Jump to content
BulForum.com

Тестер за LAN кабел


mIRCata

Recommended Posts

Имам мрежов кабел прекаран под пода, но до момента не е използван. Искам да проверя дали не се е прекъснал някъде след всичките ремонти и дали мога да използвам всичките 8 жици в него.

Търся да си купя тестер за LAN кабел. Да не е нещо много професионално - просто да върши работа.

Ако сте ползвали и имате предложния - дайте ги насам :)

 

И още един въпрос някой може ли да ми каже схемата на връзване където само 4 жици се използват за предаване на данни, а другите 4 за захранване.

Че може да ми се наложи да прекарам и захранване до вратата, където излиза. Но не искам да изкарвам кабел от вън, а да използвам вече прекарания. А този номер съм го вижда лда го правят като прекарват някъде LAN Интернет.

Link to comment
Share on other sites

Обикновен мултицет в режим омметър. Всяка жичка я проверяваш дали не е прекъсната, по желание и дали не е дала накъсо с друга.

Схемата, по която само 4 жици се ползват за данни е 100 мбитовата мрежа 100 Base-TX, при 1 гбит-овата се ползват и другите.

 

За схема кои жици се ползват, google it :)

Link to comment
Share on other sites

Ако си с дъно ASUS (или друга марка, която поддържа същото) и ползваш вградения в дъното гигабитов ЛАН, към него в диска има помощна програма, чрез която дистанционно можеш да установиш (до 100 метра, ако съм запомнил добре) дали всичко по кабела е ОК и ако не е - на кой метър е проблемът.

Link to comment
Share on other sites

Ама имам един малък проблем - двата края на кабела са на близо 6м един от друг. И понеже е вкопан в пода, няма как да ги доближа :(

Link to comment
Share on other sites

Ми намери някаква жица 6 м де :) .

За по-лесно в единия край ползваш някаква женска RJ-45 букса колкото да захванеш жицата, а в другия допираш жичките.

Link to comment
Share on other sites

Ама имам един малък проблем - двата края на кабела са на близо 6м един от друг. И понеже е вкопан в пода, няма как да ги доближа :(

Има и друг вариант, който не е кой знае колко добър - няма да разбереш ако има проблем точно в коя жичка е проблема, а просто ще знаеш има или няма проблем по кабела. От едната страна на кабела връзваш компютъра, а на другата страна слагаш един switch, компютъра ще дава връзка към switch-а, ако всичко е наред и обратното и на switch-а ще има индикация за връзка с компютъра. Ползвай този вариант като най-евтин при положение, че вече имаш компютър и switch.

Link to comment
Share on other sites

Ако си с дъно ASUS (или друга марка, която поддържа същото) и ползваш вградения в дъното гигабитов ЛАН, към него в диска има помощна програма, чрез която дистанционно можеш да установиш (до 100 метра, ако съм запомнил добре) дали всичко по кабела е ОК и ако не е - на кой метър е проблемът.

а точните метри много зависят от вида на кабела, опелтката и диаметъра на сечението на жилата, категорията и една камара други нещица. не разчитай прекалено на таз програма. ограничението от 100 м (300 фута) е стандартното за дължини на лан-кабели и пак силно зависи от кабела, вида и качеството на терминирането му, примерно.

 

за колегата, наистина ще е най-добре да си ползва мултицетче. ако толкова много му е мерак за тестер - има едни китайски по почти всички комп фирми които си имат и терминалче за далечния край и стават за тестване жица по жица на УТП?ФТП кабели. струват около 15тина лв, марката е никаква, последно мисля дори ги имаше в ценовата листа на ресет, захранват се от батерия от 9В. общата инвестиция доближава 20 лв и не е ясно дали е оправдана за еднократно ползване, но човека да си решава.

Link to comment
Share on other sites

Ето ти начин без допълнителен кабел - свързваш на късо по 2 жичките в единия край и мериш от другия има ли връзка между двойките ;)

Link to comment
Share on other sites

Обикновеният LAN тестер е с цена 10-12 лева в Конрад. Иначе с мултицет също става - жичките по чифтове "на късо" в единия край и мериш от другия.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...