Jump to content
BulForum.com

notebooks


Recommended Posts

Отварям тая тема, защото напоследък цените на лаптопите станават все по-достъпни и предполагам доста хора вече са се сдобили или плануват да се сдобият с такава екстра.

Мисля че ще е добра идея да има място, където на куп може да се сподели полезна информация и идеи как да решим проблемите около тия машинки!

 

 

 

 

 

Значи наскоро се сдобих с един Fujitsu Siemens и проблемите около него не закъсняха.

Сега се пробвам да подкарам някой филм, но нещо не ми се отдава! Като хардуер мисля не трябва да имам проблеми (1Gz, 256 Mb SDRam), Пробвах различни кодеци но проблема си остава - звукът накъсва постоянно и се разминава(избързва) от картината. Прекъсването на звука е съпроводено с индикация за четене от харддиска.

Разбрах че имало някакви настройки , специално за лаптопите, при които се ограничава работата по четенето от харддиска с цел да се пести енергия за батерията. Чудя се дали от това идва проблема ми и от къде мога да променя тази настойка?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
Разбрах че имало някакви настройки , специално за лаптопите, при които се ограничава работата по четенето от харддиска с цел да се пести енергия за батерията. Чудя се дали от това идва проблема ми и от къде мога да променя тази настойка?

Четенето по харда не се ограничава дотолкова че да не можеш да работиш! Проблема е другаде.

 

Аз имам модифициран (с добавен РАМ и харддиск) Acer TravelMate 2413NWLMi: 1.5GHz и 768 MB RAM

 

Проблеми нямам като изключим изгорялото пикселче, но се оказа, че тази повреда е доста незначителна, а не както мислих едно време, преди да съм виждал какво представлява. При това се забелязва само в определени моменти, така че не се притеснявайте, ако ви се случи подобно нещо.

Link to comment
Share on other sites

Пробвах от оптичното устройство с ДВД филм и ефекта е почти същия :blush:

Кой вариянт за разделяне на паметта е по-удачен за гледане на филми,8Мб за видеокартата или 32Мб?

Link to comment
Share on other sites

Пробвах от оптичното устройство с ДВД филм и ефекта е почти същия :blush:

Кой вариянт за разделяне на паметта е по-удачен за гледане на филми,8Мб за видеокартата или 32Мб?

ami da ne si omazal kodezite,s kwi si v momenta,nai dobre preinstalirai wina slogi edin k-lite i da vidim da li sha stane

Link to comment
Share on other sites

Ако си мислиш че пести енергия пробваи без батерията... т.е. включваш го дирекно към зарядното без батерия!Ако пак има проблем... просто ще знеш,че проблема не е че пести енергия!!!

Link to comment
Share on other sites

Пробвах от оптичното устройство с ДВД филм и ефекта е почти същия :blush:

Кой вариянт за разделяне на паметта е по-удачен за гледане на филми,8Мб за видеокартата или 32Мб?

Като цяло не би трябвало да имаш проблеми и с 8 и с 32, но мисля че по-добра производителност ще се получи при 32.

Link to comment
Share on other sites

За пестенето на енергия от харда просто се информитах дали някой е въртял тая настройка и как да стигна до нея.

А батерията съм я махнал понеже вече си е изпяла песента :ghost

 

Мисля по въпроса с "рециклиране" . Чух, че във Викеват (до моста) продавали всякакви видове галванични елементи и е добра идеяда отворя батерията и да видя с какви елементи е и да си ги подменя сам.

Link to comment
Share on other sites

Имам няколко въпросчета:

Та значи , като пишат в характеристиките че има 802.11 или IEEE1394- заначи ли че има Wi-Fi?

И какъва поддръжка на Wi-Fi да търся.

 

Вторият ми въпрос : Колко средно да отделя за Laptop , който ще ползвам главно за интернет , музика и чат-пат някой филм ?

Link to comment
Share on other sites

Имам няколко въпросчета:

Та значи , като пишат в характеристиките че има 802.11 или IEEE1394- заначи ли че има Wi-Fi?

И какъва поддръжка на Wi-Fi да търся.

 

Вторият ми въпрос : Колко средно да отделя за Laptop , който ще ползвам главно за интернет , музика и чат-пат някой филм ?

802.11 e wireless (Wi-Fi). 802.11b модификацията поддържа скорости до 11 Mb/s, а 802.11g до 54 Mb/s. IEEE1394 е друго, известно е още като firewire.

 

По втория въпрос: За изброените неща и доста слаб лаптоп върши работа (~350MHz, 64MB RAM), друг е въпроса вече "неглавните" неща какви са, пък и все пак не е лошо съвремените ОС да вървят нормално, тъй като лаптопите имат нужда от доста добра поддръжка на ниво драйвери и ОС, за да работят както трябва...

Link to comment
Share on other sites

802.11 e wireless (Wi-Fi). 802.11b модификацията поддържа скорости до 11 Mb/s, а 802.11g до 54 Mb/s. IEEE1394 е друго, известно е още като firewire.

 

По втория въпрос: За изброените неща и доста слаб лаптоп върши работа (~350MHz, 64MB RAM), друг е въпроса вече "неглавните" неща какви са, пък и все пак не е лошо съвремените ОС да вървят нормално, тъй като лаптопите имат нужда от доста добра поддръжка на ниво драйвери и ОС, за да работят както трябва...

 

Благодаря ти за разяснението.

Значи нещо ново от рода на 1,3-1,5 с цена от около 1000 - 1300лв е добре предполагам.

За втора ръка не говоря.

АМД-то не харчи ли повече ток от Интела при този вид технологии...

 

( Съжалявам , ако въпросите ми ви изглеждат глупавки , но не съм си имал кои знае какво взимане- даване с Laptop-и )

Link to comment
Share on other sites

Благодаря ти за разяснението.

Значи нещо ново от рода на 1,3-1,5 с цена от около 1000 - 1300лв е добре предполагам.

За втора ръка не говоря.

АМД-то не харчи ли повече ток от Интела при този вид технологии...

 

( Съжалявам , ако въпросите ми ви изглеждат глупавки , но не съм си имал кои знае какво взимане- даване с Laptop-и )

Да, добре е, но естествено и доста други фактори освен процесора оказват влияние на цената.

 

Не може да се обощи така, тъй като и Intel и AMD имат доста добри разработки, но тук опираме отново до цената. Мисля, че за тази, която ти си написал, Intel е по-добрия вариант (лично мнение (за настолни PC-та съм фен на AMD)).

Link to comment
Share on other sites

Да, добре е, но естествено и доста други фактори освен процесора оказват влияние на цената.

 

Не може да се обощи така, тъй като и Intel и AMD имат доста добри разработки, но тук опираме отново до цената. Мисля, че за тази, която ти си написал, Intel е по-добрия вариант (лично мнение (за настолни PC-та съм фен на AMD)).

 

Ми аз съм се насочил към : Нещо такова , но ще видим , к'во ще излезе.

Link to comment
Share on other sites

Ми аз съм се насочил към : Нещо такова , но ще видим , к'во ще излезе.

Добре изглежда :) Аз съм със същия процесор и определено е напълно достатъчен за нормална работа и с по-тежки приложения.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Az sum fen na Asus i ako trqq da ti dam moito neobektivno mnenie, zimai asus ;)

 

Btw az li ne6to se burkam ili prosto czenite v technopolis sa mega neadekvatni(visoki) :confused

Link to comment
Share on other sites

Спрял съм се върху тези три лаптопчета, някакви препоръки да ми дадете относно тях?

Относно марката... Ta да мога да направя най-правилния избор...

 

ASUS

Acer

HP

Довечера ще сравня твоите модели с повече от същия клас, за да ти дам по-подробно инфо. За сега на базата на това, което си дал като инфо (определено не е лошо да погледнеш за по-подробни спецификаци, тъй като на тези от технополис тук таме липсва по нещо) ще ти кажа какво мисля.

 

И трите модела са с XGA монитори (т.е. с 1024x768 резолюция), което според мен е недостатък спрямо моделите с широкоекранни такива (WXGA 1280x800), Предполагам не държиш на wireless, но на мен ми се вижда перспективно, пък и е доста по-удобно той да бъде вграден, вместо да бъде добавяна такава карта или usb.

 

Acer-а който си избрал (предполагам главно заради процесора) не е добър модел, главно заради чипсета и цената. Не е лошо да погледнеш дали наистина записвачката е комбо или си е DVD писачка, тъй като повечето модели на Acer са с такива и е възможно да има грешка. Като цяло Acer са по-слаба марка и в този случай (при тези характеристики на този модел) ми се вижда лош избор.

 

За Asus като фирма в тази област нищо не мога да кажа, но модела изглежда добре на пръв поглед като екстри. За съжаление не пише какъв е чипсета. От трите, които си дал, бих избрал този.

 

HP-то също не е лошо, но баща ми твърди (имал е работа с не малко лаптопи), че дисплеите са им най-лошите от всички. Също така 2те usb-та ми се виждат малко недостатъчно. Вярно е, че можеш да си вземеш "разклонител" допълнително, но определено не е удобно.

Link to comment
Share on other sites

Да за USB-то ,верно е голям недостатък при HP-то.

И аз се насочих към ASUS-а , но просто много се чудя и при моята нетърпиливост при положение ,че от 1м търся тук-там , най накрая ще се набутам , а все пак 1300лв са си 1300лв :)

 

Искам да е с Wi-Fi , но моделите които гледам и които имат такова чудо са над 1300 :(

Защо да ти се виждат надути цените? Аз където съм търсил се са подобни...

Освен ако не търся където трябва...

 

Ще съм ти много благодарен ако ми направиш тази услуга да сравниш това онова , защото нещо явно не съм особено запознат с Лаптопите....

 

edit: Виж тоя в Прософт , баща ми има същия и е доволен...

А сега и цената му е с 200лв по-долу.

 

Innovator 8089P 15" XGA TFT series Intel® Centrino™ mobile technology

Intel® Mobile Celeron M at 1.3 GHz, 1024 KB L2 cache, 256MB DDR RAM, 40GB HDD,

up to 64 MB dynamic video memmory

4xUSB 2.0, 10/100 Network Adapter, 56K V92 Fax/Modem,

VGA port, S-Video, CardBus Type II slot, Microphone, Stereo Speakers

326 x 277 x 36.7 mm, 2.7 Kg

999 лв. с ДДС!

Link to comment
Share on other sites

Wi Fi zaduljitelno spored men.

Btw Dell imat mnogo dobri laptopi i zenite im directno ot saita sa the best. V smisul 4e dell ne rabotqt s retaileri koito da ti vzemat oshte pari otgore a poru4vash directno...

Da re4em toq - Vij

700$ kato zena vzemaiki v predvid slabiq dollar e pod 1300lv

 

A tva laptop4e prosto ma pulni Skivai!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.index.nat.bg/bg/servise/service.htm

ето тези питай за Dell

доколкото знам предлагали били много добри гаранционни условия, ама може да важи само за големи фирми - поемат ангажимент за време за реакция при проблем, за замяна на компоненти с оборотни докато се ремонтират повредените и т.н.

Link to comment
Share on other sites

От това, което съм гледал из интернет останах с впечатлението, че най-ефтино е в интераком. Аз от там си купих моя, но не мога да ги препоръчам, тъй като тогава беше единствения ми "сблъсък" с тях. Не знам в случай, че се случи нещо колко ще са коректни с гаранцията и т.н. Пък и сайта им е нелошо място за разглеждане.

Link to comment
Share on other sites

Абе хора не сте ли чували максимата че икономията е майка на мизерята !

Защо все искате да купите най-евтиният компютър и най-скъпата кола ???

Ами що не земите да си купите едно трабанче и знеш ли колко пари ще ви останат за лаптоп

За да струва един лаптоп повече от друг значи има защо ( или ще има някоя и друга екстра или матрицата му (LCD) ще е по добра , или батерията ще кара повече или нещо друго )

Търговеца си слага енакъв процент на всичките .

 

за мен добрият лаптоп е този , който е набъкан със всички възможни джаджи за комуникация (WiFi , BlueToot и т.н) екран 12- мах.13'' да е лек под 2 кг. и да кара батерията поне 4-6 часа

 

най-ефтините лаптопи са почти на едно ниво без значение от марката, така че каквото и да земеш все тая

HP-ASUS-FujitsuSIMENS-Hiunday -> за мен разликата е само в кутията (най-добра гаранция НР, на SIEMENSA незнам, ASUS i Hiunday - зависи от каде са купени )

ACER ->по добър екран от горните , но по слаба батерия (гаранция - мама мия)

IBM - за бога братя не купувайте най евтините модели на таз марка (нямат даже TV-OUT)

 

искам да поясня , че това описание важи само за най-евтиният клас нови лаптопи , които не е за препоръчване и ако може го прескочете когато отидите да пазарувате топлап.

Link to comment
Share on other sites

Не съм много съгласен с теб. Първо всеки си има определени нужди, например за мен 12" монитор не е добър избор, тъй като в голям процент от времето си го ползвам като десктоп машина. Различните екстри са хубаво нещо, но едва ли си заслужава да се дават излишни пари (все пак нещата за купуване никога не са само лаптоп и кола ;) ) за нещо, което човек никога няма да използва (например както при мен TV-OUT). Иначе наистина при марковите компютри (към които спадат и лаптопите) цената при един и същ хардуер е различна и има защо. Toshiba-та е безпорен лидер, но пък всеки може да погледне колко отгоре на идентичните модели на други фирми са. За всеки влак си има пътници и пътниците на никой влак не са по презюмпция балъци.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...