Jump to content
BulForum.com

I-net Dostavchik s poveche ot 1 Ip adress


Recommended Posts

Interesuvame ima li dostavchik koito kam edna tarifa ti pozvolqva da polzvash poveche ot 1 ip adres na vednaj.

Primerno slagam si kabela vav switcha ot switcha teglq 3 kabela kam 3 kompa i trite kompa ima realni ip adresi (spodelqshti 1 tarifa)

Kato razibra se shte trqbva da doplatq za vsqko ip mesechno. No ne kakto evrocom lan me razigravat da plashtam oshte 2 instalacionni s oshte 2 dogovora

i da davam po 60 lv za internet :).

Link to comment
Share on other sites

Евроком Кабел - тоест интернета на еврокомци с модем. Разрешават някоко IP адреса след модема им които споделят скоростта на тарифата.

Link to comment
Share on other sites

neiskam da sa zad ruter i da spodelqt 1 ip.

 

Именно въпросът ЗАЩО не го искаш е това което питах. Защото тука сме няколко компютъра зад рутер и споделяме 1 IP и досега не ми е трябвало 2ро и се чудя да не би аз да пропускам нещо съществено.

Link to comment
Share on other sites

Именно въпросът ЗАЩО не го искаш е това което питах. Защото тука сме няколко компютъра зад рутер и споделяме 1 IP и досега не ми е трябвало 2ро и се чудя да не би аз да пропускам нещо съществено.

 

Пробвай се да пуснеш IPSEC VPN зад NAT/router (когато не ти позволяват да използваш T-NAT)

Link to comment
Share on other sites

Аз преминах на OpenVPN - кеф, минава отвсякъде, ползва сертификати.... Но все има задръстени хора, набутали се с Cisco7200 да спъват всякаква друга VPN.

M/у другото съм решил да сложа 2 рутера зад един хъб, с еднакви ИП и МАС адреси, единия за IPSEC, дето не мога да го барам, и моя си. Някой ако е правил чак такива магарии да казва. Май АлБънди се опитваше лятото да пуска някакви bridge да мята ТВто на СОООООлбоха надругаде, ама го няма сега да се похвали.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Да използвам аз тази тема да питам нещо.

Значи, в момента сме на две тарифи по 20 лв към Гаров.

Сега обаче искам да минем на една от 35 лв и да боцна един рутер.

Въпросите са следните:

1. Какъв рутер да взема? Искам да е надежден, по възможност да има софтуер, който да раздели интернета по равно, за да не се чувства никой ощетен.

2. Брат ми иска да има реално IP, защото се занимава с FOREX търговия, а за софтуера това е задължително. Аз, по далеч по-прозаични причини, също искам да имам реално IP. Сега ако пуснем една тарифа, проблем ли ще е или просто ще ни виждат с едно и също IP? Местата, където влизаме двамата не са едни и същи, тоест, няма програма, в която да влизаме едновременно.

 

Моля за компетентно мнение, не предположения.

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

То добре но системата става по-сложна. Реалното IP може да е 1 като се пренасочват необходимите портове към компютъра на брат ти или към теб. За рутер бих ти препоръчал Микротик (това е малко по-бързия вариант с гигабитови ланки, другия при копиране на данни между 2 компютъра в локалната мрежа ми заби няколко пъти даже). От Микротика съм много доволен и грам проблеми не съм имал с него за разлика от други рутери (щом и някои интернет доставчици ползват техни продукти прави си изводите). Малко повечеко настройки има но ще се оправиш лесно.

Link to comment
Share on other sites

Е, не знам дали микротика забива при копиране в ЛАН (мислех че микротик са върха на сладоледа...), но аз съм вече година с Buffalo WZR-AGL300NH, draft N, гигабитов. Редовно си копирам и стигам 55-60 МБ/с, нито е забивал нито нищо, никога не ми се е налагало да го рестартирам или нещо.

От новите линксиси пък чета много оплаквания. Пак бих си взел Buffalo, а тия микротици щом забиват...

Link to comment
Share on other sites

Мързеше ме да правя диагностика защо. Може от моите ланки нещо да е а и имаше по-нов firmware за микротика но успях да направя една размяна и го забих на място с БТК а при мен сложих гигабитовия модел. Аз преди се дърпах че прекалено много настройки но отскоро съм им голям фен :)

Link to comment
Share on other sites

То добре но системата става по-сложна. Реалното IP може да е 1 като се пренасочват необходимите портове към компютъра на брат ти или към теб.

 

Добре де, ама ще стане ли? Нищо не разбрах.

Няма ли рутер за 50-70 лв?

Link to comment
Share on other sites

Добре де, ама ще стане ли? Нищо не разбрах.

Няма ли рутер за 50-70 лв?

 

Mikrotik RB250GS - 72лв от www.reloadbg.com + някаква доставка до Пловдив

Link to comment
Share on other sites

Mikrotik RB250GS - 72лв от www.reloadbg.com + някаква доставка до Пловдив

Тoва е суич.

За тия пари има RB750 рутер, ама 100 мбитов. За 30-40 лв отгоре - гигабитов. Веднъж се купува за дълго, аз бих дал отгоре тия малки пари за гигабитовия.

Помисли също така дали по някое време ще имаш нужда от wireless. Вярно можеш отделен аксес поинт да вземеш тогава, но ако е за домашен, можеш отсега да разгледаш вирелесс рутер.

Ако ти се наложи да копираш между машините, дори wireless-свързани, ще видиш за какво става дума. Къде са 11МБ/с, къде се 55 средно. Всеки път като местя между машините благославям деня, в който реших да не е 100 мбитов. Дори безжично като местя между лаптопа, 15МБ/с си постигам, а ако беше 100 мбит, той щеше да е слабото място, а не wireless-a.

Link to comment
Share on other sites

Тoва е суич.

За тия пари има RB750 рутер, ама 100 мбитов. За 30-40 лв отгоре - гигабитов. Веднъж се купува за дълго, аз бих дал отгоре тия малки пари за гигабитовия.

Помисли също така дали по някое време ще имаш нужда от wireless. Вярно можеш отделен аксес поинт да вземеш тогава, но ако е за домашен, можеш отсега да разгледаш вирелесс рутер.

Ако ти се наложи да копираш между машините, дори wireless-свързани, ще видиш за какво става дума. Къде са 11МБ/с, къде се 55 средно. Всеки път като местя между машините благославям деня, в който реших да не е 100 мбитов. Дори безжично като местя между лаптопа, 15МБ/с си постигам, а ако беше 100 мбит, той щеше да е слабото място, а не wireless-a.

 

Верно switch-a съм уцелил... още не се бях събудил... RB750 е правилния избор. RB750G е гигабитов и е 600MHz-oв процесор.. както един приятел каза - с този мога да рутирам на половината махала интернет трафика :D

Link to comment
Share on other sites

Аз пък бих препоръчал TL-WR1043ND - 400MHz процесор, 32mb ram, 8mb flash, гигабитов switch, USB port - (става за NAS, за print server, за 3G модем и сигурно за още 100 неща, които не ми идват наум в 2 часа през нощта...). Цената е около 100тина лева. Голямо разнообразие от open source firmware-и... Изобщо - няма втори такъв рутер за тия пари...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...