Jump to content
BulForum.com

Slackware 10.1


Recommended Posts

Проблемът е следният: Инсталирах Slackware 10.1 и явно не съм настроил liloto, както трябва. Дадох reboot и си ми зарежда Windowsa без да пита :cry . Някакви предложения какво да правя :cry

Link to comment
Share on other sites

Бутни пак през инсталационния диск --> setup, аддни swap партишъна и / само, дай на инсталл, чекни само Base system или каквото е там (първото), после дай menu install и избери linux kernel....после ще те пита дали да конфигурираш системата - ДА --> install lilo (MBR) и си готов. Има и други начини, но тва е най-лесното, за което се сещам сега. :)

 

@shadowhand да бе верно, пък аз колко го мислих :(

Link to comment
Share on other sites

Пускаш инсталационния диск на Slackware и в командния ред пишеш:

bare.i root=/dev/hda6 noinitrd ro

 

Предполагам знаеш кой ти е дяла със Slackware и ще го замениш с този, който съм дал в примера. Успех!

Link to comment
Share on other sites

OK, тва го оправих подкарах си Х-а обаче нямам нет. Пуснах netconfig кой хост трябва да напиша там? Default Gateway-a от Ъина ли?

Не. На хост пишеш името на машината си.

Link to comment
Share on other sites

Защо всички ползват нетконфиг? Има си ifconfig, има и /etc/rc.d/rc.inet1.conf заедно със /etc/rc.d/rc.local и /etc/resolv.conf

 

Начин 1:

a) ifconfig eth(x) down

B) ifconfig eth(x) <realno IP> netmask <255.255.255.0> up

c) route add default gw <vashia gateway>

Това е за временно настройване, след ребуут всичко се изчиства

Начин 2:

pico /etc/rc.d/rc.inet1.conf, намирате си интерфейса на use_dhcp му давате yes

Link to comment
Share on other sites

10x нета е оправен. Сега остават звука и кирилизацията. Пробвах звука да го оправям с alsaconf ама пак нищо е стана. За кирилизацията проблема е още по голям защото не зная и откъде да тръгна. В началото като ме пита за език и като избрах БГ и целият линукс ми стана в квадратчета на мястото на символите. Не искам лин-а да ми е на БГ но искам поне да мога да чета кирилски букви по сайтовете и така нататък. БТВ като отворя форума на вареза например всичко също е на квадратчета.

 

ПС. Това стана доста оффтопик но май тази тема ще се превърне в туториял как да се настрои линукс.

 

ППС. Благодаря на всички за помоща.

Link to comment
Share on other sites

10x нета е оправен. Сега остават звука и кирилизацията. Пробвах звука да го оправям с alsaconf ама пак нищо е стана. За кирилизацията проблема е още по голям защото не зная и откъде да тръгна. В началото като ме пита за език и като избрах БГ и целият линукс ми стана в квадратчета на мястото на символите. Не искам лин-а да ми е на БГ но искам поне да мога да чета кирилски букви по сайтовете и така нататък. БТВ като отворя форума на вареза например всичко също е на квадратчета.

 

ПС. Това стана доста оффтопик но май тази тема ще се превърне в туториял как да се настрои линукс.

 

ППС. Благодаря на всички за помоща.

Наистина смятам, че в този си вид темата наистина е много полезна за начинаещите и е добра идея да се преименува :bgrin:

 

1. Как разбра, че нищо не е станало със звука? Нали знаеш, че по дефаулт силата на звука е на 0% (оправя се със alsamixer или с моя любимец - rexima) :bgrin: Освен това е добре да го тестваш още под конзола (пусни някоя мп3-ойка със mpg321)

2. За да върнеш езика на английски, от К менюто (подобното на Старт в бозата) в Настройки има един wizard (не помня точно името). Пусни го и си смени езика от там.

Link to comment
Share on other sites

Наистина смятам, че в този си вид темата наистина е много полезна за начинаещите и е добра идея да се преименува :bgrin:

 

1. Как разбра, че нищо не е станало със звука? Нали знаеш, че по дефаулт силата на звука е на 0% (оправя се със alsamixer или с моя любимец - rexima) :bgrin: Освен това е добре да го тестваш още под конзола (пусни някоя мп3-ойка със mpg321)

2. За да върнеш езика на английски, от К менюто (подобното на Старт в бозата) в Настройки има един wizard (не помня точно името). Пусни го и си смени езика от там.

Бърниках се и из миксера. Под окнзола не мога да се оправя още защото не мога да свикна с командите засега. Та след настройка бягам до Х-а.

Езика е върнат още в началото с това се оправих. Явно не съм се изразил достатъчно ясно. Проблемът ми е че не мога да чета там където има кирилица. Например не мога да чета това.

Link to comment
Share on other sites

Четох тази статия. Не тръгва пак :( Пак кирилицата ми излиза на квадратчета.

Кирилицата е готова сега остава само да оправя звука и писачката. И двете лишсват :cry

Link to comment
Share on other sites

Един съвет от мен. На десктопа имаш икона home, излизат ти две графи (таблица) вляво ти пише devices fonts etc. Отиваш на фонт там имаш 2 папки system и personal, копираш всичко от систем в персонал, logout, startx и си готов (за сега). Трябва да си набавиш и .ттф фонтове (по твое желание), има ги в C:/Windows/Font(s), аз от там имам arial, times new roman, verdana и още някой, та именно тези .ттф фонтове си ги слагаш в папката, мисля че беше /etc/X11R6/lib/fonts/ttf или нещо от сорта, може в началото да е /usr.

Link to comment
Share on other sites

Относно кирилицата:

 

По мои наблюдения в Slack-a има само KOI шрифтове (за руснаците). Тия дето ползваме CP1251 пак са ни забравили :angry1 , което обаче не е болка за умиране. Проблема се решава сравнително лесно:

 

След като вече си издърпал corefonts от сайта на Георги Чорбаджийски, разархивирай ги където ти е удобно. (Аз лично ползвам /temp). След това стартираш Control center -> Administration -> Fonts. Отдясно се появяват инсталираните РАСТЕРНИ шрифтове. За момента не ти трябват. Отгоре над списъка пише: fonts:/cyrillic/ , а над надписа има навигационни бутони като във FileManager-a. Щракваш на тоя за горното ниво (синя стрелка, сочеща нагоре).

Това ти е (образно казано) HomeDir-a на шрифтовете. :D Сега си инсталираш новите шрифтове (помниш ли къде разархивира corefonts.tar.gz? ). Влизаш в директорията TTF и натискаш бутона "Add fonts" (намира се отдолу), и селектираш всички шрифтове от пакета corefonts, намиращи се в папка truetype, след това казваш ОК и го изчакваш да си помисли малко. След като се намисли, повтаряш същата операция и в папката Type1. Там инсталираш шрифтовете от corefonts.tar.gz, намиращи се в папка Type1.

 

Рестартираш KDE и всичко би трябвало да ти заработи (дори и българския интерфейс, с изключение на менютата на XMMS-a, които ползват растерни шрифтове. Тях обаче ще си ги пребориш сам. Методиката е СЪЩАТА :laughing: ) . Това ти го пиша от Slack 10.1, кирилизиран по посочения начин.

 

За звука:

Зарежда ли ти се модула (драйвера) за звуковата платка?

dmesg може да ти даде отговор.

 

Unmute-нал ли си Master volume и PCM ?

 

Чакаме да кажеш дали и какво е станало. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Един съвет от мен. На десктопа имаш икона home, излизат ти две графи (таблица) вляво ти пише devices fonts etc. Отиваш на фонт там имаш 2 папки system и personal, копираш всичко от систем в персонал, logout, startx и си готов (за сега). Трябва да си набавиш и .ттф фонтове (по твое желание), има ги в C:/Windows/Font(s), аз от там имам arial, times new roman, verdana и още някой, та именно тези .ттф фонтове си ги слагаш в папката, мисля че беше /etc/X11R6/lib/fonts/ttf или нещо от сорта, може в началото да е /usr.

Да питам .. за тия ттф-та в X11R6/lib/fons/ttf не трябва ли някакво описване по xorg.conf-a и не се ли прави mkfontdir на папката или после при рестарта на X-a си ги прави нещата самостоятелно :confused

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Хора имам следния проблем със Slackware при инсталация LILO-то отказва да се инсталира. Дадох му да се инсталира в MBR, в дяла с линукса - неще. Нито при автоматично инсталиране нито ръчно. При ръчно направих следните неща

1 избрах инсталиране на линукс дял - въведох този който ми намери, след това дадох Windows -дял - отново този който ми намери, не подадох допълнителни параметри към LILO-to и когато дадох Install пак измрънка, че не може да се инсталира. Кажете какво да правя, на какво се дължи този отказ да се инсталира. Значи пробвах да сложа Мандрейк да видя дали ще се инсталира - успя сложи си LILO без проблем, но на Slackware неще. Единствено мога да го пусна през буут дискета, ама така е тъпо и се бави.

 

И още един въпрос в сайта на slackware пише:

Highlights of the 10.1 release include the Linux 2.4.29 kernel (with Linux 2.6.10 as an alternate choice in /testing),
- как мога при инсталация на slackware да му кажа да се инсталира с това 2.6.10 ядро?. Опитах по време на инсталацията, там където се посочва кой кърнел да ползва , но ми даваше само bare.i и т.н и т.н Не успях да разбера къде да посоча този път с тази версия на ядрото
Link to comment
Share on other sites

Хора имам следния проблем със Slackware при инсталация LILO-то отказва да се инсталира. Дадох му да се инсталира в MBR, в дяла с линукса - неще. Нито при автоматично инсталиране нито ръчно. При ръчно направих следните неща

1 избрах инсталиране на линукс дял - въведох този който ми намери, след това дадох Windows -дял - отново този който ми намери, не подадох допълнителни параметри към LILO-to и когато дадох Install пак измрънка, че не може да се инсталира. Кажете какво да правя, на какво се дължи този отказ да се инсталира. Значи пробвах да сложа Мандрейк да видя дали ще се инсталира - успя сложи си LILO без проблем, но на Slackware неще. Единствено мога да го пусна през буут дискета, ама така е тъпо и се бави.

 

И още един въпрос в сайта на slackware пише: - как мога при инсталация на slackware да му кажа да се инсталира с това 2.6.10 ядро?. Опитах по време на инсталацията, там където се посочва кой кърнел да ползва , но ми даваше само bare.i и т.н и т.н Не успях да разбера къде да посоча този път с тази версия на ядрото

От къде го инсталираш? При мен също не иска от дисковете, но след като го заредя от харддиска нямам проблем да го инсталирам.

 

По втория въпрос - тук. Намираш си 2.6 ядрото (мисля, че беше на 3ти диск и просто си настройваш Lilo-то

Link to comment
Share on other sites

От къде го инсталираш? При мен също не иска от дисковете, но след като го заредя от харддиска нямам проблем да го инсталирам.

 

По втория въпрос - тук. Намираш си 2.6 ядрото (мисля, че беше на 3ти диск и просто си настройваш Lilo-то

Ами при инсталацията на края, когато ме пита дали да инсталира и къде да инсталира LILO. И тогава нито автоматично, нито ръчно го инсталва.

Какво имаш в предвид под това заредя от хардиска - да инстална, буутна през дискета и вече от там да си конфигурирма и инсталирам LILO-то ли?

А за кърнела ми свалил съм си само 2-та диска :):) Ще пробвам след инсталация да сваля и прекомилирам ядрото.

Link to comment
Share on other sites

Ами при инсталацията на края, когато ме пита дали да инсталира и къде да инсталира LILO. И тогава нито автоматично, нито ръчно го инсталва.

Какво имаш в предвид под това заредя от хардиска - да инстална, буутна през дискета и вече от там да си конфигурирма и инсталирам LILO-то ли?

Да, точно това имам предвид.

 

А за кърнела ми свалил съм си само 2-та диска :):) Ще пробвам след инсталация да сваля и прекомилирам ядрото.

Ами то идеята на optional 2.6 ядрото към слакуер е, че е прекомпилирано и не е нужно да се занимаваш допълнително, но все пак винаги е добре да си компилираш сам.

Link to comment
Share on other sites

A някакви препоръки и съвети при конфигурацията и инсталацията на LILO-то? Чесъм босичък, босичък :cry

Link to comment
Share on other sites

A някакви препоръки и съвети при конфигурацията и инсталацията на LILO-то? Чесъм босичък, босичък :cry

Аз предпочитам MBR...нещо с него съм имал най-малко проблеми. Освен това ползвай Expert конфигурацията, която на мен странно защо, но ми се вижда по-проста и добра :bgrin: Другото вече е до вкус...аз например си смених цветовете...абе пиши 'man lilo.conf' и го прочети. Има интересни настройчици, които може да са ти полезни.

Link to comment
Share on other sites

Пфууууууууууууу най-накрая след хиляди мъки сложих това LILO Излезе, че не може да се инсталира на по-големи дялове, та ми се наложи да направя една партицийка 8МВ и в нейния боот сектор да инсталирам LILO - то.

Ако това беше всичко щеше да е добре, ама.... продължавам с въпросите.

Значи като инсталирах Slackware избрах да не както винаги full инсталл ами махнах някой пакети и при опит да инсталирам новичък видео драйвер - няма ми един пакет.. Та как да сложа въпросния пакет от инсталационния диск, без да преинсталирам на ново?

И още един въпрос свързан с LILO - при мен ситуацията е такава - имам 2 диска 1 80ГБ - на който имам 2 вин-а ХР и 98., Първия е цепен така

1 c: - win 98

2 d: - филми програми и т.н

3 e: - разни други

4 f: - xp -to

 

на 2-я 20ГБ в момента е цепен на 4 -

1c: fat32 - 8 МB - заради LILO-то

2d: fat32 - tuka sa 14 GB за бакъп

3 linux swap

4 linux-а. Може ли както ми е в момента LILO -то заредено в буут сектора на 2 хард да му кажа да бутва или линукса или да отива към първия хард да си зарежда вин-те лоадъри??

Примерно да му кажа за линукс

/dev/hdb4/ -

за вин

/dev/hda - тук hda ли да е или /hda1 - там където е първия ми дял с 98?

така трябва само да дам в BIOS да буутва от 2 хард и да ме пита за LINUX или Win, а като му дам от 1-я да си зарежда директно win без да ми излиза LILO, че в момента ако искам да заредя другата система променям в BIOS от кой хард да буутва

Едит: Expert - верно е по лесно :) a колкото до MBR - неще и неще, чак когато с liloconfig -> expert дадох да е в MBR ама на /dev/hdb1 се инсталира иначе забиваше и трябваше Ctrl+C

Link to comment
Share on other sites

# Kernels
#.... имало едно време нещо нагоре... :)
#--Testing
image = /boot/vmlinuz
 label = Slack-kryc
 read-only
#---------
root=/dev/hdb2

# Windows-partitions
other = /dev/hda1
 label = Win98
 table = /dev/hda
#---------
other = /dev/hda4
label = WinXP
table = /dev/hda

Само не знам дали е нужно да указваш 'table' и за двата 'other'-a. Иначе това би трябвало да ти върши работа :)

 

:: Само не знам защо на мен не ми работи така... А работеше до преди две седмици. То май си прави каквото си иска. Не трябваше да го преинсталирам.. :)

Link to comment
Share on other sites

а ако дам само:

other = /dev/hda1 или /dev/hda направо

label = Windwos

така дали ще опита да боотне от 1 хард и от там вече да си захапе лоадарите на ХР и да той вече да си маже както знае ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...