Jump to content
BulForum.com

Защита на файл във флаш памет


RedPicasso

Recommended Posts

Здравейте,

 

Някой има ли информация как мога да запиша и защитя записания файл във флаш памет?Ако някой може да помогне ще съм изключително благодарен!

 

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

Първото за което се сещам е WinRar и слагаш парола на рар-а.

Предлагам точно WinRar защото е доста разпространен като арховаторна програма,а дори и да го няма на машината която ще ползваш, може да го имаш и него инсталационен на същата флаш.

Link to comment
Share on other sites

Първото за което се сещам е WinRar и слагаш парола на рар-а.

Предлагам точно WinRar защото е доста разпространен като арховаторна програма,а дори и да го няма на машината която ще ползваш, може да го имаш и него инсталационен на същата флаш.

Благодаря ти за отговора! Бях чул за този вариант, но не ми върши работа, тъй като флашките са рекламни, съответно и файловете вътре(става въпрос за каталог и клипчета).Иска ми се файловете да се отварят с директен клик ако е възможно разбира се.

Link to comment
Share on other sites

Еми 7zip и winrar а най-популярните архиватори!

Може да ползваш "атрибути" като "hidden" "read only" и "system" без да архивираш файловете, обаче това не ги защитава под никакъв вид.

И двата архиватора за, които говорим в темата се отварят от всяка ос, за да ги отвориш е нужно да имаш програмата инсталирана, обаче нищо не ти пречи да направиш "sfx" архив, тоест... саморазархивиращ се.

Link to comment
Share on other sites

Май само аз стоплям че човека иска да защити клипчетата от презапис а не да им сложи парола. Добър въпрос тогава остава след като са рекламни клипчета защо иска да ги защитава? Кому би било нужно да изкопира нечия реклама? И дори да го направи какво от това?

Link to comment
Share on other sites

Може да използва "TrueCrypt" обаче едва ли ще се оправи, а да са защитени в архив с парола... достатъчно е според мен.

Link to comment
Share on other sites

Майна той не иска да ги защитава с парола. Виж какво е написал: ...тъй като флашките са рекламни, съответно и файловете вътре..... Иска ми се файловете да се отварят с директен клик ако е възможно разбира се.

 

Това ме навежда на мисълта че това което иска е - като раздаде рекламните флашки файловете или да не могат да се трият оттам или да не могат да се копират оттам. Още не е казал точно какво цели, но съм 99% сигурен че не няма нищо против отварянето на тези файлове.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък имам чувството че иска нещо от сферата на научната фантастика... само дето не знам какво точно.

Нито е казал какъв тип са файловете, нито какво точно иска да защити и защо.

Link to comment
Share on other sites

Каза, каза - рекламни клипчета са

Това, че са рекламни клипчета нищо не ми говори за типа на файла (tip: разширението на файла обикновено е 3 букви и е типа на файла :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Аз съм 99.9% сигурен, че най-вероятно ще иска да ги защити от изтриване и не мисля, че в тази ситуация има значение какво е разширението на файла. :)

Link to comment
Share on other sites

Аз съм 99.9% сигурен, че най-вероятно ще иска да ги защити от изтриване и не мисля, че в тази ситуация има значение какво е разширението на файла. :)

 

Цитирам човека:

"Иска ми се файловете да се отварят с директен клик ако е възможно разбира се. "

Все си мисля, че типа на файловете е есенциална информация за това.

 

Освен това, не е казал за какъв точно вид защита говори (но вече започнах да се повтарям) ;) .

Link to comment
Share on other sites

Е това с клика няма общо със защитата. Иначе като иска някво готино да го направи винаги може да сложи autorun.inf с някаква елементарна програмка за клиповете му, на която да са показани и да ги отваря с един клик. :)

Link to comment
Share on other sites

Явно не съм дал достатъчно информация, щом всички се опитвате да отгатнете какво искам всъщност, за което се извинявам.Целта ми е просто файловете (клипчетата и каталога) да не могат да се трият.По този начин рекламата няма да се изгуби, а останалата памет - всеки клиент да използва за собствени цели, това вече не ме интересува.

Link to comment
Share on other sites

Явно не съм дал достатъчно информация, щом всички се опитвате да отгатнете какво искам всъщност, за което се извинявам.Целта ми е просто файловете (клипчетата и каталога) да не могат да се трият.По този начин рекламата няма да се изгуби, а останалата памет - всеки клиент да използва за собствени цели, това вече не ме интересува.

 

Забрави. Един най-тъп формат ще разкаже играта на цялата флашка щеш не щеш. По-добре просто ги направете "readonly" от файовата система за да не се трият по погрешка (поне не лесно). Оттам насетне който иска да ги изтрие ще го направи.

Link to comment
Share on other sites

Не си дал я....всички гадаем какво всъщност означава "да защитя". :))

 

Я виж това трябва да ти свърши работа...

 

Пробвах с тази програма, но нещо не ми се получава... трия си файловете безпроблемно :)

 

Забрави. Един най-тъп формат ще разкаже играта на цялата флашка щеш не щеш. По-добре просто ги направете "readonly" от файовата система за да не се трият по погрешка (поне не лесно). Оттам насетне който иска да ги изтрие ще го направи.

Поне да достигна ефекта да не се трият с обикновеното - дясно копче "delete".Вече ако някои реши, че му пречат 50 мб и иска да е форматира ок.Не знам дали правилно съм открил опцията "readonly", но пробвах с "properties" на файла и там има отметка "readonly".Дори и с нея пак се трие елементарно.

Link to comment
Share on other sites

Може да пробваш да ги направиш скрити и системни (пак оттам откъдето си направил readonly) и да сложиш shortcut-и към тях. Тогава по подразбиране няма да се виждат тези файлове и ще могат да изтрият само шорткъта. Но повече от това трудно ще постигнеш.

Link to comment
Share on other sites

Да защитиш файл от триене... осъзнай се бе човек!

 

Има друг начин да направиш "неизползваем" USB флаша.

 

The greatest function of Wondershare USB Drive Encryption is, you can divide your USB Drive into two areas after encryption: secure area and public area. Files are well password protected on secure area, and they can be hidden to be only viewed by you, while files are unencrypted on public area, and everyone can access them.

 

Не, че по този начин ще направиш флашчето неизползваемо или ще го защитиш от форматиране, но като оставиш 64МБ (128, 256, 512 и т.н... да имитират "истински" капацитет) за свободен достъп (публични)... хората (повечето) ще мислят, че това му е капацитета и едва ли ще тръгнат дори да го форматират. Тази "хитрина" може да спаси положението.

 

Повече за програмата може да прочетеш тук:

http://www.wondershare.com/blog/get-wondershare-usb-drive-encryption-for-free/

 

Всичко друго е в сферата на научната фантастика. Друг е въпроса ако искаш да скриеш какъвто и да е файл в друг файл..., т.е. да ползваш единия файл като контейнер. Но в този случай ще ти трябва и декриптиращата част от програмата, както и паролата за да си осигуриш достъп. С което се сещаш, че може да се премахнат всякакви ограничения.

 

Както и да е. Ползвай това, което ти предлагам. 35 USD не е висока цена за целта ти.

Link to comment
Share on other sites

moeto predlojenie e da napravish vtori dial 50mb ili kolkoto ti triabvat da napishesh edno .bat failche ili niakakva programa da si potarsish koiato pri vkliuchvane da pravi shortcut kam failovete na drugia ti dial posle skrivash tozi dial v koito sa ti reklamite i gotovo dori niakoi da formatira shte formatira samo diala koito e otkrit edinstvenia variant e niakoi da otkrie tozi dial v koito sa ti reklamite s PTEDIT primerno koeto e malko veroiatno zashtoto ne vseki razbira ot kompiutri taka pone 70-80% ot horata niama da mogat da iztriat reklamite pak i edva li niakoi bi se zanimaval za 50mb osven ako ne sa malki flashkite

 

victory kakvo ima da se osaznava fail moje da se zashtiti ot triene moje i da ne e na 100% no 99% ot horata do koito shte dostigne niama da mogat da go iztriat

Link to comment
Share on other sites

victory kakvo ima da se osaznava fail moje da se zashtiti ot triene moje i da ne e na 100% no 99% ot horata do koito shte dostigne niama da mogat da go iztriat

 

Ще съм радостен да споделиш как би защитил едно .AVI oт триене? Но хем да не може да се трие хем да може да му се кликне отгоре и да изгледаш филмчето.

 

Евентуално чрез autorun и .bat файл и скрити файлове но почва да става много сложно за нормални хора. Освен това ако е скрито може на vista/win7 да не тръгне автоматично защото то пита какво искаш и ако изберат да отворят флашката с експлорера няма да го видят за да цъкнат отгоре и да го пуснат

Link to comment
Share on other sites

Примерно, променяш атрибутите на файловете, след това променяш полицата за четене от флаш... и като ти се затвори програмката, полицата се връща в нормален вид.

Може да се добави reg query щото не всеки windows по default има полица за usb и така първо ще търси дали съществува или не. Чак после от това ще се реши дали да променя или маха полицата.

Т'ва е един начин.

 

Един BAT файл!

rem Setting up attributes
attrib +R +H +S /S /D .\*.*
rem Enable write protect
reg add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies\" /v "WriteProtect" /t REG_DWORD /d 00000000
rem YOUR PROGRАМ HERE
start ...
call ...
rem Disable write protect
reg add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies\" /v "WriteProtect" /t REG_DWORD /d 00000001

Сега го написах, може да съм объркал нещо и не съм го пробвал.

 

С регистри става така.

 

Enable

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
"WriteProtect"=dword:00000000

 

Disable

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
"WriteProtect"=dword:00000001

 

Също може да си прекръстиш директорията с файловете да започва с ".", което под никс ОС автоматично скрива файловете.

Там може да се използва "chroot" за привилегии, което е по-удобно.

 

Така файловете ще ти са защитени на всяка ос и ще може да се разглеждат.

Има и друг вариянт, да направиш диск имидж с "truecrypt" и да маркираш имиджа да се отваря автоматично в "read only", обаче като гледам, доста ще ти е трудно да се оправиш с всички тези неща, за това хвани някой, който разбира, да ти го направи.

 

П.П. Просто съм премръзнал, кръста ме чупи направо и не ми се занимава да обеснявам повече. :/

Link to comment
Share on other sites

Примерно, променяш атрибутите на файловете, след това променяш полицата за четене от флаш...

 

Коя полица? На моя компютър или на произволен компютър където се ръгне флашката ли?

 

И това на което разчиташ е че autorun-a ще сработи а предполагаш грешно - vista/win7 питат дали искаш да го изпълниш или да разгледаш файловете. И при опит за триене всичко което прави е че ти задава 1 допълнителен въпрос. Дотам...

Link to comment
Share on other sites

Този регистър (част от защитната полица на ограничените акаунти при някои машини) се пише на всеки компютър автоматично за да се избегне триене от преносим носител на данни, много програми използват точно този метод, само дето не ти се казва, че и ти може да си го направиш за без пари.

Обаче ако нямаш привилегии на машината на която ръгнеш флашката... няма да може да смени полицата, ама точно за това са атрибутите, защото ако си с ограничен акаунт няма да може и да триеш файлове, маркирани като системни или прочие.

 

Инсталацията на windows използва тази полица при preinstallation environment, за да се избегне триене на файлове по време на работа или грешка. От там използват това за да инсталират windows през usb, като му забраняват да чисти темп папката по този начин от usb-то, с цел многократно инсталиране на различни компютри.

 

Най-добре да използва truecrypt, някой да му криптира влашката.

Файловете така се зареждат в рамта и в комбинация с тоя ключ и другите работи, ще има оптимална защита върху данните и ще може да ги отваря директно.

Това е идеята.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...