Jump to content
BulForum.com

За образованието на автомонтьорите


pamporov

Recommended Posts

Никой не ти говори за грешки в CV. Това, че си успял да привлечеш само неграмотници си е проблем на твоя "грамотен" ПР. Грамотни и кадърни хора има много и се намират стига да искаш. Ако си си търсил хора от вестника това обяснява нещата. В този форум явно преобладава идеята, че грамотното писане по форумите е гаранция за кадърност.

Донякъде и ти си прав, но некадърни и малоумни хора навсякъде се явяват. Примерно Music idol виж само какви уроди и смешници се явяват, явно такива не са приоритет само на проф. Вучков :bgrin: .

О, да точно така ще да е! При мен работеше един човек който имаше висше инженерно образование по специалноста, пишеше много грамотно, говореше книжовно, имаше и не малък предишен стаж и въпреки всичко не беше наясно с някои съвсем елементарни (основополагащи) принципи в техниката която е обект на дейноста на фирмата! На ли се досещаш, че такъв човек може да нанесе много по-голяма вреда от колкото този с чийто гранници на познание си запознат и съответно му възлагаш задачи спрямо тях? Другата страна на медалът е, че човек трябва да е лично заинтересуван от това което прави..., и да, нужна е някаква платформа от познания, но истинският майстор/специалист е този който може да борави с тях, иначе си остава дървен философ независимо от дипломите и знанията си. Та така ги виждам аз тези работи от моята камбанария.

Говорех предимно за грамотност като необходимо условие ДА МОЖЕШ да се разбереш за елементарни неща при един разговор, а не за специализираната облас за която работи човека за теб, примерно. За това пусто необходимо условие говореше и Godfather.

Той ако няма тази грамотност, едва ли ще очакваш да бъде специалист във вашата област. Т.е. това не е достатъчно условие.

Хаха. Браво на светлия. Прочети си само бисерчетата, който си сътворил. Живо доказателство, че грамотност и кадърност доста често не вървят ръка за ръка. Поне грамотен да беше станал покрай това твое "свише"

Тук си прав. Грамотност е необходимо условие, да можеш поне елементарно да комуникираш с индивида, оттам нататък кадърността е тема на друг спор.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply
Тук си прав. Грамотност е необходимо условие, да можеш поне елементарно да комуникираш с индивида, оттам нататък кадърността е тема на друг спор.

Пак ще се повторя, но проблемът на Thief е, че не схваща разликата между необходимо и достатъчно условие (или се прави, че не я схваща, за да продължава спора, щото иначе няма други аргументи). Когато му кажеш, че грамотността е необходимо условие за всякакъв вид професионализъм, той веднага ти вади доводи, че виждаш ли има такива и такива пъпеши, които са много грамотни, но иначе издишат професионално. И така можем да се въртим още стотина страници. Аз обаче вече се отказах - кой разбрал, разбрал. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ОК, пожелавам ти да попаднеш на такава, която няма да й се налага да влиза в сервиз дълго време, защото така и не ми обясни как смяташ, че майстора, на който ще закараш колата е научил всичките тънкости на системите й, без да е в състояние поне да чете документация на немски и без да има инженерно образование?

 

 

Нали и аз това се опитвам да обясня, защото това "където трябва" според мен включва задължително механици със специализирано инженерно образование и владеене на чужди езици. Поне аз не виждам други възможности за "диагностика където трябва". Не разбрах само твоят прехвален майстор как е станал такъв. Времето на самоуките майстори постепенно изчезва, заедно с изчезването на автомобилите от поколението на Лада 1500.

 

Сега ще ти кажа. Много е лесно. Не е майстор, а любител. И не прави коли, а прави само неговата и моята един път. И определено няма да се навие да бара А8 купено 2008-ма. Докато моята е старичка и няма нищо кой знае колко сложно. Аз да я разглобя един път и сам ще мога да си я правя. То и научих болежките горе долу. Не е кой знае каква философия. А за тия инженери дето разправяш.......те определено няма да се омазани в масло. Виж шефове може ;).

 

И още нещо. Омеша понятията на диагностиката на проблемите по електрониката да речем със.......смяна на амортисьор. Или не съм разбрал добре.

Link to comment
Share on other sites

И още нещо. Омеша понятията на диагностиката на проблемите по електрониката да речем със.......смяна на амортисьор. Или не съм разбрал добре.

Очевидно нищо не си разбрал. Говорим за автомобили, при които компютърната диагностика е задължителна във всякакви ситуации и при всяко влизане в сервиза. И за какво по дяволите го даваш за пример този амортисьор? Като светне "check engine" от него ли смяташ да започнеш с отстраняването на проблема? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Каза дупки...Преди точно 4 дни на пътя след Нова Загора, ако някой е минал. Та там имаше не дупка, а ТРАП на прясно асфалтирания асфалт. И баща ми ми вика защо намаляш, някой ще те натресе. Говорим за извън градски път нали така. Та нямаше как да минеш през тревите в дясно щото имаше голяма денивелация...а за да минеш през дупката трябваше да спреш почти на място. За какво говорим. Имаше един два мършави знака хвърлени от страни на банкета( че има работници на пътя). Нищо не ти подсказва, че от пред ще има ТРАП. Чакам да видя хора на това платно или машини...Еми не видях. Как да е, намалих леко и като видях какво има пред мен. Настръхнах и като натисках спирачки гледах в огледалото дали и човека зад мен спира. Един триъгълник от пред да имаше щеше да се забележи от много метри. Добре, че в колата зад мен беше жена и си спазваше прилична дистанция. Не знам, но според мен е безрасъдно да се прави така. На всичкото отгоре беше и мрачно времето като пътувахме и черен тоя асфалт да си такова мамата. :)

 

Да не си мислите, че съм летял по пътя. Спрях си най-нормално....притеснено ми беше за колите зад мен ;)

 

Точно тогава и ние го минахме два пъти маршрута(сутринта и вечерта)

Режат и оставят колите да издухат пръхта,

баси хората, баси ремонта...

 

Това ми напомня като се прибирах от мола преди 3 дена, как на прелеза с пещерско след много качествен ремонт се бяха получили два сериозни трапа, а един човечец с голфче не беше успял да ги избегне и колат му се бе забила в тротоара...

 

Тук не ти трябва джип за офроуд, а за онроуд :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Очевидно нищо не си разбрал. Говорим за автомобили, при които компютърната диагностика е задължителна във всякакви ситуации и при всяко влизане в сервиза. И за какво по дяволите го даваш за пример този амортисьор? Като светне "check engine" от него ли смяташ да започнеш с отстраняването на проблема? :lol:

 

Разбрахме се вече. Аз не съм толкова голям като вас........ нито карам такива коли. Обясних ти защо го давам като пример. Защото е наясно с точно тоя модел с точно тая кола и тоя двигател повече от майсторите в града. Да го нарисувам ли?

Link to comment
Share on other sites

Не знам....ама разправиите в тая тема вече започнаха да ми стават досадни....Не, че нещо, ама и да се разправяте, и да не се разправяте - полза никаква. И двете страни си отстояват мнението докрай и никой няма да убеди другия в противното. ;)

Link to comment
Share on other sites

Някой да дефинира какво точно се има предвид под грамотност - щото ако тук там правиш грешки за някой хора пак ще си неграмотен. Ако въпросът е да се разберете, то смятам, че дори и 12ти клас ще е overkill.

Link to comment
Share on other sites

Някой да дефинира какво точно се има предвид под грамотност - щото ако тук там правиш грешки за някой хора пак ще си неграмотен. Ако въпросът е да се разберете, то смятам, че дори и 12ти клас ще е overkill.

Да, отдавна някой трябваше да зададе така въпроса :) .

Донякъде имаш резон, но както винаги това е по-скоро изключение, а дали си завършил 12 клас за да си грамотен, няма много връзка, ако приказвахме за ХХ клас дотук, то беше просто илюстративно. Макар че има силна и необходима (но не достатъчна) връзка едното с другото. Нещата не винаги са черно и бяло.

Грамотност според мен е да знаеш поне елементарните езикови правила, не само да пишеш. Ти ако не знаеш да пишеш правилно (дори елементарно правилно) надали ще е лесно да се разбере с теб човек, вярвай ми.

Има го и обратния момент, но тогава невъзможността да се разберете е по-скоро в друга плоскост.

Нека кажа така, грамотен човек е по-общо понятие, и включва да можете да комуникирате нормално, а не все едно говориш с малоумен, както и връзката на това, с възможността на човека да пише (и говори) ЩО ГОДЕ правилно - според средните разбирания. Всеки прави по някоя грешка повече или по-малко. Дори не е необходимо да се знаят перфектно пълен непълен член, разни детайли за запетайки и т.н., до съвършенство. Стана дума за огромната пропаст между средното за хората и човека, станал причина за този спор :) .

Не всеки може да е филолог, но прави голямо впечатление на всеки средно интелигентен човек когато срещне/види/чуе/чете ТОЛКОВА неграмотни писания, че и говорения. В случая беше за писания, но ако обобщим, ако един човек пише правилно, е голяма вероятността и на живо да говори нормално правилно, а не като малоумен. Нали така. А ако пише много неправилно, той може и нарочно да го пише, както може и нарочно да го говори. Ако обаче в 100% от времето го слушаш/четеш да говори/пише така, почваш да се съмняваш дали е нарочно :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Някой да дефинира какво точно се има предвид под грамотност - щото ако тук там правиш грешки за някой хора пак ще си неграмотен. Ако въпросът е да се разберете, то смятам, че дори и 12ти клас ще е overkill.

 

Това ме подсеща за една случка... Писах mail на една доста голяма(ако не и най-голямата в България) фирма вносител на джанти и други аксесоари за коли. Отговорът който ми пратиха беше все едно го е писал първокласник. Ако отговорът беше от 30 думи то 20 бяха сбъркани. Едни от незнание, други от недоглеждане - като цяло грозна работа.

Link to comment
Share on other sites

Е, тук вече навлизаме в сферата на блондинките..... :laughing:

Сигурно го е писала някоя дългокрака секретарка.

 

Това малко като на един познат обяснението каква счетоводителка си е взел - 5 минути колко са и големи циците и с каква форма са, после задника и какъв бил после какви свирки правeла при което го питаме добре де за счетоводителка изобщо става ли и той отговаря директно - хич не ми пука, аз си имам други дето ще се оправят тая я взех за други работи да ми стои като секретарка и счетоводителка ужким но изобщо нямам намерение да я ползвам за друго освен да ми прави свирки и да я ч**ам...

Link to comment
Share on other sites

Не знам....ама разправиите в тая тема вече започнаха да ми стават досадни....Не, че нещо, ама и да се разправяте, и да не се разправяте - полза никаква. И двете страни си отстояват мнението докрай и никой няма да убеди другия в противното. ;)

 

зима да ти писва, а ? :)

 

djadomraz, откъде тръгнахте, докъде стигнахте. Сега ще вземе примера да подсети някой да ни разкаже за един път как се е "таковал" с...т.н. :)

Link to comment
Share on other sites

зима да ти писва, а ? :)

Аааааа, не...след поста на дядо Мраз отново започнах да добивам интерес - "цици, задници, еб*не"....как да не му стане интересно на човек... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

djadomraz, откъде тръгнахте, докъде стигнахте.

 

Ние или аз? Както и преди казах - аз си реших проблема със сервизите - колата ми има гаранция още 2 години и половина и дотогава ми пука на шлифера за всичко освен за козметични дефекти... а колкото до въпросния индивид на мен ми бъркаше в задника че се прави на интересен и ползва цифри вместо букви ако ще и да е най-компетентния автомонтьор.

 

Ако погледнеш малко по-назад в тази тема ще намериш и един друг мой пост в който си мислех че тука си чешем пръстите от любов към спорта и се оплакваме как няма идеален автосервиз или пък ако има смъкват по 3 кожи... е и? Аз предлагам всеки да си "го" почеше по случая и си го премести в другия крачол а след това да изпие по 1 бира за здравето на всички автомонтьори :)

Link to comment
Share on other sites

Ок разбирам да оправя двигатели, ел система и т.н. неща за които се иска образование. Но например ако е бояджия или автотенекеждия какво ми пука дали може да пише или чете дори. Работа си е до усет и ръка. Като работи добре и има опит и да не може името да си напише би ми свършил работа.

Link to comment
Share on other sites

абе колкото и да не ни се иска да си го признаем още от някъде втора страница сме на едно и също мнение ама казано с различни думи .... в момента всеки се хваща за сламки :)

Link to comment
Share on other sites

Ок разбирам да оправя двигатели, ел система и т.н. неща за които се иска образование. Но например ако е бояджия или автотенекеждия какво ми пука дали може да пише или чете дори. Работа си е до усет и ръка. Като работи добре и има опит и да не може името да си напише би ми свършил работа.

 

 

Приятно ли ще ти е да ти напише неграмотна оферта или фактура? :)

Link to comment
Share on other sites

Ок разбирам да оправя двигатели, ел система и т.н. неща за които се иска образование. Но например ако е бояджия или автотенекеждия какво ми пука дали може да пише или чете дори. Работа си е до усет и ръка. Като работи добре и има опит и да не може името да си напише би ми свършил работа.

 

Ето и оригиналнатa обява: http://www.bulforum.com/index.php?showtopic=78241

 

Смяна:

-> филтри

-> масла

-> ангренажни ремъци

-> съединители

-> и всякакви други по-дребни работи свързани с вашия автомобил!

 

Ремонт:

-> ходова част

-> двигатели

-> ръчни и автоматични кутии

-> диагностика

-> елкон

-> и всякакви други по-дребни работи свързани с вашия автомобил!

 

Боя:

-> изправяне

-> изкърпване

-> боядисване

-> пастиране

-> монтаж/демонтаж на детаили

-> пастиране

 

Монтаж на агу:

-> пропанбутан

-> метан

 

Продажба авто части:

-> нови

-> втора упостреба

Ремонт на автоклиматици :

-> профилактика

-> поддръжка

-> ремонт

-> зареждане

-> смяна компресори,радятори,тръбопроводи,филтри

-> имплантирана на климатици

 

Държим на качество и корекност, даваме гаранции!

Предлагаме ниски цени на услугите !

Добро и качествено обслужване!

Работим с части на клиента!

 

Която е написана доста по-кадърно от полу-чатицата... чак да се почуди човек да не би различни хора да са ги писали 2те

 

абе колкото и да не ни се иска да си го признаем още от някъде втора страница сме на едно и също мнение ама казано с различни думи .... в момента всеки се хваща за сламки :)

 

И колкото да се пеним така и не стана ясно къде е Сервизът с главно С! Аз се хващам на бас че за всеки един сервиз който някой ще каже че е бил доволен ще се намерят поне 2ма други да критикуват и да се оплакват или колко скъпо са им взели или как е можело и по-добре да стане ако не и че буквално са им "осакатили" колата...

 

ov3rm4n, не знаех... както и да е аз съм сложил по-голямата част от обявата без телефоните и адреса на сервиза, ако искате да пльосна цялата?

Link to comment
Share on other sites

Някой да дефинира какво точно се има предвид под грамотност - щото ако тук там правиш грешки за някой хора пак ще си неграмотен. Ако въпросът е да се разберете, то смятам, че дори и 12ти клас ще е overkill.

 

Най-тъжното в цялата работа е, че някои се вкопчват в неграмотността, опитвайки се да я превърнат в повод за гордост, в някакво добро качество. Седи си лумпена и заявява как през живота си не бил прочел една книга. Аз си мисля "Ебаси простото парче!". Малките путки си мислят "Колко е готин!". Всичко е въпрос на гледна точка. Аз не знам защо се спори по тоя въпрос. То е все едно да питаме трябва ли да можеш да четеш? Впрочем, неграмотниците, естествено имат проблем и с четенето...

 

Иначе ще ти дефинирам. Неграмотни са много хора в този форум. Примерите изобилстват. Като им направиш забележка, надават вой до небесата, опитвайки се да ти докажат, че няма значение дали знаят как се пише тази или онази дума. Някои наистина си вярват. А относно ПР и CV-тата и т.н. да ти отговоря набързо. Обявата беше пусната в jobs.bg, естествено. Набило ми се е в главата как един НЕГРАМОТНИК беше отворил (незнайно как) образец на CV и беше попълвал с краката си. Сега аз никога няма да разбера дали той е бил подходящ за работата. За мен отпадна автоматично когато видях "Позиция, за която кандидатствам - 6ofior" Фирмата ни се занимава с рекламните продукти на най-големите компании в България. Не мога да си позволя тя да бъде представлявана по какъвто и да е начин от някой, който не е сигурен как се пише собственото му име. Между другото в казармата имаше едно момче от забутано село в Кърджалийско. Казваше се Караджов, но когато си написа името се оказа, че си мисли, че се пише Кържов. Е, той поне имаше оправдание. И му беше неудобно. И му се искаше да е имал възможност да учи повече, вместо да става в 4 сутринта, за да бере тютюна. Не знам обаче на градските олигофрени какво им е оправданието, че за 12 години (при някои стигащо до 20-25) време, през което са яли парите на родителите си, а от тях се е искало единствено да ходят на училище, не са успяли да овладеят елементарен правопис. И как после смятат, че ще се реализират в живота. Това, че те пускат в някоя чалга, далеч не означава, че си постигнал нещо. Нито пък факта, че можеш да изпиеш литър алкохол. Времената си се менят, но за съжаление в тази страна ще останат само тъпи бачкатори, които да работят във фабриките на чуждестранни компании. И дори и за това подозирам, че ще е трудно да се намерят кадри. Лошото е, е и за копане не стават тъпите малки копеленца, защото претенциите са им прекалено големи. Както и да е, аз по тази тема мога да пиша много, ама само се ядосвам, а файда никаква. В крайна сметка, всеки е господар на съдбата си. Последствията се понасят персонално. Успех на спИчелилите...

Link to comment
Share on other sites

Като чета горния пост се замислям (нищо че е трудно).

Дали си неграмотен или хартиен преобразован (overeducated) или си какъвто и да било друг, важното е да не се надценяваш. Щото ако си неграмотен, ама не се хвърляш там където не ти е работа е по-добре, отколкото да си много образован и да си мислиш, че морето ти е до колене и всичко можеш и всико знаеш...

Link to comment
Share on other sites

Ето и оригиналнатa обява:

 

Която е написана доста по-кадърно от полу-чатицата... чак да се почуди човек да не би различни хора да са ги писали 2те

 

 

 

И колкото да се пеним така и не стана ясно къде е Сервизът с главно С! Аз се хващам на бас че за всеки един сервиз който някой ще каже че е бил доволен ще се намерят поне 2ма други да критикуват и да се оплакват или колко скъпо са им взели или как е можело и по-добре да стане ако не и че буквално са им "осакатили" колата...

1. В"оригиналната" обява срещнах няколко грешки, така че ако се зачекнем за тази работа и това не е много грамотно. Но това не значи, че не може да му се има доверие (а дали не е така).

2. Сервиза с главно С за мен си остава препоръчания и ако може с по-малко логически отрицателни мнения.

Link to comment
Share on other sites

2. Сервиза с главно С за мен си остава препоръчания и ако може с по-малко логически отрицателни мнения.

 

Кой е той че аз май нещо проспах кой и кога е препоръчал някой сервиз?

Link to comment
Share on other sites

Говорех по принцип. Питаш за даден проблем къде могат да ти го оправят и събираш положителни мнения, с възможно най-малко отрицателни.

А иначе перфектен сервиз за всичко няма.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...