Jump to content
BulForum.com

windows xp отказва да boot-не


samkijot

Recommended Posts

значи казуса е следния ... става въпрос за марков Dell optiplex gx150, който е с инсталиран Windows XP. след внезапно спиране на тока, компа не може да boot-не OS. зарежда се логото на Dell, излизат опции за Safe Mode и за Last Good configuration, но и при тях не може да зареди. пуснах Hiren's BootCD да провери диска и намери лош сектор ... дори и той да е причината, по какъв начин мога да накарам въпросния дял с XP-то да бутне? вътре има една програма, която трябва да стартирам, за да може да генерира един ключ, който ми е необходим. без него ще се наложи да се плаща за нова инсталация, а целта е да се избегнат излишните харчове.

благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Ами ако Hiren-а може да фиксва bad сектори, накарай го да ги фиксне, после виж, за кой файл Windows-a ще измрънка, че е корумпиран и от Windows CD с recovery console си го взимаш. След това може да се замислиш да хвърляш харда преди да се появят нови bad сектори. :)

Link to comment
Share on other sites

С репейр от инсталационния диск на ХР не става ли?

Харда ти разделен ли е на части?

Имаш ли външен хард примерно?

Тази програма с инсталация ли работи или е портейбъл и един вид самостоятелно .ехе

 

Аз действам по принцип хамалската. Слагам win 7 на някой свободен дял, оправям буут-а, обикновено с easy bcd (която доста неща омазва, но върши работа) или каквото там трябва. После си трия седмицата. В краен случай спасявам файловете с разни програми за данни

Link to comment
Share on other sites

Като избереш начин да буутне, какво става, зарежда и остава на черен екран или се рестартира... или просто запецва на логото и чакаш до безкрай?

Link to comment
Share on other sites

Ами ако Hiren-а може да фиксва bad сектори, накарай го да ги фиксне, после виж, за кой файл Windows-a ще измрънка, че е корумпиран и от Windows CD с recovery console си го взимаш. След това може да се замислиш да хвърляш харда преди да се появят нови bad сектори. :)

ами уж ги фиксна, но системата отказваше да буутне и след това. а с recovery не става, щото го няма диска на windows xp, от който е инсталиран.

 

С репейр от инсталационния диск на ХР не става ли?

Харда ти разделен ли е на части?

Имаш ли външен хард примерно?

Тази програма с инсталация ли работи или е портейбъл и един вид самостоятелно .ехе

 

Аз действам по принцип хамалската. Слагам win 7 на някой свободен дял, оправям буут-а, обикновено с easy bcd (която доста неща омазва, но върши работа) или каквото там трябва. После си трия седмицата. В краен случай спасявам файловете с разни програми за данни

 

не става с repair. по-горе съм писал защо.

да, разделен е на части.

програмата работи само при инсталация.

файловете не е проблем да ги спася, но няма как да направя "снимка" на програмата. пробвах с backup на операционната система чрез hiren's boot cd, инсталирах чист windows xp и върху него наложих backup-а, но системата продължаваше да отказва да буутне.

харда го замених с нов.

 

Като избереш начин да буутне, какво става, зарежда и остава на черен екран или се рестартира... или просто запецва на логото и чакаш до безкрай?

забива на черен екран. изобщо не стига до логото на xp.

Link to comment
Share on other sites

Щом имаш нова инсталация използвай easy bcd като добавиш 2-та win-a. Направи буут-а да ти е Backup-a от единия дял и новия Win от другия. Понеже един кабел ми правеше проблеми и даваше на късо, такова възстановяване го правих към 6-7 пъти. Абсолютно винаги си възстановявах win-a по един или друг начин. Но предимно с easy bcd + нов win на друг дял...

 

 

Също може да пробваш и с някое по-ново издание на win-a като дадеш upgrade. Така също успях да го възстановява.

Link to comment
Share on other sites

Значи, може да е от биос,ама щом буутва друг windows, значи ще оставим биоса на страна... вероятно са драйверите на дъното/процесора, при корумпирани драйвери от този сорт може да ти се обърка всичко. Тук решението е ако не става с last known good configuration (в случай, че бакъп липсва или файловете там са същите), тогава repair на windows-a e единствената алтернатива да го подкараш.

 

С Hiren's нали има Mini XP качено, зареди го и от там ще имаш достъп до програмата, пък и може да се опиташ ръчно да върнеш работещите драйвери, ако е от тях и ако имат бакъп в папката.

Link to comment
Share on other sites

Значи, може да е от биос,ама щом буутва друг windows, значи ще оставим биоса на страна... вероятно са драйверите на дъното/процесора, при корумпирани драйвери от този сорт може да ти се обърка всичко. Тук решението е ако не става с last known good configuration (в случай, че бакъп липсва или файловете там са същите), тогава repair на windows-a e единствената алтернатива да го подкараш.

 

С Hiren's нали има Mini XP качено, зареди го и от там ще имаш достъп до програмата, пък и може да се опиташ ръчно да върнеш работещите драйвери, ако е от тях и ако имат бакъп в папката.

 

аз го зарязох. в крайна сметка взех нов диск, инсталирах xp и програмиста ще трябва да даде ключ за нова инсталация на програмата, след като му се прати протокол за дефектирал хард диск. както и да е ... просто ми е чудно дали е могло да се буутне поне веднъж.

с repair няма как да стане, защото тази опция изисква диска с XP-то, което е било инсталирано първоначално. с друго XP не става.

mini xp-то го подкарах, но не ми дойде на ума, че може да е от драйверите на хардуера.

 

Щом имаш нова инсталация използвай easy bcd като добавиш 2-та win-a. Направи буут-а да ти е Backup-a от единия дял и новия Win от другия. Понеже един кабел ми правеше проблеми и даваше на късо, такова възстановяване го правих към 6-7 пъти. Абсолютно винаги си възстановявах win-a по един или друг начин. Но предимно с easy bcd + нов win на друг дял...

 

 

Също може да пробваш и с някое по-ново издание на win-a като дадеш upgrade. Така също успях да го възстановява.

в интерес на истината харда е при мен, но аз наложих новата инсталация върху старата и сега имам опции за буутване на две XP-та. от старата си прави същите проблеми, докато новата си зарежда. не се сетих да инсталирам на другия дял, щото там има важни документи и не ми се местиха.

днес може да пробвам и да видя какво ще стане.

Link to comment
Share on other sites

А защо да не става repair от диск с друго XP( със същия интегриран SP, ако е имало такъв )? Това няма да ти прецака легалноста на Win-a дори диска, който ползваш да е пиратски. Ще се възтановят само системни файлове, които нямат общо с кракването на XP.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ами ако Hiren-а може да фиксва bad сектори, накарай го да ги фиксне, после виж, за кой файл Windows-a ще измрънка, че е корумпиран и от Windows CD с recovery console си го взимаш. След това може да се замислиш да хвърляш харда преди да се появят нови bad сектори. :)

 

Също така има портейбъл ХР което се записва на диск влизаш си в компютъра и си копираш кодовете

Link to comment
Share on other sites

Microsoft са си написали решението, но няма кой да чете.

 

http://support.microsoft.com/kb/314503

 

Как изобщо тръгвате да "фиксвате" нещо, след като не ви е ясно какво правите... още по-малко с малоумното Hiren's boot CD.

Link to comment
Share on other sites

Четете преди да пишете, моля... благодаря!

Първо, темата е от няколко месеца.

Второ, човека явно е имал корумпирани файлове, поради внезапно спиране на тока, което пък е причинило лош сектор върху хард диска, нереален или физически, в случея без значение.

Link to comment
Share on other sites

Четете преди да пишете, моля... благодаря!

Първо, темата е от няколко месеца.

Второ, човека явно е имал корумпирани файлове, поради внезапно спиране на тока, което пък е причинило лош сектор върху хард диска, нереален или физически, в случея без значение.

Корумпирани викаш... не знаех, че файлове могат да се корумпират, но вече научих.

Благодаря :)

Темата няма значение на колко месеца е. Нали утре и някой друг ще изпищи.

Link to comment
Share on other sites

CORRUPT

I. 1. покварен, развратен, безчестен, продажен, корумпиран

 

Corrupt files

Корупнати Корумпирани "файлове"

 

Иначе този линк, който си дал е от полза, само дето не се споменава как да си замаскира и временно да отстрани лошият сектор за да не му направи проблем при възтановяването.

Link to comment
Share on other sites

Corrupt files

Корупнати Корумпирани "файлове"

 

Иначе този линк, който си дал е от полза, само дето не се споменава как да си замаскира и временно да отстрани лошият сектор за да не му направи проблем при възтановяването.

Ясно, разбрах, че ползваш Гугъл за преводач :laughing:

Иначе Corrupt files = развалени (повредени) файлове. Поне на български език :)

По отношение на втората част на отговора ти... ще се въздържа от коментар. Явно не разбираш същността на проблема и неговото решаване. По тази причина ползваш и Hiren's...

 

Лека вечер :)

Link to comment
Share on other sites

И как може да наричаш нещо малоумно без да го разбираш? Ти ли си писал кода? Я вземи да напишеш свой софтуер, като така лесно обявяваш нещо за молоумно :) Софтуера си работи за който разбира. И да бъдем честни. Какво означава фиксване на развалени сектори? Няма такова животно. След като се появи първия разбит сектор знай, че ще ползваш кофата в скоро време :)

Link to comment
Share on other sites

victory, корупция идва от corruption, а в езика ни вече е навлязло "корумпирани (политици примерно)", а "корумпирани" идва от корупция, затова не мисля, че си много прав в случая. Или се възмущаваш и от думата "корумпиран" (за хора с дадена професия) ?! Всяка дума има своя нюанс, макар и лек, не виждам защо да не се употреби очевидното "корумпиран файл", след като е директен превод от corrupted file, също както се упторебява и за хората. В една друга тема се заспори от някой, срещу мен, по същия повод, макар че аз там малко попрекалих, но чуждиците навлизат доста, особено в компютърния жаргон - така или иначе основата е на английски. Има страшно много англицизми там, не бива да се хващаме за една дума там, където бъка от такива думи. Всеки твой пост показва някаква твоя чувствителност до краен предел, към всичко.

Освен това, даденият article не е 100% сигурно, че отговаря на оригиналния проблем тук, че да се дават такива генерални и крайни мнения.

Link to comment
Share on other sites

Теди,

Както добре знаеш, една дума на английски език има доста значения. В случая говорим за значение на думата в технически смисъл, където понятие като корумпиран няма, няма и да има. Директният превод винаги води до неразбиране защото той е еквивалент на машинния превод (макар вече да има програмни продукти които правят добър, смислен превод). В случаи, извън литературния превод (макар и за него да не важи 100%) се говори за логически превод, в който се използва значение на дадена дума или израз до най-близкото значение на същите в другия език (използване на синоними). По тази причина много от "българските" преводи на англоезични програми, упътвания и т.н. са неразбираеми дори за българите. За пример ще ти дам мобилните телефони. Ако искаш ми вярвай, но ако превключа менюто на български... не мога да си настроя телефона.

По другия въпрос: линка който дадох към базата данни на Майкрософт почти сигурно касае дадения случай, макар обясненията за ситуацията доста да се различават в два от постовете на samkijot. В единия говори за зареждане на менюто за избор на стартиране на операционната система след неправилен шътдаун, после се говори за поява на черен екран и липса на тази опция. Това са две, коренно различни ситуации, но за да се стигне до опит за възстановяване на системата би следвало да се подходи с отстраняване на последния възникнал проблем и после да се търсят причините за другите. От трета страна е възможно втората ситуация да се е появила след използване на някоя от програмите, включени в Hiren's... и да се е фикснало нещо, което няма нужда от фиксване. Поне при мен, когато се стигне до проблем с операционна система, винаги се стремя да потърся решение от съответния производител, а програми от външни производители да ползвам само в краен случай, защото след тяхната намеса 99,999999% се налага преинсталация.

Това е логиката по която написах предния си пост.

 

Лек и успешен ден :)

 

edit:

Речников превод:

"corrupt" (гл.,past,past.part.) преведено от английски означава на български:

покварявам, развалям, деморализирам, осквернявам, извращавам, опорочавам, изхайтвам, развращавам, профанирам

развалям

поставям под съмнение

корумпирам

мухлясвам, развалям се

 

"corrupted" (прил.) преведено от английски означава на български:

покварен

развален

 

Обратното, ако потърсим превода на думата "корумпиран" ще излезнат следните резултати:

http://webtrance.skycode.com/gettr.asp?reqid=4058942531,250994030&lang=bg

 

източник:

http://webtrance.skycode.com/gettr.asp?reqid=4058942223,379630993990&lang=bg

Link to comment
Share on other sites

дървеният философ пак се е проявил и в тази тема. аз няма претенции да разбирам чак на такова високо техническо ниво, като него ... но проблема наистина си беше в харда. имаше над 4,2% лоши сектори, а колкото до счетоводния софтуер, мисля че само разработчиците му са наясно кое и как.

 

По другия въпрос: линка който дадох към базата данни на Майкрософт почти сигурно касае дадения случай, макар обясненията за ситуацията доста да се различават в два от постовете на samkijot.

 

за малко да познаеш :)

 

http://support.microsoft.com/kb/314503

 

относно това ... преди няколко дни един приятел ми донесе компютър с тези симптоми. оказа се наистина NTLDR file, който беше заразен. в случая нямаше лоши сектори, ама това е между другото, нал' тъй?

в крайна сметка добре, че е victory да ни обясни и ни посочи къде да гледаме и четем, че без него слънцето няма да изгрява сутрин в булфорума.

Link to comment
Share on other sites

Хаха, не подозирах, че е изписал толкова за това :laughing: .

Корумпирам = corrupt, ако искаш може и "коруптирам", това даже не е директен превод, думата е чуждица, а както знаем в английския са казали "corrupt files".

Корупция е съществителното на "корумпирам", и е = corruption.

Останалото е алабала и ветреене на пръстите.

Link to comment
Share on other sites

в крайна сметка добре, че е victory да ни обясни и ни посочи къде да гледаме и четем, че без него слънцето няма да изгрява сутрин в булфорума.

В крайна сметка victory не реве за всеки елементарен проблем..., даже и за сериозни не реве :)

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка victory не реве за всеки елементарен проблем..., даже и за сериозни не реве :)

Добре че поне си призна, че си имал и сериозни проблеми :lol: . Аз такива съм нямал :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...