Jump to content
BulForum.com

Утре ще дарявам кръв, търся реципиент


downsoft

Recommended Posts

Значи решил съм 1-2 пъти в годината да дарявам кръв, и утре ще идват от Центъра по трансфузионна хематология на моята работа. Та някой колега от форума, ако има нужда или негов близък да се свърже с мен на лични, да ми каже името на човека и ЕГН и после ще се разберем къде да се видим да му дам бележката. Правя го безплатно. Правя го, защото нямам голяма вяра на хората заети в системата, знам, че е глупаво да оспорвам морала на лекарите, но всички сме се нагледали на какво ли не и затова искам да е за някого конкретно. Предложението ми е валидно до 9:00 часа 07.08.2009 г.

Ако няма желаещ, ще даря и ще кажа, че е за деца болни от Теласемия, пак ще е по-конкретно отколкото ей така.

 

Първият човек, който се отзове на лични естествено ще получи бележката. Надявам се да няма спекулации и глупави изказвания, защото положението е наистина сериозно.

 

Поздрави на всички, благодаря за вниманието

 

 

Основни принципи: http://www.medicbg.com/bg/index.php?action...trance&id=2

 

Закон: http://www.pravovadurzhava.com/resources.p...&type=print

Link to comment
Share on other sites

Значи решил съм 1-2 пъти в годината да дарявам кръв, и утре ще идват от Центъра по трансфузионна хематология на моята работа. Та някой колега от форума, ако има нужда или негов близък да се свърже с мен на лични, да ми каже името на човека и ЕГН и после ще се разберем къде да се видим да му дам бележката. Правя го безплатно. Правя го, защото нямам голяма вяра на хората заети в системата, знам, че е глупаво да оспорвам морала на лекарите, но всички сме се нагледали на какво ли не и затова искам да е за някого конкретно. Предложението ми е валидно до 9:00 часа 07.08.2009 г.

Ако няма желаещ, ще даря и ще кажа, че е за деца болни от Теласемия, пак ще е по-конкретно отколкото ей така.

 

Първият човек, който се отзове на лични естествено ще получи бележката. Надявам се да няма спекулации и глупави изказвания, защото положението е наистина сериозно.

 

Поздрави на всички, благодаря за вниманието

Много ДОСТОЙНО браво!!На мен лично не ми трябва в момента,но съм търсил дарители за мой близък и "услужливите роми" искат по минимум 100 лева за тази услуга!! :angry:
Link to comment
Share on other sites

Евала :bowdown:

Няма да забравя как преди 7г. баба ми, лека и пръст вече, имаше нужда от кръв и то доста, понеже беше онко болна... и как тези бележки ги продаваха мангалите за по 50лв. пред кръвния център..... мамка им стара.

Link to comment
Share on other sites

Току що дарих кръв, и след като говорих с лекаря се оказа, че до 2 месеца мога да отида в Кръвния Център в Окръжна и да назова име на кого да бъде прелята, затова моето предложение още е в сила и ако решат модераторите могат да направят темата важна или по някакъв начин да могат хора искащи да даряват или имащи нужда от кръв да се намираме един друг и да си помагаме.

 

Дано да не се налага на никой да има нужда, но...

Link to comment
Share on other sites

сигурен съм , че модераторите ще направят нещо за темата , че да е видна и подобаващо оценена. Макар, че би трябвало точно от нас (обществото) да се подкрепят подобни постъпки. Up-ването на тема е в нарушение на правилата, но за такава тема бих рискувал да ме накажат, ако считат за необходимо :rolleyes: дано да получи бележката човек наистина нуждаещ се от това !

Link to comment
Share on other sites

Аз също дарявам кръв поне веднъж в годината, чисто доброволно. Ще ми се да помогна на някой напълно непознат. Дарих последно февруари месец, но преди това бях дарила ноември и тъй като имаше промеждутък само 4 месеца, сега си имам малко проблеми с имунната. Два пъти карах летен грип, вчера получих световъртеж и гадене (отново), виках частна Бърза помощ, едва отидох на работа. Така че съм си обещала тази година да не дарявам повече, макар че се чувствам много морално удовлетворена след това. Иначе съм 0+, така че ако някой все пак е на зор, бих помогнала.

Link to comment
Share on other sites

А все пак downsoft , каква кръвна група си ?

 

Аз нивга не съм дарявал , ама ако се наложи недай си боже на някой приятел/познат/близък ще се дава - A+

Link to comment
Share on other sites

gal4enceto says : Не е нужно да са 6 месеца минимум, а два. Не че е полезно, но е позволено. Иначе по социалистическо са ги карали от заводите, където работят, да даряват по два пъти в годината, макар че това е тъпо, защото може да те е страх или имаш непоносимост да гледаш кръв, прилошава ти и т.н.

Link to comment
Share on other sites

gal4enceto says : Не е нужно да са 6 месеца минимум, а два. Не че е полезно, но е позволено. Иначе по социалистическо са ги карали от заводите, където работят, да даряват по два пъти в годината, макар че това е тъпо, защото може да те е страх или имаш непоносимост да гледаш кръв, прилошава ти и т.н.

Всъщност доста по-бързо е ставало, така че едва ли от това са ти здравословните проблеми.

 

Дарената кръв се възстановява за 20 дни

Колкото до опасенията, че при кръводаряването се лишаваме от ценно количество кръв и се нарушава балансът в организма, специалистите успокояват, че като количество кръвта се възстановява за едно денонощие, а в качествено отношение - за 3-4 седмици, без да са необходими никакви медикаменти или специална храна. Човешкият организъм разполага с естествени регулаторни механизми, които чрез мобилизиране на кръвните съставки от кръвните депа могат веднага да компенсират дарената кръв.

Link to comment
Share on other sites

А все пак downsoft , каква кръвна група си ?

 

Аз нивга не съм дарявал , ама ако се наложи недай си боже на някой приятел/познат/близък ще се дава - A+

 

Аз съм кръвна група А за резусфактора за момента не мога да кажа, защото не съм сигурен, но това каква група си няма никакво значение, защото те не преливат твоята кръв на нуждаещ се. За това си има кръвна банка и те осигуряват необходимата кръвна група, е вероятно има и случаи когато може да накарат роднините да потърсят точно определена кръвна група за близкия, но това ако изобщо го има ще е много рядко.

Link to comment
Share on other sites

Абе мен два пъти ме отлагаха, в София при това, защото ми нямаха кръвната група.

Link to comment
Share on other sites

темата според мен е изключително важна и сериозна и поради това бих искал да призова участниците да се въздържат от излишни коментари.

 

обосновавам се със следното - човек който има проблем и реално се нуждае от кръв едва ли го интересува нещо повече от типа и резус фактура и ен-на-брой страници с похвали за достойнството на темата или теория на кръводаряването едва ли му се четат.

 

извинявам се за спама (за триене е), надявам се да бъда разбран правилно

 

anketa.PNG

жълтото май е най-много ...

Link to comment
Share on other sites

Наистина е важно да се знае:

Няма значение кръвната група на нуждаещия се и донора дали съвпадат. Няма такова изискване. Така че дарявайте кръв и давайте бележките на нуждаещите се без значение каква група сте вие или те. Така може да се спре "търговията" с кръв пред кръвопреливния...

Link to comment
Share on other sites

Аз съм кръвна група А за резусфактора за момента не мога да кажа, защото не съм сигурен, но това каква група си няма никакво значение, защото те не преливат твоята кръв на нуждаещ се. За това си има кръвна банка и те осигуряват необходимата кръвна група, е вероятно има и случаи когато може да накарат роднините да потърсят точно определена кръвна група за близкия, но това ако изобщо го има ще е много рядко.

 

това определено го има и въобще не е рядкост. и вече е и разрешено в закона. специално софийския кръвен център редовно поставя изискване за кръводарител от точно определена група за попълване на запасите.

А+ в България е най-често срещаната и рядко изпитват недостиг за нея, съответно е и най-евтина. Кръводарителите с кръвни групи с отрицателен резус фактор изискват около 10 пъти по-скъпо спонсорство, за да дарят. Иначе търговита с кръв и кръвни продукти е забранена, но не се търси наказателна отговорност нито от купувача, нито от продавача.

 

едит: извинявам се, препрочитам закона и май наистина са премахнали този спорен член.

 

едит2: да, овърман е прав. от много време не съм се вълнувал по темата и има новости за мен. сега мога може би ще възстановя кариерата си на доброволен кръводарител.

има ли някакво основание кръвните центрове да продължават да поставят условия за осигуряване на кръводарители с точно определени групи преди да отпускнат заявени количества за планови операции?

Link to comment
Share on other sites

24cads17.jpg

аз смятам тази година да даря отново кръв. така че ако някой има нужда да свирка на PM. ще бъде тази или следващата неделя.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...