Jump to content
BulForum.com

Странен шум


DuDo_89

Recommended Posts

Привет :) имам проблем с компа от 2 седмици издава странен звук и аз естествено отворих кутията и почнах да търся откъде идва странния шум като спрях вентилаторчето с пръст и шума спря и аз реших че явно е за смяна...и го смених но сега пак се появи доста по-слаб шум пак от там и като бутна кутията на щайгата от дясната страна се чува едно "щрак" :laughing: и спира да издава прослувутия шум за около няколко часа и въпроса ми е дали може самия охладител да е проблемен или нещо друго... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ами освен да ти дава някакъв резонанс...то ламарини колкото щеш. :laughing: Така без да сме чули това "щрак" както точно е, малко трудно ще дадем съвет. ;)

Link to comment
Share on other sites

Е, то и това го има ама аз да си питам ако случайно някой е имал такива премеждия или му се е случвало нещо подобно :) писна ми да се занимавам с щайги :laughing: за 4 години смених 4 компа и все не мога да случа :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Е, то и това го има ама аз да си питам ако случайно някой е имал такива премеждия или му се е случвало нещо подобно :) писна ми да се занимавам с щайги :laughing: за 4 години смених 4 компа и все не мога да случа :laughing:

Ми купувай си качествени кутии/вентилатори/чарколяци и ще видиш как ще "случваш" все по-често ;) .

Link to comment
Share on other sites

Е, то и това го има ама аз да си питам ако случайно някой е имал такива премеждия или му се е случвало нещо подобно :) писна ми да се занимавам с щайги :laughing: за 4 години смених 4 компа и все не мога да случа :laughing:

 

При мен пък години карат. :) Интересна работа.

 

Просто с икономията до никъде не се стига в това отношение. В умерени граници разбира се. Процесор за 2000 лева не е кой знае колко по-добре от такъв за 300, но този за 300 е много по-добре от такъв за 70.

 

При мен издаваше шум, защото кутията ми се допираше в бюрото. Сложих един дунапрен от ония, дето са с по-големите компютърни части за уплатнение отгоре и ми се получи работата. Останалия шум е от вентилаторите.

Link to comment
Share on other sites

С течение на времето, втулката, където вентилатора лагерира се износва, което води до разцентроване на самия вентилатор, при което се създават по-сериозни вибрации и съответно - шум. Износването става доста по-бързо при вентилаторите от гаража на чичо Цинг, тоест евтините китайски боклуци. Споменатите вибрации понякога резонират и в не до там добре закрепените ламарини по кутиите от склада на бат' Лин, което води до още шум. 

 

Това, че шума спира, като тропнеш по кутията говори именно за това - втулката на някой от вентилаторите се е износила и това води до нехармонични вибрации. От там - като тропнеш - вентилатора отново влиза в нормален режим на въртене, без сериозно биене... докато не се разцентрова пак. И от там почват едни безмилостни шамари по кутията...

 

Шума може да идва и от вентилатора на захранването. И от вентилатора на самата кутия, ако имаш такъв.

 

 

 

Освен това - съвета за дунапрена... по този начин можеш да запушиш отвори, през които кутията взима въздух и по този начин да влошиш многократно вътрешната циркулация на въздуха и от там - проблеми пък с прегряване, рестарти... та ако се слагат такива уплътнения е добре да се мисли и за охлаждането...

Link to comment
Share on other sites

Мдаа, после някои ми се смеят защо съм давал пари по 20-30-40 лв за вентилатор.. и за други работи.

Ама с една кутия, без смени на вентилатори, и с голяма увереност в изправността им за дълго време, карам по 3-4 месеца без да спирам компа, даже без рестарт, и като спирам е само за да издухам прахта, иначе като сложа един такъв вентилатор, знам, че след 3 години вероятно може да се наложи да го сменя. При 24/7 режим. Пробвал съм преди и с 9-левови 12см вентилатори, залман. За няма и година се разбръмчава и почти спира. Е, аз си научих този урок. Като начало - никога повече sleeve bearing.

Link to comment
Share on other sites

Мерси много...просто ще сменя вентилаторите с нещо качествено...понеже явно не са добре, целия компютър е сглобяван от една фирма и изобщо не съм си избирал вентилатори кутии и т.н. :smile:

Link to comment
Share on other sites

За нормална употреба, не 24/7 няма проблем със слиив - изкарват си няколко години, освен това са и по-тихи от същите с лагери.

Доволен съм от 12ки и 14ки на cooler master, докато залман и при мен са се раздрънквали.

Link to comment
Share on other sites

А някой замисли ли се, че щракването може да е от диска?

вентилаторите не щракат - те бръмчат, тракат постоянно, но не щракат.

Щракането се получава от главите на диска - понякога при мен на старата кочина диска си заключваше главите и се чуваше "щрак"

Към автора - какъв ти е диска и на колко години е?

 

От вентилаторите, които съм използвал досега (6 7 години), най-добри впечатления имам от Arctic Cooling и Noise Blocker като съотношение цена/качество/тишина.

Използването на дунапрени е лоша идея за хора, които не могат да се оправят с посоките на въздуха в кутията и правилното насочване на въздушния поток.

Така, освен добра затапена кутия, получават мноооого топлина и допълнителни екстремни преживявания (забивания, сривове на системата и горене на компоненти...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...