Jump to content
BulForum.com

AMD&ATI


Recommended Posts

Ако бях с rack сървър и аз щях да взема десетина амд-та и до си свиркам обаче имам обикновен домашен компютър. И да за мен Амд са конкурентно способни при процесорите за под 100 лв. Всичката им продукция над това е Fail. Евентуално един феном 940 може да покаже нещо. Но дали ще покаже зависи до голяма част от дъно. В крайна сметка нормален човек няма да се занимава с глупости и ще набара nehalem и няма да го барне това амд. Освен за някоя специфична програма която върви по-добре на АМД не виждам с какво могат да ме впечатлят.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply
neslomim и аз имам е5200 и ам2 5200+ е и на дефаулт интела цепи сега колкото и да ми е мъчно :D а вече са и на една цена.

 

 

Ако бях с rack сървър и аз щях да взема десетина амд-та и до си свиркам обаче имам обикновен домашен компютър. И да за мен Амд са конкурентно способни при процесорите за под 100 лв. Всичката им продукция над това е Fail. Евентуално един феном 940 може да покаже нещо. Но дали ще покаже зависи до голяма част от дъно. В крайна сметка нормален човек няма да се занимава с глупости и ще набара nehalem и няма да го барне това амд. Освен за някоя специфична програма която върви по-добре на АМД не виждам с какво могат да ме впечатлят.

 

В общи линии и двамата сте прави. Имам достатъчно представа как са Интел и АМД като процесори в момента, за да съм съгласен, НО онова което коментирах беше цитата:

AMD се купува,1-ако са те излъгали,2- ако си беден,3- ако си болен фен
спрямо който се опитах да класифицирам гореспоменатите организации и техните суперкомпютри. :lol:

Онова, което твърдя, че е пълна глупост подобно изказване. Това, че Интел е по-големия брат изобщо не означава, че АМД произвеждат боклуци, както излиза от цитираното твърдение ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Интересна тема.

Аз от доста време вече не съм подвластен на фенщина.

Да не съдим хората с АМД, бъдете сигурни, че има някаква причина да са купили АМД, не винаги всичко опира до това да цепим цена/производителност.

Същото е и до спора Windows vs. Linux. Знаете темите по този въпрос, Линукс тва линукс онва... Е да ама колкото и да е лош Windows, все още има хора го ползват :rolleyes: .

Аз съм с АМД. Последно ъпгрейдвах основно 2007-ма, точно преди 2г. Системата ми върши перфектна работа все още. Добавил съм рамец, малко по-добро видео, и периферии.

Всичко, което ѝ подхвърля, си го понася много добре, и Win7 да му сложа, може и да е по-добре даже.

До края на годината не смятам нищо да подменям платформено.

Следващото обаче ще е Intel i7 със сигурност. Ако до края на годината поспаднат цените, или взема непредвидени пари некви, може и да взема, сега дъната са по 450-500 лв, най-евтиния проц е 500 лв, а 12 ГБ ДДР3 излиза и тя някъде 450 лв. И защо след като нямам абс. никакви оплаквания към системата засега.

А защо взех АМД преди 2г. ли... ами по-зазпознат съм с АМД от доста години, имах разни чаркове отпреди, като АМД кулъри разни, а и тогава АМД предлагаше като че ли по-изгодни оферти за хора, които НЕ клокват, като мен.

Вземаме предвид и това, че като взимам дъно, гледам да не е от най-евтините, а за Интел няма се лъжем, хубавите дъна са по-скъпи. Аз ако взимах LGA775 (което е ясно, че ще го прескоча), като гледам дъната, под 300 лв дъно не бих взел. За АМД горе долу добрите Асуъс дъна не надвишаваха 200-250 лв.

Моето тогава струваше толкова. 250 мисля. За интел поне 100 лв отгоре щях да искам дъно.

 

В момента Интел би ми бил изборът. Е, i7, но засега не виждам смисъл да дам 1500 лв само за дъно, проц и рам :) . Това дъно с което съм сега (от 2 г.) е най-доброто, което съм взимал някога, и като марка, и като параметри, и като качество. Затова си мисля, че да взема i7 платформа (и принципно да сменя моята), ще има смисъл за мен едва към началото на 2010, ако примерно i7 920 стане към 300 лв, и ASUS P6T V2 примерно падне на около 250 :) . ДДР3-то и то да падне, няма да откажа.

Под 12 ГБ рам няма да падна, а дъното поддържа до 24 :bgrin:

 

А що се отнася до въпросния подпис, той май е запазена марка не на юзър от нашия форум, а от един друг форум, където първо видях този подпис преди доста години ;)

И разбира се, че това са глупости, по-скоро подпуисът на човека от другия форум, е за майтап, или май беше фен човека.

Link to comment
Share on other sites

Тук с 300 лева за дъно на 775 се оля ама сериозно. За 150-170 лв мога да ти кажа поне 3 дъна които не отстъпват на дъно за 300 лв. Само по райд, някакви странни функции и тем подбни, който няма да ползвам както и по екстремен клок. Да сигурно е яко да си закараш процесора на 5 Ghz aма на мен и на 4 ми стига като си ги държа стабилни на дъно което е с човешка цена и охладител който не е някаква странна екзотика.

едит: ако ще взимаш четиядрен феном добрите почват от 400 лв нагоре. Дъното което може наистина да се възползва от такъв процесор е почти колкото него и задържително е с DDR3. Ако теглиш чертата ще видиш, че конфигурация с i7 е с 200-300 лв по скъпа от аналогична АМД такава. Но компенсира разликата в цените. През лятото като навлезне масово i5 и смъкне цените и на i7 АМД ще го набарат и при хай-енд процесорите дебелия и ще им останат нискобюджетните банкии под 100 кинта да им се радват на продажбите. Надявам се да изкарат нещо свястно на пазара за да паднат още малко цените защото в момента са доста неадекватна конкуренция и не виждам в тяхно лице почти никаква конкуренция на интел.

И аз не робувам на марки минал сам през почти всички възможни. Преди години си казвах, че нВидия през мой компютър няма да мине а сега съм точно с нВидия. Купувам това което е най-изгодно.

Link to comment
Share on other sites

Ха и аз да се изкажа като върл фен на интел :bgrin:

От тези 150-170лв има много клокърски дъна, като GB EP35-DS3 - това съм го имал и много много малко отстъпва на сегашното ми за 540лв - клоква само със 100-200MHz по-малко, а разлика в производителността между P35 и x48 се оказа, че почти няма ;)

Отделно има по 80-100лв бюджетни дъна с G31, идеални за по-обикновени процесори като Е5200

 

Такаа...

И аз не знам от къде да започна по същество.

Хайде да е от там, че ТРИ ГОДИШНИЯ Q6600 на дефолт изкарва равни или по-добри резултати от новия Феном2.

Няма да говоря за сравнение с АМД от преди 3 години, защото е безсмислено.

Ако става въпрос за клок почти всеки интел се клоква 50-60% без зор и тогава нещата се изменят тотално.

Та сега хай-енда на интел е i7, на амд е феном 2 - сравнение не може да се направи.

 

Добре, че купиха АТИ и има будали да им купуват процесорите, иначе да бяха фалирали вече :lol:

И дано да изкарат нещо добро, за да са конкуренция и да падат цените.

Последното яко AMD бяха процесорите на Socket A.

Link to comment
Share on other sites

Тук съм съгласен от личен опит знам какво представлява Р35+Е8400 и съм сигурен, че в този ценови диапазон този под него и този над него АМД няма какво да представят. Иначе за мен последния добър и конкуренте процесор на АМД беше първите двуядрени атлони които наистина бяха добра покупка за парите си.

Link to comment
Share on other sites

raptor2721, викаш на нвидиа преди не би минал, ама сега си с такава карта...

Хм, аз защо си мислех, че баш в съвременно време ATI са по-изгодни цена/производителност?! Не знам с каква карта си, но като гледам май АТИ с 4890 ще прдължават да избиват рибата.

Аз поне не съм казал, че избирам основно според цена/производителност, затова съм с нвидиа, сайлънт вариант.

 

И защо, по дяволите всеки говори клок, та клок. Защо според вас и доста хора, всеки който НЕ клоква, е или задръстен, или не знам какво.. Примерно аз не съм видял сървър, който да е клокнат. Може би не съм видял достатъчно.

Не забравяйте, че има хора, които не клокват. И преди 2г. все още беше по-изгодно АМД за неклокъри.

 

От бюджетни дъна бягам като ухапан, така че не ми говорете за 80-100 лв-ови дъна.

Преди 2-3г. цените бяха леко различни. Повечето хубави дъна за АМД бяха значително по-евтини от за Интел. Пък и за тогава 5600+ си беше добър процесор. Всеки според нуждите.

Сега ги знам тия от сорта на гигайтските дъна за по 150-170 лв дето са толкова прочути.

 

А и както казах, следващия ми избор е Интел, когато и да е това. Освен ако Амд не дръпнат.

 

И пак, един по-свестен процесор за НЕКЛОКЪР, който да би ми служил поне 2+ години, ще искам поне да е нещо от сорта на Е8500, цената вече отива над 350 лв.

 

Ще чакам i7 да падне.

 

Между другото не мога да си представя с каква цел клокваш един проц на 4 ГХц, какво толкова ти трябва, сигурно денонощно компресираш с уинрар, или рендираш 3D, или кой знае, денонощно цъкаш игри на 30" монитор :)

Или като Дядомраз, си някой програмист, и някой емулатор за PDA ти трови живота :) ..

Оставяме настрана съкращаването на живота на проца, защото не сте като мен, аз един проц средно 2-3 години го ползвам и държа на максимална стабилност (моля, не ми обяснявайте за супер безопасния клок, МОЛЯ).

Link to comment
Share on other sites

При високите резолюции процесора не помога много :) освен в ситуации когато става дума за система с 2 и повече видео карти.Другия момент е че броя на клокърите макар и да е нарастнал последните години си остава незначителен на фона на останалите потребители.

Link to comment
Share on other sites

При високите резолюции процесора не помога много :) освен в ситуации когато става дума за система с 2 и повече видео карти.Другия момент е че броя на клокърите макар и да е нарастнал последните години си остава незначителен на фона на останалите потребители.

Абе пак, за една мощна видеокарта, много хора клокват процовете си за да я нахранят :) . Знаем, че процесора е важен, и дори не за две видеокарти, а за една. Пък и въпроса ми беше към човек, който не е и уточнил колко видеокарти има, може да има една, но 4870 X2 ;) .

 

За клокърите е така, те повечето обикновени неклокъри и не влизат по форумите като този, за да се хвалят колко са набузили. Дори по форумите огромна част са по-обикновени юзъри, които идея нямат за клок.

На който му трябва 24/7 по-мощен процесор за нещо специфично, клоква. Аз че веднъж на 2 дена ще компресирам с уинрар нещо дори и 1-2 ГБ, дали ще стане за 5-6 минути, или за 3-4, ми е все тая ;) . В повечето време проца не е натоварен много, а пиковете, в които стига до 100% я за стартиране на програма, или отваряне на нещо си, са за милисекунди до секунда, така че реално затова проца ми е достатъчен, просто рам ми трябваше повече. Е, да може там да декодира 1080 съдържание, и това е, друго не се сещам за мен лично.

Че реално даже клоквате 4-ядрени по на 3 ГХз, това са сумарно 12 ГХц, вие ги правите на 4, т.е. 16 ГХз. :) Т.е. явно не става дума и за мултитаскинг, а явно за някое приложение, което е едноядрено(нишково).

Link to comment
Share on other sites

Дори и да не клокваш без да бараш волтове и т.н. може да закрепиш процесора стабилен на 10-15% по висока честота в зависимост на каква бройка си попаднал. И температурите са същите и всичко. Голямата екстра при АМД е отключен множител за "клокърските" процесори.

tedy нВидия в момента са силно процесорно зависими. Каквато и сума да отделиш карта на нВидия е по-бърза от ати при добър процесор. Ати сега са напред, защото масовия процесор в България е Е5200/Е5300 където процесора спъва картите на нВидия, атитата на каквото и да ги боднеш особена разлика няма и хвърчат.

Link to comment
Share on other sites

Дори и да не клокваш без да бараш волтове и т.н. може да закрепиш процесора стабилен на 10-15% по висока честота ...

За 10-тина % найш ли кога бих тръгнал да правя подобни изпълнения.. :bgrin: Точно никога. Дядомраз би ме подкрепил с колкото ръце има тука :) . С него сме обсъждали подобни неща.

tedy нВидия в момента са силно процесорно зависими. Каквато и сума да отделиш карта на нВидия е по-бърза от ати при добър процесор. Ати сега са напред, защото масовия процесор в България е Е5200/Е5300 където процесора спъва картите на нВидия, атитата на каквото и да ги боднеш особена разлика няма и хвърчат.

С какво се обяснява това?

Не съм се интересувал, но ако е така, значи при нвидия някои неща се изпълняват от драйвера, докато при АТИ е обратно, по-хардуерно са изпълнени :P .

Та накратко защо се получава така?

Link to comment
Share on other sites

Тва за процесора спъващ нвидиа-та е смешно. Как по-точно процесора бави невероятно бързите нвидия ? Откакто АТИ изкара двупроцесорната си карта нямат конкуренция в високия клас.

 

Иначе нещо да кажете за Phenom II ?

Link to comment
Share on other sites

За 10-тина % найш ли кога бих тръгнал да правя подобни изпълнения.. :bgrin: Точно никога. Дядомраз би ме подкрепил с колкото ръце има тука :) . С него сме обсъждали подобни неща.

 

С какво се обяснява това?

Не съм се интересувал, но ако е така, значи при нвидия някои неща се изпълняват от драйвера, докато при АТИ е обратно, по-хардуерно са изпълнени :P .

Та накратко защо се получава така?

Tedy, като скорошен собственик на амд те разбирам за клока-то и да искаш едва ли ще клокнеш кой знае колко.При интел са по-различни нещата взимаш процесор за 110 лв който бачка на 2500 и го лепиш на 3500 че и нагоре без проблеми-пак ще ти работи 2 години че и много повече.Преди да си взема интела се бях засилил на феном2 но се отказах и не съжалявам-щях да продължа да се заблуждавам.За момента интел водят и то доста.Дано след време да се изравнят нещата-пак бих си купил амд.

А и да допълня моя процесор е клокнат 33% без да барам волтажа това никак не е малко според мен.

Link to comment
Share on other sites

Tedy, като скорошен собственик на амд те разбирам за клока-то и да искаш едва ли ще клокнеш кой знае колко.При интел са по-различни нещата взимаш процесор за 110 лв който бачка на 2500 и го лепиш на 3500 че и нагоре без проблеми-пак ще ти работи 2 години че и много повече.Преди да си взема интела се бях засилил на феном2 но се отказах и не съжалявам-щях да продължа да се заблуждавам.За момента интел водят и то доста.Дано след време да се изравнят нещата-пак бих си купил амд.

А и да допълня моя процесор е клокнат 33% без да барам волтажа това никак не е малко според мен.

Ок, това ми е пределно ясно, за клока и АМД. Но защо пак намесихме клок....

Знам, че интел се клокват.

Аз предпочитам да взема за 300 лв процесор от сорта на Е8ххх, и да не клоквам, отколкото за 110 и да го клокна, па ако ще и да стане равностоен на такъв от 300.

Не мисля, че ще ме разбереш, затова да не спорим по точно този въпрос :) . Не бихме стигнали до разбирателство по него.

 

Не каза по какъв начин нвидиа се спъват от по-малките процесори.

 

За амд, не съм скорошен, а бая отдавнашен собственик :) . И никога кое колко се клоква не е било фактор да избера едно или друго.

 

Да разбирам ли че според Вас, единственото предимство на Интел е че се клокват, и че с евтин процесор постигаш производителност на доста по-скъп? :bgrin: (Това е леко подвеждащ въпрос)

Link to comment
Share on other sites

Ок, това ми е пределно ясно, за клока и АМД. Но защо пак намесихме клок....

Знам, че интел се клокват.

Аз предпочитам да взема за 300 лв процесор от сорта на Е8ххх, и да не клоквам, отколкото за 110 и да го клокна, па ако ще и да стане равностоен на такъв от 300.

Не мисля, че ще ме разбереш, затова да не спорим по точно този въпрос :) . Не бихме стигнали до разбирателство по него.

 

Не каза по какъв начин нвидиа се спъват от по-малките процесори.

 

За амд, не съм скорошен, а бая отдавнашен собственик :) . И никога кое колко се клоква не е било фактор да избера едно или друго.

 

Да разбирам ли че според Вас, единственото предимство на Интел е че се клокват, и че с евтин процесор постигаш производителност на доста по-скъп? :bgrin: (Това е леко подвеждащ въпрос)

Това е доста голямо предимство не мислиш ли?И съм далеч от мисълта да споря просто ако поразцъкаш малко един интел може и да ти хареса.И пак казвам че и без клок е5200 е видимо по-добър от 5200+.

П.С Написал съм че аз бях доскорошен собственик на АМД не ти :).Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

Не мисля :) . Аз затова казах, че е леко подвеждащ въпроса.

 

За Е5200, сигурно, все пак той работи на 2.5, а АМД-то на 2.6, а знаем че при еднакви честоти интелите са малко по-добри от Атлон Х2. Но и Интела е с около 20 лв по-скъп от този АМД.

За неклокър, в момента цените са такива, че е почти все едно какво ще вземе.

 

Едва от i7 Интел вгради мем контролера в процесорите, при това триканален, затова ми се струва доста примамливо, понеже загърбва FSB-то, нещо което АМД направи доста отдавна, и поне в сървърния сегмент по-добрата шина ненапразно изкарваше АМД напред спрямо доста интелски платформи.

 

И пак съзирам отношение в стил "неклокърите са идиоти". :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Не мисля :) . Аз затова казах, че е леко подвеждащ въпроса.

 

За Е5200, сигурно, все пак той работи на 2.5, а АМД-то на 2.6, а знаем че при еднакви честоти интелите са малко по-добри от Атлон Х2. Но и Интела е с около 20 лв по-скъп от този АМД.

За неклокър, в момента цените са такива, че е почти все едно какво ще вземе.

 

Едва от i7 Интел вгради мем контролера в процесорите, при това триканален, затова ми се струва доста примамливо, понеже загърбва FSB-то, нещо което АМД направи доста отдавна, и поне в сървърния сегмент по-добрата шина ненапразно изкарваше АМД напред спрямо доста интелски платформи.

 

И пак съзирам отношение в стил "неклокърите са идиоти". :bgrin:

Глупости брат и аз за 1ви път клоквам-защото от 7 години не съм имал интел.И все пак волтажи не дигам да не изпраска нещо.Леко клокче само :)

Link to comment
Share on other sites

Глупости брат и аз за 1ви път клоквам-защото от 7 години не съм имал интел.И все пак волтажи не дигам да не изпраска нещо.Леко клокче само :)

Добре, ама пак не каза за какво ползваш компа и за какво реално ти трябва клока? :)

Кажи, че е само за спорта, и ще те разбера :D

Link to comment
Share on other sites

Това е първия ми процесор който клоквам. Толкова е лесно и бепроблемно, че 30% с 4-5 градуса отгоре как ти се струва. Кажи ми че няма смисъл процесор за 300 безпроблемно да работи като такъв от 500 и... абе няма да те разбера. А за нВидия и процесора се зачети малко в ХардуерБГ форума. Не съм особено специалист обаче хората ясно и точно са обяснили и скреенове на точки в тестове са показали как карта която стига да спада от високия клас на нВидия с процесор като да кажем Е5200 на фабрични честоти вади 30-40% по-малко от Е8400 на 4 Ghz. Или и това според теб няма смисъл. Аз не съм клокър. Ама никък. Никога няма да клокна нещо с 50% или 60%. Но съм обсолютно сигурен, че Е8400 е по-лоша бройка Е8600 след като се закрепва на неговата честота абсолютно стабилно без волтаж.

Link to comment
Share on other sites

...

Този спор за клока и индиректно как процесор за 300 видиш ли работел без никакви проблеми като такъв за 500, съм го водил с прекалено много хора и пъти, за да го водя и сега, не виждам смисъл да се убеждаваме за неща, за които няма да постигнем съгласие.

 

За видеокартата се върни по-назад и виж дали някъде съм казал, че няма смисъл нВидиа да работи по-добре с по-мощен процесор. Ако ми посочиш къде съм писал това, ще си върна всички думи назад.

Жокер - няма да можеш.

 

...Аз не съм клокър. Ама никък. Никога няма да клокна нещо с 50% или 60%..

Интересно. Тук всеки себеуважаващ се човек би съзрял смешно противоречие.

Да не говорим, че 33% клок за теб са нищо, но пък 50% никога не би направил :punk . Та какво според теб може да се получи като разлика между 33 и 50% , та не би го направил?

Просто ми е интересно, не се заяждам.

Link to comment
Share on other sites

Иначе нещо да кажете за Phenom II ?

Горе казах и ще повторя:

Смешна работа ;)

Със моя 3 годишен kentsfield на ДЕФОЛТНИ честоти БЕЗ КЛОК (2.4 при мен) вадя еднакви и повече с 20-30% в някой тестове.

Хубавото на фенома е, че се клокват значително повече от предните.

 

tedy - наистина си е така - примерно направят 10000 процесора Wolfdale, виждайки, че най-вървят на пазара Е8400 пускат 9000 за такива, 800 за Е8500, 200 за Е8600.

Разликата е единствено какво му е казано на процесора, че е и какви множители са му зададени.

Точно такива като теб, като им трябва як процесор биха дали 500лв за Е8600, а аз бих си купил Е8400 за 300, после ще го клокна на 4.5 и така ще ме кара 3-4години и още 10-20 следващите собственици.

Дори ще останат пари и за дъно. :punk

Link to comment
Share on other sites

Не е зле на тестовете. Горе долу като Core 2 Quad. Единствено i7 го бие сериозно, но пък той струва над 1к $. Иначе АТИ + АМД за гейминг определно >> Nvidia + Intel.

Link to comment
Share on other sites

Горе долу като Core 2 Quad, ама Core 2 Quad излезе преди 3 години...

А защо групираш AMD+ATI и NVidia+Intel, не може ли ATI+Intel :P

Това за мен е комбинацията, въпреки че съм със старо поколение карта съм доволен и как ми вървят новите игри.

Link to comment
Share on other sites

Горе долу тенденцията е АМД пускат чипсети с АТИ карти, което уж се води по-добрия вариант понеже 1 компания стой зад всичко.

Link to comment
Share on other sites

Не е зле на тестовете. Горе долу като Core 2 Quad. Единствено i7 го бие сериозно, но пък той струва над 1к $. Иначе АТИ + АМД за гейминг определно >> Nvidia + Intel.

Има вече и за по 600 лв.Не че е малко ама 1000 долара много малко хора ще дадат :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...