Jump to content
BulForum.com

PSU FanLess


kiko1987

Recommended Posts

0011211_s17.jpg

Чудех се някой има ли няблюдения върху подобно нещо. Става въпрос за минимално нисък шум (да не кажа никакъв). Намерих един Thermaltake PurePower FanLess който е 350 вата (по-голямо май нямат, или поне аз не открих). Не говорим за water-cooled захранвания, защото там цената скача в пъти.

 

P.S. Някой, ако има някакво home-made захранване, също може да сподели опит (стига да е 0 dB xmas.gif )

Link to comment
Share on other sites

home-made чак едва ли ще има някой... всъщност съм разглеждал преработки на разни ентусиасти - сменят радиатори, изкарват транзисторите на отделни охлаждащи ламели и др. подобни. Фортрон имат 300W-ов безвентилаторен модел и му дават доста добра ефективност, а в каталога на Конрад съм засичал и 400W.

Link to comment
Share on other sites

Нямах впредвид home-made захранване, а охлаждането за него. Извинявам се за грешката. Питам, защото съм виждал подобен от мед направен воден блок за захранване. Не знам колко е ефективен, но ...

Питах с идеята точно някой такъв "ентусиаст" да се похвали с нещо което правил.

Няма ли поне един такъв във форума :)

:beerchug

Link to comment
Share on other sites

Е ти добре ли си home-made захранване - цели екипи ги разработват със сума ти апаратури, тва не е за вкъщи ;)

 

Аз не виждам смисъл от безвентилаторно захранване, защото тая топлина е добре да се отвежда, а не електролитните кондензатори да са на 100 градуса постоянно. Все пак се разчита на захранването и за поток в кутията - ако е безвентилаторно, трябва да слагаш други вентилатори по кутията за да има такъв. Ако всичко ти е пасивно и безшумно ти трябва или постоянно отворена кутия или имаше едни като шаси, където всичко е открито, няма капаци, само мрежа.

Според мен ако се вземе захранване със 120 или 140мм вентилатор, смени се с тих на 6-700 оборота и се сложат по-големи радиатори няма да се чува изобщо. Аз и сега почти не чувам корсара си със 120, а не е някаква безшумна серия.

Link to comment
Share on other sites

Ай стига ве, аз моя фортрон 400 с 12 см не се чува и на йота, в 100% от времето върти на много ниски обороти, сигурно няма и 500, дори при игра и т.н. Кутии за безшумни машини има за по 1000 лв, което цялата е един голям радиатор и се разчита на конвекция, но освен ако си вманиачен ентусиаст колкото за идеята, особена идея за безвентилаторно PSU няма. А вентилаторът няма да е първото, което ще се повреди, камо ли на нещо по-скъпо от фортрон като моя.

На него едва ли се разчита особено за поток в кутията при тия обороти, след като вече във всяка кутия има по 12см или по-големи вентилатори за изкарване. Пък и в новите кутии захранването се слага повечето пъти долу, където има специален отвор захранването да смуче отдолу само за него си и си изкарва отзад, та така.

Link to comment
Share on other sites

Има си много тихи захранвания които предполагам са и по-евтини. Едно 500-600 захранване от серияата silent pro на cooler master тяма да го чуеш никога особено на някоя нормална конфигурация която няма да го натоварва и няма да загрява. Ще си върти на <1000 оборота и по-скоро ще си чуваш как цъка часовника отколкото да го чуваш него.

Link to comment
Share on other sites

На него едва ли се разчита особено за поток в кутията при тия обороти, след като вече във всяка кутия има по 12см или по-големи вентилатори за изкарване. Пък и в новите кутии захранването се слага повечето пъти долу, където има специален отвор захранването да смуче отдолу само за него си и си изкарва отзад, та така.

 

Знам, и моята кутия е такава ;)

ВЪпроса беше че щом иска 100% тихо няма да сложи вентилатори на кутията, сигурно ще вземе карта с пасивно и масивно тенеке за процесора - в такъв случай няма какво да движи въздуха изобщо.

Link to comment
Share on other sites

Знам че ще прозвучи малко странно, но идеята е изобщо да няма кутия. Тук сега малко далече от темата, но аз се занимавам с проектиране на мебели и един от клиентите ни искаше точно това. Компютър без кутия - вграден в мебел в хола, който изобщо да не се чува. Вариантите за охлаждането на процесора и картата отидоха на водно, обаче на човека не му се дават 400$ , че и нагоре за такова захранване. Та на мен се падна честа да намеря решение на проблема, за това питах дали някой има наблюдение за тези "fan less" и дали са недеждни изобщо.

Link to comment
Share on other sites

shtom shte e v mebel bi triabvalo da ne se chuva niakoe tiho zahranvane inache niakade biah mernal edna tema kak edin si beshe varzal direktno UPS-a samo che za takova neshto ti triabva dosta vreme i baia poznania da imash

Link to comment
Share on other sites

Знам че ще прозвучи малко странно, но идеята е изобщо да няма кутия. Тук сега малко далече от темата, но аз се занимавам с проектиране на мебели и един от клиентите ни искаше точно това. Компютър без кутия - вграден в мебел в хола, който изобщо да не се чува. Вариантите за охлаждането на процесора и картата отидоха на водно, обаче на човека не му се дават 400$ , че и нагоре за такова захранване. Та на мен се падна честа да намеря решение на проблема, за това питах дали някой има наблюдение за тези "fan less" и дали са недеждни изобщо.

То хубаво водно, но и то се чува, все пак има помпа, вентилатор за охлаждане на водата. За да е безшумно водното трябва да го ръгне в чешмата :bgrin: . Иначе в името на науката веднага ми идва на ум една модификация при която и захранването да се върже към водното. С известни модификации ще се получи нещо не особено красиво, но поне безшумно.

Link to comment
Share on other sites

То хубаво водно, но и то се чува, все пак има помпа, вентилатор за охлаждане на водата. За да е безшумно водното трябва да го ръгне в чешмата :bgrin: . Иначе в името на науката веднага ми идва на ум една модификация при която и захранването да се върже към водното. С известни модификации ще се получи нещо не особено красиво, но поне безшумно.

Чешмите/тръбите шумят порядъчно повече дори от повечето кулъри.

Вероятно човека има предвид помпата и блока да са извън стаята примерно. То един вент на едно добро PSU шуми доста по-малко от водното.

Нали не смята да вгражда игрова машина в мебел и да очаква напълна безшумност?

Иначе слага една пасивна видеокарта, охлажането на проца спокойно може да е един голям радиатор моднат с 12 или 25см вентилатор на 300 оборота, при което ще го чуе ама друг път, захранването също както повечето казаха, дори с 12 см ще е толкова тихо, че ще чуеш мухите в хола с по-голяма вероятност.

Ако иска пълна безшумност, да отдели парици, така с трици маймуни не става.

Link to comment
Share on other sites

Не, не става дума за игрова машина, но ще е нещо новичко. А доколкото вентилаторите, проблема е там, че като са вътре в мебела, ще са ограничени откъм приток на въздух и така циркулацията и въздушният поток вътре ще са много слаби. Тоест кел-файда от един 200 или 300 вентилатор като въздуха ще си седи вътре. Сега като се замисля и този Fanless, няма да ми свърши работа, защото топлината която отделя пак ще остава вътре. Иначе за водното колегата позна - ще е на гърба на стената в другата стая.

 

Най вероятно конфигурацията ще бъде сглобена в едно "статично" чекмедже - без задна царга и единственият приток на въздух ще е от луфта между чекмеджетата който ще е 3х500мм - което е доста малко.

 

P.S. ... а пък хич не искам да удалжавам кабеляците на захранването... макар, че като гледам натам върви работата...

Link to comment
Share on other sites

"aquarium pc" в google дава доста резултати :)

примерче

Би трябвало да се вмести в бюджета и е без сериозни модификации :) Пак трябва да се помисли къде ще отиде топлината, но ще е много по-лесно. А ако се връзва и с цялостния дизайн, ще е перфектно

Link to comment
Share on other sites

а защо не купиш директно някакво малко PC като например - fit-pc.com/ . Асус май също предлагаха нещо подобно :)

 

 

Прекалено слабичък е

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...