Jump to content
BulForum.com

AMD&ATI


Recommended Posts

Горе долу тенденцията е АМД пускат чипсети с АТИ карти, което уж се води по-добрия вариант понеже 1 компания стой зад всичко.

 

По твоята логика и Intel са най-добрите дъна с Intel чипсет, но аз мисля, че са най-дървените преди елиттруп и асрок :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

http://www.fudzilla.com/index.php?option=c...3&Itemid=65

Radeon HD 4770, ATI's entry-level sub-$100 graphics part will officially launch tomorrow. This is the world’s first 40nm desktop card and the best thing about it is the price of around €100 / $100.

 

The card performs better than Geforce 9800GT and it's slightly slower than the Radeon HD 4850, but at the same time, it runs cooler than the HD 4850. It is a dual slot graphics card and it has an external power connector, but the best attribute will definitely be the performance you get for the price.

 

Nvidia will probably have to drop the price of its GTS 250 to fight this card, as Geforce GTS 250 can fight with Radeon HD 4770 and ends up slightly faster.

http://xbitlabs.com/articles/video/display...eon-hd4770.html

http://www.techpowerup.com/reviews/ATI/HD_4770/

scratchchin.gif

Link to comment
Share on other sites

Я някой от спецовете тук да обясни има ли хляб в тази карта?Че аз съм 9600gt пък за 155-160лв ако верно е толкова Ати-то просто ще трябва да сменям.

Link to comment
Share on other sites

Аз лично четох доста оплаквания от драйверите на новите ati в хардуер.бг.Бих предпочел nvidia тъй като е глупаво да си купиш нещо ново и да не може да го подкараш с оригиналния му драйвер.Това разбира се е мое мнение.

Link to comment
Share on other sites

host имаш една от най безпроблемните карти на Нвидия откъм стабилност и т.н. Моя съвет е да изчакаш новото поколение на Нвидия или да следиш за поевтиняване на GeForce GTX 260 (216) с 896 MB памет.

Link to comment
Share on other sites

Отдолу съм постнал линк и към игри. Освен това там е много вариативно има игри на които разликите са с по 1-2 кадъра особено на по-големите резолюции. За мен точно сега да се наливат пари в карта при условие, че 9600 GT подкарва всичко на максимални настройки с изключение на може би ГТА 4 и Кризата където не може да се пусне АА е неоправдано. Картата е една от свестните на Нвидия поне до сега не съм чул оплакване от нея като изключим фабрично дефектирали бройки което го има дори и при карти за 1000 долара тъй, че не е показател за нищо. Да изчака човека лятото и есента с 5-тото поколение на ати когато ще излезнат читави карти с новата им технология, защото когато се прави технологичен скок обикновенно първото поколение което излезне с него страда от някой недомислици. Аки иска пак нВидия да изчака падането на цените и да вземе нещо с новото им ядро - GTX 260 (216) например.

Link to comment
Share on other sites

Картите на НВ зависят силно от останалият хардуер... особено много от процесора. При Ати това не е така. В смисъл, когато тръгнеш да овърклокваш процесора резултат в игрите и синтетиките се качват повече при Нв отколкото при Ати, макар да има минимум който да спъва и Ати-то. Т.е. при една нормална и балансирана машина Ати-то е по-добрият избор, защото няма да иска 4+ гигахерца проц, че да покаже какво може.

Проблемите с драйвърите са на ниво, което нормалният потребител надали изобщо ще ги забележи. Те са... как да кажа на ниво, което касае повече ентусиастите... затова и хората които главно се оплакват от това са от хардуерни форуми. И пак там има хора, които хвалят и други които хейтват. Но дори и да питаш тези дето хейтват драйвърите кое е най-удачно да се купи сега... дори и те ще ти кажат Ати. Просто НВ картите от последно поколение са супер дървета от към цена / производителност. Няма нормален човек който в момента да купува нВидиа. Единственото, което НВ може да предложи е... за тези дето не си знаят парите и искат най-бързото на пазара... гтх285... оо йее. Иначе 4та серия на Ати маже. 4770 конкретно е по-добрият избор спрямо 9800 да не говорим за 9600. Не само че архитектурно я слага в ниското на задният си джоб от към скорост, но и като екстри я праща да бърши праха в музея.

Link to comment
Share on other sites

То че вади повече е ясно и на малките деца въпроса е че няма смисъл да налива пари в 4770 като си има 9600. В игрите ще види 2-3 кадъра отгоре и това ще му е. За нВидия съм малко пристрастен защото съм с Е8400 е ясно кое бих предпочел заради процесора, но в случая си прав, че за процесор под 300 лева си спъваш нВидията каквото и да правиш.

Link to comment
Share on other sites

И аз съм с 9600гт... не си мисли че не харесвам картата иначе съм съгласен точно на този етап по-добре да си седи с 9600-то и да изчака да изкарат новите ати-та което според слуховете се говори за юли-август.Но да не забравяме че картите които ще пуснат на пазара тогава едва ли ще са от ниския клас :)

Link to comment
Share on other sites

То че вади повече е ясно и на малките деца въпроса е че няма смисъл да налива пари в 4770 като си има 9600. В игрите ще види 2-3 кадъра отгоре и това ще му е. За нВидия съм малко пристрастен защото съм с Е8400 е ясно кое бих предпочел заради процесора, но в случая си прав, че за процесор под 300 лева си спъваш нВидията каквото и да правиш.

Повярвай... кадрите хич няма да са 2-3 повече... а ще са доста повече. Особено ако я пробваш с филтрации и на високи резолюции. Там разликата ще минава 100%... всъщност не знам дали няма да надмине 200% :D За мен разликата е като да слезеш от опел и да се качиш в ауди.

И не знам какво ще чака той до юли? Ами то тогава ще излезат евентуално топ картите, които очевидно той няма намерение да купува. Ако ще чака лоу-енд ще чака още месец и половина, два след мощните зверчета. Въпроса е дали картата му върши работа... ако му вурши може да си чака до когато иска. Ако ли не... вечното чакане няма да му помогне особено.

Пс: Аз съм от тези които постоянно сменят фирмите спрямо това коя какво е извадила на пазара и просто не виждам кой разумен човек ще купи НВ. Погледнете само в хардуербг колко народ... дори и отявлени НВ фенове се оборудваха с 4000 серия :)

Link to comment
Share on other sites

Не видях някъде да е казал каква му е останалата комфигурация. Ако процесора е слаб и се подмени с по-добър кактата ще покаже пълните си възможности, да не говорим, че дори да лепнеш карта за 1000 лв на някой слаб компютър просто игрите няма да "летят" защото картата ще е спъната от останалия хардуер. Още нещо специално 4770 е по-слаба от 4850. Да по-хладна ефективна и добре направена е от печката 4850, но все пак не може да я стигне. 4850 е 20% процента, но не и повече по силна в някой игри от 9800ГТ да кажем да не се споменава, че има игри в които напук на по-добрия си хардуер е по-бавна. 9600 гт при еднаква конфигурация пада с около 5 до 30% в различните заглавия в сравение с 4770. За мен ако процесора му е по-слабичък по-добре да го смени прираста ще е доста по-голям с сменен процесор отколкото с сменена карта. И да не забравяме, че човека не е казал и какъва точно му е картата, защото има доста по освободени откъм възможности екземпляри. Както сигурно знаеш в хардуера от бройка до бройка разлика голяма има в повечето случай.

Link to comment
Share on other sites

Аз също съм лееко фен на nvidia, не за друго, а защото съм им свикнал на драйверите, знам им вече кътните зъби дет се вика, знам какво да очаквам общо взето, а и не за пренебрегване, с предната карта бях пак с nvidia и по-стари драйвери, а съм чел на страшно много места, че на вече инсталиран windows нерядко смяната между драйвери на двете платформи видеокарти, става омазация. Точно за такава омазация не бях готов когато взимах 9600гт-то преди няколко месеца.

И въпреки всичко, признавам, че АТИ са малко по-добре. Ако строях нов комп за себе си, вероятно щях да взема АТИ някакво, от 4-та серия. Но като стана дума за 4770, защо се учудвате, че е по-добра от 9800ГТ, след като е и по-скъпа с 10-20 лв ? Поне преди седмица като гледах някъде, това установих. Нищо феноменално не виждам в случая. Пък и както каза раптора горе, в разни игри, различни карти са напред.

И ако да кажем една нвидиа и една ати са равни като възможности и нвидиата е с 20-30 лв по-скъпа, това нищо не означава, за подобна разлика аз пак бих взел нвидиата. Ако разликата е 100 лв, вече няма начин, взимам ати.

Т.е. ако примерно 4770 е 350 лв, а 9800ГТХ (ако примерно е равна на нея, не съм гледал) е 450, тогава да. Но ако втората, бидейки примерно равна на 4770, струваше около до 390 лв, бих взел нея :) .

Та кажете коя карта е равна горе долу на 4770, колко струва, и колко струва атито.

Link to comment
Share on other sites

tedy, ти си съгласен да плащаш повече защото имаш навици и не искаш да опиташ новото... независимо че получаваш по-слабо. Е не всички сме така, макар да те разбирам :)

рапторе... 9800 е по-слаба от 4770... да не говорим за 4850, която не виждам как може да е печка при положение, че без да й пипам вентила над 80 в голяма лятна жега повече не вдига... предвид че предишната ми карта беше... НВ и вдигаше в същите условия 73... мда 7 градуса е голяма разлика :) Направо я усещам :)

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3553&p=8

ПС: 9800 е бита карта... драйвърите за нея спряха да се развиват... виж за 4та серия постоянно влизат нови оптимизации, които макар и не винаги... все пак някога носят приръст.

Link to comment
Share on other sites

Сега там е хавата, че сега видиш ли е модерно да се зима това което е модерно в форума на хардуер бг и всеки който не е съгласен е едва ли не идиот. Да ама не. Прост пример в белите страни 4770 е 100 долъра което си е най-много 150 лева. Ако и в милата ни родина беше толкова избива рибата просто обаче при нас е 180-190 лева. Ето го моето недоумение преди няма и 3 месеца имаше едни работи едни хвалби и т.н. и боя при ниския висок клас беше 4850 и 9800гт и тогава 9800гт ясно в 2/3 от нещата си беше по-бавна от 4850 с изключение на някои игри си падаше просто, но пък и беше с по-нискате цена тогава към 280 за 9800 гт и 310+ за 4850 което си оправдаваше прирата в производителността. После излиза 4830 която трябва да е евтината сестрица на 4850 и съответно на нивото 9800 гт. Какво става изведнъж докато са равни реално картите но 4830 е по евтината от 2-те /220-230 лв за 4830 240+ лв за 9800гт/ изведнъж заради цената ли какво направо тая 4830 излезна самолет докато си беше реално равна на 9800 гт. В днешен ден излиза 4770 което си малко над 4830 и под 4850. ОК по-бърза е от 9800 гт, но реално с това както казах е 10% и то само при някой приложения. Например навсякаде където има нещо което може да ползва physx си пада доволно защото дори и 4850 би паднала. И сега 4770 е 180 лв най-евтино при условие че я получаваш гола в найлонов плик завита като кифла от лафка в двора на някое училище и си много доволен как си направил "големия удар" и си най-хитрото к*пеле, защото си си взел самолет за без пари. Естесвено след няколколко дни виждаш същата 9800 гт за 160 кинта поради простата причина, че всеки който си взима компютър чете форума на хардуер бг и юруш на 4770-ците и просто търговците се виждат в чудо с 9800 гт как да ги продават. Та каде беше далаверата? Още нещо при всичките и неща на на 4770 какво има някаква платчица на която са предвидени само 2 DVI изхода и това и е. Всичко в найлоново пликче с един гол диск в него. Да видим какво може да се вземе за същите 180-190 лв от нВидия.

Кандидат номер 1) - 9800 гт която може да се вземе от някоя интелегентна фирма с добра окопректовка и пак 2 DVI изхода 1 VGA и може и 1 HDMI всичко в кутия с нужните кабели и преходници.

Кандидат номер 2) - 9600 гт която си идва също с каквото може да се сети човек окомплектовка - кабели преходници книжки дискове с драйвери и приложения даже и 2 игри има си 2 DVI изхода 2 HDMI изхода!!! Присгига с залмански охладител който е възможно балансирания откъм тишина и хладене охладител в повечето карти, не с ламаринка с перка като на 4770 на който ребрата на радиатора се броят на пръстите на 2-те ръце и цялата работа я върши горката перка. Добре, че картата си е хладна, но за клок ми е силно съмнителна.

Цялата болка за мен е, че нВидия няма какво да предложат в ценовия диапазон от 200 до 300 лева където са ниския висок клас при видео картите. Иначе съвсем не са неконкурентни способни. Лятото с излизането на 2-те нови поколения на нВидия и Ати цените на старото ще падне доста. Аз например много бих налапал един GTX 260 (216) ако падне до 300 лв околкото да кажем 4870.

Link to comment
Share on other sites

Общо взето съм съгласен с раптора, въпреки че аз лично не съм такъв фен на едно или друго, споделих защо съм лееко пристрастен само. Но и това не е точно казано.

@basten, да, а дали заради навици или просто нямам време да опитвам новото, е друга тема, иначе не съм затворен за новите неща, просто не съм запален геймър и за мен приоритетите са други. Тази 9600ГТ, с която съм, я взех основно защото е Silent (те винаги са малко по-скъпи, за около 220 я взех, при това АСУС), и разбира се nvidia, защото и ати имаха някакви сайлънти, но с подобна производителност, така че..

И да поясня - в idle е около 35-40 градуса, а зимата беше под 30 градуса! Под товар зимата качваше до под 50. Сега лятото не съм играл още, но примерно сега в идле е 40 градуса, под товар предполагам няма да мине 55, а лятото в НАЙ-жегите едва ли над 70 в игра. За мен този кулър на АСУС е може би най-добрия между сайлънт картите!

Но както и да е, както казах ако става дума за разлика от около 30 лв средно, между ати и нвидиа, за еднакви производителности, разбира се взимам нвидиа. Не виждам нищо учудващо, при базата, за която говорим (около 200-300 лв). Не съм много навътре в картите, но raptor2721 мисля, че и неговото мнение е подобно, че ати не са чак толкова фантастични за парите си, и че наистина ако 4850 е била по-добра от еди коя си карта на нвидиа, то тя е и по-скъпа, ако ще и с 10 лв.

Вярно че относително в средния клас ати водят (но с малко, за парите си), но не с толкова фрапантно, а и както излиза нещата са почти на кантар, освен за някой 10 лв са толкова огромна сума, че да е единствената причина да вземе ати :) .

Хора всякакви и приоритети също.

Link to comment
Share on other sites

Хич не си схванал идеята... първо макар и 4850 да е по-скъпа от 9800 тя беше избора защото разликата с 9800 като перформънс оправдаваше левчетата отгоре. А за 4770... да речем, че е 10% по-бързо от 9800... то на 200 лв това прави 20 лв. или иначе казано почти го докарва до цената на 9800 като перформънс/прайс. Само дето едната е с поглед в бъдещето, а другата в миналото... всеки сам си избира.

И пак ти казвам... хич не съм съгласен, че 4850 е печка... има и пасивно охлаждани от този модел.

За клок изобщо не говоря... аз съм от този тип, който когато нещо му се вижда бавно... просто го сменя. Всъщност повече ме вълнува ъндърклока, понеже през повечето време нямам нужда картата да работи на оптимални или близки до тях честоти.

И докато за някои неща драйвърите на НВ ми харесват повече, то има и такива неща, които ми харесват повече в драйвърите на АТИ. Примерно за тв-оута при ати-тата ми се вижда много по-интуитивно напреавено.

Аз се обадих единствено и само защото на тоя човек му втълпявате кое било хубаво да се вземе... щото било до еди колко си лева и защото сте го пипали и знаете какво може. Аз пък бих му казал, че ако не може да си вземе 4770 нека вземе 4650 вместо 9600.

И за да се види с какво съм сравнявал през времето (р9550, 6600, 7600, х1950, 9800ГТХ, 4850)... както се вижда, хич не ми пука за марката... сменям когато и с каквото ми се иска.

Link to comment
Share on other sites

4650 е толкова по-бавна от 9600 колкото е и по-евтина. Нищо фрапантно няма. Ако ще взима да вземе най-евтината 9800 гт която ще му дойде под цената на 4770, но и по-добра окоплектовка. Но смисъл няма както казах крачката е малка просто за мен не си заслужава да смена карти за относителен прираст който варира от -5 до +20% и да набута в това 50 лв /като продаде старата и вземе новата/. За мен логичното решение е да се чака поевтиняване както казах и по-горе на GTX 260 (216), защото си заслужава парите наистина, особено ако разполага с процесор който може да стигне заветната граница от 4 Ghz нараво е способна на чудеса. Иначе дали 4770 е погред в бъдещето или по-скоро изпозване на хората като опитни заици на новата технология е въпрос на поглед. И какво значение има кое колко е модерно щом си върши работата. Една "антична" 8800 GTX с 1 GB памет слага ли в джобчето си все още всички карти до 300 лв въпреки, че е на 2 години. Ами колкото и да е неприятно слага ги. Твърде интересно е въпросната карта която в момента е също около 300лв и е паднала тамън 2 и половина пъти от излизането и как е абсолютно неконкурентно способна не толкова заради качествата си които могат да се мерят с тези на 4850 с 1 гб памет а заради предрасъдъците на хората. Когато се пуска нещо ново винаги е в средния клас това е златно правило. Освен 9600 аз друга серия карти с G94 ядро на нВидия например не знам. Не толкова защото е лошо а защото не си струва оскъпеното производство. Затова по късно излезнария 9800ГТХ си е със старото G92. Същото е и с 4770 ако новата технология не се окаже успешна нищо чудно тая карта да си остане единствената с нея а новите карти които ще са висок клас да са с нещо много по-добро и рафинирано откъм качества и възможности. И последно basten интересно ми е дали след като си сменил 9800ГТХ с 4850 дали е на една и съща конфигурация и дали си усетил някакъв прираст с 4850. Също с какъв процесор и дъно разполагаш.

Eдит: сигурно заради дъното не си дал много зор на процесора минеш ли 4 Ghz производинелноста при повечето нВидий просто се повишава с доста рязък скок от поне 15% спрямо 3.5 Ghz да кажем и затова картата ти е вървяла леко спъната. Иначе явно Ати на по-ниска честота на процесора са по добри това и аз съм го забелязъл.

Link to comment
Share on other sites

Точно на една и съща не... но на сходни да. 3,4 ГХц коре 2 дуо /дъното е на гигабайт ентри левъл на клок вариантите/. Ще го кажа така... Ати-то се справя по-добре при филтрациите и на 1920 се вижда по-мазно. Не съжалявам за прехода. Имам чувството, че пази по-близки кадри и някак си не прескача... ако ме разбираш.

Link to comment
Share on other sites

Рапторе май не си разбрал каква е целта на ати с 4770.Нека ти го кажа те правят това което нвидиа правеха преди пускат нисък клас видео на новия технологичен процес и след време пускат вече средния и висок клас, когато е усъвършенстван технологичния процес.И за да внеса малко светлина на ати новото графично ядро RV870 го дават да излезе юли-август докато на нвидиа G300 края на тази година началото на другата.

Link to comment
Share on other sites

Същото е и с 4770 ако новата технология не се окаже успешна нищо чудно тая карта да си остане единствената с нея а новите карти които ще са висок клас да са с нещо много по-добро и рафинирано откъм качества и възможности.

Точно това съм казал. Изкарват нещо в среден-нисък клас за да пробват технологията тъй като това са най-харчещите се карти и ако има дефекти си проличават веднага. Все пак е една карта да се ползва от 100 хиляди потребители едно е да се ползва от 1 милион затова с новите технологии се цели първо да бъдат внедряване в копуваните карти. След като оправят нещата пуска висок клас с новата технология, но са оправени кусурите на първите карти излезнали с нея, защото при високия клас обикновенно няма компромиси.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...