Jump to content
BulForum.com

"Време на реакция" при TFT Display?


Recommended Posts

Както всички сме чували, всеки един TFT display се характеризира с контраст, яркост, ъгли за виждане по хоризонтала и вертикала, интерфейси и време на реакция на матрицата (може да има и други параметри по които се различават, но мисля че тези са основните). Всички тези характеристики са ясни какво означават от самото си име, но времето на реакция нещо немога да си го обясня. Какво означава един монитор да има 25мс или 16мс време на реакция (или по малко) и какво значение има това за потребителя. Ако някой е наясно моля да обясни, понеже си търся такъв и ми препоръчаха да бъдел с 16мс или по малко :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Nai-prosto kazano kogato v daden pixel trqbva da se izvyrshi promqna tq stava za tova vreme. Ako e to e po-bavno se poluchava efekt na zamazvane t.e. trailing (sloji si trail na kursora na mishkata i shte vidish za kakvo stava vypros). Do skoro tova beshe nai-golqmiq nedostatyk na tezi monitori.

Link to comment
Share on other sites

Само да вметна, че на един средностатистически тръбен монитор, това време се нарича послесветене, и то е от порядъка на 0.05 до 0.2 ms. Т.е. по този параметър TFT-тата има какво да догонват, но доста бързо с времето, времето за реакция намалява при TFT и скоро ще може да се конкурират с CRT. Това разбира се не е единствения параметър за качеството на картината при движещи се обекти, но действително стойности <16ms вече е препоръчително и достъпно.

Link to comment
Share on other sites

Само да вметна, че на един средностатистически тръбен монитор, това време се нарича послесветене, и то е от порядъка на 0.05 до 0.2 ms. Т.е. по този параметър TFT-тата има какво да догонват, но доста бързо с времето, времето за реакция намалява при TFT и скоро ще може да се конкурират с CRT. Това разбира се не е единствения параметър за качеството на картината при движещи се обекти, но действително стойности

Имат да догонват и по реалистичното предаване на цветовете, което няма никакво значение за игрите (деже по-цветно - по-добре :D ), но има огромно значение за други професионални области....а относно милисекундите - вече има и на 12 ns, което си е съвсем добре, дори и за бързосменящи се кадри в игри.

Link to comment
Share on other sites

Momyk ako mi kaje6 ot kyde moga da si kupq 12ns monitor otivam vednaga :) hehe ne6to si v gre6ka! ima 12ms za nano 6te po4akame o6te dosta :cry ako polzvate monitor za igri si kupuvaite 12ms zadyljitelno.ot 12 nagore majat adski.polzvam sym MAG 17"40ms,LG 19"25ms,CTX19"35ms,SONY 17"20ms,LG 16ms,Philips 12ms! Poznaite kakvo si ostavih za men :confused

Link to comment
Share on other sites

Momyk ako mi kaje6 ot kyde moga da si kupq 12ns monitor otivam vednaga :) hehe ne6to si v gre6ka! ima 12ms za nano 6te po4akame o6te dosta  :cry ako polzvate monitor za igri si kupuvaite 12ms zadyljitelno.ot 12 nagore majat adski.polzvam sym MAG 17"40ms,LG 19"25ms,CTX19"35ms,SONY 17"20ms,LG 16ms,Philips 12ms! Poznaite kakvo si ostavih za men :confused

A ne se li seti sluchajno, che bukvite "m" i "n" stojat edna do druga i sam zakachil ednata vmesto drugata? Napalno sam najasno za razlikata mejdu nano i mili, oshte poveche, che vsichki do tuk, vkl. i az, govorjat samo za milisekundi :)

Link to comment
Share on other sites

Momyk ako mi kaje6 ot kyde moga da si kupq 12ns monitor otivam vednaga :) hehe ne6to si v gre6ka! ima 12ms za nano 6te po4akame o6te dosta  :cry ako polzvate monitor za igri si kupuvaite 12ms zadyljitelno.ot 12 nagore majat adski.polzvam sym MAG 17"40ms,LG 19"25ms,CTX19"35ms,SONY 17"20ms,LG 16ms,Philips 12ms! Poznaite kakvo si ostavih za men :confused

 

Ти пък баси примера дето даде, имам предвид посочените от теб монитори и времето им за реакция много ясно, че 25мс и 35мс секунди ще мажат и то много, ама да кажеш, че всичко над 12мс маже "АДСКИ" много, ми извинявай ама малко не си прав.

Link to comment
Share on other sites

Усеща ли се разликата между 12мс и 16мс в действителност? Харесал съм този монитор тук. Има го и във версия с 12мс. Някой ако има впечатления от него, нека да сподели!

Link to comment
Share on other sites

Усеща ли се разликата между 12мс и 16мс в действителност? Харесал съм този монитор тук. Има го и във версия с 12мс. Някой ако има впечатления от него, нека да сподели!

Az useshtam razlikata! Tochno kakto namiram goljama razlika mejdu 96 Khz i 192 Khz!....Ha-ha-ha....izlagah :D Ti si vzemi edin s 16 ms pak neka ti e losho. :) Ama za vseki sluchaj, ako ne e mnogo razlikata v $$ mejdu ednata i drugata versia, vzemi si s 12 ms.

Link to comment
Share on other sites

Az useshtam razlikata! Tochno kakto namiram goljama razlika mejdu 96 Khz i 192 Khz!....Ha-ha-ha....izlagah :D  Ti si vzemi edin s 16 ms pak neka ti e losho. :) Ama za vseki sluchaj, ako ne e mnogo razlikata v $$ mejdu ednata i drugata versia, vzemi si s 12 ms.

Присъеденявам се към препоръките ти.Аз съм с Sony x-black LCD с 12мс време за реакция и при сравнение(разбирай наистина сравнение) със същия модел с 16мс видима разлика поне аз не виждам(да отбележа,че зрението ми е отлично)....така че водещото в тази покупка трябва да са парите и при повече наличие от тях и малка разлика между двата модела да се прибегне към 12мс...

Link to comment
Share on other sites

аз ползвам LCD LG на 16ms i e mn dobre...

не мисля че ще имаш проблеми при някоя игра!

Един приятел - геймър е с Samsung 25мс и 3D екшъните не му мажат.....

а относно това което показа и желаеш да закупиш - мойто мнение е да не взимаш BANQ - премини към нещо много по качествено и марково - SONY, IYHMMA(май се пише така :)) ili PHILIPS....!

можеш да видиш тестове на LCD на www.hardwarebg.com - там има няколко ревюта...

 

 

Моят съвет е вземи си: LG 1730S - единствения проблем които имам е:

когато вдигна опресняващата честото- иамм предвид вертикалната развивка, се полушават шумове по екрана - образа започва да се замазва - много бях се стреснал че се е прецакал монитора, но когато се поразрових и поработих и на други монитори разбрах че проблемите идват от Аналоговия сигнал на Видиото, така че ако искаш по-качествена картина и можеш да дадеш повече пари вземи си с LCD с DVI !!!!

 

и пак ти повтарям не взимай BANQ.....

това е ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

За да можеш да разбереш кой модел е по-добър от друг - постави ги един до друг и наблюдавай! Така че приятно обикаляне по-големите магазини....

:)

Най-евтино ще ти излезе ако го вземеш от някоя компютърна фирм а, но не и от Технололис както ти беше дал линка...

Link to comment
Share on other sites

Защо на някои монитори като този пише "матрица - не", а на други като този пише "Матрица - TFT LCD активна матрица"? Нали и двата са LCD, каква е разликата?

Link to comment
Share on other sites

Ами ти виж цената и после да говорим, пък и по-характесистиките се разбира че не става дума за LCD това е прост монитор - пеосто са объркали снимката!

Това е с Електроннолъчева тръба :П

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Да ви питам, какво значение има дали ще си сложа TFT монитора при 1280х1024 на 60Hz или на 75Hz? 60Hz ги водят optimal, а 75Hz maximal.

Link to comment
Share on other sites

ами видимо никакво...

При мен на 74мхз се получават смущения, неможе да ми се синхонизира матрицата, както и да е....

ако виждаш ивици които да се появяват при 75, карай на 60 и да не ти пука,...

няма разлика! Разликата е само в честота на сигнала която подава видеото... монитоора ще предава по един и същ начин, ти какво взе? какъв м,одел?

Link to comment
Share on other sites

Ако ще си купуваш купи си Samsung защото са едни от най-добрите TFT-та.

Link to comment
Share on other sites

Ако ще си купуваш купи си Samsung защото са едни от най-добрите TFT-та.

 

Точно в момента като съотношение цена/качество е това:

17''LCD LG 1730S - ,12ms, 1280 x 1024,550:1,250cd/m2 ~400$

 

ЕДИТ:Малко преди нова година през мен минаха няколко такива и мога да кажа, че си заслужава(освен ако не ти се дават повече пари разбирасе), но за тези пари това е най доброто ;)

Link to comment
Share on other sites

Точно в момента като съотношение цена/качество е това:

17''LCD LG 1730S - ,12ms, 1280 x 1024,550:1,250cd/m2 ~400$

 

ЕДИТ:Малко преди нова година през мен минаха няколко такива и мога да кажа, че си заслужава(освен ако не ти се дават повече пари разбирасе), но за тези пари това е най доброто ;)

Az sym s to54no takyv i sym mnogo dovolen!

Link to comment
Share on other sites

Ами аз моя го взех от техномаркет европа с карта за намаление от мтел, така че ми излезна -5%=635лв :) LG също ги гледах и бяха доста скъпи, незнам от къде си я намерил тази цена $400, може би е без ДДС.

И все пак ако някой може да ми отговори по точно на въпроса: какво значение има дали ще си сложа TFT монитора при 1280х1024 на 60Hz или на 75Hz? 60Hz ги водят optimal, а 75Hz maximal. Ясно е че е все едно от гледна точка на трептенето, щом не е CRT, но все пак има 2 варианта и явно има разлика.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз моя го взех от техномаркет европа с карта за намаление от мтел, така че ми излезна -5%=635лв :) LG също ги гледах и бяха доста скъпи, незнам от къде си я намерил тази цена $400, може би е без ДДС.

И все пак ако някой може да ми отговори по точно на въпроса: какво значение има дали ще си сложа TFT монитора при 1280х1024 на 60Hz или на 75Hz? 60Hz ги водят optimal, а 75Hz maximal. Ясно е че е все едно от гледна точка на трептенето, щом не е CRT, но все пак има 2 варианта и явно има разлика.

Няма Разлика !

Просто ти няма нищо да видиш - принципа на действие им е различен , LG 1730S - крайната му цена преди 3-4 месеца беше 725 лева с ДДС - за толкова го взех :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...