Jump to content
BulForum.com

SIS7012 audio driver


peachlover

Recommended Posts

ok shiro zna4i s tva nisto ne stana ne tragna sounda

i tuk si svalih edni drivers ot site na realtek oba4e nesto nemoga da mu razbera readme to stignah to step 3 i nz ko da praq

Installation:

This Source Code is from www.alsa-project.org.

For driver installation, please follow below steps.

 

Step 1. unzip source code

tar xfvj alcsound.tar.bz2

 

Step 2. Turn on sound support (soundcore module, default turn on)

 

Step 3. Complied source code

a. ./configure

b. make

c. make install

d. ./snddevices

 

Step 4. Edit your /etc/modules.conf or conf.modules depending on the distribution

(Please refer to the attached modules.conf)

 

Step 5. reboot your machine

 

Note: 1. The most detail information, can refer the alsa-kernel/Documenttation/ALSA-Configuration.txt

in the alcsound.tar.bz2.

2. Kernel Version must be 2.2.14 or later.

3. All mixer channels are muted by default. You must use a native

or OSS mixer program to unmute appropriate channels.

4. If can not compile the source code, try to rename the /usr/src/linux-2.x -> /usr/src/linux.

5. The driver added to support the SPDIF functoin.

6. Suggest use alsamixer to control mixer function. you can find it in the alsa-utils-0.9.4 (www.alsa-project.org)

ako nqkoi znae neka mi razqsni kak stava v zipa imashe mnoo files i papki :( :confused

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Shiro, това не го отричам, но въпросът не е дали е за ламери или не. Не можеш да кажеш че ако някой иска бързо и лесно да си сложи някаква програма и да забрави, е ламер  :blink:

Пестят се нерви, време, човек не влага много концентрация в инсталирането на една проста програма. Това имах предвид.

Защо трябва да е толкова засукано, след като може да бъде по-лесно, ако на пакета му трябва друг пакет, да изкара диалог "трябва ми това, онова, да го изтегля ли..." и т.н. А то кво, мплейер-GUI слагам, то ми казва, искам mplayer-common...., пускам инстал на въпросното mplayer-common..., тпо ми казва, искам мплаъер-ГУИ. Опитвам заедно с рпм -и ..... , казва ми нямам player-skin, пускам мплаъер-скин, то ми казва, няма плаъер-ГУИ, егати!!

Докато накрая пробвах сичко наведнъж в конкерор, и едвам стана.

Просто искам да кажа, че има доста да се поработи по дружелюбността на линукс, това че човек иска да се съсредоточи върху това което иска да направи с програмите, а не да си играе като луд с командни редове докато ги инсталира, не го прави ламер или каквото и да е.

Въпреки всичко продължавам човъркането на Федората :)

Никой никъде и никога не е твърдял, че инсталирането на Линукс е лесна работа и за нея не се изисква абсолютно никаква предварителна подготовка. Но пък става все по-лесна и по-лесна буквално всеки ден. Да - отнема време. Да - трябва доста да се чете. Да - малко неща идват на готово. Да - не всичко се получава на прима виста. Но не смятам, че с оглед на наученото и на крайния резултат, това е загубено напразно време и ненужни усилия. Защото в края на краищата получаваш ОС, конфигурирана и съобразена напълно с твоите изисквания, а не готова конфекция, изградена според нечии представи за това от какво имаш и от какво нямаш нужда, с какво си достатъчно интелигентен да се справиш и за какво не ти достига акъл и е опасно да ти се даде. Линукс не ти поставя ограничения, единствените граници за това, което можеш да постигнеш, са тези които сам си си определил. Линукс ти дава свобода - а свободата, Санчо, е на върха на копието... Никога не идва наготово или даром. Ако искате всичко да става по лесния начин, без от вас да се изискват повече усилия, от необходимите за натискането на двата бутона на мишката, или пък лесно губите търпение и желание за работа пред трудностите, не желаете да носите цялата отговорност за системата еднолично - и за грешките, и за успехите - просто не се залавяйте с Линукс, защото ще ви разочарова, дори може да ви накара да намразите компютрите завинаги. Ако решите да се борите с него - не се отказвайте лесно и не обвинявайте него за всичко - той е такъв, какъвто е именно защото е проектиран да ви предложи напълно свободен избор за това как искате да изглежда вашата собствена операционна система.

Link to comment
Share on other sites

aaaaaaa

za m-player-a:

 

Chetesh si za nule vreme README-to ili INSTALL faila tam kvoto e ne pomna veche. CHETESH GOOO. Tam si e napisano mnogo prostichko kak da si go slojish stypka po stypka. Dokydeto pomnq:

./configure --prefix=<install dir> --enable-gui

make

su root

make install

 

posle otivash na saita na player-a i dyrpash edin skin i edin font

 

tva e!

 

Edit: ov3rm4n: klanq se pred posta ti :) Koeto mi napomnq che shteshe da mi praish multy mp3 search engine :)

Link to comment
Share on other sites

eiii gotfather  braoo maina mnoo ti blagodarq si4ko stana ok  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)

 

ama sq i ako zvuka moje da mi pomognesh da opraq ste si nezamenim 4eee nqmam zvuk i kak li ne sa ma4a neste

zna4i kat pisha v konzolata lspci | grep -i multi

i mi dava tva

00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233 AC97 Audio Controller (rev 50)

kat dam lsmod mi izliza tva smisal ima q vatre

Module                  Size  Used by    Not tainted

ac97                    3008  0  (unused)

cmpci                  24976  0  (unused)

soundcore              3332  0  (autoclean) [cmpci]

keybdev                1952  0  (unused)

mousedev                4212  1

hid                    18596  0  (unused)

usbmouse                2008  0  (unused)

input                  3200  0  [keybdev mousedev hid usbmouse]

uhci                  24560  0  (unused)

ehci-hcd              14632  0  (unused)

usbcore                58144  1  [hid usbmouse uhci ehci-hcd]

pcmcia_core            38112  0

ide-scsi                8048  0

8139too                15272  1

mii                    2240  0  [8139too]

ntfs                  51040  2  (autoclean)

 

ii nz ko da praq

00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233 AC97 Audio Controller (rev 50)

Module Size Used by Not tainted

ac97 3008 0 (unused)

cmpci 24976 0 (unused)

soundcore 3332 0 (autoclean) [cmpci]

Просто не виждам когато имаш карта която работи с модул via82cxxx_audio, как би изкарала звук когато си вдигнал модул за C-Media.

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n, напълно съм съгласен с тебе, нищо от това което каза не отричам, мисълта ми беше ЕДИНСТВЕНО за инсталациите на програмите. Ако този който пише порграмата я направи в стил както се инсталира например Мозила или ф-прот, или Firefox и още някои - с лек графичен интерфейс (ако ще и да не е), гладко инсталиране, без проблеми и след 10 секунди вече я ползвам програмата. Ако това беше така, в никакъв случай не би могло да се каже че така ти се ограничава свободата.

Иначе прав си, става все по-добра с всеки ден, и надявам се скоро да е достатъчно добра да мина на нея за постоянно. Само да спомена, че дори след чиста инсталациа на Ллинукс, поне 3-4 програми започнаха редовно да ми забиват (Конкерор, KGET naprimer, след 30-40 минути употреба) , е това се казва стабилност! ;) която и под Вин не мога да мечтая.

Сарказма настрана, въпреки това не се отказвам :D , все пак впечатленията ми са само от няколко дена.

Link to comment
Share on other sites

tedy, като гледам най-често ти забиват разни приложенийца из KDE-то, което в никакъв случай не означава че ти е забил линукса и трябва да рестартираш. Докато при другата "ОС" друг изход освен hard reset май няма.

Link to comment
Share on other sites

tedy, като гледам най-често ти забиват разни приложенийца из KDE-то, което в никакъв случай не означава че ти е забил линукса и трябва да рестартираш. Докато при другата "ОС" друг изход освен hard reset май няма.

Като се заисля си прав за КДЕ-то, все пак то не е Линукса, но въперки това, КДЕ ми е досега (ударението на 'о') с Линукс и все пак очаквам поне стабилност, за която все чувам.

Другата 'ОС' да ти кажа от близо 2 години я ползвам само с 2 инсталации (за ХР говоря) и ми е забила тотално замо два пъти и се наложи хард ресет, син екран забравих какво е с нея, досега съм имал само 2 програми които са ми забивали, и ги махнах, хард ресет не съм правил от 1.5 година.

Все пак си признавам, че Конкерор забива честичко само когато е в режим Файл Мениджър, а не ктао браузвам.

Но както и да е, темата беше съвсем друуга, отплеснахме се :)

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n, напълно съм съгласен с тебе, нищо от това което каза не отричам, мисълта ми беше ЕДИНСТВЕНО за инсталациите на програмите.

tedy, защо не се придържаш поне в началото към "пакетната" инсталация на съответната дистрибуция - например .rpm пакетите за RedHat. Те се инсталират занчително по-безпроблемно и освен това винаги дават връзките на пакета с други такива - т.нар. dependancies. Аз основно препоръчвам RedHat на начинаещите най-вече заради развитата система на rpm пакети - почти всичко що е линукс софтуер може да се намери като .rpm пакет (има специални "търсачки" като rpmfind.net например). Освен това самата инсталация на RedHat протича точно като за неспециалисти - от хиляда инсталации почти не ми се е случвало да не разпознае хардуер (при виндовса въобще не е така - единствено го спасява факта, че хардуера си върви с win драйверите).

Много се учудвам, когато във форума някой споделя за "неразпознат" хардуер от линукса, но това се дължи може би на разнообразието на дистрибуциите (много от ентусиастите например се водят по акъла на разни "разбирачи" и се хвърлят на Slackware и дори Debian). Въпреки всичко съм убеден, че една дистрибуция като RedHat и SuSe ще се инсталира на всяко PC значително по-лесно и с почти 100% разпознат хардуер - за това съм готов дори да организирам "инсталационно шоу", на което да се инсталират паралено на еднакви PC-та линукс и виндовс :woot :D

Това, което прави виндовса по-"юзър френдли" не са Мицромек в никакъв случай - това е поддръжката на хилядите производители на хардуер, които винаги прилагат CD-то с драйвери към съответния продукт. Само си представете какво ще представлява този хардуер (видео, саунд, каквото и да е) без това CD :D. Когато тези производители масово започнат да правят същото и с линукс поддръжката - тогава нещата съвсем ще се стъжнят за любимата прозоречна ОС.

 

Всичко това ви го казвам от личен опит с хиляди инсталации на линукс и виндовс през последните 9 години. :)

Link to comment
Share on other sites

Godfather, INTEL обявиха че от лятото започват да пишат драйвери за продуктите си за линукс.Похвално, стига да не е сапунен мехур. И лека по-лека и това предимство (по отношение на производителите на хардуер) за което споменаваш, ще изчезне, което мен лично страшно много ме радва. Това е едва ли не един от последните силно козове на МС.

http://zdnet.com.com/2100-1104-5161041.html

Link to comment
Share on other sites

Godfather,imash li vpechatlenia ot poslednite versii na ReDHat,Fedora i SuSE-kak sa s bygovete,stabilnostta i udobstvoto ?Minalata godina si byah slojil SuSE 8.0-mnogo mi dopadna,no imashe i mnogo bygove tochno s drayverite.a az mnogo kusno se setih da pogledna na sayta na SuSE,kydeto tova go pishelo. I SuSE,i RH, i Mandrake bezproblemno si slagaha paketite ot diskovete,no ne iskaha da slojat paketi,koito ne sa ot distr,CD-ta.az probvah s vgradenite programi za upravlenie (GUI),moje bi ako mojeh da se opravya s kom.red,shteshe da stane.No 1 sysed,koyto raboti samo s Linux (Debian),kazva che tezi distr. bili naistina bygavi i zatova si priznaval samo Debiana.

Link to comment
Share on other sites

ta zna4i imam problem kak da si instaliram video cartata carata mi e at radeon 9000 pro II 128 mb tv out dvi

ii kak da si pusna tv out i kak izobsto si instaliram videocartata

svalih edni driveri ot ati.com za taq video karta bqha .rpm otvorih go dadoh install i kat restartirah mi dade fatal error i nemojehse da startira x ta trqq she s xf86config da mu poso4a druga karta i tragna kak da si ka4a istinskata karta koqto mi e i kak da si polzvam tv out a s slakware 9.0 sam

:) :)

Link to comment
Share on other sites

mi te problemite ... sa se razni lamersi ;)

i az sam lame v tva 4islo sam da ne kaje nqkoi vij go toq pita pak posle bili lamerski :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...