeraByte OSD Tool Suite за да възтановите бакъп върху машина с различен хардуер, като включите нужните драйвери. Може да си направите WinPE диск с windows версията на програмата. Може да инсталирате windows xp през усб с предлаганите скриптове от сайта на програмата, които са безплатни.

 

http://www.mediafire.com/?w1w1rjtage1zw

ifd_en - Image For Dos

ifd_en_gui - Image For Dos с хубав графичен интерфейс за по-лесна работа

ifl_en - Image For Linux с поддръжка на network по подразбиране

ifl_en_nonet - Image For Linux без network поддръжката

ifw_en_trial - Image For Windows, триал версията на програмата

copywipe - Програма за затриване на дискове, има дос версия и windows версия

tbosd tool - Програмата за интегриране на драйвери и скриптове, общо взето за автоматизиране на всички функции на продуктире.

WinPe добавките също са на линка.

 

Има толкова много функции и опции и то разбираемо написани и добре подредени.

 

Ключовете за програмите.

 

 

Image For Windows:

wrzru

000013-VT7CY2-DAYQ7U-KDNY8V-ZZFZZZ-ZZZZZZ-ZWCJP9-51VJ00-800000-000000

 

Image for DOS:

Key: DB93-4003-353F

 

Image for Linux:

Key: DB93-4003-353F

 

OS Deployment Tool Suite:

Key: D5EF-4003-353F

 

 

 

П.П. Четете много внимателно как се работи с програмите, предлагат много функции и решения на всички проблеми, обаче много лесно може да объркате нещо ако не сте сигурни какво правите. Ако ключовете не работят... пишете ми тук.

Ако свалите програмите от сайта, там те са триал версии без опция за активация, само закупените програми приемат валидни ключове за премахване на 30 дневният период на работа.

 

ЕЙ ВИ 0day :) - После ще ги кача на тракера за по-голямо удобство.

 

TT: LNDL / Carter, Igor

-DL

Link to comment
Share on other sites

Пробвах програмата.

Нещо не мога да се доверя на програма, в която в интерфейса досега срещнах поне 2 грешки (правописни), и интерфейсът и бутоните са със "стар" вид, не поемат от темата на Windows, което показва или че е писана на стара среда, или много им харесва Win98 външния вид. Както и да е, изглежда поне има необходимите неща, но ми се видя твърде постна, и е само 7МБ, съмнително. Не че се радвам на Акронис дето са по над 10 пъти по-обемисти но... ще си карам на буут ЦД-тата, правени с Акронис аз лично.

Link to comment
Share on other sites

От години съм карал само с PartitionMagic, докато миналата седмица не реших да добавям към системата едни големи дискове, които трябваше да преоразмеря по дялове, без да губя информацията в тях. Проблемът беше, че PM не успя да им разпознае дяловете и ми предложи варианта да ги форматира, като респ. изгубя цялата информация. Ако не се лъжа в някоя друга тема някой от вас предложи безплатния EASEUS Partition Master, който изобщо не се замисли и свърши за минути цялата задача. Направо съм изненадан, че безплатна програма има такъв приятен интерфейс и върши всичкото това, дето вършат останалите платени програми...че и го прави по-добре даже. :punk

Link to comment
Share on other sites

Еми теди, то и в продуктите на акронис съм срещал правиписни грешки по интърфейса... ама ги махат.

Според мен windows версията не е толкова стабилна, пробвай да си поиграеш с линукс буутващият се диск или флопи дискът... програмата, на мен лично, ми се видя като много добра алтернатива на старият акронис, който работеше без проблем.

Просто акрониса се прецака с възтановяването на един бакъп по доста гаден начин и то на няколко пъти с различни версии, оказало се несъвместимост с нещо си.

 

Отиди във фен форума на нортон гоуст, при манияците на имаджинг и си отдели малко време в четене по темите, хората там просто си скапват машинките от любопитство, обаче поне се вижда кое работи и кое не иска. Аз не съм толкова безтрашен да правя подобни каскади в реални условия.

 

А, мидекс, хубава е! :) Ама безплатната им версия е леко ограничена. Пробвай partition wizard pro (новият изглед леко ме изнервя с модерният си вид), обаче програмата бие парагон уизърда и иасеус, буутващата версия на тази, която споменавам няма никакви ограничения, само дето е буутваща и не работи докато ОС е пуснат.

Сега бях тръгнал да тествам дали наистинапри провален евент няма да загуби информацията от дисковете, обаче се човъркам само около виртуалната машина за сега.

 

То като се сетя и партед маджик става, ама е доста голяма и леко бави, защото е livecd все пак.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...