Jump to content
BulForum.com

Регистриране на МПС


bate_pesho

Recommended Posts

Другата седмица ще си закупувам автомобил и не съм напълно наясно какво се прави за да се регестрира един автомобил.

Преразгледах 13-те страници , но нямаше подобна тема.

Мисля , че темата би била полезна за много колеги в форума , които мислят да си закуват кола.

 

НЕКА започнем от заакупуването :

1.КАКВИ Документи трябва да изискваме от продавача/атокъщата.

2.Как преместваме колата от автокъщата до КАТ (ако не е регестрирана)

 

Вече сме в КАТ

1.Трябва ли първо да имаме застраховка , технически преглед и т.н.

2.Реда , по който трябва да минем за да си получим следно ДОКУМЕНТИТЕ (Голям , малък талон) и следователно РЕГИСТРАЦИОННИТЕ НОМЕРА

3.Еко такса (186 лева ??? )

4.Винетка ... за 4 месеца колко излиза ?

 

Ако може да ми дадете някакви ГРУБИ-ОРИЕНТИРОВЪЧНИ цени за всичко би било страхотно.

МНОГО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТЗОВАЛИ СЕ .... Ще ми помогнете страшно много :)

Link to comment
Share on other sites

Първоначална регистрация на употребявано ППС

 

 

Необходими документи:

• Заявление за регистрация издадено по служебен път

• Документи за придобиване на собствеността с данните на ППС

• Документ за самоличност на собственика с постоянен адрес в Пловдивска област или на упълномощеното лице с нотариално заверено пълномощно

• При регистрацията на ПС на юридически лица се представя оригинал и копие от документа за създаване на стопанския субект със седалище в Пловдивска област и карта с идентификационен код по регистър “БУЛСТАТ”.

• Чуждестранни регистрационни документи /оригинали/

• Митнически документ за оформен внос, когато собствеността е придобита от страни извън ЕО и ЕИП.

• Табели с регистрационен номер, ако са използувани такива.

• Документ за сключена застраховка “ГО”

Декларация да придобиване на собствеността /за ППС закупени от чужбина/ - приложение №2 от Наредба І-45/2000г. на МВР.

 

• Доказателство за валидно към датата на тяхното производство ЕО одобряване на типа за ППС, внесени от страни извън ЕС и ЕИП.

 

Забележка: ПС се представят задължително за идентификация и технически преглед.

Документите за придобиване на собствеността /когато ППС е закупено в чужбина/ трябва да са придружени от официален превод на български език.

 

o6te infromaciq http://plovdiv.mvr.bg/service/kat.php

Link to comment
Share on other sites

Тук има информация , но не е пълна и не е обяснен реда , по който минава цялата процедура.

Искам да попитам някой , който го е правил скоро и знае горе долу как въри реда.

Конкретен пример ще дам :

Първо трябва да си направим застраховка (и ако да с какви документи > все още нямаме издаден талон).

След това може ли на място в КАТ да се направи ТЕХНИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД или ние самостоятелно трябва преди това да си направим.

Ако трябва да правим такива неща нали се сещате , че всичко трябва да стане с КАМИОН , върху който е качена колата , защото нямаме все още регистрация и нямаме право да я караме по улиците.

ЗАТОВА ПИТАМ КОНКРЕТНО , някой на две на три да ми каже какво прави като получи КОЛАТА закупена от АВТОКЪЩА.

Link to comment
Share on other sites

Другата седмица ще си закупувам автомобил и не съм напълно наясно какво се прави за да се регестрира един автомобил.

Преразгледах 13-те страници , но нямаше подобна тема.

Мисля , че темата би била полезна за много колеги в форума , които мислят да си закуват кола.

 

НЕКА започнем от заакупуването :

1.КАКВИ Документи трябва да изискваме от продавача/атокъщата.

2.Как преместваме колата от автокъщата до КАТ (ако не е регестрирана)

 

Вече сме в КАТ

1.Трябва ли първо да имаме застраховка , технически преглед и т.н.

2.Реда , по който трябва да минем за да си получим следно ДОКУМЕНТИТЕ (Голям , малък талон) и следователно РЕГИСТРАЦИОННИТЕ НОМЕРА

3.Еко такса (186 лева ??? )

4.Винетка ... за 4 месеца колко излиза ?

 

Ако може да ми дадете някакви ГРУБИ-ОРИЕНТИРОВЪЧНИ цени за всичко би било страхотно.

МНОГО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТЗОВАЛИ СЕ .... Ще ми помогнете страшно много :)

Аз наскоро регистрирах кола, закупена от Автокъща. Дилърът много ми помагаше с процедурата, защото ми е приятел, но ще ти кажа, каквото съм запомнил.

 

От продавача ти трябва Фактура за покупката, Договор за покупко-продажба и оригиналния талон на колата, откъдето е закупена /Италия. Германия и т.н./ С тези документи закарахме колата без номера до КАТ, което не е правилно, но разстоянието беше малко и никой не ни спря, т.е. рискувахме малко или много. Повечето автоджамбази катаджиите ги познават. След това с горепосочените документи си плащаш екотакса, ако колата ти е произведена преди август 1999 г., която струва около 180 лева. Преди регистрацията задължително е и да направиш Гражданска отговорност застраховка (около 80 лева за 6 месеца). Трябва да имаш и комплект пожарогасител, жилетка и аптечка в колата. После отиваш в КАТ в сградата, пред която има опашка от коли без номера (казвам ти го за ориентир) и плащаш вътре в салона такса, която не беше голяма. Там ти преглеждат документите. След което отиваш да ти направят преглед на колата - номер на рама, на двигател и техническа изправност. След това ти взимат документите и чакаш, докато ти изготвят големия талон. Повикването пред гишетата е чрез високоговорител и трябва да изчакаш да си чуеш името. След като вземеш талона, се нареждаш на опашка за слагане на рег. табели. И си готов. До две седмици след регистрацията трябва да регистрираш колата си и в данъчното на ул. Радецки, където си плащаш данъка. Самото плащане може да стане и по-късно тази година, но трябва да подадеш молбата за регистрация в срок, иначе има някаква глоба. Аз винетка си купих за една година и беше около 70 лева, ако не се лъжа. Друго не си спомням в момента, макар че съвсем скоро я минах процедурата, но пак казвам, че не бях сам и може и да съм пропуснал някои детайли. Аз регистрирах Рено Лагуна 1997 г. и ми излезе около 400 лева всичко по регистрацията.

Дано съм бил полезен.

Link to comment
Share on other sites

@sincity Много ти благодаря за обяснението :) Беше напълно изчерпателен и като по чуедо ти разбрах всичко след като го прочетох от първия път .

Само да те попитам последен въпрос > относно плащането в БАНКАТА ли трябва да го направя или се плаща по гишетата , защото не искам да чакам 1 час на опашка и някой да ми каже айде отиди си плати такста в банката и се върни (както се получи , когато си получавах книжката ) .

ЕДИТ: Иначе не че е от значение , но аз мисля да регестрирам Opel Corsa 1.7DTI от 2002 октомври

Link to comment
Share on other sites

На първи пост в КАТ се подава заявлението(това е там където ти правят външен оглед на автомобила - светлини и т.н.),там се плаща на гише около 10-тина лева.На втори пост в хангарите се преглежда техническата изправност(спирачки) и се гледат номерата(рама и ДВГ).Там също се плаща на гише.Процедурата е вече доста улеснена.Не е като преди 1-2год.Преди да отидеш си правиш ГО, като в нея не се вписват рег.номера на колата.После като ти ги сложат си ги дописваш сам(в полицата и в талончето)Другото колегата по-горе го е описал.Ако има някакви номера колата, когато ти вземат документите в хангара и ти кажат да паркираш отвън, си ги вземи с теб.Те се предават на гишето, на което ще ти дадат талона на колата.

Link to comment
Share on other sites

това в цяла Европа ли се регистрират коли толкова трудно? Не съм знаел, че едва ли не 1 ден губиш в регистрации. В САЩ за по-малко от 5 минути си готов. А ако купуваш нова кола абсолютно нищо не правиш. Дилъра прави всичко и можеш да караш легално без номера 40 дена. Странно ако и в западна Европа е толкова трудно и бавно

Link to comment
Share on other sites

В щатите рег. номерата са вързани със застраховката и буквално можеш да си ги вземеш от супермаркета. Различни са системите зад океана и тук. В крайна сметка кола не се сменя по два пъти в месеца, така че една процедура отнемаща един час не е болка за умиране. Е, ако уцелиш ден, в който има и много други на опашката един час меко казано няма да ти стигне...

Link to comment
Share on other sites

Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с

лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с

глоба от 50 до 200 лв. водач, който:

1. управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния

ред или което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер или табелите с

регистрационния номер не са поставени на определените за това места;

Link to comment
Share on other sites

Странно. От хорските приказки знаех, че глобата е 500лв. Виж, лишаването от правоуправление вече си е кофти момент.

Според мен транзитните номера трябва да могат да се купуват от офиси на застрахователи, така че да можеш от Дупница, или даже от вкъщи да си сложиш номерата и спокойно да я закараш до КАТ, за да я регистрираш. Ползването на пътна помощ за мен е невероятно безсмислен разход - в града сигурно е 50лв., но пак си е безсмислен разход. Някой знае ли ако колата без регистрация се дърпа с мека връзка до КАТ дали е легално, или пак се води, че я шофираш и респективно отнасяш глобата?

Link to comment
Share on other sites

Странно. От хорските приказки знаех, че глобата е 500лв. Виж, лишаването от правоуправление вече си е кофти момент.

Според мен транзитните номера трябва да могат да се купуват от офиси на застрахователи, така че да можеш от Дупница, или даже от вкъщи да си сложиш номерата и спокойно да я закараш до КАТ, за да я регистрираш. Ползването на пътна помощ за мен е невероятно безсмислен разход - в града сигурно е 50лв., но пак си е безсмислен разход. Някой знае ли ако колата без регистрация се дърпа с мека връзка до КАТ дали е легално, или пак се води, че я шофираш и респективно отнасяш глобата?

Не е легално да се дърпа ;) И затова разпитах , а доколкото транзитните номера цената им е 60 лева и са за срок от 1 месец.Миналата седмица мислех да взимам една кола от София и мацката на гишето в КАТ ми обясни , че съм трябвало от КАТ СОФИЯ да си взема транзитни , което за мен няма никаква логика и полудях.Вече си капарирах кола от автокъща в Пловдив , която има камион с платформа.В понеделник си ми я превозват до КАТ и всичко ще е наред.Мисля , че всички автокъщи процедират по този начин , което в случея е най-удобен за нас.

Мерси на всички , които ми обясниха процедурата , по която трябва да премина в понеделник.

Надявам се темата да е полезна и за други , които мислят да регестрират ново МПС.

Само да попитам колко излиза горе долу ЕКО такса за кола произведена октомври 2002 ?

Link to comment
Share on other sites

Доколкото скоро разучвах екотаксата не зависила вече от годините.Преди имаше нещо, че под 10 години не се плаща ама може да те излъжа.Иначе е 209 лв. но все пак не съм сигурен пак казвам.

 

Иначе не всички автокъщи карат колите до КАТ на платформа.Някой те оставят сам да си я караш без номера до КАТ.Ако те спрат е кофти...

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш познат полицай го хващаш за ескорт. Ако не - вечерта към 7 тръгваш към КАТ и си хващаш коли "бушони" пред теб и толкова.

Link to comment
Share on other sites

Доколкото скоро разучвах екотаксата не зависила вече от годините.Преди имаше нещо, че под 10 години не се плаща ама може да те излъжа.Иначе е 209 лв. но все пак не съм сигурен пак казвам.

защо изобщо не замълчиш като не знаеш?

 

над 10 годишна кола=182,40лв; между 5 и 10 годишна=173,28лв; по-нова от 5 години=136,00лв

Link to comment
Share on other sites

защо изобщо не замълчиш като не знаеш?

 

над 10 годишна кола=182,40лв; между 5 и 10 годишна=173,28лв; по-нова от 5 години=136,00лв

 

Щото така искам.

 

Ако бях сигурен щях да кажа, че съм сигурен.Затва съм предупредил, 2 пъти, че може да лъжа.

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш познат полицай го хващаш за ескорт. Ако не - вечерта към 7 тръгваш към КАТ и си хващаш коли "бушони" пред теб и толкова.

лятото в 7 часа е още светло

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Забравих да пиша в тази тема , но си взех колата и отдавна е регестрирана и всичко.Най-хубавото беше , че продавача от автокъщата имаше ремарке и си ми я закара и дойде с мене минавайки през цялата процедура с мен.Регестрирах колата с номера и всичко общо за 2 часа :) .

Процедурата не е толкова трудна , защото всичко ти е на 10 метра (гражданска , технически , номера) и всичко си е по единтичен ред затова за бъдещите хора , които мислят да регестрират да не се притесняват.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...