Jump to content
BulForum.com

Покупка на Laptop


Recommended Posts

Едно бързо питане, кво е LED?

 

Така, лаптопа който ще се взима най вероятно ще е Acer Aspire 5737/5738/ чудя се кой модел точно

гледам 5757Z май е с най-хубава видео карта измежду 3те модела които се чудя (него и още 5738Z и 5738 ZG ), но няма LED. 5738Z има лед, ама видео картата му изобщо не ми вдъхва доверие :D а пък на тоя 5738 ZG тва означение WXGA на дисплейа не го знам кво означава (май не е LED?), и видео картата му също ми е малко непознаата, по добра ли е от на 5737Z

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Едно бързо питане, кво е LED?

 

Така, лаптопа който ще се взима най вероятно ще е Acer Aspire 5737/5738/ чудя се кой модел точно

гледам 5757Z май е с най-хубава видео карта измежду 3те модела които се чудя (него и още 5738Z и 5738 ZG ), но няма LED. 5738Z има лед, ама видео картата му изобщо не ми вдъхва доверие :D а пък на тоя 5738 ZG тва означение WXGA на дисплейа не го знам кво означава (май не е LED?), и видео картата му също ми е малко непознаата, по добра ли е от на 5737Z

LED подсветка означава светодиодна подсветка. Предимствата са по-ниска консумация на енергия и по-ярък дисплей макар, че май това далеч не е решаващо вече за качеството на дисплеите. Вече повечето актуални дисплей са LED.

 

WXGA е резолюцията, която се равнява на 1280x800 докато 1366x768 е HD Ready, но явно мажат яко и пишат WXGA навсякъде.

 

G105 е съвсем малко по-бърза от 9400M и по-актуална като модел макар при архитектурата да няма разлика.

Link to comment
Share on other sites

.. екрана на XPS 16 - RGB LED, 100+ % Color Gamut..

 

Интересно. А това дава ли му точност на цветовете или просто го прави по-шаренко?

Link to comment
Share on other sites

Интересно. А това дава ли му точност на цветовете или просто го прави по-шаренко?

Покрива по-голям диапазон от цветовото пространство съответно монитора изобрязява повече (по-реални) цветове.

 

http://www.anandtech.com/mobile/showdoc.aspx?i=3540&p=12

http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-S...ok.14431.0.html

http://mobility.bg/review-dell-studio-xps-1640/

 

Color Gamut - 118% (Adobe RGB)

Delta E - 2.15 (вероятно след калибрация)

 

Само, че за разлика от това, което пишат там панела по-скоро е Samsung, а не Seiko-Epson.

 

Surely the most interesting feature of the Dell Studio XPS 16 is the high resolution full-HD panel with RGB-LED back light. Not only are its parameters, e.g., brightness, contrast and illumination, alright, also the colour quality cannot be reached by any other notebook screen so far. Of course this is only true except of models with comparable panels. But these can be count on one hand so far. [Notebookcheck]
Link to comment
Share on other sites

На Intel GMA 4500 HMD, игра като симс ще въври ли добре?

 

http://www.tomshardware.com/forum/261112-3...onal-games-sims

 

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=326993 (последните 2 поста)

 

Сигурно ще тръгне, но според мен - няма да работи плавно (последния симс).

Link to comment
Share on other sites

Покрива по-голям диапазон от цветовото пространство съответно монитора изобрязява повече (по-реални) цветове.

 

http://www.anandtech.com/mobile/showdoc.aspx?i=3540&p=12

http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-S...ok.14431.0.html

http://mobility.bg/review-dell-studio-xps-1640/

 

Color Gamut - 118% (Adobe RGB)

Delta E - 2.15 (вероятно след калибрация)

 

Само, че за разлика от това, което пишат там панела по-скоро е Samsung, а не Seiko-Epson.

 

Ясно. Аз до колкото знам, Delta-та трябва да е под 1, за да са реални цветовете.

 

Иначе да, явно са като LED дисплеите за компютър. Просто повече RGB, но само това. Не става за професионална работа, но е перфектен за мултимедия и игри. Също обаче, до колкото четох, има голям гоустинг LED дисплея. За настолен монитор говоря, не знам как е при лаптопите.

Link to comment
Share on other sites

Според LesNumeriques/BeHardware всичко под 3 се приема за добро. Вече 1 трудно се постига, но при професионалните монитори може и да е нормално. Екраните при мониторите са трагични и най тъпото е, че скъпите геймърски лаптопи са с 1280x800 само и то с кофти екрани (кофти ъгли). Може би целта на 1280 е да се вдигат повече FPS.

 

Та свикнал съм на S-PVA дисплей, текущия ми лаптоп е с ужасни ъгли - дори да го гледаш в центъра пак към ъглите виждаш картинката да изтъмнява та съм решил екрана на новия топ-топ да е с приоритет. Dell-овете с не-дефолтните резолюции принципно са с позитивни отзиви, а в Acer ме привлича Wide Color Gamut 60%, съответно гледам ревюта за всеки модел... яко research.

 

Относно Ghost-инга ще го приема какъвто и да е, то спасение няма и все се налага да правиш някакъв компромис. А и по-скъпите лаптопи няма къде да се видят и трябва да вярвам на ревюта и отзиви по форумите.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, искам да ме посъветвате за покупка някаквъв лаптоп от порядъка на 700 до 800 лв. Ще се ползва за най-елементарни неща като търсене на информация в интернет, ще се използват програми като word, excel, skype, тук там някоя по проста игра. Искам и да попитам откаде ще бъде най-удачно да се купи, магазини като технополис и техномаркет или от някоя комютърна фирма ? Мерси предварително на помогналите.

 

В началото гледам колегите ти препоръчват Acer Extensa 5630G

Абсолютно съм съгласен с тях но много трудно се намира наистина

Също така си вдигнал бюджета и вече гледаш цени 1150-1200

ок,но както са ти написали пак по горе тези които са със процесори

Dual Core ги забрави !!! За тази сума гледай само Core 2 Duo !!!

Този модел видя ли го?

http://pic.bg/index.php?id=115&product...hinkPad%20SL500

Ако е истински ThinkPad взимай го и няма да имаш никакви грижи.

 

Успех ;)

Link to comment
Share on other sites

А защо при такива цифри (2500лв+) се изключва това:

 

Цък

 

Като има доста опции в които да се варира и машината може да стане много сериозна.

 

@Dreamer: Направих си една конфигурацийка:

 

Design & Display: Black Ripley Design

Display: 17-inch WideUXGA 1920 x 1200 LCD (1200p) with Clearview Technology

Graphics Processor : 512MB ATI® Mobility Radeon™ HD 3870

Processor: Intel® Core™ 2 Duo P8400 2.26GHz (3MB Cache 1066MHz FSB)

Operating System: Genuine Windows Vista® Home Premium 64-bit - English

Keyboard Options: Illuminated Keyboard - English

Memory: 4GB Dual Channel DDR3 SO-DIMM at 1067MHz - 2 x 2048MB

System Drive: Single Drive Configuration - 320GB 7200 RPM SATA with Free Fall Protection

Optical Drives: 8x Dual Layer Burner (DVD±RW, CD-RW)

Wireless Network Card: Internal Intel® Ultimate N 5300 a/b/g/Draft-N Mini-Card with MIMO Technology

Sound Hardware: Internal High-Definition Audio with Surround Sound

Warranty: AlienCare 1-Year Free Phone 24/7 and Collect & Return

 

1300 паунда с доставката и такси.

Link to comment
Share on other sites

А защо при такива цифри (2500лв+) се изключва това:

 

Цък

 

Като има доста опции в които да се варира и машината може да стане много сериозна.

Lenovo-то има по дървен "бизнес" дизайн, но при подобни опции бих взел него аз.

 

Относно Alienware моделите им са стари и нямат процесор с 1066fsb, идват с 667 DDR2 памет и ако ги има в БГ ще са още по-надценени от XPS-а.

 

ЕДИТ2: Мда, явно където съм кликнал аз са били неактуални офертите. Тая определено е добра, но така или иначе не ми се дават толкова пари. Бях се навил на 2600 + да си взема ддс-то, но вече 2800-3000ми идва много. И 2600 давам само заради тоя екран. Иначе с нормален до 2000лв.

Link to comment
Share on other sites

Lenovo-то има по дървен "бизнес" дизайн, но при подобни опции бих взел него аз.

 

Относно Alienware моделите им са стари и нямат процесор с 1066fsb, идват с 667 DDR2 памет и ако ги има в БГ ще са още по-надценени от XPS-а.

 

ЕДИТ: Дори да го доставят от Англия на тая цена не бих могъл да го мина за разход и ще излезе колкото от тук да го взема за 3200лв и махна ДДС-то. Да не говорим, че и тукашната гаранция е 5 години.

 

Да, като пари ще излезе същото, но спецификациите? Този е много пред Dell-a за който говореше. А и това е средния модел. Не най-евтиният. Тоя лаптоп е по-добър от настолният ми компютър във всичко освен в звука, дисплея и дисковото пространство.

Link to comment
Share on other sites

Спецификациите са нормални, видеокартата е доста яка, а екрана не се знае какъв е, но с малко търсене предполагам, че ще стане ясно и това. Другото, което написах е в предния пост с ЕДИТ.

 

Сори на автора, че му прецаках темата :)

Link to comment
Share on other sites

Спецификациите са нормални, видеокартата е доста яка, а екрана не се знае какъв е, но с малко търсене предполагам, че ще стане ясно и това. Другото, което написах е в предния пост с ЕДИТ.

 

Сори на автора, че му прецаках темата :)

 

Точно това и аз казвам, че видеокартата е като моята на настолния компютър. Луда работа, а има и по-добри варианти, като Dual 9800GT примерно.

 

Поне момчето ще знае къде да се насочи след като му минат мераците с този. :)

 

Не знам и за колко време смята да го ползва тоя компютър, но си заслужава да се погледнат най-основните конфигурации на Alienware на сайта, който съм дал по-горе. Цената е по-висока от първоначалните 900 лева, но и системата ще изкара по-дълго време без подмяна, а това не е компютър да се ъпграйдва. Лаптопа направо трябва да се сменя с нов. А и надали като дойде време за смяна, ще има подобни алтернативи като споменатите системи на Alienware.

 

Едит: А и от друга гледна точка, Alienware компютъра ще се продаде по-лесно от нормален пластмасов Acer. И ще има по-малък спад в цената за същото време ползване поради простата причина, че тия машини са уникат и няма втори като тях.

 

Едит 2: Интересен факт. Сега проверих страницата на Alienware за доставката директно до България.

 

Доставка до България / DHL Express / - 220Euro

Доставка до Антарктида, Фиджи, Малдивите, Зайре, Бутан, Замбия, Тувалу, Уганда, Того и т.н. държави, които доста народ не са чували - 182Euro

 

Европа ни обича.

 

Едит 3: Dreamer:

 

# VAT is applied to all purchases inside the EU.

# Where your company is VAT registered, you do not have to pay VAT. You must enter your company name on the Customer Information Page when processing your order online. Call our Sales Team for further information on VAT exemption.

 

Мисля, че има начин да се прибира тоя VAT от Български фирми. Разрови се, може и да намериш. Или попитай някой, който се занимава с покупка на стоки от ЕС, да ти каже как се осчетоводява подобен данък.

Link to comment
Share on other sites

Аз не разбирам защо толкова плюете DualCore като едва ли не еднолевови 4-битови калкулатори.

Според моите скромни наблюдения, за 720p филм под Виста, с (сравнително неоптимизирания) ffdshow кодек, се натоварва около 45% процесора. Че моя десктоп процесор се натоварва не мнооого по-малко, около 20-25%.

Според мен за съвсем нормални за лаптоп нужди си е почти повече от достатъчен. Става дума в случая за T3400 (2.16GHz).

 

Ако е за игри и да замества десктопа, това вече лееко излиза извън мобилността и нормалните за мен представи за цена за компютър (примерно над 2000 лв).

Link to comment
Share on other sites

Точно това и аз казвам, че видеокартата е като моята на настолния компютър. Луда работа, а има и по-добри варианти, като Dual 9800GT примерно.

 

Поне момчето ще знае къде да се насочи след като му минат мераците с този. :)

 

Не знам и за колко време смята да го ползва тоя компютър, но си заслужава да се погледнат най-основните конфигурации на Alienware на сайта, който съм дал по-горе. Цената е по-висока от първоначалните 900 лева, но и системата ще изкара по-дълго време без подмяна, а това не е компютър да се ъпграйдва. Лаптопа направо трябва да се сменя с нов. А и надали като дойде време за смяна, ще има подобни алтернативи като споменатите системи на Alienware.

 

Едит: А и от друга гледна точка, Alienware компютъра ще се продаде по-лесно от нормален пластмасов Acer. И ще има по-малък спад в цената за същото време ползване поради простата причина, че тия машини са уникат и няма втори като тях.

 

Едит 2: Интересен факт. Сега проверих страницата на Alienware за доставката директно до България.

 

Доставка до България / DHL Express / - 220Euro

Доставка до Антарктида, Фиджи, Малдивите, Зайре, Бутан, Замбия, Тувалу, Уганда, Того и т.н. държави, които доста народ не са чували - 182Euro

 

Европа ни обича.

 

Едит 3: Dreamer:

 

 

 

Мисля, че има начин да се прибира тоя VAT от Български фирми. Разрови се, може и да намериш. Или попитай някой, който се занимава с покупка на стоки от ЕС, да ти каже как се осчетоводява подобен данък.

Добре, значи 1300 паунда с доставката казваш, това са около 3000лв. Пак са ми много пари, а и не знам тук дали ще уважат гаранцията въпреки, че фирмата си е на DELL. Както и да е, ще гледам да си харесам преди това лаптоп до 2000лв за да не давам повече пари. Така или иначе и бюджет 2000лв не е малко.

Link to comment
Share on other sites

To не е малко но последно като взех да си customize-вам един DELL от сайта им подминах $3000 а можеше и още :)

 

... а иронията е че един дърт 600м ми върши прекрасна работа а е със celeron/1.6 и 1.5гб рам и 40гб диск.

Link to comment
Share on other sites

Колкото повече - толкова повече :D , нали знаете какво е казал известния герой...

 

Според мен единствения вариант ти е DELL. Марка/Качество/гаранция/компоненти

Другото би било компромис. Който при разлика от 1000лв май е приемлив ;)

Няма ли някой Latitude ?

Аз лично се съмнявам да има коректна гаранция Alienware в BG, въпреки че са на DELL.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Аз лично се съмнявам да има коректна гаранция Alienware в BG, въпреки че са на DELL.

 

Имаш 1 година сервизно обслужване по телефона в цял свят. Ако изобщо се наложи.

Link to comment
Share on other sites

срещу 3-5г на DELL ?

Май има разлика... ;)

 

Може да си доплатиш за 3. Но защо изобщо обсъждаме гаранционно обслужване в България? Ако ще и доживотно да е. Сигурно след 1-вата година става Limited.

Link to comment
Share on other sites

И ти си прав ;)

 

btw... Този как Ви се струва?

 

A e те тоя като почнах да си го нагласям да е каквото искам и чукнах $4500 след което се опомних че нямам животоспасяваща нужда от лаптоп и набързо затворих страницата :lol:

 

w00x, серията Precision са точно мобилни работни станции всъщност, това трудно може да се нарече лаптоп защото за по-дълго разнасяне ще ти трябва количка с колелца :)

Link to comment
Share on other sites

A e те тоя като почнах да си го нагласям да е каквото искам и чукнах $4500 след което се опомних че нямам животоспасяваща нужда от лаптоп и набързо затворих страницата :lol:

 

Е така стават глупостите :laughing:

 

@w00x - какво искаш да кажеш с това, че е направен за бизнес? Че не трябва ли да е така?

А спецификациите са там...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...