Jump to content
BulForum.com

Adobe CS5


tedy

Recommended Posts

Вчера гледам се появи Master Collection CS5, и както винаги, реших да я пробвам.

Впечатлен съм от почти всичко като нововъведения, по интерфейса особено.

Основно съм с CS3 още, като CS4 само я бях пробвал скоро, но не бързах с нея, защото така или иначе се очакваше CS5.

 

Инсталацията протече абсолютно безпроблемно, за разлика от CS4, която все се оплакваше от липса на място при инсталацията.

 

Фотошоп върви доста по-добре от CS3 на пръв поглед.

Изобщо много кефи колекцията ! :) .

Може би най-говореното за новия фотошоп е новите начини за заличаване на ненужни елементи, селектиране и т.н.

 

Нещо не мога да намеря начин като движа подпрозорците, да не закриват tool панелите, как става това?

Link to comment
Share on other sites

Инсталатора е страшно подобрен и е по-лек, грешките са изчистени, въпреки, че и ти можеше да си оправиш бъга за мястото при creative suite 4, все пак конфигурационните файлове на инсталатора са с xml формат.

Единствено се разочаровах от Bridge, не спря да ми дава сини екрани при опит за пускане, въпреки че не го използвам е дразнещо.

Link to comment
Share on other sites

Oт няколко часа човъркам фотошопа, при мен също работи значително по-бързо от CS3.

edit: сега пуснах photomerge и гледам, че товари и 4те ядра, не само 1 или 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Някой да има проблеми с bridge? При мен дава син екран (IRQL not less or equal) постоянно, пробвах рамта, не е от там!

Link to comment
Share on other sites

Някой да има проблеми с bridge? При мен дава син екран (IRQL not less or equal) постоянно, пробвах рамта, не е от там!

При мен в vmware (все още е в етап на тестове само там) няма проблеми с Bridge.

Има ли възпроизводимост на проблема?

Мисля си, че не поиска рестарт ЦС5, не мисля, че е инсталирал нещо, което да причинява директно син екран.

Зависи и какъв релийз си свалил, как е кракнат , откъде и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Значи... под VMWare и при мен работи! XD

Обаче на машината имам CS4 InDesign и може да е от това.

:/

Link to comment
Share on other sites

аз съм много доволен от КС5 особено от ротото на ае :) доста добре са го направили и според мен кс5 е това което трябваше да е 4 :) сега само трябва да отделя малко пари да си го взема

Link to comment
Share on other sites

Photoshop Creative Suite 5 Custom Installation

 

1во. Нормалната инсталация на фотошоп инсталира всякакви работи.

Като се почне от Adobe AIR/Media Player/JavaRE (което е уникално гадно), та чак до Bridge и така!

2ро. За разлика от предишните версии е малко повече играчка.

3то. Няма смисъл да го правите на master collection, защото там повечето програми ще ви трябват.

 

Всичко което ви трябва е... да намерите в папката payloads следният файл "AdobePhotoshop12-Core.proxy.xml" и да го отворите с notepad, изтриите всички добавки маркирани с required и recommended от тага с <Dependencies> </Dependencies> и същото правите с файла на bridge ако все пак искате да инсталирате bridge изобщо.

<Dependencies>
   <ProductInfo type="critical">
			<Family>Photoshop</Family>
			<ProductName>Adobe Photoshop CS5 Support</ProductName>
		</ProductInfo>
   <ProductInfo type="critical">
     <Family>NonAdobePayload</Family>
     <ProductName>Microsoft_VC80_CRT_x86</ProductName>
   </ProductInfo>
   <ProductInfo type="critical">
     <Family>NonAdobePayload</Family>
     <ProductName>Microsoft_VC80_MFC_x86</ProductName>
   </ProductInfo>
   <ProductInfo type="critical">
     <Family>NonAdobePayload</Family>
     <ProductName>Microsoft_VC80_MFCLOC_x86</ProductName>
   </ProductInfo>
   <ProductInfo type="critical">
     <Family>NonAdobePayload</Family>
     <ProductName>Microsoft_VC80_ATL_x86</ProductName>
   </ProductInfo>
   <ProductInfo type="critical">
     <Family>NonAdobePayload</Family>
     <ProductName>Microsoft_VC90_CRT_x86</ProductName>
   </ProductInfo>
   <ProductInfo type="critical">
     <Family>NonAdobePayload</Family>
     <ProductName>Microsoft_VC90_MFC_x86</ProductName>
   </ProductInfo>
   <ProductInfo type="critical">
     <Family>NonAdobePayload</Family>
     <ProductName>Microsoft_VC90_ATL_x86</ProductName>
   </ProductInfo>
 </Dependencies>

 

След което в папката payloads пак, има файл setup.xml, отворете го... от там изтриите всичко между таговете <payloads> </payloads>

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?><Setup version="3.0.116.0">
 <mediaSignature>{15FEDA5F-141C-4127-8D7E-B962D1742728}</mediaSignature>
 
<Languages><Language>en_GB</Language><Language>en_US</Language></Languages><Media><Volume><Name>Photoshop CS5</Name><Payloads></Payloads></Volume></Media></Setup>

 

След това си триите каквото си поискате от payloads папката. :)

 

Успeшно се инсталира без следните неща от тази папка.

AdobeAIR1.5.3-mul - Adobe AIR
AdobeAMP1.8-mul - Adobe Media Player
AdobeBridge4-mul - Adobe Bridge
AdobeJRECS5-mul - Adobe Java RE
AdobeLinguisticsAll 
AdobeLinguisticsAll_x64
AdobeMiniBridge1-mul - Mini Bridge
AdobePDFL9.9_x64-mul
AdobePDFL9.9-mul
AdobePDFSettings10-ja_JP
AdobePDFSettings10-mul
AdobeWinSoftLinguisticsPluginAll
AdobeWinSoftLinguisticsPluginAll_x64
SwitchBoard2.0All

 

Спестих си малко място даже. :)

Вие може да си премахнете още папките с фонтовете, папките с добавките като camera raw и прочие.

На края ще получите чист фотошоп, без нищо по него.

Link to comment
Share on other sites

Photoshop Creative Suite 5 Custom Installation

...На края ще получите чист фотошоп, без нищо по него.

Е, то за чист PS няма ли такива и торенти?!

Малко безсмислено ми се вижда наистина за master collection , освен ако не държим няколко десетки МБ да спестим от тва онва в/у харда и сме съвсем на ръба откъм свободно пространство :) .

Аз при инсталация махам разни неща дето не ползвам, а тва АИР, Бридге, не ги ползвам така или иначе, 100-200МБ +- , все ми е тая :) .

За останалите е добре дошло както е колекшън, да си сложа повечето програми, които ми трябват, къде повече, къде по-рядко, Illustrator, Dream-a, Flash тва онва..

Link to comment
Share on other sites

Дето си говорихте, на пипани неща да нямаш доверие, че все някога нещо ще изкочи. Ми просто това е сам да си го пипнеш, поне да знаеш какво си махал, слагал, прочие.

Пък и тези всичките по торентите, са урязани до дупка, тоест всичко е махнато от тях, все едно си свалил демо версия, има ли смисъл да свалям такова нещо? :)

 

И все пак... за ПС ЦС5, ми повечето неща са като в ЦС4, поиграх си малко, някак си всичко по-удобно и гладко е направено да работи, с четките се работи по-добре, вкарали са обикновенното триене, малко по-отимизирана работа с 3д-то, дреболиики, ама пък улесняват.

 

А, за колекцията няма какво да кажа, просто защото не ми се трие cs4 indesign за да сложа cs5 master... като си взема tablet, тогава ще се хвана да разучавам всичко.

 

И като става на въпрос за краша на bridge, вече има обновление, което решава проблема, май... не съм сигурен. :)

Link to comment
Share on other sites

Абе тоя Бридге закво го ползвате?! Досега не съм изпитал нужда от него. Малко като да сложиш Неро, и да ползваш StartSmart..

 

Иначе имах предвид торенти с PS, ама не барани, ти ако искаш нали можеш само фотошопа да си купиш така или иначе? Аз досега до ЦС3 само с такива шопове карам, т.е. отделните 3-4 приложения които ми трябват, отделно съм ги теглил. А и екзетата си имат digital signatures, виждаш, че не са барани, вървят с активатори, кейгени и т.н.

Да, цс5 мяза доста на цс4, и наистина по-добре са нещата. То малко като Корел, тук ЦС1, ЦС3, ЦС5, така вървят добрите версии :) .

Link to comment
Share on other sites

Говориш само за фотошоп, той може да се свали от сайта на адобе де. И все пак bridge и javaRE са вградени яко в инсталатора. :)

 

Чудно, аз също не барам bridge, пускал съм го буквално три пъти под прозореца и няколко пъти под линукса, ама там само за тест. XD

 

А за версиите...

7.0, CS2 (9.0), CS3 (10.0), CS5 (12.0) - имам ги всичките

CS никога не съм го ползвал обаче, 7цата си върви перфектно като заместител на повечето обикновенни програми за графична обработка, а след това минах направо на cs2 (9ката) и там останах доволен, а CS4 ме дразни, ама го използвах заради подобренията по pen tool-а.

То като цяло дизайна на CS4 не ми харесва, прекалено скован някак си, все едно имаш една плоча и изгравирани менюта в нея. XD Горе-долу същото е и с CS5, ама айде, поне петицата си заслужава!

 

Впрочем, целия сървис за активация и обновления при петицата е сведен само до едното Adobe help, което е много готино за разлика от cs3 и cs4, където така можеше да се нервира човек с тея сървисес, че да му дойде до козирката... пък и беше много бъгава работата.

Link to comment
Share on other sites

Някой да има проблеми с bridge? При мен дава син екран (IRQL not less or equal) постоянно, пробвах рамта, не е от там!

 

 

Значи... под VMWare и при мен работи! XD

Обаче на машината имам CS4 InDesign и може да е от това.

:/

 

Аз имам InDesign и не ми крашва бриджа.

 

Абе тоя Бридге закво го ползвате?! Досега не съм изпитал нужда от него. Малко като да сложиш Неро, и да ползваш StartSmart..

 

Иначе имах предвид торенти с PS, ама не барани, ти ако искаш нали можеш само фотошопа да си купиш така или иначе? Аз досега до ЦС3 само с такива шопове карам, т.е. отделните 3-4 приложения които ми трябват, отделно съм ги теглил. А и екзетата си имат digital signatures, виждаш, че не са барани, вървят с активатори, кейгени и т.н.

Да, цс5 мяза доста на цс4, и наистина по-добре са нещата. То малко като Корел, тук ЦС1, ЦС3, ЦС5, така вървят добрите версии :) .

 

Бриджа се използва за много, много неща, а не само за браузване. Най-малкото вади тъмбнейл на EPS файловете. Като се селектират много файлове, се появяват още опции, като "Създаване на PDF" и разни други за които не се сещам в момента.

 

Аз от CS4 съм много доволен. Не знам какво не ви е харесало на вас.

Link to comment
Share on other sites

За бриджа, сигурно, но за хора, незанимаващи се по-професионално (говориш за EPS примерно) с дизайн, едва ли наистина им трябва или ползват за нещо. Визирам себе си. Ползвам основно PS, Dreamweaver (засега за ColdFusion код че го поддържа добре, но мисля да мина на Adobe ColdFusion Builder), Флаш за туй онуй, илюстратор за още по-малко туй онуй, и сега с целия колекшън видях полза и от още някои, като адобе енцодер..

 

За ЦС4 наистина както казах не съм го ползвал особено, може да е добър, но изглежда ЦС5 е по-добър и пъргав според мнения, а от ЦС2 имам само лоши спомени, ЦС1 беше добър, 7-цата също.

 

И пак да питам, има ли опция плаващите прозорци с картините да не покриват палитрите като ги местя (документите/картините)? Това доста дразни, искам палитрите винаги да са on top.

Link to comment
Share on other sites

Мда, има такава "опция"... както си "отлепил" прозорчето с картинката да може да се движи свободно, същото правиш и с прозорчето на менюто и след това то просто седи "on top", както се казва! :)

Link to comment
Share on other sites

Тц.

Явно може аз нещо да не схващам, или ти да не си разбрал, ето скрийншот.

Каквото и да правя, подпрозореца в MDI интерфейса е над палитрите, което ме дразни Доста. Само това.

То даже не е нормален MDI, ами тоя подпрозорец може да излиза даже извън рамките на родителския фотошоп (без да има бутон в таскбара).

Link to comment
Share on other sites

Натисни бутона за Fullscreen и ще се оправи. И без това според мен е по-лесно да се разботи на TAB-ове, отколкото на отделни прозорци.

Link to comment
Share on other sites

Натисни бутона за Fullscreen и ще се оправи. И без това според мен е по-лесно да се разботи на TAB-ове, отколкото на отделни прозорци.

Аз ако натисна фулскрийн подпрозореца се разпъва точно на целия екран и скрива и фотошопа и всичко. Тогава хептен тъпо става. То за целта си има Tab бутона, който скрива разните му палитренски секции.

Ако се работи с табове вече е ясно, че си ползва само клиентската area без да покрива палитрите, но доста вече свикнах със стария MDI, и да си ги разположа на 1920х1200 леко каскадно 3-4 документа, някои отиват и зад палитрите отчасти, така и лесно 'взимам' цветове от по-долните картини.

Ясно, няма решение на проблема, доста досадно предвид тертипа, по който съм свикнал да работя, но какво да се прави.

Link to comment
Share on other sites

Просто го закачи пак за рамката, хаха хвани прозореца, придърпай го до менюто и ще видиш да се появява една синя линия, която индикира заключване на прозореца към меню бара на програмата!

 

Не става ли от workspaces, като ги нагласиш на настройки по подразбиране?

 

НЕЩО НЕ СХВАНАХ ПАК... както и да е!

Виж от готовите пресети за работни плотове дали има нещо което ще ти е по вкусът. :)

 

2fb0e2f733668456.JPG

9b126fc6b5522c02.JPG

Link to comment
Share on other sites

За синята лента е ясно, това го разбрах малко след като поработих с шопа, но това го прави като таб, един вид максимизиране, както работеше при нормалния MDI до ЦС3. А ако се натисне Максимизе бутона на самия подпрозорец, се разпъва на целия екран и закрива Всичко. Нещо като да си скрил палитрите и всичко, с Tab.

Обаче открих (според твоя шот), че когато палитрите са в float режим (а не док-нати), са винаги отгоре. Е да ама аз искам да са ми докнати и подредени, както си работеше до ЦС3. Защо тогава е тва док-ване, колкото да ги залепи по ръба на основния прозорец, който може да седи някъде отзад, е** му *****. Тва ми напомня тревожно начина, по който GIMP работи. Имам лошото чувство, че стигнаха някакъв връх на добър интерфейс, и почнаха пътя "надолу".

Квото е. За доста хора предполагам, че така е по-удобно, не и за мен.

 

Всъщност така или иначе аз работя винаги в максимизиран фотошоп, и като отделих (ъндокнах) паллитрите от дясната част и ги оставих пак там да седят, нещата добиха добър "вид", кво като не са докнати. Ако ресторна шопа, си остават пак там, вече извън програмата, което би ме дразнило ако често променях размера на главния прозорец. Пак е нещо.

 

Като се замислих пак, такова решение от тяхна страна има смисъл в мултимонитор сетъп. Така можеш да си закараш палитрите на друг монитор, а е доста полезно да си изкараш повечето да са видими, и да не заппълват основния екран.. хм..

Link to comment
Share on other sites

Мда, има смисъл, ако работиш с някакви огромни проекти с голяма резолюция и възнамеряваш да държиж повечето неща на експанд, тогава няма да ти пречи толкова.

 

Само не мога да разбера защо не може в такъв случай да го направиш, като се минимизира основната програма да остават табовете и менютата видими, тоест да използва отделни процеси в windows за всеки отворен прозорец.

Защото точно ако си на мултимонитор, това ще ти е от полза според мен.

 

Въпреки че ако питаш мен, трябва да му дадат пълна свобода от към оптимизация на панелите и менютата, нищо че ще е малко по-сложно, все пак да имаш пълната свобода от към интерфейс ще е голям плюс.

 

П.П. Боже... само ние си обсъждаме 5цата. хаха

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Тва Photoshop CS5 еБати бъгнята :angry: . Почти съжалявам вече, че ъпдейтнах от ЦС3, който нямам спомен да съм се натъквал на някакви бъгове.

Връщане назад няма, но направо полудявам с тоя бъгав ЦС5 вече.

От време на време като реши, почва един лаг всеки път като реша да pan-вам с Space+мишката. Това е адски лошо и недопустимо. Удрям спейса, натискам ляв бутон да пан-вам, и минава ~1 сек. преди реално да почне да мести образа. С ъптайма това се задълбочава като лаг. Тултипа на отворения файл, който се появява като курсора е върху или мине през тайтълбара на отворения файл, остава на преден план докато работя в картината и ми пречи да правя селекции, които са около горния ръб. Изключвам тултиповете и се оправя, но така нямам тултипове, а аз даже рядко се налага да работя в шопа и позабравям туй онуй. Но дори редките "работи" ме изнервят. И лошото е че това с пан-а не му хващам pattern кога се появява, понякога може и 2 дена да работи шопа и няма проблема.

И други бъгове съм намирал, но тия двата много ме дразнят.

 

Говоря за 64битовата версия. Не знам 32б дали е по-добре.

 

Всъщност като помисля, възможно е да се получава след като програмата е била минимизирана поне веднъж. Защото цяла сутрин до преди малко си беше отворена и си работех в нея, и по едно време май я минимизирах "погрешка" (нормално никога не минимизирам програми, и десктопа го виждам само при boot и преди shutdown) и след това го забелязах тоя проблем. С никоя друга програма няма подобен проблем, от шопа е. Edit: Всъщност не е от минимизирането, рестартирах го, отворих псд-то, което работя, поседя малко, пейстнах в нов документ един шот, и вече започна пак, няма и час откакто е реснат. От кво зависи не знам.

 

lil_stenly, ето така го направих моя: цък. За съжаление бара с инструментите не може да се закачи някъде горе хоризонтално, а така ми губи отляво ценни 20-30 пиксела от хоризонтала.

Link to comment
Share on other sites

lil_stenly, ето така го направих моя: цък. За съжаление бара с инструментите не може да се закачи някъде горе хоризонтално, а така ми губи отляво ценни 20-30 пиксела от хоризонтала.

 

Че скрий ги тия палитри де. Тва History постоянно ли го ползваш? Info също. За 20-30 пиксела се оплакваш, а гледай какво става. Като си искаш пикселите, може да откачиш инструментите от дясно и да си летят където ти дойде. Така ще ти се разпъне до края. А и винаги можеш да използваш Fullscreen и да си скриваш инструментите и палитрите, когато не ти трябват.

Link to comment
Share on other sites

Че скрий ги тия палитри де. Тва History постоянно ли го ползваш? Info също. За 20-30 пиксела се оплакваш, а гледай какво става. Като си искаш пикселите, може да откачиш инструментите от дясно и да си летят където ти дойде. Така ще ти се разпъне до края. А и винаги можеш да използваш Fullscreen и да си скриваш инструментите и палитрите, когато не ти трябват.

Като скрия хисторито какво ще сложа там? Нищо. Да, често го гледам поне, тествам "преди и след" през различни стъпки, навигатора не коментирам, а инфо-то също - постоянно го гледам. Каквото и да махна оттам, е загубено място, поне да е с полезни неща. Леърите и тях, затова съм им дал цяла вертикала. Инструментите е нещо, което перфектно можеше да е и горе в някой тулбар хоризонтално. Място има точно за тях.

По някое време ще мина в 2 или 3-монитор сетъп, тогава палитри и тва онва, ще минава на друг дисплей със сигурност.

Остава оня безкрайно дразнещ бъг с пан-ването.

Link to comment
Share on other sites

Като скрия хисторито какво ще сложа там? Нищо. Да, често го гледам поне, тествам "преди и след" през различни стъпки, навигатора не коментирам, а инфо-то също - постоянно го гледам. Каквото и да махна оттам, е загубено място, поне да е с полезни неща.

 

Защо да не можеш да сложиш нищо? Нали ти трябва по-голям прозорец на изображението? Ще си разтегнеш изображението там. На мястото на палитрата с лейърите, която лично за мен може да си е и летяща. Аз лично, така изкарани палитри като твоите не използвам, защото няма какво да гледам в 4-те (или колкото там си решил) едновременно. Винаги си отварям само по 1, а ако искам да има повече от една, ги разкачам.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...