Jump to content
BulForum.com

Предложете ми мощен 12 см вентилатор


Recommended Posts

Интересувам ме нещо от сорта на това, нещо подобно 2-ри или 3-ти (двата, коити са на по 2400 оборота). Основния показател, който ме интересува е количеството на вкарвания въздух (CFM) да е над 90. Тези които съм дал за пример са доста шумни, естествено че бих се радвал и на по-тихи колкото и малко да са с по ниски обороти и по-тихи от посочените пак кяр :), но количеството на въздуха ми е основен показател. Нямам претенции за марка и дали са скъпи или не. Важното е да са мощни и още по-важното дали могат да се намерят из търговската мрежа в Пловдив.

 

И за да не пускам нова тема интересувам ме и има ли някъде охлаждане Arctic Cooling ATI Silencer 3 Rev. 2 (за видео карта става на въпрос)

Link to comment
Share on other sites

Интересувам ме нещо от сорта на това, нещо подобно 2-ри или 3-ти (двата, коити са на по 2400 оборота). Основния показател, който ме интересува е количеството на вкарвания въздух (CFM) да е над 90. Тези които съм дал за пример са доста шумни, естествено че бих се радвал и на по-тихи колкото и малко да са с по ниски обороти и по-тихи от посочените пак кяр :), но количеството на въздуха ми е основен показател. Нямам претенции за марка и дали са скъпи или не. Важното е да са мощни и още по-важното дали могат да се намерят из търговската мрежа в Пловдив.

 

И за да не пускам нова тема интересувам ме и има ли някъде охлаждане Arctic Cooling ATI Silencer 3 Rev. 2 (за видео карта става на въпрос)

 

http://www.jarcomputers.com/cgi-bin/jar/sh...id=FANCASEA1926

 

добър въздушен поток 78 CFM и то при скромните 21 DB шум

 

Thermaltake Thunderblade 120mm (BLUE) LED High Performance DC fan, Model "A1926"

Max. Air Flow 78 CFM

2000 RPM

120x120x25 mm

Noise 21dBA

http://www.thermaltake.com/dcfans/led/thunderblade120.htm

Link to comment
Share on other sites

За Silencer-а пробвай тук! Не е в Пловдив, ама ти го носят у вас.

А за голямата перка сега се сещам, че имам някакъв SPIRE в шкафа, който не ползвам поради причината, че е достатъчно шумен. Току виж си изкарал късмет и се окаже от някой от търсените от теб модели!

Link to comment
Share on other sites

Ако ти върши работа наскоро взех един Titan TFD-12025M12B от форума, но се оказа, че нямам място къде да го монтирам - със стандартна тройка букса за отчитане и регулиране на оборотите. Давам го за същата цена, за която го взех - 7 лв. (данни)

 

П.П. А щом питаш за дебита - 134,3 m³/h - (от тук)

Link to comment
Share on other sites

http://www.jarcomputers.com/cgi-bin/jar/sh...id=FANCASEA1926

 

добър въздушен поток 78 CFM и то при скромните 21 DB шум

 

Thermaltake Thunderblade 120mm (BLUE) LED High Performance DC fan, Model "A1926"

Max. Air Flow 78 CFM

2000 RPM

120x120x25 mm

Noise 21dBA

http://www.thermaltake.com/dcfans/led/thunderblade120.htm

 

Алтернатива ми е имам го в предвид. Обаче мисля, че нещо бъркаш с нивото на шума. 34 dba са. Просто за 78 CFM и на цената на която се продава и със течни и с керамични лагери да е не става. Нещо ми шукна някаква луда идея да си преправя кутията в хладилник. Фризер няма да я правя да замръзва ама ако намеря начин да докарам между 5 и 25 градуса вътре ще е добре. Един познат каза, че е гледал мод, на който на страничния капак на кутията е имало огромен двигател с перка. То аз не знам дали така кутията няма да литне или най-малкото да тръгне на обикаля из стаята, ама може и да е била заварена за пода :)

 

 

 

За Silencer-а пробвай тук! Не е в Пловдив, ама ти го носят у вас.

А за голямата перка сега се сещам, че имам някакъв SPIRE в шкафа, който не ползвам поради причината, че е достатъчно шумен. Току виж си изкарал късмет и се окаже от някой от търсените от теб модели!

 

За сайлънсъра - знам я декадата от преди това. Доколкото знам компютър плюс са им "уж" представители ама.....вътре персонал бол не можеш да се разминеш ама да ти свършат работа - йок. Нищо няма по стелажите. Опре ли въпроса за поръчка почват да мрънкат - ми сега това, онова третото, петото, ми не знам....Нещо не ги тача доставките по куриер. Имам познати дето джиткат чат пат Пловдив - София, ще им дам задачката да ми вземат охлаждането. Иначе за SPIRE в шикафа, ако се присетиш вземи го виж какъв модел е, че да не вземе да се развали от стоене :P . Прахът ще му вземе здравенцето, там на тъмно сам в шкафа :).

 

 

Ако ти върши работа наскоро взех един Titan TFD-12025M12B от форума, но се оказа, че нямам място къде да го монтирам - със стандартна тройка букса за отчитане и регулиране на оборотите. Давам го за същата цена, за която го взех - 7 лв. (данни)

 

П.П. А щом питаш за дебита - 134,3 mі/h - (от тук)

 

134,3 mі/h = около 2.24mі/min = около 80 CFM може би (ако се не лъжа де). Това е нещо като фана от първия пост. Ще го имам в предвид ако не си намеря в скоро време по-мощен. А само да питам нов ли е или ползван?

Link to comment
Share on other sites

Ами, такъв е! :)

Понеже съм изхвърлил кутийката, а на вентилатора има лепенка само отпред, на която не пише точния модел, а само логото на фирмата, ми стана интересно какъв е точно и му отворих тапата отзад за да видя за какво става дума. С един лагер и една втулка е. Като го закачих на дъното и чух приятното ручене от него, си казах "доближаваме се". А като погледнах оборотите в систем монитора и видях, че са 2400, вече бях сигурен, че това е втората перка от сайта на Spire - FD12025B1M. Според мен духа достатъчно силно, ама тоя шум аз поне не го понасям! Затова и съм я складирал.

Link to comment
Share on other sites

Алтернатива ми е имам го в предвид. Обаче мисля, че нещо бъркаш с нивото на шума. 34 dba са. Просто за 78 CFM и на цената на която се продава и със течни и с керамични лагери да е не става. Нещо ми шукна някаква луда идея да си преправя кутията в хладилник. Фризер няма да я правя да замръзва ама ако намеря начин да докарам между 5 и 25 градуса вътре ще е добре. Един познат каза, че е гледал мод, на който на страничния капак на кутията е имало огромен двигател с перка. То аз не знам дали така кутията няма да литне или най-малкото да тръгне на обикаля из стаята, ама може и да е била заварена за пода :)

За сайлънсъра - знам я декадата от преди това. Доколкото знам компютър плюс са им "уж" представители ама.....вътре персонал бол не можеш да се разминеш ама да ти свършат работа - йок. Нищо няма по стелажите. Опре ли въпроса за поръчка почват да мрънкат - ми сега това, онова третото, петото, ми не знам....Нещо не ги тача доставките по куриер. Имам познати дето джиткат чат пат Пловдив - София, ще им дам задачката да ми вземат охлаждането. Иначе за SPIRE в шикафа, ако се присетиш вземи го виж какъв модел е, че да не вземе да се развали от стоене :P . Прахът ще му вземе здравенцето, там на тъмно сам в шкафа :).

134,3 mі/h = около 2.24mі/min = около 80 CFM може би (ако се не лъжа де). Това е нещо като фана от първия пост. Ще го имам в предвид ако не си намеря в скоро време по-мощен. А само да питам нов ли е или ползван?

 

препоръчах ти го, защото много го хвалят.. и почти е неоткриваем .. сега го има в жар.. но ги грабят като топъл хляб.. много са си добри..

Link to comment
Share on other sites

Ами, такъв е! :)

Понеже съм изхвърлил кутийката, а на вентилатора има лепенка само отпред, на която не пише точния модел, а само логото на фирмата, ми стана интересно какъв е точно и му отворих тапата отзад за да видя за какво става дума. С един лагер и една втулка е. Като го закачих на дъното и чух приятното ручене от него, си казах "доближаваме се". А като погледнах оборотите в систем монитора и видях, че са 2400, вече бях сигурен, че това е втората перка от сайта на Spire - FD12025B1M. Според мен духа достатъчно силно, ама тоя шум аз поне не го понасям! Затова и съм я складирал.

 

Айде измисли му една прекрасна цена като за мен да се позамисля и да видим ще мога ли да го отнеса. Бих се радвал преди това да го видя в дейстие. Друго си е ръка да пипне ухо да чуе шума от дъскорезницата. :)

 

 

препоръчах ти го, защото много го хвалят.. и почти е неоткриваем .. сега го има в жар.. но ги грабят като топъл хляб.. много са си добри..

 

Благодаря много за съвета. Освен да си взема 2 такива и да ги монтирам един върху друг (паралелно ли се казваше !?!) и тапите или слушалките в ушите и това ще е, то иначе едва ли ще се изтрайва шума ама тъкмо ще ги ползвам и за климатик :P

 

А ей за тоя фан какво ще кажете? Доста тихичък го дават.

Link to comment
Share on other sites

7 лева.

Естествено, че ще го пробваме преди това!

А, и относно идеите за поставянето на вентилатори един върху друг -не се прави! По този начин не се повишава дебита, а само налягането. И най-често двете перки си пречат.

Link to comment
Share on other sites

Мога да ти предложа NIDEC TA450DC/B31256, ето и характеристики:

 

В случая - CFM е 112

 

Сваляни са от сървъри, средно шумни са, с три жици, но с отрязани букси, трябва да си ги направиш.

 

Цената е 9 лв./бр.

 

Естествено няма проблем да дойдеш да ги видиш и чуеш :)

Link to comment
Share on other sites

Мога да ти предложа NIDEC TA450DC/B31256, ето и характеристики:

 

В случая - CFM е 112

 

Сваляни са от сървъри, средно шумни са, с три жици, но с отрязани букси, трябва да си ги направиш.

 

Цената е 9 лв./бр.

 

Естествено няма проблем да дойдеш да ги видиш и чуеш :)

 

48.4 dBa за мен е повече от средно шумен вентилатор и ще ми дойде нанагорно. Благодаря за съдействието все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

... и аз да питам за вентилатор, само че 80mm или 92mm за кутия.

в момента имам един(върви с кутията), който върти на 2800-2900 оборота и ми идва малко шумен, така че търся нещо по-тихо. за въздушния поток не съм наясно, но колкото виждам от писанията в темата - колкото повече, толкова по-добре.

Link to comment
Share on other sites

лошо ... на моята кутия може да се сложи само перка 80mm или 92mm :(

 

сега тук намирам адаптери ... нещо подобно цък. в пловдив дали ще открия някъде такива джаджи?

Link to comment
Share on other sites

Идеален вариант е, перки с голям дебит и читав контролер за оборотите - това за кутията. Ако ще обдухва радиатор, е добре да се прецени и напора, в зависимост от разстоянието между ребрата, дали е с топлинни тръби и как се разположени и въобще такива неща свързани с обдухването. "Силните" перки са си шумни /макар тук да играе и субективен фактор/, ако ще да са разработени от НАСА.

Аз бях събрал две чекмеджета с вентилатори и се оказа, че Дядя Коледа не съществува. Ти хубаво си тръгнал да питаш преди да купуваш, но и така няма да откриеш идеалната за жалост. Сам виждаш колко предложения вече има.

С монтажни адаптори хич не си е работа. Заемат ценно място, увеличават шума, може да разбъркат потока и да затормозят перката.

Link to comment
Share on other sites

Ако шумът е фактор, сменяш кутията. То с трици маймуни не се ловят. Ако ставаше с евтини кутии и малки вентилатори, хората нямаше да мислят и по 25см такива че и по-големи в някои кутии :) .

Аз моята като я взимах преди години, не обръщах внимание на това, но много се радвам че се случи да е с 12см вент отзад, и с 14см отпред пред хардовете. Вече кутия с по-малки места от за 12см не бих взел никога. Не че кутия се сменя често, но не мисля, че 50-60 лв за кутия без PSU са кой знае какво в днешно време, освен ако става дума за някой доста стар комп. Ако се търси качество/тишина и т.н., то си струва някакви пари в крайна сметка.

Link to comment
Share on other sites

"Силните" перки са си шумни /макар тук да играе и субективен фактор/, ако ще да са разработени от НАСА.

 

Зависи какво разбираш под шумна - 14см 1000 оборота със 30CFM е в пъти по-тиха от 8см със същия поток (която ще е на 3000 оборота).

 

Кутията ми е със 5 обикновени sleeve bearing 12-14см вентилатора на 1000 оборота и шума според разбиранията ми е поносим, докато някой дърт Duron с вентилатор на процесора 6cm/4500rpm и на кутията 8cm/3000rpm не мога да го трая...

Link to comment
Share on other sites

Зависи какво разбираш под шумна - 14см 1000 оборота със 30CFM е в пъти по-тиха от 8см със същия поток (която ще е на 3000 оборота).

Напълно съм съгласен с това.

Разсъжденията и наблюденията ми са за перки с еднакви размери. Не съм го уточнил, понеже сметнах, че няма нужда.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...