Jump to content
BulForum.com

Паразитните думички


Antares

Recommended Posts

Начи, ами такова... ъъъъъъ, смисъл да де, така, ъм... разбираш ли...

Забелязвам, че и в писмен вид доста често се появяват тези паразитни думички. Непрекъснато улавям и себе си в употребата им (а колко ли пъти не се улавям) и последно време започна доста да ми прави дразнещо впечатление. Толкова ли не можем да сглобим една мисъл с думи, без да използваме някоя от тези паразитни думички??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Специално за "ъъъъ" си мисля, че е адски важна част от речта!

Без нея, всяка симулация на мисловен процес би била безсмислена... А и се замисли колко интелигентен изглеждаш, когато започваш всяко изречение с "ъъъъ..." :D

Link to comment
Share on other sites

Начи, такова... ъъъъъъ, да де, така, ъм... разбираш ли...

Забелязвам, че и в писмен вид доста често ве появяват тези паразитни думички. Непрекъснато улавям и себе си в употребата им (а колко ли пъти не се улавям) и последно време започна доста да ми прави дразнещо впечатление. Толкова ли не можем да сглобим една мисъл с думи, без да използваме някоя от тези паразитни думички??

С много упоритост можеш да ги "изчистиш"..аз полагам доста старание и определено имам напредък ;)

Link to comment
Share on other sites

Твърде често се използват в разговорната реч и от там навлизат в начина на изразяване и изкореняването им е доста трудно, ако не и невъзможно.За премахването им е необходимо да се избягва употребата им дори когато си сред приятели на улицата, а не само когато пишеш.

Link to comment
Share on other sites

Пробвайте да не казвате "майна"... Любопитно ми е.

 

Не могааааа. :lol: :cry :laughing: Но съм се опитвал.

Link to comment
Share on other sites

В момента имам гадния навик да казвам "А?", когато някой ми каже нещо, въпреки че съм го чул. Усещам се, но чак след като вече съм го казал. :angry:

 

Едит: В Пловдив е много трудно да се отучиш да казваш "Майна".

Link to comment
Share on other sites

В темата ли няма смисъл или аз нещо....  :bgrin:

fon_tomov, с това си изказване попадаш в една друга тема и рискуваш да си навлечеш гнева на определен кръг съфорумци :D

Сериозно по въпроса.

Телевизията и медиите (електронните) редовно ни заливат с подобни неща, политици, говорители, лидери и всякакви такива.

И това се отнася не само за тези полу-срички, стонове на несигурността и бавната мисъл на лицата от екрана.

Аз лично не говоря много за да страдам от тази болест :bgrin: .

Иначе на всеки от време на време се случва това, при мен обаче мисля че е в нормалната доза.

Тази тема ми се струва поредната в опитите на някои хора да внесат ред и правилно мислене в живота на останалите хора :P . Е, според мен твърде малко може да се постигне така, но началото е добро.

Прави ми впечатление например че в една тема за съвестта в Тя и Той, нямаше нито едно мнение на шльокавица! Всички пишат на родна кирилица. Похвално.

Светът вероятно се движи към добро! Поне нашият във форума.

Link to comment
Share on other sites

ele neska se vru6tam ot moreto

i tam kazvah maina na vsqka 3ta duma

prosto edin surbin me zaribi ... kato mu vikam 4e sum ot plovdiv i toi "ooo! maina town "

togava sum se razcepil ot smqh i posle ne moga da se spra s taq maina

Link to comment
Share on other sites

Пробвайте да не казвате "майна"... Любопитно ми е.

И аз не я казвам. Само когато започна да се ядосвам на някой или при спор. Тогава доста често я прилагам. :)
В момента имам гадния навик да казвам "А?", когато някой ми каже нещо, въпреки че съм го чул. Усещам се, но чак след като вече съм го казал. :angry:

Това е защото бързаш да отговориш. И аз преди няколко години имах такъв проблем, но се опитай да ичакаш 1 секунда преди да отговориш. Или да кажеш вместо "А?" да кажеш Ъъъъм. :)

Ми таковата, то те тия паразитните думички са полезни. Дори и при писане. Придават допълнително емоция в текста. Разбира се придават по-добре какви чувства има в отсрещния когато го е писал и на какъв се прави. Също могат да покрият паузата между изреченията която се създава по някога и да придаде плавно преминаване от едното към другото изречение, дори и да е с различна тематика. (ама че философски се изказах :) ) Няма нищо лошо в тях. Поне те са български, а не като думите които се използват на последък като френд, мадър, фадър, скуул, уърк, фак ю. Като че ли си нямаме нашо си, българското - приятел, майка, татко, училище, е** си м****** уе пед***** нещастен (това е превод за тези които са забравили че ги има тези думи). :) Вижте само какви хубави и цветни думички си имаме.

Link to comment
Share on other sites

Пробвайте да не казвате "майна"... Любопитно ми е.

хахахаа, като го каза това се сетих за един приятел, дето всяка 2-ра дума му е майна. и аз я казвам понякога, но не толкова често като него :lol:

 

едит: а колкото до ъъъ-кането слушайте петя по канал 3, които я е слушал знае за какво говоря

Link to comment
Share on other sites

Забелязал съм, че "ами" или краткия вариант "ми" е много коварна думичка, защото освен в устната мнооого често се прокрадва и в писмената реч. Голяма напаст... :angry1

Link to comment
Share on other sites

Баща ми скоро ми разправяше за негов познат от детсвото, който разказвал как се обърнали с мотора с негов приятел. Случката била следната: онзи си кара, нашия човек е отзад и му говори нещо, онзи се заблява и кривва от пътя т.е. полетяват дружно в канавката. Прибирайки се в селото ошмулен и одраскан от шипките го питат какво е станало и той казва: "Ми то...такова...аз такова...и той такова..и ХОП - такова!". Баща ми тогава е бил малък и много се е впечатлил от тази случка.

Да не забравя да кажа: разрешавам на всеки, който ме засече в паразитословие да ми шибне един зад...таковата де...врата. :rolleyes:

 

@weasel...а стига бе, аз веднъж да нямам предвид нищо сексуално и да се намери някой да ми напомни, че си самоизневерявам :P

Link to comment
Share on other sites

За междуметия чували ли сте?

Ми аз лично не го схванах този урок в училище ;)

Що се отнася до тези паразитни думички, които не са само междуметия, полезни са за характеризиране на характера (боже как го казах :bgrin: )

Link to comment
Share on other sites

Темата според мен не е безсмислена, щом съм я пуснал. Идея дали има - ами може някой да си даде сметка колко често ги употребява, както на мен ми обърна внимание баща ми. Като си дадох сметка колко често ги употребявам, а се старая да говоря и пиша грамотно - почувствах се глупаво. Освен това си дадох сметка, че и по теми ми се е случвало да почвам с "начи"... Или ами...

breakneck не съм съгласен, че паразитните думички правят речта ти по-емоционална.

 

П.П. За майната, особено като отида в София - дори ще се старая да не я забравям :P В по-официален разговор съм се отучил да я използвам, примерно при разговор с клиент, няма да го майносвам непрекъснато. Но и тя си е паразитна думичка, подобно на копеуе, д-ге и т.н.

Link to comment
Share on other sites

За междуметия чували ли сте?

Чували сме да.И кво?Кво общо има това?Май ти не си чувал.---->тук

Link to comment
Share on other sites

Ужас са паразитните думи ! Много е трудно да се отървеш от тях . :cry И аз както някой , който е писал преди мен свикнах да казвам "А?" когато съм чул какво ми казват и след като си кажа "А?"-то му отговарям без той да си е повторил репликата :confused . Майната в Пловдив всеки втори я употребява през три думи :sick .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...