Jump to content
BulForum.com

Какъв рутер да си взема


bruno

Recommended Posts

Здравейте, наското си взех лаптоп Toshiba Satelite A300,така въпроса ми е има ли значение какъв рутер да си взема, ако има какъв ще ми препоръчате. П.С. Интернета ми е на Евроком (ггбит).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

За в къщи всеки рутер ще ти свърши работа, с изключение на Linksys. Много са добри, но нещо не се разбират с еврокомските сървъри и нета понякога увисва.

Link to comment
Share on other sites

За в къщи всеки рутер ще ти свърши работа, с изключение на Linksys. Много са добри, но нещо не се разбират с еврокомските сървъри и нета понякога увисва.

Няма такова нещо вече месец и кусур съм с Linksys WRT54GL и проблеми никви .....

Link to comment
Share on other sites

и netgear не работи с евроком/ггбит

в момента съм с д-линк и със нещо също чат пат прекъсва има някаква настройка която се слагала на "безкрайно" и спирали прекъсванията ама аз не мога да я намеря пък и вече свикнах......

Link to comment
Share on other sites

TP-link .... нямам добри спомени от него. Няколко пъти се чупеше и последния път напълно сдаде багажа. В момента съм с Linksys и съм доволен.

П.П. Какво общо има рутера с интернет доставчица не успях да разбера само :blink:

Link to comment
Share on other sites

TP-link .... нямам добри спомени от него. Няколко пъти се чупеше и последния път напълно сдаде багажа. В момента съм с Linksys и съм доволен.

П.П. Какво общо има рутера с интернет доставчица не успях да разбера само :blink:

Бе и аз не разбирам много, ама не съм единствения с този проблем. Ако не ми вярваш, питай дяда си Мраз (djadomraz) или виж тези постове/теми. Вероятно има и други писали по въпроса, но не се сещам в момента.
Link to comment
Share on other sites

В колега който беше на ГГбит пробвахме и Нетгиър и Линксис без особен успех. Той търсеше като тебе начин да пусне нета на лаптопа на жена си през един Линксис, но се оказа че рутера забива след 15 - 30 минути работа. Дадох му служебния резервен Нетгиър за проба - същата песен. В крайна сметка колегата си реши проблема радикално - смени доставчика :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

За в къщи всеки рутер ще ти свърши работа, с изключение на Linksys. Много са добри, но нещо не се разбират с еврокомските сървъри и нета понякога увисва.

Един приятел също е с Linksys във вкъщи и е доволен ;) .А личните ми наблюдения са върху D-Link...добър е,но за апартамент.Рутера е в детската и когато съм хола от 5 чертички обхвата пада на 3 :wacko: .Но въпреки всичко никога не съм имал проблеми с него,никога не ми е прекъсвал и си държи добра мрежа(свалям си с 2500кб/сек както свалям по принцип)

 

П.П.Пък и на всичкото отгоре е най-евтиния рутер,който намерих :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

тъй като си взех мобилна джаджа, няма как да не се стигне и до покупката на безжичен рутер. не съм много наясно, ориентирвам се само по цените в сайтовете ... та, има ли значение кой от следните модели на tp-link ще избера:

 

TL-WR941ND - 72 лв. (най-скъпия)

TL-WR841ND - 58 лв.

TL-WR541G - 42 лв.

TL-WR340GD - 36 лв. (най-евтиния)

 

 

лапа поддържа N стандарта, но си няма на идея дали ако взема такъв рутер, ще ми е от полза, след като в бг май подобни скорости не се предлагат ... или греша? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Моето мнение е ясно - задължително N рутер.

Не се лъжи по скоростите.

G стандарта реално ще постигаш максимум 2.5МБ/с и то в близост до рутера. Знаеш, че като се отдалечаваш, скоростта пада доста. Така на 6-7 метра примерно ще си под 2, 1.5 МБ/с или нещо такова. Ако решиш да прехвърлиш нещо между лаптопа и настолния, ще е мъка с 1-2 МБ/с!

С N реални 10МБ/с можеш да очакваш. Нощем постигам и над 11. На 10-тина метра през 2 стени пак си имам 6-7 МБ/с. Съвсем друга бира е. Ако държиш на тп-линк, аз бих взел най-скъпия, с 3 антени, по-добър обхват и стабилност. отделно не бих взел тп-линк. За 10-20 лв повече има по-добри. Линксис, бъфало..

Link to comment
Share on other sites

586186509.png

 

... при положение, че скоростите ми са подобни, според теб има ли значение дали ще е N или не, след като G стандарта ги покрива? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Сега, и за интернет скорости - да.

Но утре ако/като смениш доставчика и получиш реалните скорости, които можеш да получиш, ще си гризеш ноктите че не ги оползотворяваш и не си дал 20-тина лв отгоре за N. Рутер за 40-50 лв звучи най-малкото несериозно. Освен ако не ползваш нета 24/7 и не ти пука и да имаш разни проблемчета чат пат, или да издъхва рутера на първия торент :) . Да не забравяме, че целия трафик минава през него и се обработва от него, и той става bottleneck-a.

А и както казах, и веднъж да ти се наложи да правиш трансфер между лаптопа и настолния, да речем един филм да прехвърлиш 4 ГБ, ще трябва да го оставяш през нощта докато спиш да се копира :) .

Отделно забравяш отдалечаването от рутера. Ако се отдалечиш, скоростта пада драстично с разстоянието. Е, 5-те мегабита при всички случаи почти, ще ги имаш но...

Ти си избираш.

Link to comment
Share on other sites

Аз взех този и съм много доволен. Бях на скорост 30мбит и си ги пълни без проблем...

E, 30 mbit оставаше и да не ги пълни.. А по-важното е - на какво разстояние и как пада скоростта, и пробвал ли си доколко стига, примерно трансфер между него и настолен? Щото ако дава нет на другата стая.. При всички случаи с 3 антени е по-добре. 10-15 лв беше разликата мисля.

Ако пък има два или повече настолни, ще е добре и да е с ггбитов суич. Веднъж на няколко години се купува рутер :) .

Link to comment
Share on other sites

тъй като си взех мобилна джаджа

Не ти трябва рутер за "мобилна джаджа".

Не е вярно, че Линксис или Бъфало са по-добри. Може и да са, но не е задължително. Важен е не производителя, а хардуера, които се използва в него. ТП-ЛИНК, макар и китайски производител, традиционно слагат добър (предимно Атерос) хардуер, обхвата и качеството са на високо ниво.

 

Ако си си взел някъкво хенд-хелд устройство и искаш да си пуснеш интернет в домашни условия за него - не ти трябва безжичен рутер.

Link to comment
Share on other sites

Не ти трябва рутер за "мобилна джаджа".

Не е вярно, че Линксис или Бъфало са по-добри. Може и да са, но не е задължително. Важен е не производителя, а хардуера, които се използва в него. ТП-ЛИНК, макар и китайски производител, традиционно слагат добър (предимно Атерос) хардуер, обхвата и качеството са на високо ниво.

 

Ако си си взел някъкво хенд-хелд устройство и искаш да си пуснеш интернет в домашни условия за него - не ти трябва безжичен рутер.

А какво му трябва, пропуснал си да споделиш :) .

Т.е. това не отговаря на въпроса КАК. Аксес поинт ли, суич ли, ФМ радио ли що ли... Едва ли настолния му комп има магически радио-предавател някакъв, какъвто по всички закони му трябва за да докара безжично нет на мобилното.

В тази секция между другото той сподели, че е закупил Asus EEE PC. Мисля даже беше с N-адаптер.

 

За тп-линк приемам, че си прав, вероятно един линксис струват около 2 пъти повече само заради марката и 1-2 прости други функции. Бъфало даже са по-евтини от Линксис май.

Link to comment
Share on other sites

А какво му трябва, пропуснал си да споделиш :) .

Т.е. това не отговаря на въпроса КАК. Аксес поинт ли, суич ли, ФМ радио ли що ли... Едва ли настолния му комп има магически радио-предавател някакъв, какъвто по всички закони му трябва за да докара безжично нет на мобилното.

Много остроумно. Образовай се на тема ad-hoc networking и ще разбереш. защо едно USB Wifi от 15лв ще му свърши идеална работа в домашни условия, ако е хенд-хелд устройство, или пък не му трябва голяма и постоянна връзка. Да не говорим, че някои безжични адаптери поддържат софт АП.

Link to comment
Share on other sites

Много остроумно. Образовай се на тема ad-hoc networking и ще разбереш. защо едно USB Wifi от 15лв ще му свърши идеална работа в домашни условия, ако е хенд-хелд устройство, или пък не му трябва голяма и постоянна връзка. Да не говорим, че някои безжични адаптери поддържат софт АП.

Ок, а нека обясним на човека че все пак му трябва нещо (адаптер), и че трябва основната машина да седи включена постоянно за да има нет на асус-а :) .

И че така или иначе настолната машина играе ролята и на рутер един вид. Най-малкото връзката минава през него. А дали един рутер наистина не е по-добрата идея, към която се е насочил? Отделно тоя адаптер за 15 лв да не говорим че ще е G и ако не е с външна антена (няма как да е), ще е забит в г** на компютъра, за обхвата да не говорим. С рутер ще има една идея по-добра защита на машините, вкл. логическа и физическа, в допълнение на по-добрия обхват.

Нека после не му трябва безжичен рутер. Понеже вече се знае че не е хандхелд у-во. А N-лаптоп. А един добър Н-адаптер всеки може да види колко струва, почти колкото рутер.

Link to comment
Share on other sites

@slick, обясни какво значи "хенд хелд" устройство ... за непросветените :rolleyes: ако се подразбира по нарицателното, сигурно се има в предвид някой от смартфоните с wifi свързаност. тук става въпрос за нетбук.

 

между другото спрях се на рутер с N поддръжка :)

Link to comment
Share on other sites

Аз няма как да гадая какво е "мобилна джаджа", човек би помислил от думата "джаджа", че става въпрос за iPhone, HTC, BlackBerry или някакъв друг телефон/хенд-хелд device, на което периодично му трябва нет. Много хора си купиха рутер само заради такова устройство.

 

Що се отанся до ад-хок мрежата, с два обикновенни УСБ адаптера през бетонна стена хвашам стабилни 2.5МБ вързка с около 80% link quality. Не е зле като за без рутер.

Link to comment
Share on other sites

slick, човече, явно са ти ясни повечето хави, но много бързаш и пропускаш важни подробности - "мобилната джаджа" в поста на samkijot всъщност е лаптоп и той си го е написал, макар и доста преиначен (лапа вместо лаптопа). Е, може да има малки джаджи от калибъра на телефон, поддържащи N-стандарт, на поне аз не съм чувал за такива :) . И също не мисля, че е много удобно да използваш настолния за изграждане на ad-hoc безжична мрежа, след като има достатъчно евтини и читави рутери на N (или дори само draft-N). И не на последно място: едва ли средностатистически потребител ще му се занимава с настройки на мрежа, различни от описаните в упътването на рутера, камо ли да се задълбочава аджеба, какво е ad-hoc.

За марките: имах Linksys WRT54GL, прекрасно устройство дори само с оригиналния фърмуер. За съжаление го покоси токов удар и вече можеше да се ползва само като аксес пойнт.

Сега съм с Tenda W302R (N) и също нямам забележки въпреки, че първоначално подходих с голяма доза недоверие. Като ми се удаде случай да го пробвам с N устройство, ще споделя какво съм постигнал.

Link to comment
Share on other sites

Чак сега видях, че е написал "лапа", което обяснява до някъде обстоятелствата.

От началото на тази година започнаха да се правят чипове по 802.11n за мобилни устройства. Смисълът на това повечето да са с B/G стандарта, е че никой не ползва връзка от порядъка на 10МБ на мобилния си телефон по доста обективни причини.

Относно ад-хок мрежата, прави се за по-малко от 30 секунди. Не виждам как пускането на рутер ще стане по-бързо.

 

В крайна сметка, исках да кажа, че много хора си купуват безжични рутери без реално да имат нужда от това, като например да си пускат периодично интернет на хендхелд устройство или пък да свържат два компютъра в една и съща или съседна стая.

 

Въпрос на избор (и знания)

Link to comment
Share on other sites

добре де ... защо в комплекта на тея рутери (безжичните) няма един ethernet кабел :unsure: все пак се предполага, че ще има още едно устройство - дали настолен комп, дали кабелен модем между тях, а няма да е само кабела на доставчика и рутера и след рутера сигнала да е само "хвърчащ из въздуха" :laughing:

Link to comment
Share on other sites

добре де ... защо в комплекта на тея рутери (безжичните) няма един ethernet кабел :unsure: все пак се предполага, че ще има още едно устройство - дали настолен комп, дали кабелен модем между тях, а няма да е само кабела на доставчика и рутера и след рутера сигнала да е само "хвърчащ из въздуха" :laughing:

По какво съдиш, че с безжичните не идва кабел?

С моя дойде плосък ЛАН кабел. Който разбира се не ползвам, защото хем не е особено дълъг, хем ми се видя афиф тънък, освен това съм си направил гигабитова мрежа, имах вече дебели кабели и т.н.

Зависи, ако вземеш евтин рутер, може и да няма кабелче.

Link to comment
Share on other sites

ами взех TL-WR841ND, ама ся като се замисля ... как ще се настрои без да са ти сложили в комплекта кабел? ще си го купуваш отделно :confused

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...