Jump to content
BulForum.com

Светодиод на ПС


Recommended Posts

Опитах се да закача един светодиод към буксата на единия от вентилаторите ( 12V и 0.15А ).

След няколко минутно светене, постепенно взе да намаля светлината и на края изгасна :( До колкото прочетох светодиодите трябва да им се подаде 5V, а този вентилатор работи на 12V.Проблема по-скоро е предполагам в тока, не толкова в напрежението.

Та каква схема да ползвам и как точно да го свържа този светодиод?

Link to comment
Share on other sites

ami varji go na pette volta xmas.gif kolko pin-a ti e ventilatora ? ili v kraen sluchai moje da si vzemesh 5volta ot moleksa - chervenata jica xmas.gif

Ами с два, червена и черна :) Няма жълта.Интересно, че работи работи и спря :)

Link to comment
Share on other sites

Ами с два, червена и черна :) Няма жълта.Интересно, че работи работи и спря :)

 

Т.е. интересното е че не е гръмнало моментално ли? Или очакваще някакъв вид пушек да има? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Т.е. интересното е че не е гръмнало моментално ли? Или очакваще някакъв вид пушек да има? :lol:

При неподходящи напрежения/амперажи светодиодите гърмят и пушат. Макар, че димът им е видимо малък той е изключително концентриран и остър. Естествено и много отровен. :)

 

Ето тук се вижда ясно какво се случва, преди да включат високото напрежение:

Link to comment
Share on other sites

Диодът едва ли е на 5 волта. Най-вероятно е на 3 или 4. На 12 можеш да го пуснеш със един резистор около 1 килоом, даже 750 ома са достатъчни. Ако го пуснеш директно на 5-те волта вероятноста да изгори пак е доста голяма (дори и да разботи известно време).

Link to comment
Share on other sites

Диодът едва ли е на 5 волта. Най-вероятно е на 3 или 4. На 12 можеш да го пуснеш със един резистор около 1 килоом, даже 750 ома са достатъчни. Ако го пуснеш директно на 5-те волта вероятноста да изгори пак е доста голяма (дори и да разботи известно време).

 

В общия случай е така, но скоро монтирах 4 бр. (успоредно) на една кутия и след смяна на 7-8 резистора от 1,3 К-ома до 47 ома най-накрая вдигнах ръце и ги пуснах директно на 5-те Волта. 4-5 дни вече и още не са изгоряли. Та мисълта ми е, че светодиоди чешити всякакви, въпросът е на какъв ще попаднеш.

Link to comment
Share on other sites

Т.е. интересното е че не е гръмнало моментално ли? Или очакваще някакъв вид пушек да има? :lol:

 

Очаквах да има видими следи от изгоряло, дори и да не гръмне поне да почернее!

Диодът едва ли е на 5 волта. Най-вероятно е на 3 или 4. На 12 можеш да го пуснеш със един резистор около 1 килоом, даже 750 ома са достатъчни. Ако го пуснеш директно на 5-те волта вероятноста да изгори пак е доста голяма (дори и да разботи известно време).

 

Ами в момента го вързах директно към молекса на червено - черно и работи за сега.Проблема е, че свети много слабо, което ме навежда на мисълта, че нещо не му стига напрежението.На 12те волта си светеше перф. само дето здаде багажа мн бързо :)

И когато изгори, не би ли трябвало да изгасне изведнъж, а не да "губи" светлина постепенно?

Link to comment
Share on other sites

Добре де тия диоди в крайна сметка на колко волта работят ? Като ги купи не ти ли казаха ?

Нормално е ако му пуснеш повече от необходимото напрежение да свети по-силно. Ако го пуснеш на 24V сигурно ще светне супер .. за 1-2 секунди ;)

Link to comment
Share on other sites

Опитах се да закача един светодиод към буксата на единия от вентилаторите ( 12V и 0.15А ).

След няколко минутно светене, постепенно взе да намаля светлината и на края изгасна :( До колкото прочетох светодиодите трябва да им се подаде 5V, а този вентилатор работи на 12V.Проблема по-скоро е предполагам в тока, не толкова в напрежението.

Та каква схема да ползвам и как точно да го свържа този светодиод?

Това ще ти е от помощ.

http://metku.net/index.html?sect=view&n=1&path=mods/ledcalc/index_eng

За да не се задълбочавам в обяснения от които едва ли има нужда в момента.

За да свържеш светодиод към 12 волта... ще трябва да включиш последователно и резистор, който да ограничи тока през светодиода до номиналната му стойност. Обикновено, този резистор трябва да е около 1 килоом, с мощност о,25W

 

На сайта който ти дадох има калкулатор, така че ще се справиш.

Link to comment
Share on other sites

Добре де тия диоди в крайна сметка на колко волта работят ? Като ги купи не ти ли казаха ?

Нормално е ако му пуснеш повече от необходимото напрежение да свети по-силно. Ако го пуснеш на 24V сигурно ще светне супер .. за 1-2 секунди ;)

 

Ами да ти кажа не питах, защото си мислех че знам :rolleyes:

 

Това ще ти е от помощ.

http://metku.net/index.html?sect=view&n=1&path=mods/ledcalc/index_eng

За да не се задълбочавам в обяснения от които едва ли има нужда в момента.

За да свържеш светодиод към 12 волта... ще трябва да включиш последователно и резистор, който да ограничи тока през светодиода до номиналната му стойност. Обикновено, този резистор трябва да е около 1 килоом, с мощност о,25W

 

На сайта който ти дадох има калкулатор, така че ще се справиш.

 

Дам сайта го намерих и аз от един друг форум, определено върши добра работа ( сметна го 300 OHMS - бял светодиод на 12V ).Явно ще се ходи пак за чаркалъци.

Link to comment
Share on other sites

Аз направо бих си взел вентилатор с вградени диоди :)

 

Зависи дали има цвета и мм вентилатор който искаш :) А и разликата в парите е доста, да не говорим, че в моя случай не ми трябва за вентилатор.

Правя си една светеща емблема на кутията ;)

Link to comment
Share on other sites

Зависи дали има цвета и мм вентилатор който искаш :) А и разликата в парите е доста, да не говорим, че в моя случай не ми трябва за вентилатор.

Правя си една светеща емблема на кутията ;)

Последователно на светодиода/дите се вързва гасящ резистор, който се изчислява.

Различните цветове светодиоди им трябва различно напрежение, за да могат да светят както трябва.

Номиналният ток за 1 светодиод е около 20-30mA.

Съфорумника вече ти е дал сайт с калкулатор.

Link to comment
Share on other sites

Последователно на светодиода/дите се вързва гасящ резистор, който се изчислява.

Различните цветове светодиоди им трябва различно напрежение, за да могат да светят както трябва.

Номиналният ток за 1 светодиод е около 20-30mA.

Съфорумника вече ти е дал сайт с калкулатор.

 

Ами Supply Voltage - 12V, Voltage Drop Across LED 4.5 ( за бял ) и Desired LED Current - 20 MILLIAMPS.

Смята го 390 Ohm с 10% процента.

Проблема предполагам по-скоро ми е в тока, защото предния който даде фира :) беше вързан на вентилатора за кутията, а той при пускане на ПС-та развърта на x3 обороти за 5секунди някъде, което предполагам е заради подаването на по-голямо напрежение.

Иначе в момента съм го вързал на една от свободните букси за HDD/CD , нo нямам с какво да замеря напрежението/тока на червените и черните, а в интернет никъде не намирам инфо :(

Link to comment
Share on other sites

Ами Supply Voltage - 12V, Voltage Drop Across LED 4.5 ( за бял ) и Desired LED Current - 20 MILLIAMPS.

Смята го 390 Ohm с 10% процента.

Проблема предполагам по-скоро ми е в тока, защото предния който даде фира :) беше вързан на вентилатора за кутията, а той при пускане на ПС-та развърта на x3 обороти за 5секунди някъде, което предполагам е заради подаването на по-голямо напрежение.

Иначе в момента съм го вързал на една от свободните букси за HDD/CD , нo нямам с какво да замеря напрежението/тока на червените и черните, а в интернет никъде не намирам инфо :(

Жълт-Черен-12V, Червен-Черен-5V, Жълт и Чевен-7V.

Черните са маса и който и да избереш от двата е без значение.

Link to comment
Share on other sites

Жълт-Черен-12V, Червен-Черен-5V, Жълт и Чевен-7V.

Черните са маса и който и да избереш от двата е без значение.

 

Мерси, само за 7те не ми е ясно :) Ако е Жълт и Червен, кое ще е масата?

Link to comment
Share on other sites

Мерси, само за 7те не ми е ясно :) Ако е Жълт и Червен, кое ще е масата?

Напрежението е между: жълт или червен и черен. Черният е 0V.

Между жълт и черен напрежението е едно (би трябвало да е 5V) a между червен и черен - друго (12V).

В никакъв случай не трябва да свързваш диода между жълтия и червения проводник.

Link to comment
Share on other sites

Мерси, само за 7те не ми е ясно :) Ако е Жълт и Червен, кое ще е масата?

klz1289399392r.jpg

Напрежението е разликата в потенциалите между 2 точки.

Ако имаме потенциал 12V(жълт кабел) и нулев потенциал(черен кабел), волтметърът ще отчете 12V.

Ако имаме потенциал 12V и потенциал 5V обаче, волтметърът отчита разликата между двата, която е 7V.

Всичко си е точно и редно както по дефиниция.

Но мен лично не ме кефи да връзвам между 12V и 5V.

victory , ще ме извиняваш, ама приказваш глупости.

Хората как така ли си вързват вентовете между 12V и 5V и нищо при тях не гърми?

Link to comment
Share on other sites

victory , ще ме извиняваш, ама приказваш глупости.

Хората как така ли си вързват вентовете между 12V и 5V и нищо при тях не гърми?

Извинен си. С профани спор не водя. И... никъде не съм споменал "гърми".

Link to comment
Share on other sites

Извинен си. С профани спор не водя. И... никъде не съм споменал "гърми".

Ти мен невеж ли ме наричаш?

Та ти дори не знаеш, че жълтият кабел е 12V, а червеният 5V, но иначе ми се правиш на интересен.

Какъв си ти, някой професор ли, че си тръгнал да даваш квалификации?A?

Не стига, че те поправям да не бъркаш човека, че ще ме наричаш и леймър.

Айде малко по-уважително, а?

Я вземи пусни едно търсене в Google с ключови думички "molex voltage" и после ми се прави на знаещ.

Аз лично не връзвам нищо между 5V и 12V, не ми се нрави, но е напълно възможна комбинация, на която много хора включват вентилатори например.

За светодиоди нито ме интересува, нито съм пробвал.

Просто го споменах като възможна комбинация.

Дано поне запомниш кое кабелче е за 12V и кое за 5V

pcworm, на тебе повече от 5V за един светодиод не ти трябват.

Така, че все тая...

Link to comment
Share on other sites

pcworm, на тебе повече от 5V за един светодиод не ти трябват.

Така, че все тая...

 

Трябват ми защото на 5те свети мноооогоо слабо.Снимката е от 12V преди да даде фира.

Иначе е нормално победата да го приеме като лична обида, просто явно не го познаваш ( не че аз лично го познавам :) )

Link to comment
Share on other sites

Анджък, ампеража ти опуква диода.

Ама другия път питай какво купуваш и няма да е проблем да си го сметнеш, кеф ти за 5V, кеф ти 12V.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...