Jump to content
BulForum.com

C:\ свободно място


xlration

Recommended Posts

От лятото ползвам windows 7. С 2 хдд-та съм, от които на Ц-то (37,2 гб) е качен само уин-а. Проблема се състои в това, че нормалното свободно пространство на C:\ винаги си е държало граници от 8-10 гб. Изведнъж без нищо да съм качвал спадна до 2 гб :blink: Пусках сякви програми за клийн ъп, махнал съм хибернации, трия темп файловете обаче резултат никъв. Седи си в рамките 1.80 - 2.30 гб :blink: Изведнъж обаче от само себе си се оправя и показва пак, че имам към 10-на гб. Ето например от 2 месеца си седеше на 2 гб свободно пространство, днес пускам пц-то - гледам 8.90 гб свободно, при положение, че не съм правил абсолютно никакви промени :wacko:

 

Не че е кой знае какъв проблема, но все пак ми е интересно дали при вас стават такива аномалии, нормално ли е това и къде по дяволите отиват тези 6-8 гб. свободно пространство от само себе си ?

Link to comment
Share on other sites

От лятото ползвам windows 7. С 2 хдд-та съм, от които на Ц-то (37,2 гб) е качен само уин-а. Проблема се състои в това, че нормалното свободно пространство на C:\ винаги си е държало граници от 8-10 гб. Изведнъж без нищо да съм качвал спадна до 2 гб :blink: Пусках сякви програми за клийн ъп, махнал съм хибернации, трия темп файловете обаче резултат никъв. Седи си в рамките 1.80 - 2.30 гб :blink: Изведнъж обаче от само себе си се оправя и показва пак, че имам към 10-на гб. Ето например от 2 месеца си седеше на 2 гб свободно пространство, днес пускам пц-то - гледам 8.90 гб свободно, при положение, че не съм правил абсолютно никакви промени :wacko:

 

Не че е кой знае какъв проблема, но все пак ми е интересно дали при вас стават такива аномалии, нормално ли е това и къде по дяволите отиват тези 6-8 гб. свободно пространство от само себе си ?

 

Това не е аномалия.

 

Случайно да имаш Photoshop инсталиран?

Link to comment
Share on other sites

Не знам как е осъществено управлението на виртуалния файл при 'седмицата' в сравнение с 'XP' напр., но предполагам, че е по подобен начин - ако е оставил операционната да се грижи за моментното му състояние, файлът ще сменя непрекъснато големината си...не погледне и него.

А най-добре да си качи някое 'утилити', дето да му показва коя папка и кой файл колко пространство заема и в период на "изчезване на пространство", веднага ще хване причината.

Link to comment
Share on other sites

Не знам как е осъществено управлението на виртуалния файл при 'седмицата' в сравнение с 'XP' напр., но предполагам, че е по подобен начин - ако е оставил операционната да се грижи за моментното му състояние, файлът ще сменя непрекъснато големината си...не погледне и него.

А най-добре да си качи някое 'утилити', дето да му показва коя папка и кой файл колко пространство заема и в период на "изчезване на пространство", веднага ще хване причината.

 

Сменя, но не в такива граници. Това, което той наблюдава се дължи на временните файлове на някоя програма.

Link to comment
Share on other sites

Да, CS2. Той ли прави мизерии ? :laughing:

 

Ами не си си настроил Scratch Disk-а и си работи на C по подразбиране. Прави ти работния файл и ти заема мястото. После като рестартираш го трие, а ако ти крашне фотошопа, файла си остава и бавно, бавно, мястото свършва.

И тъй като не го прави в /Temp, не си го изтрил.

Link to comment
Share on other sites

Провери тези папки %USERPROFILE%\AppData\Local\Temp

 

"C:\Users\sodom\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files"

 

 

Пусках сякви програми за клийн ъп, махнал съм хибернации, трия темп файловете обаче резултат никъв.

 

Link to comment
Share on other sites

Направих от фотошоп скреч диск на другия хард, но днес пак имам 1.60 гб фрий на Ц-то :unsure: Пуснах и CCleaner да изтрие всичко, направих рестарт, но никакъв ефект. Някакви други предложения ?

 

едит: пуснах да търси и ~.pst файлове, но не намира нищо

Link to comment
Share on other sites

Е...хубаво де - изтегли си това и виж кое ти гълта пространството.

 

Пуснах го и успях да освободя 2 гб, но така и не намирам тези въпросните файлове от фотошоп :unsure: Както и да е, така или иначе скоро ще му пусна един реинстал на уиндоуса и всичко ще си дойде на мястото :laughing:

Благодаря ви за помощта !

Link to comment
Share on other sites

Пуснах го и успях да освободя 2 гб, но така и не намирам тези въпросните файлове от фотошоп :unsure: Както и да е, така или иначе скоро ще му пусна един реинстал на уиндоуса и всичко ще си дойде на мястото :laughing:

Благодаря ви за помощта !

 

Ами не точно. Ако инсталираш същия софтуер и му оставиш работния диск на C, ще имаш същия проблем.

Link to comment
Share on other sites

Кой браузър ползваш? На твое място бих тръгнал и една по една ще разгледам папките коя колко е голяма. Разгледай в %userprofile%\ и %userprofile%\appdata

Link to comment
Share on other sites

Кой браузър ползваш? На твое място бих тръгнал и една по една ще разгледам папките коя колко е голяма. Разгледай в %userprofile%\ и %userprofile%\appdata

 

Firefox използвам. Разгледах една по една папките точно с програмата която колегата Midex даде по-горе. Ето какво е положението:

capturevwm.th.jpg

 

Този файл ми се струва, че е прекалено голям - pagefile.sys ?

 

Колкото до папката appdata, там наистина най-много място взима Мозила-та, но говорим за 122 мб. Къде отиват тия гб-и немога да им хвана спатийте?

 

Edit: Утре когато имам време ще пусна един дефрагмент и ще пиша резултата.

Link to comment
Share on other sites

Firefox използвам. Разгледах една по една папките точно с програмата която колегата Midex даде по-горе. Ето какво е положението:

 

Този файл ми се струва, че е прекалено голям - pagefile.sys ?

 

Колкото до папката appdata, там наистина най-много място взима Мозила-та, но говорим за 122 мб. Къде отиват тия гб-и немога да им хвана спатийте?

 

Edit: Утре когато имам време ще пусна един дефрагмент и ще пиша резултата.

 

pagefile на мен ми е 2.5гб.

hiberfil ми е 1.5гб.

 

Нещо не ти е наред с настройките.

Link to comment
Share on other sites

Не знам как е осъществено управлението на виртуалния файл при 'седмицата' в сравнение с 'XP' напр., но предполагам, че е по подобен начин - ако е оставил операционната да се грижи за моментното му състояние, файлът ще сменя непрекъснато големината си...не погледне и него.

 

Казал съм го вече - да добавям ли още?

 

1. Фиксирай си пейдж-файла (ако си с 1 Gb RAM - направи го напр. 2-3Gb ; ако си с 2 - направи го 4 и т.н.) - при повечето ситуации такава фиксация на файла е достатъчна. Не оставяй операционната сама да си го наглася, защото в един момент ще е 2 гиги, в друг момент - 9....

Като алтернатива, забрани изобщо пейдж файла на C: и го фиксирай на друг дял, на който имаш повече свободно място.

 

2. Изключи хибернизирането - то също заема страшно много място ; след изключването изтрий и останалия файл (hiberfil.sys)

 

 

P.S. Някъде дори препоръчват ако човек е с 4 и повече гиги рам, изобщо да не ползва пейдж файл, но аз не споделям много това мнение. По някое време все може да се наложи да се обърне за още към диска.

Link to comment
Share on other sites

Точно така. Колкото и РАМ да има човек, щом ги има, значи е сметнал, че ще са му нужни в даден момент, и може да се стигне "граничен" момент, в който да не стигнат.

Аз съм фиксирал 12ГБ пейдж файл, макар да съзнавам, че е абс. излишно :) . Уж следвайки едно старо правило за 1.5х рам-а. Но докато има свободно място на Ц, няма смисъл да го барам, най-много да го намаля на 8 ако се наложи (не вярвам да се наложи, защото в Ц държа ос+програми и не инсталирам често нови, а Ц-то ми е 80 ГБ). Пейдж файла се ползва само при нужда, и дори да е 100ГБ, ОС-а няма да забавя а него ако има свободна физ. памет. За местенето на друг дял или диск, на пейдж файла - също абс. излишно. Пробвал съм го, както и доста познати и съфорумници, абс. излишно - още повече докато не се ползва пейджа (има физ памет) не се бара почти и няма почти никакво значение къде е. От гл. точка на "прибраност" и подреденост, дръж си го в цето.

Хибернизирането да го спре наистина, ако не го ползва.

Link to comment
Share on other sites

Местенето на друг дял е алтернатива ако пространството ти на C: заплашително е намаляло - напр. ако ползваш Нортън, в даден момент вирус-дефинициите толкова се увеличават, а като нямаш възможност да ги пренасочиш да се трупат другаде, единствената ти алтернатива е да използваш да местиш неща, които могат да се местят.

Link to comment
Share on other sites

....

Eдно не мога да разбера, вие БЪЛГАРСКИ хостове за картинки, които нямат купища реклами и pop-ups и зареждат по-бързо от Imageташака не знаете ли? ;)

Ето 2 такива- Bezplatno.info/upload Images.Backata.com

Предлагам ти да прегледаш диска с една много по-прегледна и проста програмка, която ясно ще покаже къде какво се губи в графичен вид. Ето я и нея Scanner

Забелязвам папка от типа found.000, което значи че е имало някакви проблеми по файловата система, които chkdsk е поправил. Предлагам ти да провериш диска за грешки с помоща на chkdsk, за да се уверим, че няма лоши сектори и проблеми с файловата система.

Също така..Провери за скрити файлове и спри System Restore. Също така, ако гледаш Web телевизия, WMP-то може да ти напълни диска с временни кешови файлове.

...

След изключване на Hibernation файлът hiberfil.sys се изтрива сам. :)

Link to comment
Share on other sites

След изключване на Hibernation файлът hiberfil.sys се изтрива сам. :)

 

Вероятно...никога не съм се интересувал, понеже първата ми работа след инсталирането на всяка ОС на който и да е компютър, е да махна хибернацията, да сложа фиксиран суап, да изключа system restore и да изчистя излишните процеси, които се зареждат в началото. :))

 

П.П. А иначе аз също избягвам IS и ползвам само това.

Link to comment
Share on other sites

Мда, за спестяване на някой ГБ в недобре оразмерен Ц, местенето на суапа е възможност, да.

За хибернацията, изключил съм и аз (мисля - не виждам Hibernate никъде), но хиберфил файла ми седи с 6.2ГБ размер, сега го забелязах.

Link to comment
Share on other sites

Да и при мен хибернацията е изключена, но файла си седи и немога да го изтрия. Направих и дефрагмент - нищо.

 

едит: а колкото до pagefile.sys, да го намаля ли ? Имам 8 гб рам.

Link to comment
Share on other sites

Колко ти е пейджфайла сега и с фиксиран размер ли е?

Ако никога не стигаш ситуация да ти свършва паметта, можеш да го оставиш примерно 1-2ГБ, аз бих го направил поне 4, или 8 (понеже имам място на Ц). В момента е 12 но докато имам място не го барам.

Link to comment
Share on other sites

Колко ти е пейджфайла сега и с фиксиран размер ли е?

Ако никога не стигаш ситуация да ти свършва паметта, можеш да го оставиш примерно 1-2ГБ, аз бих го направил поне 4, или 8 (понеже имам място на Ц). В момента е 12 но докато имам място не го барам.

 

Досега беше на system managed size - 8190 мб

Пише, че препоръчителното е 12 000 мб.

 

Сега го оставих на 3000-5000 мб и се откри доста свобоно пространство на C:\.

Засега проблема е разрешен, благодаря на всички за отговорите, ако има проблеми пак ще пиша!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Хм, не знам при седмицата дали беше по същия начин, но защо не отвориш директорията нa Windows и не видиш дали нямаш такива папки в нея. Ако ги има - трий смело, това са папки, позволяващи ти да върнеш състоянието от преди даден ъпдейт.

-----

Ред: Уф, чак сега видях от кога е последното мнение :Х

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...