Jump to content
BulForum.com

Въпрос за двуядрен процесор


JosephStanev

Recommended Posts

Значи когато процесора не е натоварен и падне на 1 до 5 % без да правя нищо на компиутара забеляззвам че вентилатора спира и после издава един странен звук и почва да варти за малко и после пак спира...а като почна да правя нещо на компютъра и се вдигнат процентите не спира перката.Това нормално ли е ? Мисля че от нов е така ... ако някои знае нещо по въпроса или има сащия процесор да ми каже дали и при него е така. Процесора е : PENTIUM D E2140 1.6 Ghz

Link to comment
Share on other sites

Ами просто е включено интелигентното управление на вентилатора от дъното. Което си е съвсем нормално. Ако държиш да се върти постоянно си оправи настройките в биоса. Но не знам какво би спечелил от това.

Link to comment
Share on other sites

Според мен по-добрият вариант е да забраниш от биоса управлението на вентилаторите и да ги управляваш от Windows чрез SpeedFan.

@Midex, ся защо Windows и SpeedFan са в italic?! :wacko: :D

Не са бе...само така ти се струва... :P ...щото са на латиница и искам да се открояват по-лесно. :)

Link to comment
Share on other sites

Най-добрият вариант е да не разчиташ на дъното за нищо, и да вържеш вентилатора така че винаги да върти на нормална или леко намалена скорост в зависимост дали си клокнал.

Освен ако не си с някой разбръмчан боклук за кулър, нормалните за 30-40-50 лв са достатъчно тихи. А и в кутията със сигурност има и по-шумни места, които е добре да се помислят повече.

 

@Midex, ся защо Windows и SpeedFan са в italic?! :wacko: :D

Link to comment
Share on other sites

Клокни го и ще го чуваш по-рядко тоя звук... :) :) :) :D

Ако клокни проца, автоматично се забранява автоматичното управление на вентилаторите и те работят нон-стоп.

Link to comment
Share on other sites

Най-чистата работа: отрежи синята жичка :P

 

бтв, това се чудя изобщо защо е измислено - това с пускането и спирането е лично за мен много по-дразнещо от постоянен звук, било то и малко по-силен. Освен това в съвременните компютри един вентилатор далеч не е достатъчен да охлади всичките чарколяци, а за останалите вентилатори никъде не съм виждал такова "смарт" поведение, то наистина оставаше и да има, уинампра щеше да се окаже излишен. Поредния търговски трик - че и конекторите станаха едни сложни :angry1 ...

 

Та пак по темата - SpeedFan го бях забравил, може ли да се приложи и за лаптопи? На работата имаме един FS дето докато развърта и направо си свисти и като зема да го ползвам ми иде да го изпухта о земята :bgrin: . Уж има някакво копче да е все пуснат фена, но пак работи на ниски обороти и като се понатовари...

Link to comment
Share on other sites

Та пак по темата - SpeedFan го бях забравил, може ли да се приложи и за лаптопи?

Стига да ти засече сензорите по дъното - да ; освен това е почти задължително лаптопът да работи под ХР.

По принцип SpeedFan може автоматично да управлява скоростите (в зависимост от температурата на съответните компоненти) и на видеото, захранването...но само при положение, че "прихване" съответните сензори и самите вентилатори са с 3 извода и позволяват този контрол. Аз обаче съм му забранил да си прави, каквото си иска...оставил съм всичките вентилатори на 50% и само когато пусна тежко приложение или игра, тогава ръчно вдигам скоростите до там, докъдето преценя, че е удачно.

Link to comment
Share on other sites

Първо процесор Pentium D E 2140 няма. Е2140 е с ядро Core2Duo а pentium D е по-старото поколение двуядрени (Dual-Core).

Най-добре в BIOS задай минимални обороти различни от нула (например 850) за да не спира вентилатора когато натоварването на процесора е малко. Може ако искаш и да забраниш автоматичното управление и вентилатора винаги да е на максимални обороти.

А за управлението на вентилаторите чрез програми... ами те вземат данни именно от дънната платка така че си ги настрой от BIOS и ще имаш един стартиран процес по-малко.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Първо процесор Pentium D E 2140 няма. Е2140 е с ядро Core2Duo а pentium D е по-старото поколение двуядрени (Dual-Core).

 

Така първо една малка поправка ядро Core2Duo няма,второ E2140 е точно Pentium Dual-Core(за справка).

 

А иначе по темата наистина е по добре да се спре управлението на вентилаторите от биоса.

Link to comment
Share on other sites

Така първо една малка поправка ядро Core2Duo няма,второ E2140 е точно Pentium Dual-Core(за справка).

 

А иначе по темата наистина е по добре да се спре управлението на вентилаторите от биоса.

 

И аз да сложа една лека корекци.Че ядро Core2Duo няма си прав ама има и разлика между Pentium D и Pentium Dual-Core.Това че Е2140 го водят Pentium Dual-Core незначи че е Pentium D.Малко автора на темата е поумешал описанията.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...