Jump to content
BulForum.com

чувството "дежа ву"


PEO

Recommended Posts

Вчера отново изпитах дежа ву и се замислих да пусна една тема и да обсъдим това "чудо".По прочетох из гугъл че се причинява от умора на мозака може би има нещо вярно защото преди да го получа бях чел около 4 5 часа.

Та нека обсъдим

Колко често го усещате?

Как го възприемата добе зле сас страх с интерес?

Дали е опсано(смисал признак за някакво психическо разтройство) или не?

И най-интересното за мене макар и да е обяснено като преумора на мозъка дали не е нещо по необикновенно и може би ако се усвои да предиждаме моментите.Тва последното малко наивно и глупаво звучи ама изразете мнение де.

Link to comment
Share on other sites

Повечето хора са имали дежа ву - странното чувство, че си преживял нещо преди, но американски учени откриха част в мозъка, отговорна за това усещане.

Според тях неврони в центъра за паметта на мозъка, наречен хипокампус, оформят ментална карта от нови места и преживявания, а след това ги запазват за бъдеща употреба на друго място.

 

Но когато две преживявания започнат да изглеждат еднакви, тези ментални карти се застъпват и започват да се замъгляват. "Дежа ву се появява, когато се предизвикват възможностите", казва Сусуму Тонегава, професор по биология и невронауки в Технологичния институт в Масачузец,част от Кембридж. Всъщност става дума за временна повреда в способността на мозъка да сортира нова информация, нещо, наречено епизодична памет.

 

Това намерих аз :book:

Link to comment
Share on other sites

Аз често изпитвам Дежа Ву,което най-често се изразява в това да убеждавам някой,че съм му разказал някоя история,а всъщност не съм :D .Има и друг момент-да му разкажа една история два пъти като съм напълно убеден,че преди това не съм му я казвал-ама това е не дежа ву ами по-скоро разсеяност :lol:

Link to comment
Share on other sites

Усещането е адски познато. Доста често ми се случва. Според мен това е една крачка преди ясновидството...

Доста често съм се чудел какво, аджеба, е това. Дали това съм го сънувал или не? Случвало ми се е, ситуациите, които ми се струват, сякаш вече са се случвали, да продължават до половин минута. Случвало ми се е, мигове, след като е станало нещо, да се появи усещането, че това май ми се е случвало преди, случвало ми се е да знам с достатъчна преднина какво ще се случи, той ще направи това, този предмет ще падне и т.н. Стигало се е до там, че знам дори и аз какво ще направя в следващия момент, като го осъзнавам с достатъчна преднина, за да мога да реша дали да го направя или не...

Link to comment
Share on other sites

Верно,И на мен мн. често ми се случва...абе все едно съм бил там , или все ендо вече съм чул нещо което се говори..

Link to comment
Share on other sites

Аз пък имам страхотно "дежа ву" с тази тема. Готов съм да се закълна, че имаше такава, макар сега да не мога да я намеря.

 

Иначе съм имал силно усещане, на места, където са ходили предците ми. Няма да забравя как си бродехме из Родопите, на място, където не съм бил никога преди, и аз знаех, че зад точно този завой ще е точно определен водопад....

 

Някои учени го обясняват с родовата памет, alekto.

 

EDIT:

Хммм разбрах защо ми е позната темата...

Бистрили сме го тук...

Link to comment
Share on other sites

При мене дежа ву-то е в повечето случаи като сън.Смисъл някъв сън сичко си варви ок и изведнъж изкача някав момент ма хич не на място.После се чудя що така е станало къв е тоя момент и едва като се случи се осещам.Обикновено момента на дежа ву-то го сънувам бая преди да се случи може би с по няколко месеца преднина.

Най-големия куриоз беше веднъж бях сънувал ситуацията че вечерям с наще и по тв-то дават "ТОТО" но за жалост числата не видях после си викам кво толкова сън като сън(като си го спомнях мн ясно на сутринта и останалите дни) ама като тая ситуация се повтори досущ както в съня се всецепних напрао.

 

AssassiN тва с разходката в Родопите и водопада има нешо интересно по тоя вапрос във филма "Великата тайна на водата" ако имаш време и желание можеш да го изгледаш

Link to comment
Share on other sites

Гледал съм го, ама не мога да стопля в момента какво е общото...

Иначе не е лошо филмчето. Има бая глупости, но някои неща звучат добре. Особено ми хареса за "светената вода"...

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Хммм разбрах защо ми е позната темата...

Бистрили сме го тук...

 

Явно и темата си има Дежа Ву... :ghost

 

Иначе при мен усещането е сякаш преживяван нещо което съм сънувал. Едновременно познато и ново.

Ако Ви е интерсна темата можете да гледате: Waking Life Целият филм е едно Дежа Ву. B)

 

 

ПП. Или просто правят промени в Матрицата ;)

Link to comment
Share on other sites

Аз изпитвам Deja Vu, когато за пореден път разказвам на някой познат една пиеса, която гледах. Препоръчвам я на всички, които обичат темата Жени Vs. Мъже. Казва се "Мъжка забавачка" :woot

Link to comment
Share on other sites

Усещането е адски познато. Доста често ми се случва. Според мен това е една крачка преди ясновидството...

Доста често съм се чудел какво, аджеба, е това. Дали това съм го сънувал или не? Случвало ми се е, ситуациите, които ми се струват, сякаш вече са се случвали, да продължават до половин минута. Случвало ми се е, мигове, след като е станало нещо, да се появи усещането, че това май ми се е случвало преди, случвало ми се е да знам с достатъчна преднина какво ще се случи, той ще направи това, този предмет ще падне и т.н. Стигало се е до там, че знам дори и аз какво ще направя в следващия момент, като го осъзнавам с достатъчна преднина, за да мога да реша дали да го направя или не...

 

Случвало ми се е абсолютно идентично с описаното от теб и то не веднъж, за последно ми се случи днес следобяд и продължи около 20 секунди... В конкретната случка от днес участваше и друг човек и аз осъзнах точно какво ще каже секунди преди той да го каже, което изключва научното обяснение което някой цитира по-горе... Наистина започвам сериозно да се замислям за това чувство и смятам, до се поровя и да го проуча, като се използвам за тестов субект... :P Ще споделям тук при наличие на някакъв напредък :)

ПП. Или просто правят промени в Матрицата ;)

 

:lol: That must be it!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Почти на всеки, да не кажа без изключения, Дежа Ву-то се е случвало. Четох статия в която го обясняваха малко паранормално. Не че им повярвах, но имаше смисъл. Казват, че има духове или поне енергии които бродят по земята, и са само на определено място. И когато ние сме там, или минем оттам, преминаваме през този " дух/енергия" и виждаме нещо което той е наблюдавал милиони пъти поради факта че седи там от много време. С това обясняват дежа бу-то когато го имаме на места където не сме били досега.

 

OFF: незнам защо на всякъде по света като казват Дежа Бу слагат ударението на първата сричка, като идва от френски и ударението е на А-то а не на Е-то !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

И на мен ми се случва, но вече не много често...

 

Гледала съм филма What the bleep do we know, където доста интересно обясняват някои неща, едно от които е Дежа Ву - наричат го един вид спомен от паралелен свят или спомен от бъдещето. Ако можете го гледайте - на мен лично ми промени доста мирогледа и отношението към нещата.

 

Но когато имам Дежа Ву ме кара да се чувствам някак си не толкова ОБИКНОВЕН човек! :allien

Link to comment
Share on other sites

OFF: незнам защо на всякъде по света като казват Дежа Бу слагат ударението на първата сричка, като идва от френски и ударението е на А-то а не на Е-то !!! ;)

АМи защото въпреки че думата е френска и ударението на думата пада върху последната сричка по принцип на френски правописа на тая дума е : Dйjа

А колкото до дежа вю-то и на мен много пъти ми се е случвало като обикновено моменти които съм сънувал след време ги изживявам на ново

Link to comment
Share on other sites

И на мен ми се случва, но вече не много често...

 

Гледала съм филма What the bleep do we know, където доста интересно обясняват някои неща, едно от които е Дежа Ву - наричат го един вид спомен от паралелен свят или спомен от бъдещето. Ако можете го гледайте - на мен лично ми промени доста мирогледа и отношението към нещата.

 

Но когато имам Дежа Ву ме кара да се чувствам някак си не толкова ОБИКНОВЕН човек! :allien

 

Аз се сещам за едно дежа-ву дето ти се случва редовно хехе :) Иначе според мене това е признак че човек одъртява. Почнат ли да ти се повтарят случките, значи си пътник вече :)

Link to comment
Share on other sites

Е ти пък от сега ли ни изкара че сме пътници....ко да кажем кат съм на 14 и ... трябва да умирам вече смао заради тва че имам Дежа Вута ?

Link to comment
Share on other sites

Свикнал съм на такива коментари вече...така че немога да се обидя и да искам :D

Link to comment
Share on other sites

Да...е разбира се ако го сънуваш преди да се е случило на истина... :P Ако вече си видял абсолютно какво ще стане си е живо ясновидство.....за мен Дежа Въ звучи повече като чуство...а не да виждам кво ще стане......

Link to comment
Share on other sites

Тва че често сънувам разни работи дето се случват бори ли се?

Вероятно. Една от "теориите" ми за де жа ву е, че това са забравени сънища...

 

П.П. Хърби, не е нужно да пишеш навсякъде. Както пише djadomraz в подписа си - "мненията са като задниците - всички ги имаме, но не винаги е добре да си ги показваме" (цитат по памет)...

Не го казвам с цел заяждане (обърнете нещо), а за да ти спестя злобата на другите съфорумци. Новаците винаги се гледат малко на криво... консервативни старци сме тук :Р

Link to comment
Share on other sites

Рааааааазбраааааааааах го доста одавна...че сте конервативни старци...ама айде да не спамим повече

Link to comment
Share on other sites

Много често имам дежа ву-та. Има неща, които съм сънувала, запомнила съм съня и след това се случват... не го приемам като нещо чак толкова странно..не знам, в повечето случаи се кефя:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...