Jump to content
BulForum.com

Slackware 10.1


Recommended Posts

Мисля, че няма да стане, защото LILO-то буутва директно boot-image. А и има ли смисъл да минаваш през два boot-loader-а?

Link to comment
Share on other sites

Ами да ти кажа преди(не помня коя дистрибуция бях сложил) се получаваше точно така - значи ако изберях вин дяла - след лилото се зареждаже windows-кия и там ме питаше кой вин да зареди. Ама сега точно немога да експериментирам, че нямам време - утре съм на изпит и уча, та затова питах, ако някой му се е налагало да ми каже да не откривам пак топлата вода :):)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, използвам темата да попитам и аз някои неща, надявам се , че собственика на темата ;) няма да се разсърди..... та на въпроса:

Искам на служебния ми ПЦ снабден с "законно притежаван ХР" да си сложа slackware 10.1 ( с които съм и в къщи) ...приватизирах 40 gb ot диска, насепих го както се полага, откраднах и едно парче от wina- 10 гб който тайно ;) преформатирах на fat32 за по лесно 'взаимодеиствие" и започнах.....аааааааа :angry1 изненада! оказва се, че диска ми е seagate sata и slack не иска да го разпознае....пробвах да заредя кернелите със scsi ( nali taka се разпознавали sata понякоха) - не....поразрових отгоре отгоре....замрежи ми се погледа...то пачване ли не щеш, кернели 2.6....дискети разни....омотах се...а когато сложа Кнопикс 3.7 - разпознава си го като едното нищо , Slax live CD - pak ne....затова питам : може ли да се Boot- na под кнопих, да инстална slack , да компилирам 2.4.30 ( които мисля че разпознавал sata някакси ) и да го "шляпна" в boot... и въобще какво се прави в такива случаи, ( защото как да си пачна кернела с libata като нямам деистваща linux система на километри наоколо ? :)) а и после как да го сложа това в CD - to ..

p.s Може би задавам много тъпи въпроси, обаче се надявам , че тук не е точно като навсякъде по специализираните форуми , където тутакси някои закрещява, че тая тема е дискутирана 100 пъти, че въпроса не е зададен по правилата и че задаващия въпроса му е малко да го обесят... :) .обаче ми е трудно с английския ( по мое време се учеше руски :) ) да прочета и разбера наличната документация ....

Link to comment
Share on other sites

Зареди sata.i . Има го в Slackware 10.1. Така, мисля, трябва да стане.

е ми проблема е, че изпробвах всички възможни кернели.....от 1 вия до последния ;) и резултата е един и същ....което доста ме учуди между другото .... то се споменава тук там , че seagate sata са си малко особенни дръвчета под linux, ама никои не е казал , че не може да се подкара под slack.....

 

мдаааа....тръгна, ама от друг диск на slack....интересно защо....никъде не видях да ми казва, че ядрото sata.i има някакъв проблем....а бе объркана работа , ама поне е важен крайния резултат .... :D :beerchug :beerchug

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Някой може ли да ми даде описание,линк, като "за пациент" за настройка на proftpd (под slackware в случая)Искам да е без анонимни потребители, всеки да си има "акаунт" - обаче не ми е ясна въобще философията - тук чета едни описания, ама много голо и неясно е описано, та се видях в чудо.Някой може ли да помогне?

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми даде описание,линк, като "за пациент" за настройка на proftpd (под slackware в случая)Искам да е без анонимни потребители, всеки да си има "акаунт" - обаче не ми е ясна въобще философията - тук чета едни описания, ама много голо и неясно е описано, та се видях в чудо.Някой може ли да помогне?

 

 

няма точна формула за настройките на proftpd - това все пак си е софтуер, за да може всеки да си го настрои както иска... С анонимните юзери проблема е във /etc/ftpusers Отваряш си файла и коментираш един ред - това е. А за другите юзери, дето трябва да са с акаунт (юзер и парола) има много начини по които може да се реализира... За да ти стане по-ясно трябва четене ;)

 

http://www.bg.proftpd.org/docs/faq/linked/faq.html

Link to comment
Share on other sites

Аз за анонимните юзери го видях - махам го ftp от там и става, ама не искам да е с анонимни. Проблема ми идва от там, че всичко което прочетох е от сорта - сложи това , направи така, без никакво обяснение на самата идея. Иначе направих си един потребител от групата, която се ползва от proftpd при стартиране, и вече се връзва към директория която зададох като root на сървъра. Обаче се чудя дали за всеки потребител на ftp -то трябва да правя и потребител на системата, защото с този, който върви сега е точно така. Дали мога да направя потребители само за ftp - от без да е необходимо за всеки да регистрирам в системата User?

Сега ще прегледам документчето пък дано помогне . Ако има нещо ще питам пак :).

 

Edit:

JDFU - много 10х за линка. Като прегледах съдържанието на pdf-чето, видях доста неща, които ме интересуваха за slack. Това документче ще ми свърши мноого хубава работа

Link to comment
Share on other sites

Вчера излезе второто издание Slackware Linux Essentials. Станицата на проекта е www.slackbook.org. Книгата е един вид ръководство за потребителите на Slackware Linux. PDF версия можете да свалите от тук:

ftp://ftp.slackbook.org/pub/slackbook/slackbook-2.0.pdf

Link to comment
Share on other sites

Един може би тъп въпрос: Как да "деинсталирам" някой пакет или библиотека след акто съм я сложил? Понеже направих опит да инсталирам една библиотека за рнр, ама имам чуството, че омазах всичко и искам да я махна, да пробвам да я инсталирам пак начисто - без нищо останало от нея

Link to comment
Share on other sites

mIRCata: разгледай /var/log/packages и командата removepkg. А може и KPackage да ползваш - горе първият TAB ти е Installed Packages.

Иначе ако си инсталирал от сорс - make unistall

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Я кажете как мога да премахма zombie процес??? Защото с kill и kill -s 9 не стана

Като пробвах kill -s 9 22874 даде "No manual entry for 22874"

Или ще трябва да рестартирам машината :confused

Link to comment
Share on other sites

Ами мисля че става със ifconfig така че:

 

$man ifconfig

 

:D

 

i sled tova...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

да питам: ако си сваля някоя програмка на rpm и искам да я инстална на slack директнос rpm ...... ли да ползвам, зада я инстлаирам или е по-добре да ползвам rpm2tgz и от там с pkgtool???

Link to comment
Share on other sites

Аз избягвам да ползвам RPM тъй като винаги са ме дразнили зависимостите между пакетите (при red hat)

 

колкото до slackware-чето.. ако съм принуден да използвам rpm - ползвам rpm2tgz и след това installpkg

 

нека само да добавя че за да работи rpm2tgz имате нужда от пакета cpio :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Как мога да кажа на slackware с коя клавишна комбинация да сменя между латиница-кирилица??

В Control Center->Keyboard layout съм нагласил двете азбуки, и съм включил това, кото смятам че е за смяната на азбуките xkb. И там съм избрал с ctrl+ shift комбинацията, обаче нищо не става. даже лсед рестарт на Х?? Да не бъркам мястото където се правят тези неща или съм забравил да включа нещо?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

За смяната на MAC Address-а..

ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:00 
ifconfig eth0 up

като на мястото на "00:00:00:00:00:00" слагаш новия MAC Address..

Link to comment
Share on other sites

Имам малък проблем с слак 10. Тъй като старото ми пс гръмна се наложи да си купя ново (пак старо), но от както го купих, само проблеми а ето и последния. Когато ми буутне слак-а от сд-то трябва да натиснеш "enter" за да зареди bare.i, е зарежда, зарежда и още няколко модула и след това дава "uncompressing linux....", чакам го около 1 минута и ми дава следния проблем

"Kernel Panic: Attempted to kill the idle task!

In idle task - not syncing" и не може нищо друго да се направи освен рестарт. Ако някой може да ми помогне по някакъв начин ще съм му много благодарен. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...