Jump to content
BulForum.com

Заплашена е свободата в Интернет ...


lil_stenly

Recommended Posts

Сега погледнах в линукс бг и попаднах на интересна тема за предстоящо гласуване на закон .

ЛИНК

П.П. Не знам дали е писано вече във форума , обаче си заслужава да се погледне .

:)

Link to comment
Share on other sites

Е ми...такива акции е имало в миналото и то доста пъти и винаги след ограничаването на дадена технология след това почти веднага на нейно място се е появявала друга, която е била със същата цел като предишната.

А и да се случи...какво толкова...няма да теглим филми и музика (поне не в такова количество и с такива темпове), но няма да умрем я...само дето Интернет ще стане доста скучно място...

Нека все пак не забравяме, че евентуалните промени, които ще се приемат ще важат за ЕС, но всеки има достъп до всяко кътче на света, в който на доста места тези ограничения не важат...и още дълго време няма да важат.

Link to comment
Share on other sites

Няма да го приемат това. Това все едно да те задължат в апартамента да си сложиш камери, за да са те сигурни, че не правиш нещо незаконно у вас си.

Нещата, които са изписани там са абсурдни и много ме съмнява да събере нужните гласове, за да се приеме. Това нарушава сигурно цяла купчина други закони свързани с анонимността на потребителя и човешките права.

Link to comment
Share on other sites

Не съм много на ти с тези работи, но не става ли дума там..... да се задължът потребителите на интернет един вид доброволно да качат на компютрите си "Червей" ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Това с "червея" няма как да стане...поне никой не може да задължи никого, защото пряко навлиза в личното му пространство и следи за навиците му. По-скоро може да забранят тракерите, тъй като на всеки е ясно, че там 99% от съдържанието е с авторски права. ;)

Link to comment
Share on other sites

Това с "червея" няма как да стане...поне никой не може да задължи никого, защото пряко навлиза в личното му пространство и следи за навиците му. По-скоро може да забранят тракерите, тъй като на всеки е ясно, че там 99% от съдържанието е с авторски права. ;)

 

Да де, ама там се споменава, че потребителите трябвало да имат качен софтуер за следене на трафикът, т.е. дали не се нарушават нечии "интелектуални права".......

Защото другите варианти е да се филтрира, а незнам колко ISPта могат да си го позволят това или да се вземат мерки които биха довели до понижаване на скороста а при конкуренцията на пазара не виждам кой би се навил на това (с изключение може би на ЕЕК или GigaShit ;) )

Link to comment
Share on other sites

Мога единствено да им пожелая успех !

 

Да де, ама там се споменава, че потребителите трябвало да имат качен софтуер за следене на трафикът, т.е. дали не се нарушават нечии "интелектуални права".......

 

По-скоро се говори DPI (deep packet inspection) - технология, по-скоро Layer 2 устройство, което ще анализира трафика и ще стои при доставчика (ISP -то)... Все едно всички други технологии ще стоят на едно място.

Link to comment
Share on other sites

крайно време е Интернет да се ползва само от КГБ!

Мда , а ние ще ползваме интернет през телефоните за да си четем новините рано сутрин вместо да харчим пари за вестници ... без това си плащаме интернета и ако това стане ще трябва да смъкнат цените обаче .

:)

Link to comment
Share on other sites

Съмнявам се да приемат тези предложения,защото ако това стане,то на парактика ти се ограничава личната свобода,още повече че мн страшно много хора няма да им се понрави идеята да си слагат нещо на компютъра,което да показва ежедбевната им актиеност в мрежата.

Link to comment
Share on other sites

Това специално може да докара много тукашни доставчици на интернет до фалит , точно поради тази причина или с други думи от този закон всички ще са на загуба и това не вярвам някой да го позволи .

Пишеше в статия за "технологията" която ще се използва , че щяла да ограничава и защитава компютрите на потребители от хакерски атаки , вируси , прочие ... тогава компанийте произвеждащи антивирусен софтуер стават излишни .

Поне на теория е така .

П.П. Аз не знам как изобщо искат да направят нещо такова , това е непосилно да се забрани всичко , а подобна програма (да работи нормално) няма да се направи в близките няколко века .

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ух :D тва ако стане, На теория 80% от хората с нет ще направят един (че кой знай може и повече) хубав протест и ще стане както миналата година като затвориха арената, тия просташки политици не знаят кво искат и само мизерий правят!

Link to comment
Share on other sites

Тея го*нари не разбраха ли, че ако човека сам не избере да е честен, те няма да могат да го накарат. Винаги ще има интернет пиратство.

 

Не опират нещата до честност тука- не може средната заплата за страната да е 300 лв, а една игра да струва 90-100 лв. Просто няма кой да си го позволи...

Link to comment
Share on other sites

Хората тук ако трябва да си купуват игрите, то ще трябва да чакат поне една година и да си ги взимат втора ръка (за тези които е възможно това), а за другите се чакат намаления, иначе не е морално да се свалят кракнати игри, обаче погледнете какво става сега.

Например играта спор, сваляш си пиратска версия, а тя е почти като демо, защото не може да изпиташ удоволствието от мултиплейър, тоест ако искаш да изпиташ пълното удоволствие от играта си е купи.

Пускат се фиксове, пачове, експанжъни до които ти нямаш достъп с пиратската версия или трябва да чакаш с месеци за да си ги свалиш кракнати и тогава има опастност да бъгва играта, което е най-страшното нещо за един манияк на тази тема.

Точно поради тази причина и аз си купувам някои от игрите, първо си я свалям, харесва ми след като поиграя, след това си е купувам... това е един вид реклама.

Вярно, че не печелят толкова производителите, обаче пък те си правят и невъобразими изчисления какви ще са печалбите им от една игра, което е смешно от всякъде погледнато.

Ще го кажа така, пиратството спомага за популяризацията на един добре направен продукт.

От друга страна, това е споделяне между хората, никой не може да ти забрани обмен на информация, да ти гледа личните данни и подобни работи.

Ако между тези хора, които те следят какво правиш, има корупция и тогава какво ще стане, ще почнат да използват всякакви трикове за да измъкнат пари от някой човек.

Смятам, че корупцията е на всякъде, където и се даде възможност да се породи, по този начин. с този закон се дава шанс на корупцията да завземе и интернет простраството.

С това не стига, че нарушават всякакви права на интернет потребителите, а ще може да ги изнудват ако им се отдаде възможност, а това няма да е хубаво.

Този закон със сигурност не се приема заради това, да се изнудват хората, обаче все ще се открие някой, който да го прави, злоупотреба с властта която му е дадена.

Това мисля аз.

:)

Link to comment
Share on other sites

...

Този закон със сигурност не се приема заради това, да се изнудват хората, обаче все ще се открие някой, който да го прави, злоупотреба с властта която му е дадена.

Това мисля аз.

:)

В кой век и в КОЯ страна, живееш my friend?!!!

 

Иначе с повечето неща от поста ти съм съгласен, въпреки че прекалено меко си се изразил.

Link to comment
Share on other sites

Не се опитвам да заемам страна относно теорията "пълна държавна конспирация" в която отговора за някой хора е "да" или "не" ... опитвам се да вярвам в това, че не всичко е корупция, обаче и в това, че тя съществува в голямо количество.

Въпреки това за мен нещата клонят към по-лошо, просто съм реалист.

Има хиляди начини да се изготви закон, който да намали пиратството или един вид да го "озакони" без да нарушава свободата на интернет потребителите, което да предизвиква нови протести и реформи в даден закон, след това пак има недоволство.

Хората, които приемат тези закони, не разбират от интернет, това води до гласуването и приемането на глупави закони.

Смятам, че за да се изгради един хубав закон, трябва да се правят допитвания с хора, които се занимават с всичко свързано с интернет.

Преди няколко часа гледах предаване за ИТ новини, прочие, говореха за образованиетом, на събирането присъствали учители по информатика и бля, бля, бля, обаче само думички свързани с "Микрософт" се чуваха, след това си изкючих телевизора от нерви да не ги гледам.

Всичко им е толкова объркано в главиците на тези хора, те не искат образование, а бизнес с така нареченото образование, за тях няма по-добро, а само по-изгодно, това ще кажа.

Това по-грубо ли ти звучеше?

Как да се събудиш добре в такава среда, още със ставането ти те заливат с безумна информация, все едно си спал на шишове, такова е усещането!

Един път не съм седнал пред телевизора да видя как дават нещо полезно свързано с интернет пространството и технологиите, не е за вярване.

:)

Link to comment
Share on other sites

Хората тук ако трябва да си купуват игрите, то ще трябва да чакат поне една година и да си ги взимат втора ръка (за тези които е възможно това), а за другите се чакат намаления, иначе не е морално да се свалят кракнати игри, обаче погледнете какво става сега.

Например играта спор, сваляш си пиратска версия, а тя е почти като демо, защото не може да изпиташ удоволствието от мултиплейър, тоест ако искаш да изпиташ пълното удоволствие от играта си е купи.

Пускат се фиксове, пачове, експанжъни до които ти нямаш достъп с пиратската версия или трябва да чакаш с месеци за да си ги свалиш кракнати и тогава има опастност да бъгва играта, което е най-страшното нещо за един манияк на тази тема.

Точно поради тази причина и аз си купувам някои от игрите, първо си я свалям, харесва ми след като поиграя, след това си е купувам... това е един вид реклама.

Вярно, че не печелят толкова производителите, обаче пък те си правят и невъобразими изчисления какви ще са печалбите им от една игра, което е смешно от всякъде погледнато.

Ще го кажа така, пиратството спомага за популяризацията на един добре направен продукт.

От друга страна, това е споделяне между хората, никой не може да ти забрани обмен на информация, да ти гледа личните данни и подобни работи.

Ако между тези хора, които те следят какво правиш, има корупция и тогава какво ще стане, ще почнат да използват всякакви трикове за да измъкнат пари от някой човек.

Смятам, че корупцията е на всякъде, където и се даде възможност да се породи, по този начин. с този закон се дава шанс на корупцията да завземе и интернет простраството.

С това не стига, че нарушават всякакви права на интернет потребителите, а ще може да ги изнудват ако им се отдаде възможност, а това няма да е хубаво.

Този закон със сигурност не се приема заради това, да се изнудват хората, обаче все ще се открие някой, който да го прави, злоупотреба с властта която му е дадена.

Това мисля аз.

:)

 

Съгласен съм с доста от написаното от теб, ама в цялата работа няма никаква конспирация. Просто големите производители на игри, софтуер, филми, музика и т.н. натискат правителствата да приемат закони за пиратството- т.е. да не си ги сваляме тез нещица от "замунда.нет" примерно, а да си ходим в магазините. Доста е съмнителен другия вариант- да ми слушат разговорите по "скайп", или да ми четат електронната поща. Първо това изисква огромен ресурс (и човешки, и финансов) и второ е супер неоправдано- какво ще ми прочетат в пощата?!- тоновете спам, който получавам. Или скайп, емесен-и, айсикюта и т.н.- какво ще чуят и прочетат там? Както и да е... Цялата таз конспирация се свежда до там, да ни ограничат достъпа до торент тракерите (те са основен източник на пиратско съдържание в момента, наред с мулета, дицита и т.н.), или най- общо П2П протокола да изчезне като средство за обмяна. Иначе е мнооого трудно за производителя да доказва за кое има авторски права и за кое не. А иначе съм съгласен, че най- добрия вариант е да си купуваш софтуера, игрите и т.н. Но това в страна със средна работна заплата от 150 евро няма как да стане. Сигурен съм, че знаеш колко струва един смарт пакет на "нортон антивирус" примерно :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Това не е ли един вид конспирация, частни фирми и лица да упражняват натиск върху държавата за приемането на пакет от закони, който ще е в тяхна полза (което си е и тяхно право), обаче с него нарушават правата на обикновенният интернет потребител.

Всъщност, то се разбра какъв е проблема, всичко е до държавна икономика и от там до манталитет, изграден според стандарта на живот.

Ако аз получавах по 3000 лева заплата на месец, еми нищо нямаше да ми коства да си купувам игрите и програмите.

Защото повече продукти са с европейски цени, има и вървящи евтино неща, обаче има дори по-скъпи, а това е смешно.

В повечето европейски държави минималната работна заплата е над 700 евро, при нас няма такава работа.

Работодателите казват после, че българите не работят както трябва и за това получавали такива заплати, как пък не, някой да им плисне чаша вода.

Един вид всеки мисли за собствена облага, кара държавата да приема неща в негова ползва и после ми кажете, че това не е конспирация, същото си е.

п.п. Както всеки вика, кризата няма да ни настигне, ние сме си в криза от години... представете си да стане някаква "криза" и всичко да се влоши повече, ще е прекрасно просто, върхът.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...