Jump to content
BulForum.com

Грамотно ли е интернет обществото ни?


Antares

Recommended Posts

Ровя се в четири форума, три от които са български. Във всичките тях ми прави ужасно отрицателно впечатление едно нещо - народа ни май е неграмотен.

Първото, което ми бърка в очите, е фактът, че не са много хората, които полагат непосилния труд да натиснат alt+shift (или каквато е клавиатурната комбинация при тях) за да сменят на кирилица. Повярвайте ми, не е толкова трудно, но може би някои смятат, че "pi63ik1 v sv0q c00l 5tyl3", са интересни, оригинални и т.н. Твърдим, че сме българи, някои проявяват дори и патриотизъм, защо да не го проявим и в писането си?

Другото нещо, което дразни окото ми, е ужасно неграмотния стил на писане, срещан при голяма част от хората. Фрапиращи правописни грешки, тотално липсваща пунктуация и много, много технически грешки(като какжо например). Доста хора ще ми отговорят "6to pa da sa staraa da pi6a gramotno f nqkaf forum?" моят отговор е следния - от чисто самоуважение. Според мен не може един човек, преминал успешно четвърти клас, да пише като среднограмотен циганин. Повечето от ... да ги наречем "неграмотниците" си мислят, че това не е официален форум и "тхя кжо ги ебе", само че отвикнеш ли да пишеш грамотно, след време, когато ти се наложи да попълниш молба, автобиография и мотивационно писмо, и като правиш навсякъде правописни грешки, а запетаите са изчезващ вид, това прави впечатление на един бъдещ работодател (стига той да не е по-неграмотен от теб). Да не говорим ако мотивационното писмо представлява нещо от сорта на "jelaq da rabotq vyv va6ata firma za6toto..."

Не смятам, че е толкова трудно да се напънеш малко и да започнеш да пишеш грамотно. Ако си отвикнал - в началото ще е трудно, но е усилие, което си струва - свикнеш ли да пишеш грамотно - това се оформя като навик, който, повярвайте ми, е полезен и след време ще берете плодовете на труда си, ако мога да използвам тази метафора.

Искрено ваш Скорпи.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

няма нищо чудно в това. Всичко е в зависимост от това кой до кой клас е стигнал

 

Аз съм бебче, а вижте как красиво пиша :sleep: Хайде обаче някой да ми обясни как точно трябва да се запише това горното изречение: "Всичко е в зависимост от това кой до кой клас е стигнал" , така че да е граматически правилноооох.

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че всеки си има правото да е неграмотен. Тъжното е, че често хора интелигентни, пишат сякаш са се научили да четат и пишат вчера. А неграмотното писане създава много почва за поникването на предразсъдъци.

Link to comment
Share on other sites

ami vij spored men userite ne sa negramotni,a na takiva se pravqt,eto sega az sum sviknal da pisha po tozi nachin i 2.da pisha na Kirilica me drazni.a i az sum si instaliral flex type i trqbva da natisna samo ctrl(a ne alt+shift) :woot :woot :woot ,no ne go pravq zashtoto...vij 2.

Link to comment
Share on other sites

Syglasen sym s divaka. Pove4eto hora ne pishat na kirilica ne zashtoto ne mogat ami prosto zashtoto im e po lesno da pishat na latinica. Az li4no sym dosta sviknal da pisha po tozi na4in i samoto popravqne na razmestenite bukvi kato ж и й Koito ne sa si na mqstoto pri phonetica mi otnemat sumati vreme da se vryshtam i da gi opravqm zatova i prodyljavam da si pisha taka. Mislq 4e nikade ne zabraneno?

Link to comment
Share on other sites

Ами да ви кажа тези които пишат по форуми, чатове и т.н. са доста неграмотни, не защото са по цял ден пред пц-то, а защото ги мързи да четат. Ще ви дам за пример братовчед ми. Той е 89 набор, което ще рече на 15 години. Не се занимава изобщо с компютри, но пише адски неграмотно. Като съм му чел произведенията, еми той в една дума прави по 2 правописни грешки. Ама как да е иначе като през живота си не е прочел една книга :angry: Не казвам, че аз пиша много грамотно, но с правописа се справям добре. Малко пунктоацията не ми е силна черта, и пляскам запетайки за щяло, и нещяло ама кво да напрая не мога да разбера къде трябва да се слагат да еба :( Така, че не само и-нет обществото е неграмотно, но най-вече те защото стоят много пред компютрите :/

Колкото до спора кирилица или шлъокавица твърдо си заставам зад родния език. Да си призная постове които са на латиница изобщо не ги чета по някой път, защото почват да ме болят очите от взиране да разбера какво е искал да напише някой :(

Link to comment
Share on other sites

обаче сега всички които пишат в тая тема се стараят да не правят грешки :woot

пък аз съм си свикнал вече да пиша на кирилица само че не съм свикнал със запетайките ;)

Link to comment
Share on other sites

Все повече се дразня като чета постове, в които ИЗОБИЛСТВАТ грешки. И правописни, и пунктуационни. Вярно, че никой не те задължава да пишеш правилно, ама то на нищо не прилича! Елементарни правила не се знаят. Или дори да се знаят, не се прилагат. Което е още по-жалко.

 

edit: и все пак е човешко да се греши ;)

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно подкрепям идеята,че в интернет се пише неграмотно и примери затова колкото щеш.Аз лично моито постове ги редактирам сумати пъти,защото винаги съм се дразнил от правописните грешки и се чувствам тъпо,когато някой открие моя грешка.Само че това много рядко се среща при по-малките-те си мислят,че като не са на даскало и няма кой да им пише оценки за писаниците,могат да си пишат,както си искат.Да не говорим,че голяма част от децата даже и да искат,пак не пишат правилно,защото просто не им е било обърнато достатъчно внимание в първи и втори клас.

 

А за шльокавицата мисля,че всеки българин трябва да пише на български,при това на книжовен български.

Link to comment
Share on other sites

...

Mislq 4e nikade ne zabraneno?

 

Вие нещо май бъркате закони и куптура. Никъде не е забранено да се изакаш в кухнята на собственото си жилище, например. Това означава ли, че трябва да го правим, защото е "cool"?

Link to comment
Share on other sites

de da znam i az sym sviknal da pi6a na latineca .....i ne mislya 4e tova me pravi negramoten mislya 4e tova e ne6to koeto vseki sam izbira ...... vajnoto e da se razbirame po mejdu si ... :)

Link to comment
Share on other sites

Това пък е просто убиец - шльокавица + неграмотност.

Той Йовков го е казал - "Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!"

Амин!

 

ninam to4no koe ne ti xaresva no kakto i da e.....6tom si go pro4el zna4i si go razbral......ostanaloto e moi problem....pak kazvam 4e pisaneto ne te pravi negramoten nyama da stavam pisatel.....i ne mi puka osobeno dali sum propusnal zapetaya, bukva ili sum propusnal takava :) bez lo6i 4uvstva

Link to comment
Share on other sites

Браво на този, който е пуснал темата.

Има много теми по въпроса за шльокавицата и за кирилицата, но наистина прави огромно впечатление колко неграмотно се пише, за съжаление и в нашия форум.

Има разлика - някои пишат неграмотно, но слагат горе-долу запетайки където трябва, а други пишат направо арогантно неуважително към събеседниците си и въобще не ги е грижа дали някой ще ги разбере!

Като цяло за мен интернет обществото ни е НЕГРАМОТНО!

Мнението ми е, че по-'старите' потребители въобще в интернет, дори и някои да не са чак толкова грамотни, поне се стремят да поддържат едно разбиране на писанията си.

Да пишеш грамотно и разбрано (или поне да се стремиш, доколкото ти позволява багажа) означава, че УВАЖАВАШ събеседниците си, имайте го предвид!

Link to comment
Share on other sites

Въпрос --има ли значение дали някой ти е писал грамотно, когато ти говори глупости....имам предвид ще се интересуваш ли как ти е писал или ще се интересуваш какво ти е писал :confused

Link to comment
Share on other sites

Въпросът за "latinicata" е дискутиран доста пъти , явно в този форум няма да се наложи забрана за тези които пишат на "latinica" . Така и не успях да разбера , защо не се сложи тази забрана , в много други форуми писането на кирилица е абсолютно задължително . Аз например ,доста често когато незнам коя дума как се пише проверявам за правопис в някой речник ,това е един вид обогатяване на личните ми знания . Не претендирам ,че пиша грамотно ,но се старая . Последната дума по въпросът имат модераторите , които явно отказват да кирилизират форума .

Е по този начин ще си останем неграмотни .

П.П. Лично аз също пиша на "latinica" в ИРЦ ,но понякога се питам защо трябва да го правя :confused

П.П.2 Благодарен съм на този форум ,защото той ми даде идеята за това да пиша на родният си език .

Syglasen sym s divaka. Pove4eto hora ne pishat na kirilica ne zashtoto ne mogat ami prosto zashtoto im e po lesno da pishat na latinica. Az li4no sym dosta sviknal da pisha po tozi na4in i samoto popravqne na razmestenite bukvi kato ж и й Koito ne sa si na mqstoto pri phonetica mi otnemat sumati vreme da se vryshtam i da gi opravqm zatova i prodyljavam da si pisha taka. Mislq 4e nikade ne zabraneno?
Аз лично ползвам BP на FlexType-а , трудно ли ще ти е и ти да го ползваш :confused
Link to comment
Share on other sites

Въпрос --има ли значение дали някой ти е писал грамотно, когато ти говори глупости....имам предвид ще се интересуваш ли как ти е писал или ще се интересуваш какво ти е писал :confused

Дори не смятам да коментирам твоя пост!

Който иска, ще разбере значението на грамотното писане, а ти, доколкото си правя извод от постовете ти, май не си голям почитател на точното, грамотното и разбраното писане, без да се обиждаш.

Просто отново си прочети поста и анализирай връзката между двете неща, за които си споменал.

-Peace-

Link to comment
Share on other sites

Да пишеш грамотно и разбрано (или поне да се стремиш, доколкото ти позволява багажа) означава, че УВАЖАВАШ събеседниците си, имайте го предвид!

 

Абсолютна истина. А уважението е нещо взаимно, да не го забравяме - ако търсиш уважение, редно е да покажеш такова. И обратно - ако показваш пренебрежително отношение, такова и ще получиш взамяна.

Link to comment
Share on other sites

Когато започнах преди години си пишех на шльокавица. Хората дето ползваха кирилица бяха единици.

Сега шльокавицата откровено ме дразни, да не кажа че направо ми бърка в здравето и рядко си правя труда да я чета от край до край, ами я карам по диагонала.

Но да си призная не се престаравам с препинателните знаци и вероятно доста запетайки липсват

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че всеки си има правото да е неграмотен. Тъжното е, че често хора интелигентни, пишат сякаш са се научили да четат и пишат вчера. А неграмотното писане създава много почва за поникването на предразвъдъци.

 

аве извинявай ама кво си тръгнал да правиш забележки на хората като ти самия не правиш опити да пишеш правилно или "предразвъдъци." е книжовна дума която не знам

моето мнение е, че хората може да си спестяват времето за правилно изписване тъй като целта е комуникация, а не показване на грамотност.

Link to comment
Share on other sites

аве извинявай ама кво си тръгнал да правиш забележки на хората като ти самия не правиш опити да пишеш правилно или предразвъдъци е книжовна дума която не знам моето мнение е че хората може да си спестяват времето за правилно изписване тъй като целта е комуникация а не показване на грамотност

 

 

Айде кажи ми, че така изписано, със спестени препинателни знаци, горното е подходящо за комуникация... Сега си представи и че бъка от правописни грешки и че е два пъти по-дълго... Това комуникация ли е?!

Link to comment
Share on other sites

Absolutno suglasen s Dejo.

@scorpi v mrejata vseki e razli4en ot tova kakuvto e v deistvitelnost.

Spored teb ako vlizam s nick "pi6kata" zna4i sum negramoten? s niska kultura ?

Za shlokovizata imate pravo no vse oste ne e zabranena :)Pri men vsi4ko opira do murzel zatova ne izpolzvam kirliza.Ne e zashtoto ne yvajavam sebe si...a i toq flex type gulta system resources i doom-a lagva :D

 

@ov3rm4n spored teb izliza che ako 4oveka spesti 2-3 prepinatelni znaka i oburka 1-2 dumi procesa na obstuvane ste bude silno zatrudnen ?

M ne ne mislq che mojesh da iziskvash takova ne6to.Vse pak posta mi ne e ofizialen dokument koito ste go razglejda nqkoi profesor :)

Link to comment
Share on other sites

Първото, което ми бърка в очите, е фактът, че не са много хората, които полагат непосилния труд да натиснат alt+shift (или каквато е клавиатурната комбинация при тях) за да сменят на кирилица

nikoi ne e dlujen da pishe na kirilica vse pak ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...