Jump to content
BulForum.com

Как да записвам радио на Линукс


Recommended Posts

Здравейте,

 

Имам един специфичен проблем : искам да слушам радио Витоша, но телефона ми (който иначе много харесвам) няма радио, а и искам да слушам точно определено предаване и не винаги мога да го слушам на живо.

Така че бих искал да пусна PC-то в офиса (Fedora 9) да го записва.

До сега ми надойдоха следните идеи :

1. Да записвам от online stream-а : Пълно фиаско : ползват някаква услуга на iptv.bg и сменят url-а всяка седмица.

2. Да си купя fm tuner и да си го записвам сам. Но не знам кои fm tuner-и работят с Линукс.

3. Да взема едно просто радио и да го включа в line-in-а на линукса. Някой това правил ли го е ? нивата съвместими ли са ?

 

Моля ви давайте идеи как да го направя (или коментирайте тези които вече са ми дошли) :)

Благодаря ви предварително.

Link to comment
Share on other sites

На мен когато ми се налага да слушам радио, което не мога да хващам в някой град ползвам безжичния интeрнет през телефона за да пусна stream-а. не знам дали е удачен вариант за теб.

Link to comment
Share on other sites

Не ми е много вариант : понеже не седя на едно място докато го слушам.

Най-лесно ми е PC - то да ми ги записва. Но то това го пише в темата.

Link to comment
Share on other sites

Ми ти си си решил проблема :) .

Номер 3 бих ползвал и аз.

За нивата линукса няма нищо общо, по-скоро със звуковата карта. Те нивата могат да се направят съвместими (Line мисля че по стандарт беше около 0.7V нивото), друг е въпроса с импеданса. Но най-много да чуваш 'глъхненето', характерно при такова свързване.

Най-добре някакво радио с line-out, и в линукса вече ти си знаеш, с крон или нещо такова, под Windows аз бих настроил scheduled task.

Link to comment
Share on other sites

Че то радио Витоша можеш да си го свалиш от нета за половин час....няма и 20 песни на кръст :)

Link to comment
Share on other sites

Че то радио Витоша можеш да си го свалиш от нета за половин час....няма и 20 песни на кръст :)

 

Аз доколкото разбрах човека искаше да записва някакво предаване а не песните.

 

Между другото имаше го онлайн. Значи пускаш WinAMP или подобна програмка но го караш вместо на звуковата карта да записва WAV (с Winamp под Windows мога да ги кажа как, виж за линукс не съм особено наясно но вероятно има начин).

 

Ето ти адреса за онлайн слушане на Софийската Витоша.

 

http://www.predavatel.com/play/vitosha.m3u

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че Федора го имат в тяхните repos или в тези на livna.

Така, че:

 

yum install streamripper -y

Ако го нямат, можеш да си намериш .rpm за F9 в интернет и да то инсталираш:

rpm -ihv name.rpm

или в сайта им

http://streamripper.sourceforge.net/

 

След това:

направи си конкретна диерктория

 

mkdir tmp && cd tmp

от конзолата, пример:

 

-l 60 - означава, че ще запише радио стрийм за 60 секунди. Ако предаването е 35 минути пишеш -l 2100

 

Задължително си прочети документацията, man streamripper

 

Следва да си направиш малък скрипт по примера, който съм посочил и да го пуснеш с cron да се стартира в желаното от теб време.

 

Успех.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...