Jump to content
BulForum.com

Как да захраня реле на 125V?


Recommended Posts

Релето е на 125V, 11W, необходимо е да го пусна в нашата мрежа. Кой е най-евтиния и лесен начин да направя това. Имам някакви познания по електроника от миналото, но не искам да рискувам :D Надявам се да ми подскажете нещо практично...дори да е само кондензатер серийно на релето...

Link to comment
Share on other sites

Кой е най-евтиния и лесен начин да направя това.

Да си вземеш реле на 230 волта от магазина(има ги всякакви в Кузмов) и да дадеш да го свърже някой друг ,щото като гледам какво пишеш ,няма смисъл да се мъчиш.

Успех

Link to comment
Share on other sites

Да си вземеш реле на 230 волта от магазина(има ги всякакви в Кузмов) и да дадеш да го свърже някой друг ,щото като гледам какво пишеш ,няма смисъл да се мъчиш.

Успех

 

Благодаря за съвета, но ме интересува принципно решение което може да се ползва и за подобни консуматори за 110 или както е в случая за 125V

Link to comment
Share on other sites

Най-сигурно ми се струва с траф - продават такива 220->110 със всякакви мощности, но едва ли това е най-евтиното решение.

По-евтино е с автотраф, ако е само за едно реле или други малки консуматори може да ползваш първичната на трафа на старо радио или някакъв друг уред като автотрансформатор (стига да има и извод за 110в).

Друго решение е регулатор на напрежение с триак или с тиристор и диод - за 2-3лв има китчета, за още 2лв има сглобени и готови за свързване платки.

И кондензатора е някакво решение, но не ми харесва...

Link to comment
Share on other sites

Кондензатора е някакво решение при активен товар.В случая с индуктивността на релето ще се получи последователен трептящ кръг, а при посоченото напрежение ще трябва Xl~Xc , при което влизаме в резонанс на напрежението.Най-добре си намери нормално реле или контактор при по-голяма мощност и ще ти излезе по-евтино.

Link to comment
Share on other sites

Гледам до тук само глупости са се изписали. Първо нека питащият да каже, дали е за постоянно или променливо напрежение (има известни особености ) и тогава ще дам предложение.

Link to comment
Share on other sites

Гледам до тук само глупости са се изписали. Първо нека питащият да каже, дали е за постоянно или променливо напрежение (има известни особености ) и тогава ще дам предложение.

 

 

Захранването към намотката е постояннотоково и предполагам веднага преди нея да вържа 1 грец схема.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, като сложи диод или грец, какво? Мрежата е 220 волта, а трафа е 125.

Що не каже къв е тоя траф, за какво ще го ползва, откъде го е свалил, защо точно 125 волтов траф му трябва.

От друга страна къв е тоя извънземен траф, който ще работи с прав ток?

Link to comment
Share on other sites

Теди, изпий си кафето първо :)

:D :P

Леле.. хаха

Тия дни бях на тема трафове и ups-и, нещо ми убягна че става дума за реле :bgrin: .

 

Остава въпроса с греца и как от 220V ще подаде просто изхода на греца/диода на трафа (уф, на релето).

Освен ако не се е навил да купи траф де :lol:

Link to comment
Share on other sites

Така, не знам твоето реле какво представлява, но съм виждал едни стари контактори, които намотката им се захранва с 220 V мрежово, променливо и там имаше едни късо съединени навивки през магнитопровода, без диоди.... Направих няколко сметки (може и да съм объркал, защото още спя) Просто свържи последователно един глупав резистор от порядъка на 1 кило ом, 10-15 ватов. И диода евентуално. То не бяха трафове, то не беше чудо :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Грец??? :lol:

 

Ако не бръмчи, пробвай само с един диод серийно, така ще минава само единия полупериод и би трябвало да ти свърши работа.

 

Мм.., не! Пича е посочил, че захранва с прав ток...., а този номер минава ако захранва с променлив.

 

stanchobb@ в края на краищата 11 вата са нищо! Що не скочиш до Комет или ВикиВат и не си купиш едно какво да е реле?

Link to comment
Share on other sites

Така, не знам твоето реле какво представлява, но съм виждал едни стари контактори, които намотката им се захранва с 220 V мрежово, променливо и там имаше едни късо съединени навивки през магнитопровода, без диоди.... Направих няколко сметки

А за какво служеха тези навивки на късо?

Link to comment
Share on other sites

Мм.., не! Пича е посочил, че захранва с прав ток...., а този номер минава ако захранва с променлив.

 

stanchobb@ в края на краищата 11 вата са нищо! Що не скочиш до Комет или ВикиВат и не си купиш едно какво да е реле?

 

 

Аз му четох 1-то мнение като задание, дори не обърнах внимание, че му апострофирам за греца. Ама то толкова малоумия в темата, че...

Link to comment
Share on other sites

Гледам до тук само глупости са се изписали.
Просто свържи последователно един глупав резистор от порядъка на 1 кило ом, 10-15 ватов. И диода евентуално. То не бяха трафове, то не беше чудо :rolleyes:

 

Поздравления за най-доброто решение :bowdown:

Хората се чудят как да спестят всеки ват, а ти го караш да си топли стаята с тоя резистор

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...