Jump to content
BulForum.com

Безжичен интернет


Recommended Posts

Искам да премахна вкъщи метрите кабели и да сложа безжичен рутер...

Каква марка и модел да е - мисля си за D-Link DI-524.

И съответно какво да е устройството което ще приема сигнала - далио USB, dali PCI.

Не ми се харчат пари - значи Д-Линк за 59 лева мисля - и PCI устройство на ТЕНДА например (малко измислена марка но е евтино). Въпроса ми е тая комбинация става ли... или кажете друга ама сравнително евтино...

 

На евроком съм да поясня

Link to comment
Share on other sites

да ти кажа за този длинк не съм чувал мн добри неща , не съм го ползвал лично но...

 

по-добрия вариант е D-Link DIR-300

също и Edimax BR-6204Wg става

 

ако ПЦ-то ти е в същата стая и USB ще ти върши работа

за по-далече PCI карта с външна антенка

Link to comment
Share on other sites

мен ме притеснява само дали ще се справя с торренти...

иначе рутера е на малко разстояние от компютъра... а в другата стая има още един компютър

Link to comment
Share on other sites

Това звучи добре ама всичките тези кабели ми лазят много стабилно по нервите...

Консултирах се с баща ми(занимава се с ИТ) и той смята, че връзката с нормален рутер е по бърза и че съм щял да го усетя поне малко...

Ако ще ми е по-бавна връзката то няма смисъл тогава да си купувам безжичен...

Link to comment
Share on other sites

Консултирах се с баща ми(занимава се с ИТ) и той смята, че връзката с нормален рутер е по бърза и че съм щял да го усетя поне малко...

 

това много не го разбрах, какво има предвид под нормален рутер ?...

 

значи всички тези евтини wireless рутери към които си се насочил поддържат стандарта 802.11g

който на теория има скорост 54Mb/s , но на практика се постигат макс 20-25Mb/s реални

това значи около 2.2-2.5MB/s трансфер

така че ако много държиш на скорост и на торенти това може и да не те устройва

и вариантите ти са или да си караш на жица или да се изръсиш за по-скъп рутер + адаптер за ПЦ-то

които поддържат 802.11n стандарт

 

незнам баща ти дали ти е обяснил тези неща :)

Link to comment
Share on other sites

мен ме притеснява само дали ще се справя с торренти...

иначе рутера е на малко разстояние от компютъра... а в другата стая има още един компютър

Аз имам такъв (DI-524), справя се с торенти, но трябва да му изключиш някои опции за логване, защото ако е много търсен торент се получава нещо като флууд и забива. Имай предвид, че wi-fi порта му е един, т.е. ако закачиш втори компютър по wi-fi и двамата теглите помежду си, ще използваш 54Mbit/2, т.е. 27Mbit/sec.

Link to comment
Share on other sites

ей по-леко ша избиеш рибата в марица :lol:

 

ти прочете ли по-горе какво съм писал ?

Е? Не виждам да си обяснил някъде, че общата скорост се дели на броя на машините за точно този рутер.

Link to comment
Share on other sites

Ползвам точно същата комбинация в къщи.ТЕНДАТА ми е на USB.От личен опит ти казвам,че няма проблем с торентите.Ползвам го от 2 седмици свалил съм няколко торента и до сега не съм срешнал проблем.

Link to comment
Share on other sites

Фактите говорят сами по себе си:

 

WiFi

 

--- 192.168.11.2 ping statistics ---

29 packets transmitted, 26 received, 10% packet loss, time 28119ms

rtt min/avg/max/mdev = 1.015/2.421/10.769/2.399 ms

 

кабел

 

--- 192.168.11.2 ping statistics ---

29 packets transmitted, 29 received, 0% packet loss, time 28027ms

rtt min/avg/max/mdev = 0.278/0.811/4.934/1.022 ms

Link to comment
Share on other sites

Е? Не виждам да си обяснил някъде, че общата скорост се дели на броя на машините за точно този рутер.

 

ти каде ги четеш или слушаш тия работи ?

това за wifi порта че бил един и "общата скорост се дели на броя на машините за точно този рутер"

е пълна глупост и само объркваш човека

самата технология е такава (802.11g ако знаеш какво е това) че макс. което се постига реално !!

са около 25Мбит , дори и само с един wireless клиент и при идеални условия!!

Link to comment
Share on other sites

А условията са далеч от идеалните, особено в блок пълен с източници на смущения, а при смущения развалените пакети се препредават отново и става тотално забавяне на трансфера. Затова категорично препоръчах да се ползва кабел за настолната машина.

Link to comment
Share on other sites

Аз ползвам такъв рутер и мога да кажа, че е абсолютно стабилен. Но - ПЦ и Лаптоп, като пуснат единия яко сеед, а другия лиич и до там му е.

Принципно, ако се ползва интернет ( а не торентНЕТ ) няма никакъв проблем. От една година е подложен на яко експлоатация. Разликата в скоростта е около 700кб/с в полза на кабела при положение, че съм на най скапаната тарифа на GigaShit...

 

За настолно PC според мен е крайно решение - WiFi-а

Link to comment
Share on other sites

Ако разстоянието между рутера и хостовете не е повече от 10-тина метра не би трябвало да имаш абсолютно никакви проблеми.

Теорийте на колегите ... са си теорий :)

Link to comment
Share on other sites

Ако разстоянието между рутера и хостовете не е повече от 10-тина метра не би трябвало да имаш абсолютно никакви проблеми.

Теорийте на колегите ... са си теорий :)

 

Да бе да. Ела ми покажи на практика как става!

Link to comment
Share on other sites

Ами ела ми на гости тогава :)

 

Използвам китайски рутер на TP-LINK - 801.2g . В момента има вързани 3 пц-та към него а на моменти са и 4 -два настолни и два лаптопа. Настолните са с wireless-ки на TP-link като едната е на PCI а другата на USB.

Единия лаптоп е с USB на Netgear a за втория незнам.

 

Незнам какво толкова плюете wireless-а . Не казвам че поддържа скоростта на етернета , но си държи една прилична скорост която би трябвало да задоволи всеки . Не съм убеден в исказването на един от колегите че реално скороста стигала до 24 Мегабита , но дори и да приемем този вариант, то тази скорост в повечето случай е много над трафика "отделен" ВИ от Вашия доставчик.

Link to comment
Share on other sites

Ами ела ми на гости тогава :)

 

Използвам китайски рутер на TP-LINK - 801.2g . В момента има вързани 3 пц-та към него а на моменти са и 4 -два настолни и два лаптопа. Настолните са с wireless-ки на TP-link като едната е на PCI а другата на USB.

Единия лаптоп е с USB на Netgear a за втория незнам.

 

Незнам какво толкова плюете wireless-а . Не казвам че поддържа скоростта на етернета , но си държи една прилична скорост която би трябвало да задоволи всеки . Не съм убеден в исказването на един от колегите че реално скороста стигала до 24 Мегабита , но дори и да приемем този вариант, то тази скорост в повечето случай е много над трафика "отделен" ВИ от Вашия доставчик.

 

извинявай но айде стига с глупостите

като не си убеден изпозвай google или се убеди сам, стига ламерски изказвания..

по темата... 24мегабита и много над се достигат ,зависи от доставчика

за някои ще са достатъчни за други не...

 

AlBundy: незнам какво ползваш и как , но си провери техниката и пробвай да смениш канала на който работи wirelessa , незнам какво имаш толкова в блока че смущава така :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Искам да премахна вкъщи метрите кабели и да сложа безжичен рутер...

Каква марка и модел да е - мисля си за D-Link DI-524.

И съответно какво да е устройството което ще приема сигнала - далио USB, dali PCI.

Не ми се харчат пари - значи Д-Линк за 59 лева мисля - и PCI устройство на ТЕНДА например (малко измислена марка но е евтино). Въпроса ми е тая комбинация става ли... или кажете друга ама сравнително евтино...

 

На евроком съм да поясня

Пич, сложи си на MSI RG60SE-nikoga ne zabiva, pone moq ne zabiva!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Някакви мнения за този:

67138775.th.jpg

 

Иначе ползвам един метровски от време на време - Sweex, като към него има постоянно вързани 2 РС-та (едно с кабел и едно безжично). За няколко месеца от както се ползва - никакви проблеми, колкото и куча марка да е. Държи се доста стабилно.

 

Понеже трябва да взема някакъв - Белкина дали е стабилен?

Цената му е добра, а и втора употреба няма голямо предлагане.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Не знам, но чета, че Белкин си имали някакви проблеми, че нерядко и немалко модели се нуждаели от чест рестарт с някои видове интернети. Не бих ти препоръчал такъв. Според това която четох напоследък марките са малко, като Линксис, Бъфало, Д-линк. Може и Асус.

 

Колкото до wireless-a, нормалните "g" рутери с техните макс 2 МБ/с са далеч от нормално ползване с нашите скорости в днешни дни (6-7-8-9 МБ/с вече са нормални за нашите ширини).

Наскоро се сдобих с едно Бъфало с ггбит суич и wireless-N. Това вече е връзка като жичната, 9-10 МБ/с постигам. Средно 9. Закъсненията са точно като с жица, средно 3 мс към външни за рутера сървъри. Много съм доволен. Вече сигурно 2 седмици работи без проблеми.

Така и десктопа да се върже безжично няма да се усети разлика. Освен разбира се при трансфери в ЛАН-а, където с жица прехвърлям с около 60 МБ/с.

 

Да питам, в темата за Кулбокс стана дума, че N на брой потребители можели да ползват нет без знанието на собственика дори със защитена мрежа.

Настроил съм защита WPA2-PSK (AES) с дълъг 14 символа ключ. Четох, че тази защита засега е най-сигурната, каква е вероятността някой да ми ползва нета без да знам?

Контрола по MAC адреси също е доста надеждна опция като допълнение към другата, но все пак.

Link to comment
Share on other sites

Да питам, в темата за Кулбокс стана дума, че N на брой потребители можели да ползват нет без знанието на собственика дори със защитена мрежа.

Настроил съм защита WPA2-PSK (AES) с дълъг 14 символа ключ. Четох, че тази защита засега е най-сигурната, каква е вероятността някой да ми ползва нета без да знам?

Контрола по MAC адреси също е доста надеждна опция като допълнение към другата, но все пак.

В момента това криптиране се разбива само с Брутфорс. Повечето програми за това използват речници. За момента знам само 1 руска, която цикли символите и пробва така генерираните комбинации за разбиване. Другите ползват готови думи.

Използваш 128 или 256 бит. кодиране, за ключ въвеждаш директно 16-тен код нещата, като пробвай да имаш и някоя друга стойности между 0 и 20, или към края на 255.

Така ще имаш и кодове, който не се срещат по клавиатурата и не са от стандартно използваните. По този начин избягваш да те налети някой с готов речник от думи.

Плюс това сложи твое име на мрежата, а не използвай стандартното. Понеже името на мрежата има участие в кодирането. Т.е Ключ с парола PASS е различен за мрежа с име MREJA1 и MREJA2. В интернет се срещат готови файлове с изчислени ключове по речник и име на мрежа. Със слагане на твое име, намаляваш вероятността да те хакнат и по този начин с изчислените ключове.

По този начин мрежата ти е сигурна, и не се притеснявай, че някой някога ще ти влезе. Ако те гони параноята, веднъж в месеца смени някой символ в паролата и си готов с новия ключ.

Самото смятане на тези пароли дори с речник е много бавно. Средно се постига 100-200 ключа в секунда. Има специални карти, който го правят хардуерно и там скоростите са много високи. Но някой да тръгне да ти хаква мрежата и дори с такава карта ще му отнеме толкоз време, че сигурно ще си си сменил рутера с нов до тогава.

 

Пък това с идеята за мак адреса при фрии или WEP кодировка не е никаква защита. WEP с 128 бита и за под 5 минути се хаква. Ама това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...