Jump to content
BulForum.com

Проблем с прекъсване в домашна мрежа


evropata

Recommended Posts

Как мога да рзбера откъде произхожда евентуален проблем с домашната ми интернет мрежа - в смисъл дали е от ISP или от рутера/ите?
С две думи за какво става дума, за да работя използвам фирмена VPN връзка, която обаче когато съм вкъщи прекъсва изключително често, което разбира се води до това да трябва да рестаритрам всякакъв софтуер, който използвам и прочее.
Това се случва само в домашната ми мрежа. Същия VPN не прекъсви когато използвам друга мрежа - в офис или в друго жилище.
 

Link to comment
Share on other sites

Пускаш WinMTR и даваш да ти следи някакъв адрес. И ще ти покаже на кое място започва загубата на пакети като прекъсне. Ако целия ти трафик минава през VPN, като прекъсне би трябвало или да покаже от едно IP нататък че умират нещата или като прекъсне и минеш на твоя си нет ще се появи нов маршрут. Поне ще те насочи в кое устройство става проблема. Може да е нещо след като влезеш в мрежата на офиса ти. Може да е там където ти е настройката за vpn-a.

 

Вариант 2 - правиш си рутера така, че само софта, които ти трябва за офиса да минава през впн-а за фирмата, останалия да си е през нормалния ти нет и така няма всички програми да прекъсват.

Аз например към офиса бачкам с Remote desktop, като се връзвам през VPN. Но съм си направил рутера само заявките към адреси в мрежата на офиса да минават през VPN-a, а всичко останало - чат програми, торенти, сайтове, игри и каквото се сетиш си ми минава през моя си нет директно, а не през VPN-a, офиса и от там да излиза през нета на офиса всичко.

Но пък на мен VPN-а ми е сложен в рутера, не в самия комп.

 

Добре е да уточниш дали се позлва лаптоп - т.е нещо което се мести само по локации и само у вас не работи, а на другите места да. Или на различните места се ползват различни машини. Ако е една и съща машина на различни места - или рутера ти дропи или нещо VPN-а отсреща в някакъв момент решава да не хареса точно твоя нет/мрежа и да прави парчета.

Ако са различни машини не е изключено и твоята да прави нещо, ако vpn е настроен в нея

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2021 at 10:20 AM, mIRCata said:

Пускаш WinMTR и даваш да ти следи някакъв адрес. И ще ти покаже на кое място започва загубата на пакети като прекъсне. Ако целия ти трафик минава през VPN, като прекъсне би трябвало или да покаже от едно IP нататък че умират нещата или като прекъсне и минеш на твоя си нет ще се появи нов маршрут. Поне ще те насочи в кое устройство става проблема. Може да е нещо след като влезеш в мрежата на офиса ти. Може да е там където ти е настройката за vpn-a.

 

Вариант 2 - правиш си рутера така, че само софта, които ти трябва за офиса да минава през впн-а за фирмата, останалия да си е през нормалния ти нет и така няма всички програми да прекъсват.

Аз например към офиса бачкам с Remote desktop, като се връзвам през VPN. Но съм си направил рутера само заявките към адреси в мрежата на офиса да минават през VPN-a, а всичко останало - чат програми, торенти, сайтове, игри и каквото се сетиш си ми минава през моя си нет директно, а не през VPN-a, офиса и от там да излиза през нета на офиса всичко.

Но пък на мен VPN-а ми е сложен в рутера, не в самия комп.

 

Добре е да уточниш дали се позлва лаптоп - т.е нещо което се мести само по локации и само у вас не работи, а на другите места да. Или на различните места се ползват различни машини. Ако е една и съща машина на различни места - или рутера ти дропи или нещо VPN-а отсреща в някакъв момент решава да не хареса точно твоя нет/мрежа и да прави парчета.

Ако са различни машини не е изключено и твоята да прави нещо, ако vpn е настроен в нея

Здравей,

Пуснах въпросната програма, но не и разбирам цифрите като резултат.

По отношение на уточняващия въпрос става дума за лаптоп и настолен компютър и двата вързани към домашната ми мрежа. 

Лаптопа на друга локация и на друг интернет доставчик не губи VPN-а дори за миг.

Има ли кой да ми помогне да разбера дали проблема е в рутера у дома и съответно дали може да се настрои или е просто проблемна бройка?

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Щом лаптопа у вас не работи, а на друго място да - проблема ти е у вас - рутера, много по-малко вероятно доставчика.

Цифрите какво не е ясно - има изпратени пакети, получени с времена, И процент загуби.

 

Програмата изпраща пакети до посоченото от теб ип и показва на отделните редове през какви рутери минава и времето за което стига пакета до там. Първо твоя рутер, после техниката на доставчика и така до желаната дестинация.

Ако пък си през VPN - обикновенно е рутера ти, после VPN-а, и от там вече към където си пратил.

Колкото по-малки са времената, толкова по-добре. Нямаш лаг, комуникацията е бърза.

Би трябвало броя получени пакети да е равен на броя изпратени. Това значи, че по трасето няма проблеми и загуби. Всеки загубен пакет означава, че се препраща отново и това бави комуникацията.

Когато се появи проблем във връзката в този списък от точки някъде или времената ще се покачат или директно ще започне да се трупат загубени пакети от една позиция натам.

И това ще покаже точката която прави проблем. Дали забива твоя рутер, или забива отсреща.

Какъв ти е рутера? От среща знаеш ли каква е техниката? Нямате ли поддръжка, с която да говориш за този проблем, да кажат дали от страната на офиса не е нещо.

Ако ползваш VPN като услуга - почти сигурно е, че проблема ще ти е в твоя рутер. Какво правиш когато ползваш VPN-а? Има ли голям трафик? Примерно торенти и тн? Например моя ТП линк като го натоварех повечко с торенти и такива нещо по-дълго време и и искаше рестарт

 

Едит:

Имай предвид, че може да има рутери, които не отговарят на запитванията, които прави програмата и на дадени точки да показва постоянно загуба или липса на свързаност. Но ако след тях е ок, не е проблем. Идеята е, когато стана проблема да се види от къде започват новите проблеми.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

И на кабел, и безжично ли се появява проблема?

Аз бих започнал първична диагностика на рутера:

- смяна/проба с друго захранване;

- временно изключване на абсолютно всички ползватели на интернет. За безжичните, най-лесно е да смениш временно паролата на Wi-Fi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

А може направо да изключиш рутера като компонент в мрежата и да се закачиш директно към кутията на доставчика с един LAN кабел. Така ще разбереш поне дали не е проблем с доставчика наистина.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mIRCata said:

Щом лаптопа у вас не работи, а на друго място да - проблема ти е у вас - рутера, много по-малко вероятно доставчика.

Цифрите какво не е ясно - има изпратени пакети, получени с времена, И процент загуби.

 

Програмата изпраща пакети до посоченото от теб ип и показва на отделните редове през какви рутери минава и времето за което стига пакета до там. Първо твоя рутер, после техниката на доставчика и така до желаната дестинация.

Ако пък си през VPN - обикновенно е рутера ти, после VPN-а, и от там вече към където си пратил.

Колкото по-малки са времената, толкова по-добре. Нямаш лаг, комуникацията е бърза.

Би трябвало броя получени пакети да е равен на броя изпратени. Това значи, че по трасето няма проблеми и загуби. Всеки загубен пакет означава, че се препраща отново и това бави комуникацията.

Когато се появи проблем във връзката в този списък от точки някъде или времената ще се покачат или директно ще започне да се трупат загубени пакети от една позиция натам.

И това ще покаже точката която прави проблем. Дали забива твоя рутер, или забива отсреща.

Какъв ти е рутера? От среща знаеш ли каква е техниката? Нямате ли поддръжка, с която да говориш за този проблем, да кажат дали от страната на офиса не е нещо.

Ако ползваш VPN като услуга - почти сигурно е, че проблема ще ти е в твоя рутер. Какво правиш когато ползваш VPN-а? Има ли голям трафик? Примерно торенти и тн? Например моя ТП линк като го натоварех повечко с торенти и такива нещо по-дълго време и и искаше рестарт

 

Едит:

Имай предвид, че може да има рутери, които не отговарят на запитванията, които прави програмата и на дадени точки да показва постоянно загуба или липса на свързаност. Но ако след тях е ок, не е проблем. Идеята е, когато стана проблема да се види от къде започват новите проблеми.

 

3 hours ago, plameni said:

И на кабел, и безжично ли се появява проблема?

Аз бих започнал първична диагностика на рутера:

- смяна/проба с друго захранване;

- временно изключване на абсолютно всички ползватели на интернет. За безжичните, най-лесно е да смениш временно паролата на Wi-Fi.

 

 

 

12 minutes ago, w00x said:

А може направо да изключиш рутера като компонент в мрежата и да се закачиш директно към кутията на доставчика с един LAN кабел. Така ще разбереш поне дали не е проблем с доставчика наистина.

 

Реално проблема го има и с кабел, но да кабел от рутер.
Рутера е TP-Link. Те са реално два рутера у дома, но втория реално е свързан с кабел към първия. Разлика няма независимо къде се вържа.
Говорил съм с IT поддръжката при тях няма проблем. Реално VPN-а се използва за отваряне на мейл клиент, достъп до сървъра на копманията (папки с файлове и т.н) и работа с фирмен софтуер - SAP например.
Аз също считам, че може би проблема е с моят рутер, затова може би по-скоро ми трябва помощ как да разбера или да го настроя по различен начин за да пробвам?
Или направо да изпробвам друг "главен" рутер за проба? Смисъл, че не е до финна настройка на самия рутер?
На едно от местата на които нямам проблеми рутера също е TP Link, само че различен модел от моите.

Ако искате може да продължите и на лично съобщения.


Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Мдаа. ТъпЛинк. Нищо чудно той да забива. Моя даже трябваше да го държа вертикално, явно прегряваше по-бързо ако е легнал. Но и прав поне 1 път в седмицата забиваше.

Аз съм краен и предлагам смяната с хубав рутер. Вече според бюджета

https://www.senetic.bg/product/RB931-2ND

Ама този е само 100 мегабитов, и wifi-то е 2.4 Гхц. Реално е по-скоро за travel router. Та твоя ТП-линк може и да е по-добре като обхват ако го ползваш за wi-fi освен другия, ама това може да си го настроиш то да ти прави VPN връзката и да си направиш само трафика към мрежата ти в офиса да минава през него, а не всичко и да си ползваш твоя нет за всичко останало.

Обаче и за настройки си иска знания. Но после е пей-сърце.

Ако имаш пари - ей това ще ти стигне за години напред Даже е с хардуерна ускорение на IpSec

https://www.senetic.bg/product/RBD52G-5HACD2HND-TC

Но както написах, аз съм краен и пристрастен.

 

 

 

ПП

Изключи втория рутер и пробвай как ще е само с главния. Да не се мота нещо сигнала между двата и да дропи нета поради някаква такава причина

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Въпреки твърде скромните си познания, бих пробвал първо захранванията (по-горе plameni го каза). Близо 90% от "проблемни" Tplink-ове, с които съм се сблъсквал, причината е била компрометирано захранване. Тръгни от най-простото. 

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Според мен първо трябва да се включи компютъра директно към устройството на доставчика, за да се прескочи изцяло рутера като вариант.
Ако така няма проблем, чак тогава да се търси проблем при настройките на рутера.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, w00x said:

Според мен първо трябва да се включи компютъра директно към устройството на доставчика, за да се прескочи изцяло рутера като вариант.
Ако така няма проблем, чак тогава да се търси проблем при настройките на рутера.

 

Абс. правилно, стига да е възможно.

При мен от рутер до първия компютър са 17-18 м. по права линия и затова е малко по-трудна тази операция.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Да не отварям нова тема за проблеми с домашната мрежа пиша тук.

Явно имам странен проблем с wi-fi.

Имам 2 fi-wi 2.4 и 5 гхц. Ралзлични SSID-та. По принцип всичко в къщи е на 5-цата - нет има, бърз е , не насича, стрийминг услуги едно друго работи. Обаче нещо устройствата в мрежата не се виждат едно друго ако са на 5-цата.

Преди нова година жена ми се оплака, че почна да и забива компютъра като опита да разпечата нещо. На моя компютър съм шернал принтера и при нея е добавен като мрежов. Почнах да се чудя какво е, windows-те не се виждаха в мрежата, няма пинг няма нищо. Нет като слънце.

Сега си взех едно второ AppleTV, понеже телевизора в спалнята без да се ъпдейтва каквото и да е почна да лагва много дразнещо дори и след рестарт. Обаче второто устройство там се връзва с wi-fi, докато първото в хола е с кабел към рутера.

И тук почнаха пак проблемите - новото устройство не ми намира plex сървъра на windows машината, но иначе има интернет. Почнах да се ровя и в един момент смених мрежата от 5 гхз на 2.4 и всичко заработи. Плекс има, работи, намира се в мрежата.

Върнах на 5 - спря.

Отидох на жена ми на компютъра - смених на 2.4 - пинга към моя се появи, принтера се намери и работи. Върнах на 5 - спря.

Отидох на моя комп - пинг няма, смених него на 2.4- работи, връщам - не.

Рестартирах рутера - няма ефект.

Поради някаква причина едно с друго устройствата на 5ghz wi-fi не се откриват като хората. Иначе всички имат IP-та конфигурирани от DHCP, имат нет, работят, скоростите са прилични. Мрежата е само 1, нямам различни диапазони или мрежи за различния вид свързаност.

Някъде преди около 2 месеца бъзиках 5-цата защото нещо със сонос-а не се харесваха и като тръгнеше съраунда пречеше на мрежата, но раздалечих саундбара от рутера и скоростите се оправиха. Самия саундбар е вързан на 2.4. Само, че там пипах честоти на каналите, не съм правил някакви настройките по firewall-a на рутера. И нета работи

Идеи какво може да причинява този ефектен дефект?

------------------

Боже, една отметка е била махната - default forward. И е спряло връзката мeжду устройствата закачения на wi-fi-a

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mIRCata said:

Боже, една отметка е била махната - default forward. И е спряло връзката мeжду устройствата закачения на wi-fi-a

Точно това щях да те питам, какъв ти е рутера, но сега като видях това и се сетих, че си с Mikrotik. Това е специфична опция за техния ОС, но и професионалните Access Points имат подобни. Иначе популярните рутери прилагат тази изолация на клиентите обикновено само в т.нар. guest networks. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...