Jump to content
BulForum.com

Дим в панелните блокове


charovni

Recommended Posts

Тези дни се сблъсках със страшен проблем и искам да го споделя и да попитам дали някой е намерил решение.

 

Преди няколко дена съседите отдоу запалиха печка и вкъщи всичко стана в дим. Коминното тяло явно не е замазно като хората и и през всякакви цепки и аралъци влиза дим. Не може да се живее. Така е с всички съседи над нас. Свалих тапетите и започнах да шпакловам всякакви видими фуги, но не помага. Върви по съседни стени, намирам сажди около вратата и по контактите и жиците.

 

Искам да попитам дали на някой му се е случвало и какво решение е намерил. Някой хора ми казват че колкото и фуги да запълват това никога не се оправя. Което е отчайващо.

 

Споделете челен опит ако имате. Дори и да нямате този проблем в момента, може да ви дойде и на вас до главата, защото все повече хора минават на дърва и въглища а повечето блокове са много зле изпълнени и проблемът веднага се появява.

 

Ще съм благодарен на всякакви предложения.

 

Ч.А.

Link to comment
Share on other sites

Първото , което ми хрумна е да проверите замия кумин дал ие чист . На нас на село ни беше станало така кумина нещеше да смучи дима напролет изчистихме кумина и бая боклуци излезнаха . Вижте за куминочистач ако и тогава не се оправи незнам .

Link to comment
Share on other sites

Дори и да има разни цепнатини по принцип по-голямата част от дима трябва да отива нагоре, което ме навежда на мисълта, че комина е запушен.После пък казваш, че всички съседи над теб имат тоя проблем, което значи, че не е запушен.Решението е едно-Събирате се тея съседи, които сте одимени с някоя друга бата, слизате натупвате тоя с печката и я изхвърляте през прозореца му. ; )

Link to comment
Share on other sites

Дори и да има разни цепнатини по принцип по-голямата част от дима трябва да отива нагоре, което ме навежда на мисълта, че комина е запушен.После пък казваш, че всички съседи над теб имат тоя проблем, което значи, че не е запушен.Решението е едно-Събирате се тея съседи, които сте одимени с някоя друга бата, слизате натупвате тоя с печката и я изхвърляте през прозореца му. ; )

Малко не съм съгласен със запушването за другото съм ЗА . Ами ако е запушен някаде към края на кумина естествено ще се одимяват и апартаментите над тях .

Link to comment
Share on other sites

Викнете коминочистач ,както е написал UzITo . Но също така вижте и дали някой от съседите на горните етажи не е махнал коминното тяло да си разширява апартамента (срещал съм и такива случай,а в Тракия особенно - те не са рядкост) . в Последният случай - няма оправия ,трябва да се разберете по човешки,ако не : полиция и толкоз.

Link to comment
Share on other sites

Вкъщи се случи същото преди няколко години, в спалнята беше толкова задимено, че не се стоеше. Контактите бяха почернели. Оказа се, че съседите 2 етажа под нас си бяха свързали печката "Чудо" във вентилационната шахта...След като се обадихме в пожарната се установи, че в блока ни не е предвиден комин, понеже има парно и имаше голяма опасност от пожар.

Link to comment
Share on other sites

Сещам се за един вариант с вътрешна изолация. Има едни плоскости по 2-3мм, които мисля, че ще помогнат. Но наистина ще е добре, ако повдигнеш въпроса на събрание на входа. Ако не като Е.Т. - жалба до пожарната и така...

Link to comment
Share on other sites

И в нас беше така преди няколко години...

Оправихме се като оплътнихме дупките за тия печки със силикон,бая силикон... :wacko:

Тия печки Чудо сас ебаси и селянията...Баси не стига,че входа е пълен с някви сажди,ами и дрехите на простора миоришат на въглища,дървета...БЛЯ! :angry:

Link to comment
Share on other sites

И в нас беше така преди няколко години...

Оправихме се като оплътнихме дупките за тия печки със силикон,бая силикон... :wacko:

Тия печки Чудо сас ебаси и селянията...Баси не стига,че входа е пълен с някви сажди,ами и дрехите на простора миоришат на въглища,дървета...БЛЯ! :angry:

Я ми обясни по-подробно къде запушихте и доколко това оправи проблема.

 

По горе Е.Т. написа че контактите били почернели. И у нас е така. Взехте ли някакви мерки и помогнаха ли?

 

Ч.А.

Link to comment
Share on other sites

Я ми обясни по-подробно къде запушихте и доколко това оправи проблема.

 

По горе Е.Т. написа че контактите били почернели. И у нас е така. Взехте ли някакви мерки и помогнаха ли?

 

Ч.А.

Мерките бяха, че от пожарната изрично забраниха да се ползва печката, поради опасност от пожар и това беше съседите спряха. Но пак казвам при нас се оказа, че нямаме комин.

Link to comment
Share on other sites

Я ми обясни по-подробно къде запушихте и доколко това оправи проблема.

 

По горе Е.Т. написа че контактите били почернели. И у нас е така. Взехте ли някакви мерки и помогнаха ли?

 

Ч.А.

 

Пич ако тая свинщина ти пълзи и из инсталацията просто не те виждам... НИЩО не може да направиш. Всички кабели в панелите пълзят в така наречените "гофрета", заложени предварително в панела. Вилузлно прилича на твърд оребрен маркуч... Тъй като инсталацията е затворен кръг всички гофрета са по един или друг начин свързани - демек наистина може да "дими отвсякъде"! Ако проблема е толкова драстичен при теб наистина е възможно да има запушване на комина и ти да "обираш овациите". Мои познати имаха подобна трагедия - няистина пушеше през всяка цепка на тапетите. Нито опушване, нито силикон успя да ги спаси хората. Накрая решиха проблема заедно с други съседи в силов вариант.

 

Ако трябва да бъда откровен - слез и си поговори тия селяни, които те одимяват, ако не отбират от дума минавай на драстични мерки. Трудно ми е да ти опиша АЗ как бих реагирал, при положение че сме направили ремонт (или по-скоро преправили) апартамента ми за над 35к и някой каун под мене вземе да ме окадява. В момента лично аз имам по-лек проблем - все още тихичко издирвам селянина, който си претака зелето в кенефа и ми ароматизира обстановката (аз съм на последния етаж) - открия ли го - жална му майка.

Link to comment
Share on other sites

Вече предприех действия за отстраняване на проблема. След консултация с водещи майстори от бившите строителни войски стана ясно че това чудо няма да се оправи със запълване на фуги и други козметики. Затова тази събота снабдих едно мощно хилти, един майстор и заедно предприехме мощни разрушителни мероприятия. Разкъртихме две стени и стигнахме до корена на проблема, т.е. самия комин. Част от фаянса в банята отиде но нямаше друг начин, за съжаление. Отвътре излязоха такива чудеса че направо онемях. В тези бокове има огромни хралупи, в които може да живее семейство катерици. Нищо не е под 90 градуса, самия комин беше пльоснат на плочата без да е замазан никъде и имаше огромни аралъци всички окадени в сажди. Всичко това беше замазано от всички страни. Пораженията са големи но се надявам това да е отстранило проблема.

 

Ако на някой му се появи този проблем нека ми се обади, мога да дам акъл.

 

Ч.А.

Link to comment
Share on other sites

Не зная за панелните блокове, но и при монолитното строителство има такива проблеми.

 

Преди една-две години и вкъщи беше станало така. Един наеметел в сутерените помещения ползваше печка на дърва и въглища и дим излизаше дори под касите на вратите! Само да вметна, че ние сме на третия етаж(т.е. последния) и когато се нанесохме тук, всичко беше свалено до тухла. Всички под нас имаха същия проблем, а решението беше само едно - просто печката никога не се пусна повече. Направо не ми се мисли какво ще става, ако някой реши да ползва отново такава печка...

Link to comment
Share on other sites

За сведение на всички които следят темата се налага да съобщя отчайващата новина че проблема не се оправи дори след генералния ремонт на комина. Дим пак влиза отвсякъде - контакти, лампи, жици, пукнатини в стената и къде ли не. Просто не знам какво да правя.

 

Ч.А.

Link to comment
Share on other sites

За сведение на всички които следят темата се налага да съобщя отчайващата новина че проблема не се оправи дори след генералния ремонт на комина. Дим пак влиза отвсякъде - контакти, лампи, жици, пукнатини в стената и къде ли не. Просто не знам какво да правя.

 

Ч.А.

Званни на пожарната както посъветваха по-горе питай дали може да се ползва печка , ако неможе опитайте да се разберете като хора , ако и тогава не стане пробвайте с лошо .

Link to comment
Share on other sites

Предполагам, че не си единствения засегнат и че съседа с печката сигурно е наясно, че е одимил целия вход. Щом продължава да си я ползва - съберете се и го накарайте да спре.

Link to comment
Share on other sites

Има и друго решение: външен комин на блока...В Тракия явно проблема с кюмбетата е разпространен,на няколко блока виждам изградени комини отвън.До колкото успях да видя,са изградени от големи бетонни коминни тела по стената на блока :unsure: Не е много красиво,но е далеч по-евтино от метода на Сharovni ;) Който иска да ползва печка на твърдо гориво си дупчи панела,и се влючва в комина...Ако във входа кюмбе-фена е само един и не може да се разберете с него(има мнооого диви селяни)просто тоя над него запушва отдушника,гарантирам че ще му мине мерака на момента за този начин на отопление :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...