Jump to content
BulForum.com

"Време на реакция" при TFT Display?


Recommended Posts

Един въпрос: Та значи нали има две времена на реакция: За колко време ще изгасне пиксела и за колко време ще светне. Чух, че на повечето монитори в характеристиката пише само едното време (което е по-изгодно на производителя) и това не е много коректно (аз като гледам ревюта в графиките времето по принцип е доста над това, което дават). Чух също така, че на SONY мониторите времето се дава като сбор на двете времена (както би трябвало да бъде). От тази гледна точка не би трябвало да е притеснителен факта, че техните LCD - та са с по-голямо време от на конкуренцията (гледам има на пазара доста монитори с по 25мс). Има ли нещо вярно в това и как точно се смята времето за реакция, защото на много тестове виждам стойности доста по-големи от обявените.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Времемето на реакция се гледа с една програмка тфттест.Моя монитор се води че е 8мс, ама на теста там ми стой 12-13мс. Но в игрите няма замазване или изчезване на части от картината. А иначе в момента според мен на пазара най добре е да се вземе филипс, на мен да си призная на Самсунг моделите не ми харесват въобще - а много ги хвалат ....

Link to comment
Share on other sites

Ами проблемът с разминаването в това какво дава производителят и това, което е реално много прилича на ватажа, който го дават производителите на тонколони например... :) 300W за колонки с големина 1 педя е меко казано несериозно. Всичко зависи какво измерват....музикална мощност....пикова и т.н. Същото е и с времето за реакция. Бях чел по темата навремето и ще цитирам по памет....тъй като беше отдавна моля да ми е простено ако не съм съвсем точен. Обикновено производителите цитират времето на реакция взимайки предвид "гаснене/палене" между нива на сивото (или май беше черно/бяло), което е доста по-ниска стойност, но няма нищо общо с реалността, когато се включат и други цветове....което всъщност е реалната стойност. Нещо от този род беше....2 съседни пиксела в близки цветове....сигурно не съм съвсем точен....но това е в общи линии... :)

Link to comment
Share on other sites

az imam tova BENQ FP71G ama kato e na 60HZ i napravo si4ko se razmazva po4va da trepti - tova normalno li e ?

A ina4e na 75Hz nikvi problemi si4ko 6.

Problema e 4e mai nqkoi igri menutata im sa na 60Hz i tam napravo e ujasno - magla .Osobeno Counter-Strike.(tam 'lan game' 'costumize'... ) ama kato si tragne sa6tinskata igra nqmam nikvi problemi.

 

Tova o6te kato go slagah 1-viq pyt be6e magla , i re6ih da smena rezolu4iqta i vidqh aaaa 60Hz ( ot stariq monitor ) i go pusnah na 75 i se opravi.

Ta tova na 60Hz normalno li e da ne rabotat dobre toq tynkite monitri ?

Link to comment
Share on other sites

Тази работа с милисекундите е много лъжлива и е единствено с търговска цел. По мои наблюдения има монитори които на хартия са по бързи.. но сравнени с други уж по-бавни не се наблюдава голяма разлика. Така че съветът ми е.. не се подлъгвайте да купувате нещо само защото е посочено от производителя за по-бързо, а отидеде.. вижте.. тествайте на око и изберете нещо което да ви върши работа. например има едни Kinetix които не са хич скъпи но не са чак толкова "кучи". Между другото сравнявах LG и Phillips (свързани към една карта на Clone Mode) и поставени един до друг LG-то е по добро в пресъздаването на цветовете. Ако ще купувам подобен монитор.. бих си взел LG .. на много места ги слагаме и клиентите са доволни :)

Link to comment
Share on other sites

Само искам да кажа, за тези които ще си купуват такива монитори, нещо което никой не каза до тук. Нмаленото време за реакция е за сметка на ъгъла на виждане. Колкото по ниско време за реакция толкова е по-малък ъгъла на виждане. А хич не е приятно да се изместиш съвсем малко и картината да се променя, по-тъмна, малко по различни цветове и.....Надявам се в скоро време да решат и този проблем при TFT мониторите. Та хич не се лъжете да си взимате монитори под 8ms. Според мен най-добрия компромис ъгъл/време за реакция засега си остават 16ms и някои 12ms. Но при 16 едва ли някой ще има какъвто и да е проблем, така че за момента под 12мс си е живо изхвърляне. Ясно, че 4 и по-малко ms си е за предпочитане, но когато това не е за сметка на ъгъла.

Link to comment
Share on other sites

Само искам да кажа, за тези които ще си купуват такива монитори, нещо което никой не каза до тук. Нмаленото време за реакция е за сметка на ъгъла на виждане. Колкото по ниско време за реакция толкова е по-малък ъгъла на виждане. А хич не е приятно да се изместиш съвсем малко и картината да се променя, по-тъмна, малко по различни цветове и.....Надявам се в скоро време да решат и този проблем при TFT мониторите. Та хич не се лъжете да си взимате монитори под 8ms. Според мен най-добрия компромис ъгъл/време за реакция засега си остават 16ms и някои 12ms. Но при 16 едва ли някой ще има какъвто и да е проблем, така че за момента под 12мс си е живо изхвърляне. Ясно, че 4 и по-малко ms си е за предпочитане, но когато това не е за сметка на ъгъла.

 

Не бих казал, че е точно така ;) до миналата седмица бях с LG1730S - 12мс, а сега съм с Самсунг 913n - 8мс и ъгала на виждане на Самсунга не е по лош от този на ЛГ-то........ а и това "разливане" на цветовете се появява чак когато застанеш почти от страни на монитора..........имам и няколко по-стари(16/25ms) и ще ме извиняваш ама са доста по-зле във всяко едно отношение в това число и ъгала

Link to comment
Share on other sites

Не бих казал, че е точно така ;)  до миналата седмица бях с LG1730S - 12мс, а сега съм с Самсунг 913n - 8мс и ъгала на виждане на Самсунга не е по лош от този на ЛГ-то........ а и това "разливане" на цветовете се появява чак когато застанеш почти от страни на монитора..........имам и няколко по-стари(16/25ms) и ще ме извиняваш ама са доста по-зле във всяко едно отношение в това число и ъгала

Напълно съгласен....не съм чувал да има пряка връзка между времето за реакция и ъгъла (ако има някаква такава, то тя е най-много косвена и лесно се преодолява). "Гледал" съм в няколко по-стари модела, а напоследък имах възможност да поработя на 2 от по-новите с "бързите реакции". :P Ами заедно с внедряването на новите технологии, производителите обръщат достатъчно внимание и на този важен аспект - ъгъла....и мога да кажа, че новите модели (от реномирани производители) са по-добри във всяко едно отношение, вкл. и ъгъла....да не говорим и за доста по-реалистичното препредаване на цветовете....дългогодишна ахилесова пета на TFT. :punk

Link to comment
Share on other sites

моят избор беше това какво ще кажете по въпроса? струваше ли си 740-те лефчета?

 

review

 

като цена/качество за 19" по-добро няма(за сега :) ) ....... аз лично никога не съм харесвал Самсунг, но от това мониторче съм очарован

 

по евтините тфт-та струват ли си???

примерно нещо за 400-500лв

 

ми то най-добрата 17-ка(LG 1750S) в момента е точно толкова(480-500лв.)

Link to comment
Share on other sites

като цена/качество за 19" по-добро няма(за сега :) ) ....... аз лично никога не съм харесвал Самсунг, но от това мониторче съм очарован

ми то най-добрата 17-ка(LG 1750S) в момента е точно толкова(480-500лв.)

ум... какво значи, че 1750S е "най-добрата" 17-ка ? Да разбирам, че говориш за цветове - не, TN панел е; да разбирам, че говориш за ms - samsung, benq, hyundai, sony имат 8ms, че и 4 мс (няма ги в БГ още), а 1750S е 12ms...

 

Vastril4o, струват си, но не какво да е. Но най-важното е какви изисквания имаш и ако ги кажеш ще ти предложим най-добрите неща за тези пари.

Link to comment
Share on other sites

Аз имам едно LG 15"и PHILIPS 17"...Доволен съм от тях...аве тея "Apple" супер яки монитори правят...големи и около тях стъкло или квото е там...Аве тука такива няма ли???

Link to comment
Share on other sites

ум... какво значи, че 1750S е "най-добрата" 17-ка ? Да разбирам, че говориш за цветове - не, TN панел е; да разбирам, че говориш за ms - samsung, benq, hyundai, sony имат 8ms, че и 4 мс (няма ги в БГ още), а 1750S е 12ms...

 

Vastril4o, струват си, но не какво да е. Но най-важното е какви изисквания имаш и ако ги кажеш ще ти предложим най-добрите неща за тези пари.

 

имам предвид, че е най доброто от това, което се предлага на нашият пазар, за тези пари естествено.......... в сравнение с останалите 17-ки(дори и тези на 8мс) този има доста по-добра картина(контрас, яркост, ъгъл.......) общо взето от където и да е погледнеш, особенно в сравнение с benq-то, което само по себеси не е лошо, но в пряко сравнение с LG-то веднага забелязваш , че цветовете нещо не са му както трябва, на другите пък нещо друго им "куца", така че като цялостно изпълнение LG-то е най добре.........

Link to comment
Share on other sites

Ами търся си "17 , не се занимавам с игри,рядко гледам филми (пак не се брой), занимавам се усновно с дизайн, 3Д, фласш, леб...

Търся си нещо което да ми върши работа

Link to comment
Share on other sites

Ако за теб са важни цветовете по-добре да си вземеш модел на 25 милисекунди с 16.7 милиона цвята (бързите са с 16.2). Такива качествени модели са 173P на Samsung, които обаче е доста парички.

 

Ако искаш бърз монитор (което не значи некачествен, или че няма да ти хареса) LG-то дето го предлага little е подходящо само дето не е най-доброто като спецификации и цена както твърди той :rolleyes:

 

LG 1750S - 12ms - 560лв (292$ без ддс) (по цена на most) и 519лв по цена на Technopolis

Contrast Ratio : 550 : 1

Angle: 160°/160°

Brightness : 250 cd/m2

 

Samsung 710N - 12ms - 469лв (по цена на technomarket europa)

Contrast Ratio : 600 : 1

Angle: 160°/160°

Brightness : 300 cd/m2

 

Samsung 713N - 8ms - 555лв (по цена на technomarket europa)

Contrast Ratio : 600 : 1

Angle: 160°/160°

Brightness : 300 cd/m2

 

Това последното е главно за little с неговите най-добри спецификации - епа не само, работя на 2 монитора с LG панели (LG 1930S с 25ms S-IPS и Philips 190S5FS с 12ms TN+) и не са нещо повече от Samsung, даже по-зле ама това е субективно мнение така, че за всеки е различно ;) Бих дал инфо и за Hyundai, но той директно отпада заради нисък ъгъл _в спецификациите_. Ако тези цени те устройват най-добре да идеш в technomart europa и на място да видиш тези монитори дали ти харесва как дават. Там ще можеш да направиш сравнение.

Link to comment
Share on other sites

@Dreamer пробвал съм почти всичките модели и мойто мнение си остава, че при 17-ките LG-то е по добро въпреки, че на хартия е с по-слаби характеристики, но както и сам каза нещата са субективни и изобщо не се опитвам да убеждавам някой, просто така смятам аз :)

 

 

ПС: само за инфо, цената на LG 1750 е 295$(472лв.) а Samsung 713N е точно с 41$ по-скъп........

Link to comment
Share on other sites

ПС: само за инфо, цената на LG 1750 е 295$(472лв.) а Samsung 713N е точно с 41$ по-скъп........

295 с ДДС? Къде ?

 

И не знам защо сравняваш 12ms с 8ms... а не 12ms с 12ms (469лв с ДДС за Samsung 710N), което е маааааааалко по-логично?

 

отделно: Hyundai 8ms (150(H)/135(V)) - 459лв с ддс и 429лв. за 12ms, но ъгъла пак е малък.

Link to comment
Share on other sites

295 с ДДС? Къде ?

 

И не знам защо сравняваш 12ms с 8ms... а не 12ms с 12ms (469лв с ДДС за Samsung 710N), което е маааааааалко по-логично?

 

отделно: Hyundai 8ms (150(H)/135(V)) - 459лв с ддс и 429лв. за 12ms, но ъгъла пак е малък.

 

фактура няма да вземеш за тази цена, но пък и повечето хора не се и интерисуват от това, така че плащаш и бягаш :) ......... сравнявах го с 8мс, защото са близки по качество, а 710 е по-зеле и от бенкю-то......... колкото до Hyundai-я, на мен ми хараесва само 17-ката, която е вграден ТВ-тунер, но пък идва малко скъпичка(415$).......

Link to comment
Share on other sites

ПС: само за инфо, цената на LG 1750 е 295$(472лв.) а Samsung 713N е точно с 41$ по-скъп........

Това са цените на мониторите, НО СА БЕЗ ДДС :)

В ерата, са по тези цени, ама ония като ми чукне ддс-то и бум 100кинта от горе :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Това са цените на мониторите, НО СА БЕЗ ДДС :)

В ерата, са по тези цени, ама ония като ми чукне ддс-то и бум 100кинта от горе :bgrin:

 

Мислиш ли, че ако не можеше да се вземат на тези цени щях да ги напиша......... реши, че искаш и нямаш проблем ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Смятам скоро да си купувам мониторче и се чудя на някои неща :

Досега бях решил, че това е моя избор

Samsung 17" TFT, SM730BF, Silver-Black 4ms 600:1 300cd/m2 DVI TCO03 за 294 долара, но след това видях този модел :

Samsung 19" TFT, 913V, Silver-Black 12ms 600:1 200cd/m2 TCO03 за 289 долара.

 

Къде е уловката, освен в разликата от 8ms (доколкото разбрах от горните поустове, няма видима разлика между 12 и 4 мс).

Яркоста от 200cd/m2 при втория модел голям недостатък ли е ? А отсъствието на DVI изход ?

Игри по принцип не играя, но яко ще се издразня, ако реша да пробвам нещо и картината почне да се размазва, макар и съвсем слабо.

Link to comment
Share on other sites

Смятам скоро да си купувам мониторче и се чудя на някои неща :

Досега бях решил, че това е моя избор

Samsung 17" TFT, SM730BF, Silver-Black 4ms 600:1 300cd/m2 DVI TCO03 за 294 долара, но след това видях този модел :

Samsung 19" TFT, 913V, Silver-Black 12ms 600:1 200cd/m2 TCO03 за 289 долара.

 

Къде е уловката, освен в разликата от 8ms (доколкото разбрах от горните поустове, няма видима разлика между 12 и 4 мс).

Яркоста от 200cd/m2 при втория модел голям недостатък ли е ? А отсъствието на DVI изход ?

Игри по принцип не играя, но яко ще се издразня, ако реша да пробвам нещо и картината почне да се размазва, макар и съвсем слабо.

 

И аз се чудех за този модел TFT, SM730BF, докато не прочетох това: 730bf,

подобно четох и другаде, май в tomshardware.

А за 913v , просто ми се видя подозрително евтин за 19" монитор, тук има мнение за подобния му 17"170v, той е предназначен за потребители с малки изисквания към монитора

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...