Jump to content
BulForum.com

Кой Процесор е по добре да си взема ?


Bugich

Recommended Posts

Лично за мен Е2140 - нова архитектура, ново ядро, по-хладен, по-нов (като вид и като производстсво даже ако искаш)....

Реално Е2140 се води Pentium Dual Core и е върху Conroe архитектурата, затова и повечето фирми така го пишат..

Зависи и за какво ще ползваш машината.. Ако ти е нужен повече кеш, защо не се ориентираш към някой от по-високите модели на C2D - E4400 E4500 - не знам п4-ката колко е, но разликата в парите си заслужава, поне мое мнение...

Другите неща от конфигурацията какви са?

Дъното изобщо поддържа ли Conroe ?

Link to comment
Share on other sites

Първият разбира се вземи.Както се каза е на по-добра и по-нова архитектура и наистина е много по-хладен.Повечето кеш на Пентиум 4-то не дава реално почти никакво предимство и бързодействието между двата не е по-добро спрямо по-големия кеш.Аз лично бях с Пентиум Д 820 2.8 гигахерца и 2х1 мегабайта кеш сега съм с Е2180 2 гигахерца и 1 мегабайт кеш и определено въпреки че втория "изглежда" с по-лоши параметри работи по-бързо.Това видимо се забелязва и в игри в с разни програми и приложения.

Link to comment
Share on other sites

Лично за мен Е2140 - нова архитектура, ново ядро, по-хладен, по-нов (като вид и като производстсво даже ако искаш)....

Реално Е2140 се води Pentium Dual Core и е върху Conroe архитектурата, затова и повечето фирми така го пишат..

Зависи и за какво ще ползваш машината.. Ако ти е нужен повече кеш, защо не се ориентираш към някой от по-високите модели на C2D - E4400 E4500 - не знам п4-ката колко е, но разликата в парите си заслужава, поне мое мнение...

Другите неща от конфигурацията какви са?

Дъното изобщо поддържа ли Conroe ?

Sega shte se sglobqva novoto PC i tai kato dvata sa na edna cena se chudq kav da vzimam i ochakvam saveta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

мен ако питаш P4 СИ ВЗЕМИ. защото според мен а и не само пентиумът сред интелските прицесири си е пентиум. Макар е малко по топъл и с по старо ядро. хем повече кеш хем доказано качество,но ти решаваш все пак а и зависи за какво ще се ползва.

Link to comment
Share on other sites

Ами ами ... OutSider, много си е добре човека - сигурно бачка във фирмата дето ще му сглобяват компютъра и се чудят как да му пробутат някое старо дъно и въпросното CPU което най-вероятно е изпаднало от ъпгрейд на 1/3та от цената на която ще му го шитнат... тъкмо са намерили балък дето да им изкупи залежалата стока при това на 3на цена :)

Link to comment
Share on other sites

Ами ами ... OutSider, много си е добре човека - сигурно бачка във фирмата дето ще му сглобяват компютъра и се чудят как да му пробутат някое старо дъно и въпросното CPU което най-вероятно е изпаднало от ъпгрейд на 1/3та от цената на която ще му го шитнат... тъкмо са намерили балък дето да им изкупи залежалата стока при това на 3на цена :)

 

Именно те във фирмите така правят.Скоро един ми се хвалеше какъв "як" комп си е взел и се оказа че само с около 330 лв са го заковали горница :D Ама те хората са малко серсеми и си мислят че колкото повече Мегахерци на процесора и колкото повече памет на видеото по-добре.Ама дали е ДДР1 или ДДР2 или за видеото ДДР3 не им е ясно важното е да е повече.

 

2140 е по-добрия избор.Както казах преди имах процесор пентиум с 2 пъти повече кеш и по-висока честота от сегашния ми ама определено работеше по-бавно.

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно вярно...всяко ново поколение вкарва нови иновации, нови инструкции и в случая вече не играят толкова много роля честотите...мога да дам пример дори от далечното минало - P2 Deshutes на 450 Mhz и P3 Katmai на 450 Mhz имат голяма разлика в производителността в полза на Р3...да не говорим при сегашното положение на процесорите с повече от едно ядро. Не само, че има реално физическо разпределение на потоците (срещу емулираното такова от HT), но и новите инструкции допълнително ускоряват доста процеси. Така че от известно време законът на Мур си се изпълнява, но вече не от нарастването на честотата, водещо до повишена производителност, а с повишена производителност, получена от повечето ядра и други фактори. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www23.tomshardware.com/cpu.html

 

Друго си е човек да попита гугъл не само да разсъждава философски но продължавам да твърдя че щом човека се чуди между двете значи някой консултант от фирмата дето му продава компютъра му е споменал че са близки по производителност пък П4 даже е с повече мегахерци и за някои неща може и да е по-добър - дрън дрън ярина - по-зле е според всички тестове близо 1.5 до 2 пъти и колкото и да философстваме по въпроса дали е по-добър или не - хората са го замерили точно колко е по-добър даже. При това е начело на резултатите в гугъл.

 

Момче, напиши си домашното преди да пускаш теми! :)

Link to comment
Share on other sites

Ммм дааа...и тук е момента пък да попитам и аз от името на един мой приятел, който ми се обади вчера за консултация каква машина да си спретне...

Двоуми се между най-малкия quad 6600 и core duo 6850, тъй като практически са на една и съща цена.

Казах му, че каквото и да избере, все ще е правилно...в момента няма много приложения (поне за неговата работа), които да са оптимизирани така, че да ползват пълноценно quad-a и дори може би за момента duo-то ще е по-добрият избор за него, предвид по-високата му честота. Но пък разсъждавайки с переспектива за бъдещето...новите версии на програмите все ще ги оптимизират и за quad-a по някое време...Накрая все пак му препоръчах 6600...дали има за тези пари (на CPU-то) някакъв по-добър избор, дето не се сещам, че от известно време не следя толкова активно какво излиза на пазара....btw, той не е привърженик на Атлон... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ами честно казано мисля че си избрал правилно. Да го наречем с поглед зареян в бъдещето. Иначе при дефалтска честото гледах че разликата е в порядъка на 8 процента в полза на 6850, но при тестовете опимизирани за мултикор процесори мн яде прах въпросният победител.

Link to comment
Share on other sites

Ами честно казано мисля че си избрал правилно. Да го наречем с поглед зареян в бъдещето. Иначе при дефалтска честото гледах че разликата е в порядъка на 8 процента в полза на 6850, но при тестовете опимизирани за мултикор процесори мн яде прах въпросният победител.

А знаете ли че докато и когато се появят достатъчно оптимизирани мултитреадед програми, тоя Q6600 ще е праисторически спрямо каквото вече ще е излязло тогава :) .

Аз бих заложил на двуярения с по-висока честота предвид че едно 80% от програмите които ползваме днес са такива, че куад-а едно солидно време ще седи наполовина натоварен :) .

Пускаш си ти еднонишкова програма (масата са такива, освен ако не ползваш професионални като 3DSMax или друг рендеринг/транскодинг на видео/аудио), и дали ще се изпълнява доста по-бързо на 3 ГХц ядро или на 2.4 такова, па било то и част от 4-ядрена бомба :) .

Link to comment
Share on other sites

Освен WinRAR не съм видял много други дето да ползват сериозно повече от 1 ядро на процесора. Аз към QX6800 съм се ориентирал но засега е прекалено скъпо удоволствие и повече ме блазни да сменя монитора а не другото но наложи ли ми се да поработя с трагично бавния PocketPC емулатор още малко току-виж сменя процесора и дъното до нещо по-приятно пък може и с 8г ддр3 да се окажа :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...