Jump to content
BulForum.com

Уреди и методи за законно намаляване консумацията на електроенергия


Recommended Posts

Гледам, че докато съм отсъствал сте писали някои неща...за съжаление повечето от вас - само свободни разсъждения (а на последното на star_net дори изобщо не му схванах идеята ;) ).

Единствено tango и jojo са дали отзив от директна проба с такива уреди, което и беше главната цел при отварянето на тази тема. Ясно е, че сме спецове и във футбола, и с жените, и с колите, в политиката и къде ли още не...и може да си философстваме още дълго.

Изчел съм куп неща по тази тема - и много рационални неща, и доста глупости ; разглеждал съм (за съжаление само в нета) подобни уреди, произвеждани от фирми по целия свят - вярно, че една голяма част действат на принципа на уредчетата от линка на tango (55 лв.), но има и съвсем други разработки, съответно от 2....до 10 пъти по-скъпи.

Основната цел на тази тема беше (и е) - който има или е ползвал конкретно нещо (изключвам такова от магазините за 1 лев или руския пазар), да сподели наблюденията си - 1. дава икономия / 2. не дава икономия / 3. дава икономия, но много малка....и т.н., за да отмятаме недействащите уреди, които се рекламират на пазара.

Пак може да си разсъждавате, но не пълнете темата само с постове от рода "Абе това не може да стане, не може да излъжеш природните закони..." - никой не се е засилил да прави вечен двигател или да лъже природните закони.

 

 

П.П. Между другото и аз съм на мнение за т.нар. "специализирано уредче за акумулиращи печки", пробвано от jojo, че действа на доста елементарен и глупав принцип. Виждал съм го на живо, не съм го пробвал, защото отдавна изхвърлих всички акумулиращи печки, но и на други места се оплакват от същите проблеми - постоянно включване/изключване на релето и по-ниска температура на самата печка.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

В университета изучавахме подробно уред, предназначен за нещо такова, неговата работа и какво причинява EVN на: телевизора, комп-а, уредбата, печката, пералнята. За да спестя всички глупости, които могат да се кажат, обяснят и опишат - 30% е само легенда. Всеки с осцилоскоп и малко познания по Ел. измервания и Теоретична ел.техника може да разбере за ко иди реч.

ЕДИТ: Съжалявам, не прочетох последния пост на Мидекс.

Чисто на ТЕОРИЯ, ако има повече от 10 пика (триъгълничета, които не са с правилна форма) се губи енергия. (пикове, които се показват на осцилоскопа) Напрежението варира м/у 178 и 229-240 волта. И те казват, че могат да УФЛАДЕЯТ този спад, и това покачване и да го обърнат в pure energy. PURE ENERGY MY ASS, както казва 1 колега от форума. Спестявам глупостите, бла бла и тн. Това ниско напрежение и рязкия пик след него, троват машините. Но да пестиш енергия с тая джаджа... Ние стигнахме до 3% (мисля.. може и по - малко да е... изхвърлил съм изчисленията от лабораторното) след близо 2 седмици тест. И теста не беше само на 1 уред...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
П.П. Между другото и аз съм на мнение за т.нар. "специализирано уредче за акумулиращи печки", пробвано от jojo, че действа на доста елементарен и глупав принцип. Виждал съм го на живо, не съм го пробвал, защото отдавна изхвърлих всички акумулиращи печки, но и на други места се оплакват от същите проблеми - постоянно включване/изключване на релето и по-ниска температура на самата печка.

 

МИ ето де - пести. Верно по-студено ти е ама пък пести ток :lol:

Link to comment
Share on other sites

ехааааа

 

консумираш си като 100% пък плащаш само за 40%... и то без да мамиш!

 

както се изразяваше един македонски майстор в казармата - и това в онова и душата в рая...

 

звучи ми като едновремешните: внесете 100 лева при нас, плащаме ви 250 след един месец...

Link to comment
Share on other sites

Промените в напреженито се оправят само със стабилизатор.Тази "джаджа" не поддържа 230 волта.Както писах и в другата тема това е един вид миниатюрна кондензаторна уредба.И о да, всички нови електромери измерват и реактивната енергия.И там идва разликата в сметката за ток.Друг е въпроса, колко реактивна енергия се натрупва в едно стандартно домакинство.И да, всички импулсни захранвания замърсяват мрежата и свалят косинуса надолу.Както и двигателите, но не и чисто активните товари (акум.печки, радиатори, готварски печки, нажежаеми крушки и т.н.).

Link to comment
Share on other sites

Прав си за импулсните захранвания, но те са товар с капацитивен характер, а за да имаш добър cos Ф (фактор на мощността) трябва да спазиш някакво съотношение капацитет-индуктивност - cos Ф на импулсните захранвания се коригира с бобина.

imageviewy.jpg

Синьото е големия кондензатор, който винаги го има на входа, а Active PFC е схема, която променя индуктивността спрямо товара, за да има оптимална корекция.

Тоест кондензаторните уретби влошават пауър фактора на импулсните захранвания.

 

Каква е далаверата - включваш един електромотор и 2 компютъра и си готов, защото се компенсират взаимно :laugh:

Link to comment
Share on other sites

И да, и не.Там където има компютри (уреди с импуслни захранвания), косинуса е адски малък, от порядъка на 0,6.Изобщо има ли някакъв електронен елемент, мрежата веднага се замърсява.И това замърсяване пречи и на останалите електро уреди.Проблема е, че чисто индуктивните захранвания са в пъти по-скъпи.И за това не се използват.Пък и тежат доста. :lol:

По-важното е, поне според мен, че тази "джаджа", едва ли би променила сметката с повече от 5-7% процента.Поне докато не го видя с очите си.

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега. Кажи според кой закон домашните потребители плащат реактивна енергия и имат инсталирани варметри??

Във FAQ секцията на EVN виж какво пише:

В кои случаи се заплаща за използвана/отдавана реактивна енергия?

  • Всички клиенти с предоставена мощност 100 кВт и повече заплащат надбавка в зависимост от количеството използвана реактивна енергия, при средна стойност на фактора на мощността за отчетния период по- малък от 0,9 през върховата и дневна зона на денонощието.
  • В случаите, когато тези потребители отдават реактивна енергия в електроразпределителната мрежа, те заплащат надбавка за измереното количество отдадена през цялото денонощие реактивна енергия.

Тоест това важи само за цехове, заводи и тн.

Както писах в другата тема повече се плаща, защото новите електромери хващат абсолютно всичко - като сметнеш стендбая на 2-3 телевизора, компютър с монитор, всичко което има часовници, таймери и тн ето ти 20-30W постоянна консумация.

Новите импулсни (поне компютърните) имат много добро КПД и добра корекция на cos Ф, така че няма проблем с лош фактор на мощността поне с компютрите.

Всичко друго (телевизори, монитори и тн) не съм чул да има PFC.

Смущенията не ми е ясно на какво пречат - всички импулсни имат перфектна филтрация и работят със всичко от 100 до 250 волта, а на печката или бойлера им е все едно...

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега. Кажи според кой закон домашните потребители плащат реактивна енергия и имат инсталирани варметри??

Във FAQ секцията на EVN виж какво пише:

...........

 

Може и да си прав - не мога да се препирам със 100% сигурност но преди година бях при техниците на EVN по друга тема (щяхме да говорим с тях за разработка на софтуер но ни отрязаха свише) та тогава като се разговорихме ми обясняваха за тези електромери. Това за което говориш са още по-сериозните и скъпи електромери и те наистина мерят и едната и другата енергия. Докато електронните им не мерят реактивната толкова точно но поне от това което разбрах все пак мерят нещо и си го плащаш като нормално консумирана енергия. Това не съм го проверявал нито съм се занимавал - все пак реактивната енергия не е кой знае колко та ми е относително все едно дали я плащам или не, но поне от разговора ни тогава останах с впечатление че е нормално като се смени електромера да се вдигне и сметката за тока - тогава нали на 20-30 годишните блокове със старите електромери ги сменяха и хората изреваха че им се вдигнала сметката за тока с едно 10-20лв отгоре.

Link to comment
Share on other sites

.... останах с впечатление че е нормално като се смени електромера да се вдигне и сметката за тока .....

Не зная дали е нормално, но моята сметка намаля с 10-15% след смяната на електромера. Може пък и стария да е бил дефектен де... Направи ми впечатление обаче увеличената сметка за ток след смяната на стария телевизор с нов 26"LCD . Май модерните технологии не са толкова "зелени" колкото ни ги представят.

Link to comment
Share on other sites

Направи ми впечатление обаче увеличената сметка за ток след смяната на стария телевизор с нов 26"LCD . Май модерните технологии не са толкова "зелени" колкото ни ги представят.

Интересно ми е колко електроуреда имате у вас, защото ако аз направо си изключа 2-3 телевизора за 1 месец да не работят изобщо, хич няма да усетя промяна в сметката, основната част от която ми се трупа от отоплението, бойлера и готварските уреди (+ 3 компютъра и малко музикална апаратура, работещи 24/7 :rolleyes: ).

Осветлението ми не го броя, въпреки, че в жилището имам около 40 крушки, но всичките са енергоспестяващи и общо не докарват дори киловат.

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че няма кой знае колко сметка от енергоспестяващи на фона на бойлери 3kW и тн.

Затова аз още съм с обикновени, поне светлината им е по-приятна и са йефтени се пак ;)

Много хора се оплакват от енергоспестяващи, които горят за месец, а ми се вижда някак безсмислено да ходя до другия край на града за гаранцията на една ламБа

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че няма кой знае колко сметка от енергоспестяващи на фона на бойлери 3kW и тн.

Затова аз още съм с обикновени, поне светлината им е по-приятна и са йефтени се пак ;)

Много хора се оплакват от енергоспестяващи, които горят за месец, а ми се вижда някак безсмислено да ходя до другия край на града за гаранцията на една ламБа

Аз съм от тези, които не се оплакват. :rolleyes:

Както казах, у нас имам към 40 бр. крушки. Пъвоначално с обикновените крушки понякой път ми изключваше бушона, като включа едновременно в няколко стаи осветлението. Проста сметка - 40 Х 75W (средно, а имах и по 100W) = 3 киловата. Смених всичките крушки с енергоспестяващи с бяла светлина, но след 2-3 месеца установих, че спектърът на тази светлина никак не ми допада (отделно, наистина горяха, защото не бяха маркови). Затова смених всичките бройки още веднъж с "жълтите" (Philips, Osram) и вече всичко с келвините е ОК, а и от тогава (2 години) нямам изгоряла крушка.

 

За протокола - на стълбището има една обикновена 100-ватова крушка, която не си знае годините, а се святка и изгася постоянно...има барем 10-15 години и си свети кат' пич. :D

 

А за Гинес - все още на тавана си пазя една батерия-мутант 1.5V (от старите, ония най-дебелите), производство на завода в Никопол, с дата на производство 'септември 1988'-ма година. Скоро пак я замервах - показва ми 1.45 V. :blink:

 

---------------------------------------------------------------

 

Едит: Тъй като идва 2010-та година...ме загриза любопитството :bgrin: , качих се на тавана, намерих батерията и я замерих пак:

 

a992d8c3e66a2910.JPG

8508a7c1f685e70f.JPG

f2070bf869390b78.JPG

 

Преди много години съм ползвал тази батерия като втора, в един фенер с 2 батерии. Винаги се изтощаваше другата батерия, купувах нова и пак слагах тази...и така - поне 3-4 пъти. Бах маа му, дали не са приложили няк'во военно производство с мини ядрен реактор и вместо да я пратят на някоя руска подводниза, са се объркали и са я пуснали на пазара. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Интересно ми е колко електроуреда имате у вас, .....

Не са много. Живея в къща и отоплението ми е на твърдо гориво. Основния разход на ток е за бойлера, готварската печка, пералнята и хладилника. Не се пести - бойлера не се изключва и се източва поне 3 пъти на ден. Всичко това дава един равномерен фон на потребление около 60-70 лева месечно, на който е видна дори и най малката промяна. Когато дъщерята остана без работа и компютъра и телевизора започнаха да работят практически 24 часа на денонощие опряхме в горната сума и започнахме да я прехвърляме. Лятото като смених старата готварска печка с нова, а освен нея взех и тостер и микровълнова за притопляне/приготвяне на едно ядене сметката намаля до 60 лева.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм от тези, които не се оплакват. :rolleyes:

Както казах, у нас имам към 40 бр. крушки. Пъвоначално с обикновените крушки понякой път ми изключваше бушона, като включа едновременно в няколко стаи осветлението. Проста сметка - 40 Х 75W (средно, а имах и по 100W) = 3 киловата.

 

Te като гледам са за отопляне на помещението не за осветяване :lol:

 

Не че при мен в хола са много по-малко - 8 луминисцентни пури по 36 вата + 9 пури от 18 вата + 10 * 25 вата "луни" + 6 * 25 вата (енергоспестяващи) над кухненската и другата маса прави общо около 1 киловат (това само в едната стая). Зимата парното + лампите поддържат средна температура от 26-28 градуса в стаята (Midex: Стууууддд...когат' не е поне 33С... :P )

Link to comment
Share on other sites

Не че при мен в хола са много по-малко - 8 луминисцентни пури по 36 вата + 9 пури от 18 вата

 

Ако те интересува да не топлиш кабелите на енергото точно за тези пури трябва кондензатор за корекция на cos Ф. По-старите соц тела имаха, на новите обаче го спестяват.

За една лампа мисля, че се слагаше 3-4,7uF

Също ако са по двойки лампите на всяка втора се слагаше последователно кондензатор с цел дефазиране и намаляне на пулсациите, а тройките бяха направо за трифазен ток.

Link to comment
Share on other sites

Ако те интересува да не топлиш кабелите на енергото точно за тези пури трябва кондензатор за корекция на cos Ф. По-старите соц тела имаха, на новите обаче го спестяват.

За една лампа мисля, че се слагаше 3-4,7uF

Също ако са по двойки лампите на всяка втора се слагаше последователно кондензатор с цел дефазиране и намаляне на пулсациите, а тройките бяха направо за трифазен ток.

 

Старите тела трептяха и за да се намали трептенето и съответно дразненето на очите се правеха някакви хитроумни схеми където се слагаха 2,3 или 4 тела като всяко се "запалваше" през някаква част от секундата за да може да "трептят" в различни фази и така като цяло да дразни по-малко.

Link to comment
Share on other sites

Те и новите трептят, освен ако не са с електроника, която подава прав ток (май повечето са?)

 

Трептят евтините китайски боклуци. Помня че четох за OSRAM някакви статии където имаше обяснения как са се справили с трептенето (т.е. пак има трептене но са 2 противоположни фази).

Link to comment
Share on other sites

И българските също :laughing:

Всичко, което работи на променлив ток трепти, без лампата с жичка, защото има инертност.

От друга страна пускането на прав ток на луминисцентни лампи май не е много разумно, защото в единия край става черно петно и почва от там да свети по-слабо.

За OSRAM лампите или телата говориш?

Link to comment
Share on other sites

Чакай сега. Кажи според кой закон домашните потребители плащат реактивна енергия и имат инсталирани варметри??

Във FAQ секцията на EVN виж какво пише:

[/i]

Тоест това важи само за цехове, заводи и тн.

Както писах в другата тема повече се плаща, защото новите електромери хващат абсолютно всичко - като сметнеш стендбая на 2-3 телевизора, компютър с монитор, всичко което има часовници, таймери и тн ето ти 20-30W постоянна консумация.

Новите импулсни (поне компютърните) имат много добро КПД и добра корекция на cos Ф, така че няма проблем с лош фактор на мощността поне с компютрите.

Всичко друго (телевизори, монитори и тн) не съм чул да има PFC.

Смущенията не ми е ясно на какво пречат - всички импулсни имат перфектна филтрация и работят със всичко от 100 до 250 волта, а на печката или бойлера им е все едно...

Всъщност е точно така, но пак ти казвам, че новите електромери, освен че хващат абсолютно всеки товар, отчитат и реактивната енергия.Колкото и малка да е в дома.

 

А относно лум.лампи:

Съвременните тела, разбирайте и скъпите, са снабдени с електроника, при която почти е избегнато трептенето.И ако комбинираш това тяло с една качествена пура с триивичен луминофор, примерно OSRAM Lumilux classA, и край с трептенето.

Link to comment
Share on other sites

Новите електромери НЕ отчитат реактивна енергия, тъй като за обикновения бит те са САМО за активна енергия и в тях е заложено да отчитат само такава! Електромерите, отчитащи и реактивната, се слагат на клиенти с консумация над определено количество и на тях вече се следи реактивната. Но пак повтарям - за обикновени потребители като нас НЕ се отчита, следи и начислява реактивна енергия ;)

Link to comment
Share on other sites

Абе все едно спориш с телевизор...

Не съществува просто такъв закон, следователно би било незаконно да плащаш реактивна енергия.

Казах 5 пъти и че това са специални вармери, а не електромери и самата дума електромер означава уред за мерене на активна енергия, но както и да е - като искате си кичете кондензатори по контактите :laughing:

Link to comment
Share on other sites

електронните електромрти които са по домовете не би трябвало да отчитат реактивната енергия, а само активна, т.е не би трябвало да има значение колко ти е cosF

но няма да се учудя ако отчитат "малко" - което е незаконно, но в крайна сметка съм почти сигурен че е незаконно и заключването на таблата по блоковете - тъй като те са платени от живеещите в блока - а така тези от EVN си ги присвояват !

 

ставам малко параноичен но защо е необходимо да слагат електронен електромер в който има цял компютър, има 2-3 процесора и интерфейс - което ги прави много лесни за манипулация от техни хора както за "намаляване на сметките" - нещо което дори някои от потребителите тук споделиха че им е предлагано, така и за "увеличаване" на сметките?

 

номера с кондензатора предполагам че е действал на старите електромери тъй като характеристиката има има нещо като +/-няколко процента(2,3,4) в зависимост от характера на товара

 

трифазните електронни електромери обикновенно показват всичко - активна , реактивна , пълна , характер на товара, cosF ... друг е въпроса какво плащаш, тези по домовете изчисляват всичко но показват само актива

Link to comment
Share on other sites

И мен ме съмнява това с възможността за манипулация, но е факт че всеки плаща по-големи сметки след монтажа на електронни електромери.

Да кажем имаш уреди в стендбай, които дърпат 50W постоянно и не ги е засичал стария електромер.

Това за 1 месец прави малко под 7лв, като смятам само дневна, а и 50W е леко преувеличено.

Като се има предвид, че хората се оплакват от по-голямо увеличение явно има някаква шашма.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...