Jump to content
BulForum.com

И аз с въпрос за температурите


Xa_Xo

Recommended Posts

Чуденката ми е следната: Имам двуядрен Атлон 64 4400+,работещ на дефаут на 2200 (11x200). Нормално ли е Евереста да ми показва, че второто ядро е с около 13-14 градуса по студено от първото (в момента 27 за ядро2 на 41 за ядро1). И другия ми въпрос е защо когато пусна теста за стабилност на Еверест температурата на процесора литва неудържимо нагоре и след максимум 5 минути вече е около 70 градуса (за повече нямах кураж да го държа и спрях теста). Охлаждането ми е боксовото, имам и изваждащ вентилатор на задния панел. Може ли да е от лошо поставено охлаждане на процесора. Даите някакви идеи.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Може и да е от неналичието на термопаста. Свалял съм температура на процесор (също котлон) от 72 почти постоянна, до 42 при сериозно натоварване именно след подмяната на термопастата. Радиатора се беше замърсил от долната си страна, старата паста беше спекла.

Често срещано е, също така, да се образува слой мърсотия върху радиатора, под самия вентилатор, който ужасно намаля термоотдаването.

Виж дали не е някое от тези неща, но ако не разполагаш с термопаста - не е препоръчително да разделяш вентилатора и процесора.

Link to comment
Share on other sites

По принцип въпроса ми беше има ли проблем и трябва ли да го нося някъде да го погледнат (мен лично не ми се бара там за да не прецакам нещо). А относно прахоляк гаранция , че няма защото компютъра не е на повече от седмица работа.

Link to comment
Share on other sites

Не е препоръчително, ама никак процесора да вдига повече от 55-60 градуса температура. Особено и ако не е клокван...

Пробвай да го натовариш, да вдигне 70 градуса в евереста, след което моментално го рестартирай (студен рестарт) и виж в биоса какво показва. Обикновено е "system health" секцията, показваща данни за температурите. Потърси и изключи "smart(silent) fan function", може от него да идва проблема.

Но ако не ти се занимава, а и особено ако е гаранционен компютъра - занеси го във фирмата.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

И аз днес взех, че сложих паста на процесора. Сигурно е най-умрялата възможна - Titan Nano Grease (такава ми беше подръка), но пак свали около 5-6 градуса в айдъл и май 10 -на в лоад.

Досега без термопаста на охладителя едно C2D на 3333 MHz дигаше над 60 градуса като играех и около 45-6 в айдъл. Май беше множко нали ?

 

Та ако сложа някаква хубава паста: ARCTIC MX-2 примерно - ще падне ли още температурата ?

 

И ако падне с колко мога да очаквам ?

Link to comment
Share on other sites

Тая паста е най-най-най-смотаната в целия свят. Особено ако е сребърния титан(подобен на бронз за кюнци) се чисти само с бензин - никакъв спирт не го разтваря, а като стане на година се изпича и трябва с нож да се изстъргва :D

 

Ако сложиш хубава паста може и да не паднат температурите или да паднат 2-3гр. под натоварване. Идеята на хубавата паста е, че като се разработи след няколко дена не променя характеристиките си дълго време и не се спича като титана.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Не е препоръчително, ама никак процесора да вдига повече от 55-60 градуса температура. Особено и ако не е клокван...

 

Не знам за процесора но каквото и да правя моята видеокарта под 60 не пада... освен да е скапан датчика но вече 2ра х260 сменям и все около тази температура се държи при това на idle.

Link to comment
Share on other sites

Кофти Air floww кутията? Процесора може просто да си е печка, не напразно колегата му нарече амд котлон :)

 

А може ли и аз да попитам нещо

66612512.th.jpg

 

 

Защо ми показва 2 различни температурина процесора? Фъкт ъп датчици? :D

Mеждо другото, Тhermal Trotoling мисля че не трябва да ги изключваш, и аз съм си със боксовото охлаждане, процесора вдигне ли повече от 55 градуса малкото вентилаторче почва да си върти на 3500 и сваля температурата за 3-4 мин и през другото време не бръмчи (моя гледна точка, аз обичам тихото :D )

Link to comment
Share on other sites

AMD(Athlon) котлон и Печкиум4(Pentium4) си греят много.

Аз лично приемам температурите над 67градуса за лоши, а над 75 за критични за системата.

Ето, моят IBM ТhinkPad с Печкиум4 си държи спокойни 55-65 градуса(точно на 65 се включва вентилатора)

Вентилатора и радиатора е чист...

post-39597-127089484838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Не знам за процесора но каквото и да правя моята видеокарта под 60 не пада... освен да е скапан датчика но вече 2ра х260 сменям и все около тази температура се държи при това на idle.

 

На мен пък процесора ми беше доста по-греещ от картата (която хич не от негреещите), сега с пастата е малко по-хладен вече от нея:

 

И изобщо за видеокартата много важно е какво и на кой изпълнение е, че разиките за една и съща карта са от небето до земята.

post-699-127090197751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

AMD(Athlon) котлон и Печкиум4(Pentium4) си греят много.

Аз лично приемам температурите над 67градуса за лоши, а над 75 за критични за системата.

Ето, моят IBM ТhinkPad с Печкиум4 си държи спокойни 55-65 градуса(точно на 65 се включва вентилатора)

Вентилатора и радиатора е чист...

post-39597-127089484838_thumb.jpg

 

Печкиум4...бла бла бла...в момента ми е 29 на десктопа... при 100% натоварване в най-голямите жеги в стая без климатизация повече от 55 не е вдигал за 6 години...а и тази година не съм го чистил, иначе ще падне с 2-3 градуса, сигурен съм.

 

От сайта на интел: Systems based on Pentium 4 processors 2.80 GHz (and below) should have a maximum expected temperature of 40°C in the maximum expected external ambient (which is typically 35°C). Systems based on Pentium 4 processors 3 GHz (and above) should have a maximum expected temperature of 38°C in the maximum expected external ambient (which is typically 35°C).

 

PS/ Ох, нищо лично но като вида подобен tray и ми се до аква..

Link to comment
Share on other sites

Ами аз смених 2 различни ASUS ENGTX260 - едната с вентилатор с някаква медна основа но който разпръсква топлината в кутията (от ресет) и другата с вентилатор който взима въздух и вади навън (от мост). Дори да го настроя на максимум (бръмчи тогава та се къса) не пада под 55 градуса и това е. Сложил съм драйверите на картата и не виждам как да наглася когато не трябва да смята да вземе да си намали честотата на процесорите че да грее по-малко

 

 

На процесора съм забил един огромен меден залман и над 50 не вдига дори да играя старкрафт. Но видеото ме притеснява, честно.

 

А airflow на кутията е перфектно - отпред 2 вентилатора вкарват въздух, отзад видеото и зад процесора + захранването се изкарва. Верно в стаята е топличко (под 25 не пада) но разликата между видеото и процесора е голяма

Link to comment
Share on other sites

Печкиум4...бла бла бла...в момента ми е 29 на десктопа... при 100% натоварване в най-голямите жеги в стая без климатизация повече от 55 не е вдигал за 6 години...а и тази година не съм го чистил, иначе ще падне с 2-3 градуса, сигурен съм.

Ами това е доста относително...

Но лаптопите май нямат 80мм вентове и огромни радиатори?

vinyl_master процесора ти Пекиум4 ли е? :)

П.П Оня ден се мъчих с един компютър с Athlon-Наистина не вдигна повече от 45-50 градуса, но това са относителни понятия...А и радиатора му беше доста солиден...Поне от това не са спестили...

Edit-Приложих картинка, нали я видя.Това е при мен с Pentium4-иначе не са лоши процесори...

Link to comment
Share on other sites

Ами това е доста относително...

Но лаптопите май нямат 80мм вентове и огромни радиатори?

vinyl_master процесора ти Пекиум4 ли е? :)

П.П Оня ден се мъчих с един компютър с Athlon-Охлаждането му беше и наистина не вдигна повече от 45-50 градуса, но това са относителни понятия...А и радиатора му беше доста солиден...

 

Да P4 на 2.8 e, с оригиналната паста си е, и още си е паста btw :)

 

dqdo, каква ти е картата?

Link to comment
Share on other sites

Да P4 на 2.8 e, с оригиналната паста си е, и още си е паста btw :)

Moя е Pentium4Mobile 2Ghz точно.

Термопастата не е била сменяна, откакто е произведен :) (2003-2004)

Еdit-Не го приемам лично, такъв е лафа-ADM котлон и Печкиум4 :)

Иначе е ясно, че при хубаво охлаждане и една хубава термопаста може да държат и ниски температури...Всичкото му е относително :)

Link to comment
Share on other sites

dqdo, каква ти е картата?

 

Две различни ENGTX 260 смених и 2те все така се държат (според speedfan) a втората и според драйверите на картата и според Asus SmartDoctor

Link to comment
Share on other sites

Нормално е за картите - моята 3850 е 55 idle 85-90 load. Интересното е че я изклоках с хардуерен вмод и температурите са съвсем същите blink.gif

Също интересно е че термал тротлинга и е на 140 градуса - значи е нормално да работи на 100тина.

 

Колкото до пентиумите, първите на 775 си бяха калорифери - мощен процесор по стара технология. Моя пентиум 530 го охлаждах със залман 9500, после минах на Е6600 и после на Q6600 пак със тоя залман, Е6600 беше много по-студен от 530, а Q6600 същата работа.

Доколкото имам информация най-трагично е положението при яките модели Pentium D с консумация към 130 вата laughing.gif

Нортуудите на 478 са студени.

Link to comment
Share on other sites

Доколкото имам информация най-трагично е положението при яките модели Pentium D с консумация към 130 вата laughing.gif

 

Аз от подобен 3GHz-ов P4-D минах на i7 :) Но zalman-a е 9700 не 9500... и верно казват - бръмчи леко вентилатора на таз гад. Чудя се ако го спра дали ще има разлика след като точно зад вентилатора има друг вентилатор който вади въздуха от кутията

Link to comment
Share on other sites

Ей, както си говорите, направо в параноя ме вкарвате...Ще ме карате да разглабям лаптопа за нова термопаста :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз от подобен 3GHz-ов P4-D минах на i7 :) Но zalman-a е 9700 не 9500... и верно казват - бръмчи леко вентилатора на таз гад. Чудя се ако го спра дали ще има разлика след като точно зад вентилатора има друг вентилатор който вади въздуха от кутията

 

Няма да ти хареса резултата от спирането му. Със сигурност ще прегрее процесора и нататъка е ясно.

 

Защо не вземеш да му сложиш на този процесор един охладител от тип Tower, хем по-ефективно, хем доста по-тихо от тоя Zalman.

 

Едит: Overdrive моята 3870 е 42-43 градуса в айдъл, пък при пълно натоварване не минава 70 градуса, с клок малко над 70. И то това с някаква евтинджос паста на CM, че тогава такава имах под ръка.

Link to comment
Share on other sites

Моята е със еднослотово охлаждане.

Залмана отдавна го разкарах - не можех да му трая оборотите и си взех някакво Scythe от датата за същите пари, само че със 120мм 1000оборота xmas.gif

 

Няма да ти хареса резултата от спирането му. Със сигурност ще прегрее процесора и нататъка е ясно.

Няма страшно - като прегрее се вкарва в тротлинг, което смъква честотите и волтажите и става... НИЩО biggrin.gif

В youtube има няколко клипа как ползват Core 2 без никакво охлаждане - стига си темп, на тротлинг и се забавя колкото е нужно за да не я превиши.

Опасно беше навремето да прегрееш процесора...

 

За да не излиза, че говоря наизуст без опит и аз съм вкарвал много процесори на 775 в тротлинг и не съм забелязал поражения след това.

Link to comment
Share on other sites

Абе, сега ме карате да се замисля.Според вас каква е нормалната температура за Мобилен Pentium4(2Ghz) в лаптоп?

Един тук ме хвърли в тъч с някакви 40 градуса, а моя под 52 не е падал никога. Но това сигурно е за настолни системи.

Току що смених термопастата, всичко беше се размазало и реално нямаше много останала върху капачето на процесора.(тоя лаптоп не съм го отварял до сега, откак е купен, мързел :lol: ) Та, сложих аз паста, затворих го, прахоляк нямаше, вентилатора се върти свободно, но пак си е на същите температури-На 65 градуса се включва вентилатора. Единственото подобрение, че вентилатора ги смъква малко по-бързо. Не знам по спецификация дали това не са нормални работни температури за машинката.

IBM T30 е лаптопчето. На 55 градуса някъде вентилатора спира.

The maximum die temperature is 100 °C.

Toва за мобилният P4

Link to comment
Share on other sites

Overdrive нямам в предвид, че нещо пагубно ще му се случи на процесора. Все пак Дядо едва ли си е взел такъв процесор, за да го държи на 900 Мхз.

 

jjjk не се вкарвай във излишни филми. Моето i3 не съм го виждал под 45 градуса под каквото и да е натоварване. Служебния ми лаптоп с Р4 на 2.4 под 50 също не съм го виждал, така че няма от какво да се притесняваш.

Link to comment
Share on other sites

Моя IBM X21 с PIII-M още като го включа е на 50градуса, след малко работа на 65-70 и така си стои, явно всички thinkpad-и така са проектирани. Неприятното е, че това се предава през металния корпус и не мога да го трая на краката си.

По-новия ми лаптоп е пласмасов Ацер с Т5800 и е само на 40-42градуса, въпреки смешно малкото охлаждане.

Link to comment
Share on other sites

Aбе аз да попитам(а как мразя да питам и да искам съвети...)защото лаптопите понякога доста се различават в структурата и всеки си е за себе си,а прегряването при лаптопите може да е много по-опасно.(пък и не знам какво е по спецификация в случая)

И не, за жалост в първият си пост по темата малко неправилно се изказах :)

Та, реално температурата на процесора много си зависи от самият процесор и охлаждането му.

Лично аз, по моето мерило, както казах, температури до 60-65 градуса за Процесор на настолна машина ги приемам, 70 и нагоре не е добре вече. Надявам се мерилото да е правилно... И все пак колкото по-ниска температура, по-добре :)

Между другото ThinkPad май имат недокументирана функция-Радиатор, да ти топли краката зимата :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...