Jump to content
BulForum.com

Проблем с записвачка


danio

Recommended Posts

Не бях записвал дискове от много време.Днес реших да си направя ДВД филм с winavi и да го запиша на диска с copy to dvd. Записах диска за около 15 минути. И мислех че всичко е ОК но като го сложих и записвачката не го чете - пише че диска е празен и мога да записвам на него. Сега забелязвам че имам проблем и с други дискове - някои ги чете а други не????

Link to comment
Share on other sites

Направи справка в Device manager > IDE/ATA controllers дали записвачката е в режим Ultra DMA. На мен ми се е случвало по някаква причина да премине в режим PIO, при което симптомите са както гореописаните и много се мисли докато прочете нещичко.

Link to comment
Share on other sites

По същата причина аз тия дни си купих нова записвачка (но ще я сменя като спирам компа). Тази от подписа е вече на 2 години, и макар че последните дискове ги записа, записа на вид е малко странен, и с 90% от дисковете или едва ги разчита или не ги чете (ДВД-тата). Гледах дали не е PIO, не е от тва.

Ако ти е старичка, взимай нова. Верно сега цените са доста завишени (по-скоро преди бяха ниски заради $-ра), но какво да се прави.

Link to comment
Share on other sites

Сегашните записвачки са пластмасови боклуци. Взех си нова на Asus със незнам си какво сканиране дето го имали само скъпите, записах 5 диска, след 3 месеца ми потрябва пак и не работеше laughing.gif

Има теми из хардуера, където следят модели, ревизии и тн, но качеството е толкова занижено че почти всичко е боклук в момента и е въпрос на късмет.

Последните яки модели бяха на Lite On (не помня точно кои), също имаше истински и на Sony, но бяха по 70лв преди година.

Сега съм с Optiarc AD-7201, според прочетеното из нета 7200-7203 са от малкото свестни и досега не съм имал проблеми.

 

Мисълта ми е ако записваш и е важно за теб добрата записвачка не си вземай най-последния модел, ами прочети кое е с добра механика и тн.

Link to comment
Share on other sites

Извадих си старото ДВД за да пробвам диска и излезе че е записан и си върви нормално.Възможно ли е да е някакъв софтуерен проблем???

Link to comment
Share on other sites

Извадих си старото ДВД за да пробвам диска и излезе че е записан и си върви нормално.Възможно ли е да е някакъв софтуерен проблем???

Не, просто лазера, който чете DVD дискове заминава.

Само да спомена, че лазерите за CD и DVD в записвачката са различни(различни дължини на вълната се ползват за запис на CD и DVD)

При запис се ползва по-голям интензитет отколкото при четене, за това може да се случи записвачката да не може да чете, но да може да пише.

След известно време вероятно ще спре и да пише.

Link to comment
Share on other sites

Не, просто лазера, който чете DVD дискове заминава.

Само да спомена, че лазерите за CD и DVD в записвачката са различни(различни дължини на вълната се ползват за запис на CD и DVD)

При запис се ползва по-голям интензитет отколкото при четене, за това може да се случи записвачката да не може да чете, но да може да пише.

След известно време вероятно ще спре и да пише.

При пеце двд у-вата няма ли около лазера некъв тример, с който да се усили лазера като при другите?

Аз едно старо ЦД за кола така го съживих, врътнах да поусиля лазера, и както не четеше цд-р, а ЦД разчиташе едно на 100, започна да чете всичко без засечки, вече 6 месеца.

Кат извадя моето двд, така и така си купих ново, тва ще го отворя да видя кво става вътре. Може прах да се е събрал, аз така съживих пък домашното HiFi, позабърсах лазера с памучец, и вече няколко месеца чете та клати блока. Даже преди от думкането и вибрациите прескачаха дисковете като усиля на около 70 (от общо 90 степени, 2х100W), а сега няма такова нещо дори на 85-90.

Link to comment
Share on other sites

При пеце двд у-вата няма ли около лазера некъв тример, с който да се усили лазера като при другите?

Аз едно старо ЦД за кола така го съживих, врътнах да поусиля лазера, и както не четеше цд-р, а ЦД разчиташе едно на 100, започна да чете всичко без засечки, вече 6 месеца.

Кат извадя моето двд, така и така си купих ново, тва ще го отворя да видя кво става вътре. Може прах да се е събрал, аз така съживих пък домашното HiFi, позабърсах лазера с памучец, и вече няколко месеца чете та клати блока. Даже преди от думкането и вибрациите прескачаха дисковете като усиля на около 70 (от общо 90 степени, 2х100W), а сега няма такова нещо дори на 85-90.

Не, до колкото знам, няма такъв тример.

Link to comment
Share on other sites

Не, до колкото знам, няма такъв тример.

Да ама има тример. Не съм отварял оптични утройства на всички производители, но на които съм отварял имат по два тримера. Единия е за CD, другия е за DVD. Това с тримера е временно решение, пък и не винаги интервенцията е успешна. Понякога почва да ги "гори" дисковете и всичко заминава към казана.30-на лева е една DVD записвачка,едва ли е непосилна сума за повечето хора,та съвета ми е да не се занимава с тримери и тем подобни, ами да отиде и да си купи една нова.

Link to comment
Share on other sites

Да ама има тример. Не съм отварял оптични утройства на всички производители, но на които съм отварял имат по два тримера. Единия е за CD, другия е за DVD. Това с тримера е временно решение, пък и не винаги интервенцията е успешна. Понякога почва да ги "гори" дисковете и всичко заминава към казана.30-на лева е една DVD записвачка,едва ли е непосилна сума за повечето хора,та съвета ми е да не се занимава с тримери и тем подобни, ами да отиде и да си купи една нова.

Специално отворих и снимах записвачка Teac, за да не се говорят празни приказки

Посочи ми тримерите на снимката.

bwy1276752389t.jpg

jdv1276752454c.jpg

Та къде са тримерите?

Дори и да има такива, това е временно решение и ще създаде повече проблеми, отколкото ползи.

Една записвачка е 40лв(LG)и не ми е правела проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Специално отворих и снимах записвачка Teac, за да не се говорят празни приказки

Посочи ми тримерите на снимката.

...Та къде са тримерите?

Дори и да има такива, това е временно решение и ще създаде повече проблеми, отколкото ползи.

Една записвачка е 40лв(LG)и не ми е правела проблеми.

Тримерите са на платформата до самия лазер, на тези снимки май няма как да се види ако има такива, защото ти си снимал платките. Поне такава е моята теория от това, което съм виждал при други ЦД у-ва.

Иначе както казах, имам нова писачка, която чака да се монтира, просто изразих предположение на база на "опита" ми с ЦД-то за кола, което вече доста време върти дискове без проблеми, а някои от тях се слушат повече и не виждам да са прогорени. При ДВД-тата може и да е по-опасно, особено за data дискове, никой не му се рискува.

Link to comment
Share on other sites

Тримерите са на платформата до самия лазер, на тези снимки май няма как да се види ако има такива, защото ти си снимал платките. Поне такава е моята теория от това, което съм виждал при други ЦД у-ва.

Иначе както казах, имам нова писачка, която чака да се монтира, просто изразих предположение на база на "опита" ми с ЦД-то за кола, което вече доста време върти дискове без проблеми, а някои от тях се слушат повече и не виждам да са прогорени. При ДВД-тата може и да е по-опасно, особено за data дискове, никой не му се рискува.

Прав си, имало е. Толкова са миниатюрни, че бих ги пропуснал.

Сгрешил съм. Благодаря. Че и тази, която е на снимките има подобен дефект.

viu1276760948t.jpg

Извинявам се за лошото качество на снимката.

Link to comment
Share on other sites

Един съвет към автора на темата. Отиди до Ера и си вземи един Самсунг 223Н за 32 лева и толкоз. За средностатистическия потребител е напълно достатъчна. Даването на 50-60 лева за разни екзотични модели записвачки е меко казано нецелесъобразно за обикновения потребител, който записва 50-100 диска най-много за година.

 

 

@jjjjjk не знам кой говори празни приказки, но като не са ти ясни нещата по-добре си замълчи, че се излагаш. Остани със здраве.

Link to comment
Share on other sites

Един съвет към автора на темата. Отиди до Ера и си вземи един Самсунг 223Н за 32 лева и толкоз. За средностатистическия потребител е напълно достатъчна. Даването на 50-60 лева за разни екзотични модели записвачки е меко казано нецелесъобразно за обикновения потребител, който записва 50-100 диска най-много за година.

 

 

@jjjjjk не знам кой говори празни приказки, но като не са ти ясни нещата по-добре си замълчи, че се излагаш. Остани със здраве.

Именно.С подобни операции се носи и риск от проблеми, а и рано или късно дефект ще се прояви, ако натам в тръгнало.

Най-добре нова записвачка.

Лично аз ползвам LG на настолният и не виждам никакви проблеми вече втора година. За 40лв я бях купил.

П.П Просто не съм обърнал специално внимание...Както ги видях, много са малки...пропуснал съм ги просто :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ще пиша в тази тема, тъй като не ми се отваря нова, а и гледам, че е сравнително от скоро ... ако една двд записвачка чете и записва само DVD дискове, но не може да "захапе" CD-та, окончателно ли е "заминала" или може да се оправи като се почисти "окото"?

между другото след като има два лазера за четене/записване на cd и dvd, това означава ли, че и "почистващите" дискове, които се продават трябва да са за CD и за DVD?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...