Jump to content
BulForum.com

6ofiori


Psihara^^

Recommended Posts

Gamen ти шофиор ли си, че казваш, че е лесничко. Я излез в 15:30 до към 18 часа да видиш за какво движение става на въпрос после пак кажи, че е лесно

Шофъор съм вече повече една година, карам всеки ден. И мога да те уверя, че такова чудо като в София никъде не съм виждал

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
Psihara^^,

Като начало в Закона за движение по пътищата изрично е записано, че велосипедистите и пешеходците са пълноправни участници в движението. Тва че шофьорите си мислят, че не е нужно да ги забелязват е въпрос на малоумие. Не знам обаче в твоя случай дали ти не си нарушил правилата за движение, като си се движил в еднопосочна улица срещу посоката за движение например - това че нямаш книжка и не познаваш правилата не те оправдава задължително.

По закон на велосипедистите се полага да се движат отдясно по посока на движението като другите превозни средства. Условно се приема да се отдалечават от бордюра на 1,00-1,50 метра за да не затрудняват движението. Мисля, че това разстояние не е регламентирано точно в закона или правилника - не ми се проверява в момента. Но важното в случая е, че си пълноправен участник в пътното движение  и си имаш и ПРАВА и ЗАДЪЛЖЕНИЯ.

Карам от повече от 15 години колело по улиците - с него още не са ме блъскали, макар че ми се е налагало силово да наливам акъл на малоумни шофьори. Карам и кола от 7 години и ти обещавам, че и на мен да ми изскочиш от път без предимство или да ми караш насреща по средата в моята лента или някаква подобна простотия, само леко ще натисна спирачките. няма да те пазя - трябва ти да го правиш.

А за съдебната система правилно са те предупредили. Аз от 3 години не съм минал през първа инстанция да взема парите от застраховката на един тираджия който мина през мойта кола. Смятай сам за ква разправия става фума при положение че оня е очевадно виновен.

И се стягай - малък си още след година няма и да помниш кво ти се е случило. Аз от инвалиден стол съм станал и пак карам, та не се оплаквай.

Ае че взех много да се обяснявам все едно си брат ми.

haahah batka... tq kara v obratnata posoka ne az.... ahahahahahhahaha

Link to comment
Share on other sites

Abe samoto napuskane na incidenta e narushenie na zakona. A i mnogo hora se suglasqvat da platqt obeshtetenie bez da se stiga do sad, poneje tova sa razhodi, kakto za ediniq taka i za drugiq...a kogato sa vinovni, znaqt 4e nakraq trqbva da platqt raznoskite i na drugiq u4astnik v deloto...prosto burkat v joba i davat parata. Estestveno ima slu4ai, v koito mojesh da izleznesh vinoven ti...no sa mn malko sprqmo obratniq variqnt. Puk i ti kakto gi opisa neshtata, edvali ti si vinovniq.

Link to comment
Share on other sites

Psihara^^, ако отидеш на съд(естествено ако си изкарал медицинско) и ако имаш някой авер за свидетел(не си бил сам?)), делото ше го спечелиш гаранция.Даже няма да се стигне дотам да се съдете,защото тая ще иска да се споразумеете... абе хич няма да е лошо да й се вземе на тая гъска книжката... :angry1

Link to comment
Share on other sites

И книжката, че и с някой лев ще олекне :evil Аз ако бях щях да съдя до дупка.Ще направя всичко възможно, честно или нечестно, само и само да я видя без книжка или просто с някаква присъда.Дори и да знам, че няма да спечеля нищо материално, пак ще го направя, защото така е редно.

Link to comment
Share on other sites

При ПТП водач на ППС който е участник в произшествието е длъжен:

Когато при произшествието са пострадали хора да:

а) Да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи.

б) Да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на представител на Министерството на вътешните работи и следствието.

в) до пристигането на представителя по буква "б" съобразно необходимостта да вземе мерки за безопасността на движението и да ОКАЖЕ ПОМОЩ НА ПОСТРАДАЛИТЕ, АКО ТОВА НЕ ПРЕДСТАВЛЯВА ОПАСНОСТ ЗА ТЯХ

Така че приятелю съвсем спокойно можеш да си търсиш правата. Друг е въпроса дали няма да дедеш повече пари като я съдиш тая мърла.

А нея могат да я накжат само с лишаване от право да управлява МПС за срок от 1-6 месеца и с глоба от 50-200 лева. Което поне на мен ми се вижда доста малко.

Може да я съдиш за нанесени телесни повреди естествено :evil Там вече ще трябва на теб да ти дава парички :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

абе стига сте се съдили бе!

това не е САЩ, а БГ.И аз ви казвам, че три години ми се влачи делото и е още на първа инстанция. Ако родителските тела нямаха складирани пари щях да съм много сакат. От оня още и една стотинка не съм видял.

Тая няма да се навие нищо да му плати на човека колкото и да е виновна щото вече уточнихме че е олигофренка. Има застраховка Гражданска отговорност най-вероятно и ще иска с нея да плати. Да ама застрахователите не са прости хора и не щат да плащат за щяло и нещяло. Искат констатация на нарушението - Акт за ПТП от КАТ с изрично посочен виновник или проведено и завършено съдебно производство за нарушение на ЗДП. Чак след това се вземат предвид колко и какви повреди са нанесени и на каква стойност - стойността им за да е пълна замотацията се определя от експерти.

 

Едит:

Протокол за ПТП а не Акт. Попълва се от участниците в ПТП в момента на ПТПто. От КАТ само го заверяват, ако си мръднат дебелите задници да се довлекат до мястото.

 

А на Психара положението е кофти - няма протокол, няма свидетели, няма сигнал в КАТ, няма медицинско свидетелство или протокол от лекарска комисия или къфто и да било медицински документ указващ причината за нараняването. Поради това няма да намери прокурор на който да му се занимава да води дело. А ако мине на граждански иск - още по-голямо проточване и дране от адвокатите, които взимат хонорар на брой заседания, съответно гледат да протакат за да вземат повече. В Пловдивския районен съд откъдето ще започне поради голямата натовареност заседанията се насрочват средно през 2-3 месеца едно от друго. И то ако все пак тръгне някво дело. А за хората които обясняваха че имало Споразумения - да знаят че тези неща трябва да бъдат одобрени от съда, който има право да ги коригира - демек ако сте се споразумяли за 5000лв съдията може да реши че са много за една рана на бедрото и да намали сумата и на 100 кинта ако не е на кеф или вече са му дадени кинти за решението.

Аре не го съветвайте да съди. То и хулиганстването не е на далавера щото за него има бърза съдебна процедура и до 2 седмици ще го осъдят и накажат за боядисване на колата например.

Затуй бой по бабата. Събиране на яки приятели и учтиво обяснение на олигофренката, че е много разочарован от причинените му щети. Сори за призива към насилие, но засега в БГ е така.

Link to comment
Share on other sites

Психар,аз бих те посъветвал да пиеш една студена вода и да я забравиш тая.Ще има да се сблъскваш с още много простотии.Просто нямаш ли свидетели на място-изгорял си като кибритена клечка,може тязи така да врътне нещата,че теб да изкара виновен.Казвам ти го от опит,защото съм се сблъсквал с олигофрени и най-накрая имаше жалба срещу мен в полицията,на която полицайте умряха от смях,но все пак я имаше.Тъй че живей си живота и зарежи всякакви нерви и простотии

Link to comment
Share on other sites

PSIHARA, Basten e prav. Lelkata baya e zgazila luka po mnogo zakonovi to4ki.

Moje6 da xvarli6 kakto kaza nyakoi 10 lv. i da se konsultira6 s advokat.

Taka nai dobre 6te razbere6 kakvo da pravi6. NO NE OSTAVYAI TAKA NE6TATA. V USA i na drugade se spazvat zakonite za6toto xorata ne ostavyt na zgazilite luka da se ottarvat taka lesno.

4e jenskata utre 6te capardosa drug i 6te si kaje .....e pak mi se razmina, dokato ne se stigne do smarten slu4ai.

S 4upene na kolata samo 6te si navle4e6 nepriyatnosti sas zakona-edni razpiti, edni dosieta za drebno xoliganstvo i dr.

No vij ako otide6 i govori6 4e 6te povdigne6 obvinenie /sled kato se konsultira6 s advokat/ moje ne6tata da se razminat istimaro i da izkara6 pone malko pari za novo kolelo :).

Az li4no karam ot 9-10 godini i imam 2 katastrofi i to ne po moya vina-i dvata pati me nacelvat, za kasmet ne tolkova umelo. V ediniya slu4ai nablizo ima6e policai /za kasmet poznat/ i ne6tata se opravixa barzo. Lo6oto be6e 4e go otnese tozi deto me blasna otzad a vinovnata be6e tapata p**** pred men deto si misle6e 4e si e u tyx i moje da si pravi kvoto si iska na paty.

Vtoriya pat me blasna firkan gazar s pi4ka na prednata sedalka i to to4no kogato 6tyx da parkiram pred nas /ki4uk parij - blizo do zatvora/. Nestiga 4e be6e vinoven ami tragna da nalita na boi. E otkaza se. Vse pak i az nyama da tragna sre6tu buxalka :). Ama togava be6e savsem razli4no.

 

NE YA OSTAVYAI DA SE IZMAKNE starata 4anta.

Link to comment
Share on other sites

Когато всички започнем да си търсим правата и започнем при такива проишествия да постъпваме както е редно, може малко да заприличаме на САЩ и другите нормални държави...

Много е тъпо че има такива като вас, да се примиряват и да търпят.Еми по добре да пръсна сумати пари и да чакам 2,3,4,5 години, от колкото да се примиря и да си се свия в ъгълчето, и разни такива лелки да продължат да си блъскат колоездачи на воля.

Link to comment
Share on other sites

moboto,не се изказвай категорично по въпроси ,с които не си запознат!

 

Тука момчето може да си търси правата по чл.342ал.1 по Наказателния кодекс-това е по наказателно процесуален ред-(може да претендира за неимуществени вреди).Щом е лека тел.повреда е дело от частен характер прокурор не участва(той може да се присъедини) и процесуалното основание за възбуждане на нак.отговорност е тъжба на пострадалия.Къде го прати ти да ходи по граждански-проц.ред

Има сигнал в КАТ(доколкото разбрах),ще си извади медицинско и ако има свидетели -има голям шанс да го спечели.И протокола няма задължителна доказателствена сила пред съда-ако фактите по делото и направената експертиза( от специалисти-и тя не е задължителна)сочат друго правно положение от описаното в протокола-не се счита за доказателство.

А сега заспоразуменията...мога да ти дам хиляди случаи ,когато обвиняемия получи призовка как отива да се моли на частния тъжител да не се съдят ами да се разберат и да се оттегли жалбата.Тогава съда не се "меси".В този случай нашия приятел psihara ще загуби само 10 лева такса(преди беше 50лв),но ако се уговорят с жената, таксата и адвокатското възнаграждение може дасе плати от нея :P

А това че, съдът трябва да приеме споразумението, след като е образувано дело,с което забележи! , обвиняемия се признава за виновен, е вярно.Но пък при тези дела-особено от частен характер, споразумението се приема или се не се приема-съдът не може самоволно да измени клаузите на споразумението-това става само ако е нарушен моралът или е в противоречие със съдебната практика;)

 

edit:

zna4i 6te otida da si izkaram medicinsko i posle otivam v kat i DPS... samo 4e kakwo 6te stani ako az sum vinoven za twa 4e TQ ME E BLASNALA?! az ne se pritesnqam za drugo..

За това се прави преценка каква е "опасната зона" за спиране на управляемата кола и дали си се намирал в границите на същата... Ако си изкочил ненадейно и си се хвърлил срещу колата(като някой самоубиец) :woot , без тя да е е имала възможност да те види-тогава не е виновна със сигурност .

А за това ако ти си виновен...бих ти дал един пример с мен: като малък имах подобен случай-леко ме удари кола-изкочих на улицата внезапно...после баща ми такъв бой ми хвърли ,че цял живот ще го помня :tongue ...дано няма подобно развитие на нещата при теб ;)

Link to comment
Share on other sites

nikisim,

изказвам се точно, защото отблизо съм запознат с воденето на дело за ПТП.\

...................

........................

И не е важно на мен да обясняваш, а на Психара. Ако си юрист директно му дай оферта и го представлявай. Аз съм прост инженер и говоря от моя гледна точка.

 

Не съм съветвал Психара да се отказва - само да си приготви търпение и воля и да не се отказва.

Протокола няма сила в съда като доказателство, но се приема от застрахователите.

Иначе винаги е най-добре да се разберете с добро. Гадното е че нямам големи права да прилагам лошото към гадовете.

 

Психар,

Вади си всички видове медицински. И си намери адвокат. Договорете се на процент от завоюваната сума, за да е заинтересуван от бързо приключване на мероприятието (при малки суми ще ти искат голям процент, дори и 50%, но не се давай лесно, все ще намериш навит за 20% или макс 30%). Ако имаш пропуснати дни в училище или работата - служебна бележка за отсъствията доказва нанесени нематериални щети и пропуснати ползи.

Link to comment
Share on other sites

Жена шофьор... Кво повече има да се каже???

Link to comment
Share on other sites

moboto,изказваш се сигурно правилно за твоя казус...Но има разлика с този на Психара:

1.при него има лека телесна повреда с разстройство на здравето-дело от частен характер-подава се тъжба.При теб дело от общ характер-средна или тежка телесна повреда-обвинителен акт.

2.при Психара няма предварително производство и няма задължително участие на прокурора,както е при теб.

3.той няма да бъде инвалидизиран-тва се пак е лека телесна,докато ти си.Няма вече 1-а,2-а,3-а група-вече се определя процентно нетрудоспособността.Но както и да е..това е въпрос на осигурителното право.

Та мисълта ми е,че колкото и да си научил ,подчертавам по неволя,не може да се правят аналогии между двата случая-при теб е доста по-различно... Извинявам се ако съм те засегнал,не съм целял подобно нещо...искрено ти пожелавам скорошно оздравяване и благоприятно решение на делото ... 34 мес. ходене по мъките са много :wacko: ...

Психар,ако искаш прати един ПМ с пълно описание на случилото се-пък ще видим какво може да се направи.

Link to comment
Share on other sites

nikisim,

споко - не съм се засегнал - просто обичаам да говора - вреден навик останал ми откакто нямах кво друго да правя. Със здравето се опраих затуй му гарантирам на психара, че ще забрави случката скоро.

Надявам се да си прав за съдебната ни система и да има начин да си вземе заслуженото от олигофренката без много разправии. Ще ми е приятно да разбера, че все пак някъде, някак си тя работи в правилната посока.

 

Психар - не забравяй да се похвалиш кат я одереш.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...