Jump to content
BulForum.com

RAM ъпгрейд?


Recommended Posts

Здравейте, дойде време да си ъпгрейдвам RAM-a. Дъно: Asus P5K/EPU, в момента съм с 2x1GB DDR2-800 Corsair TWIN2X2048-6400C5DHX. Понеже вече не се продава този кит, най-близкия, който успях да намеря е Corsair 2x2GB TWIN2X4096-6400C5DHX, който е със същата честота, тайминги, волтаж и дори продуктова линия както настоящия ми кит, с тази разлика, че е 2х2GB, а не 2х1GB. Проблем ли ще е да ги ползвам и двата и да имам 2х1 + 2х2 = 6GB RAM?

Link to comment
Share on other sites

Да. Друг е въпроса дали ще тръгнe всичко в Dual channel, имаше някакви врътки с тайминги, волтажи и т.н. като мешаш различните памети. Иначе гледай да са на слотове с еднакъв цвят, паметите които са от един и същ кит.

Link to comment
Share on other sites

Да. Друг е въпроса дали ще тръгнe всичко в Dual channel, имаше някакви врътки с тайминги, волтажи и т.н. като мешаш различните памети. Иначе гледай да са на слотове с еднакъв цвят, паметите които са от един и същ кит.

Добре, твоето мнение съвпада с това на повечето хора от други форуми. Само че тези от форума на Corsair ме разпънаха на кръст, как съм могъл да смесвам два кита и т.н...

А проблем ли е, че нито стария ми кит, нито новия не присъства в QVL списъка на дъното?

Link to comment
Share on other sites

Никакъв проблем. В повечето QVL листи присъстват малък набор памети. Преди време съм смесвал какви ли не памети и аз поне никога не съм имал проблеми.

Особено Асус дъната пък често нямат проблеми и да работят в дуал дори с различни по брой канали (примерно 2*1 + 1*2).

Винаги има вероятност да не се разберат, но според мен няма да има проблем (по-вероятно).

Всичко е въпрос на експеримент, ако можеш пробвай преди да купиш.

Link to comment
Share on other sites

Мда ама неее...

Сложих новите 2х2ГБ и сега съм с 6ГБ. 2х1+2х2. Мемтест ми вади грешки и компа ми понякога не се стартира...

Link to comment
Share on other sites

Егати. Толкова голям проблем ли е да се смесват различни чипове? Винаги съм смесвал и никога съм нямал проблеми. Затова не съм предполагал, че може да е възможно подобно нещо.

 

Аз смятах да ъпгрейдвам също, но не мога да намеря 1066mhz ddr2 памет.

 

Сегашната ми е A-Data Vitesta DDR2 1066 2x1GB. Мислех да сложа още 2х2GB 1066, но не мога да намеря никъде. Та се бях примирил за 2x2GB 800MHz, но май няма да го бъде.

Link to comment
Share on other sites

Това всичкото е мега странно. Пробвай да сложиш на слотове с един цвят по една плочка от всеки кит. Няма да работи дуал чанел-а но ако пак не тръгне значи просто е някаква невероятна несъвместимост.

Link to comment
Share on other sites

Пичове, работи!

Получи се!

Просто един от закупените модули е бил дефектен. Сега купих нов кит от същия модел. РАБОТИ! Мемтест не показва грешки след 2 паса.

2x1GB на жълтите слотове и 2x2GB на черните и се получават колосалните 6GB оперативна памет! Това са 6144MB!

Dual channel symmetric mode.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ама чакай малко ся. Двуканално ли работят?

Получавам същата информация както преди, когато бях с 2х1ГБ - БИОС изписва Dual Channel Interleaved Mode, CPU-Z изписва Dual Channel Symmetric Mode. Значи работят двуканално, а?

Пробвах различни конфигурации, примерно 2х1ГБ на жълтите слотове и 1х2ГБ на единия черен. БИОС изписва Dual Channel Assymetric mode.

Ето и откъс от ръководството на дъното ми:

You may install varying memory sizes in Channel A and Channel B. The

system maps the total size of the lower-sized channel for the dual-channel

configuration. Any excess memory from the higher-sized channel is then

mapped for single-channel operation.

Ето и малко полезно инфо от Интел, стр. 11, 12 и 13: http://www.intel.com/Assets/PDF/whitepaper/316971.pdf

Сложих цялата тази красота в компа ми:

copyofnewmodules.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...