Jump to content
BulForum.com

„Последният войник"


Recommended Posts

Трябва сега да цитирам много предни мнения и да отговарям на всяко от тях...

Трябва, ама пак няма да ме разберете.

Няма да разберете какво научих в казармата.

Няма да разберете защо плаках, докато снега навяваше в очите ми, а 700 човека пееха химна.

Няма да разберете защо аз знам какво притежавам в момента и мога да го оценя...

Няма да разберете, че нищо в тоя живот не идва наготово, че за всичко трябва да се бориш...

Няма да разберете какво е да живееш сред жестока конкуренция...

Няма да разберете какво е да си мъж. Да, знам, че ще завалят мнения, как аз се правя на мъж, а не съм... Знам... Знам какво съм аз, какво съм видял, какво не сте видяли вие.

 

Няма значение...

Аз знам каквото знам...

Аз знам какво имам и защо го имам.

Всеки ден го взимам от някой, който не знае как да си го запази...

 

Лека пръст на родната казарма!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Колко от вас са служили? blink.gif

Аз със моите приятели от взвода още поддържам връзки.Дори наскоро бях на сватбата на единия.

Както каза един приятел, преди да ме вземат:"Там си проличава кой е п♛тка, и кой е човек".Путките си останаха путки.Имало е гърч, мизерия,стрес, наказания.Но извращения...Момчета, извадете главите си от пакетите с дамски превръзки.И станете мъже.Или поне азисовци.Ай да не си развалям настроенито с глупости.

 

Факт е, че славната българска армия вече е наемна.Което е грозно.

 

Факт е, че всички истински армии са били "наемни", както ги наричаш: римската, македонската, Вермахта и т.н. това са били армии, в които "наемниците" не са служили по 1-2 години, служели са по 10 по 20 години.

 

В армията на Народна република България - аз не съм останал с впечатлението да е имало дисциплина. Дисциплина ли е майорът, дето е на наряд да е пиян до козирката?!? Дисциплина ли е, като хванат дежурния по рота, че спи да иде да си изкара физически яда върху някой по-слаб?

 

Дисциплина ли е един дето ме караше да бърша масите по най-тъпия начин, по най-тъпото време... по едно време да му стане неудобно и да почне да ми обяснява, че това видиш ли било необходимо. Щях да умра от смях.

 

Дисциплина ли е да те събере старшината на вечерна проверка и да се кандилка, докато вика на войниците: "Зраайвейте воойнициии".... и целия там гарнизон да се пръсне от смях... та правихме за наказание обиколки на плаца... и после пак се смяхме и после пак правихме обиколки, докато му омръзна на старшината...

 

И на всичкото отгоре съм изстрелял има няма 20-30 куршума. За сметка на това съм карал "тиквите" да си уреждат частните дела, включително и да сметят патрони за риба и патки за техните си там сбирки. Или имах заповед да наливам от туби вино и ракия в бутилки, като бутилките с по-скъпите етикети трябваше да се сервират по-напред... изобщо...

 

Всъщност задължителната, наборна служба трябваше отдавна да се премахне, защото е неефективна и безмислена, а старото поколение военни да се изчисти, барем някой ден, някога си армията стане професионална...

Link to comment
Share on other sites

Сигурно винаги ще помня първата вечерна проверка. Валеше дъжд. Бяхме от първите в нашата смяна. Плаца (новобранския служих в Плевен) беше почти празен. Помня как ефрейтора (кадрови-един от малкото истински войници) командваше, как още незнаехме какво става. Как изпитах някаква гордост в строя пред знамето. Гордост, че вече служа на републиката. Служба която после се оказа фалш. Ако мога да кажа, че съм бил войник, такъв се чувствах до клетвата в Плевен. Ротния беше истински войник. При нас не се позволяваше старите 5-6 човека да ни юркат, а пък за разни извращения не можеше и да се говори. Това на променя факта, че повечето бяха лекета и си мислиха как да избият комплекс. Аз съм вишист. Вишистите не бяха на почит сред войниците и нисшия команден състав (защото служихме по-малко и не давахме невален, а само дежурен по рота). Само капитана, взводния (който беше леке и беше станал военен защото другаде не го взели на работа) и някои ефрейтори и старшината ни уважаваха. В Плевен в повечето време храната беше малко и не от най вкусните. Винаги ни се спеше. Често ни беше студено или горещо, но с хората в няшата стая за няколко дни станахме много близки. Споделяхме си неща които и най-близките ни не знаеха. За останалата служба не намерих такива приятели. Но след клетвата нещата не бяха вече такива. Направиха ме шофьор на голям началник. Службата ми беше да мия служебните коли и разбира се неговата. Да го карам на работа и да му върша лична работа. Освен това винаги беше недоволен и все за нещо му бях виновен. Дали съм бил войник? Не. Дали съм служил на родината? Не. Ако това е армия нашата страна няма нужда от такава армия. Все пак армията е за да служи на страната, а не да те възпитава. По- добре е в такъв случай да е наемна. И който е войник да знае защо е там и да е мотивиран. Не виждам нищо срамно в това. Въпреки, че аз не съжалявам, че служих.

Link to comment
Share on other sites

Дали съм бил войник? Не. Дали съм служил на родината? Не. Ако това е армия нашата страна няма нужда от такава армия. Все пак армията е за да служи на страната, а не да те възпитава. По- добре е в такъв случай да е наемна. И който е войник да знае защо е там и да е мотивиран. Не виждам нищо срамно в това. Въпреки, че аз не съжалявам, че служих.

 

Поздравления за доброто изказване. :beerchug

Link to comment
Share on other sites

Аз обаче съм твърд привърженик на идеята на Р.А.Хайнлайн (не знам, дали оригинално е негова или я е взел от другъде), че жителите на една страна трябва да се делят на граждани и цивилни :P

 

Това може би е единствения начин да има ред. А ред е нужен...

 

Също така съм останал с впечатлението, че Западните и по-точно Северните народи са толкова точни и дисциплинирани, защото някога са имали много жесток и твърд ред в армиите си. Шведи, германци, англичани са за пример.

Link to comment
Share on other sites

Също така съм останал с впечатлението, че Западните и по-точно Северните народи са толкова точни и дисциплинирани, защото някога са имали много жесток и твърд ред в армиите си. Шведи, германци, англичани са за пример.

 

Ако ще задълбаваме в историята - в прабългарската армия за хлабав лък са наказвали със смърт.За недобре гледан кон - смърт.За ръждиясало оръжие - бой с пръчки до смърт.А викингите и прочие северняци...по-добре да не ги коментираме.

 

 

По темата - хубаво е да има професионална армия, да е високо мотивирана и добре обучена, но за момента в армията отиват (почти) пълни некадърници.На дневен ред е въпросът със запаса и народното опълчение.Интересно ми е какво ще измислят господа свинете, намърдали се в държавната копаня.

Link to comment
Share on other sites

Прабългарската армия е била съставена от прабългари. Аз ти говоря за съвременни времена - последните 200-300 години до сега.

 

Освен това наказанията във всяка армия винаги са били жестоки, но това все още не значи, че е имало дисциплина или че са били силни. Въпросът е сравнително сложен, но според мен си струва да си изследва и да се установи, защо тия северните народи и японците са много по-дисциплинирани и точни от останалите.

Обяснението с формата на черепа, което са се опитали да прокарат някои хора в началото на 20-ти век - не е много задоволително.

Link to comment
Share on other sites

1.Прабългарската армия е била съставена от прабългари. Аз ти говоря за съвременни времена - последните 200-300 години до сега.

 

2.Обяснението с формата на черепа, което са се опитали да прокарат някои хора в началото на 20-ти век - не е много задоволително.

 

1.Знаели са за какво се бият...в повечето случаи.Пак казвам - нужна е добра мотивация, за да има добра армия.Също така, вече отминаха времената на големите конфликти.Вече трудно ще се стигне до противопоставянето на милиони бойни единици от едната и от другата страна.Модерната война навлезе в етапа на малките, добре подготвени и оборудвани бойни групи.Това е.Като тук не говоря за спец-части и прочие.

 

2.Краниологията няма нищо общо :) Тук вече опираме до хиляди поколения неизменен начин на живот и друи фактори от същия тип.

Link to comment
Share on other sites

Относно запаса или както се нарича сега - резерва. Аз имах "честта" да изкарам 5 дни в бившето парашутно поделение. Сега мисля че се наричат специални сили (BUSOF). Бяхме само шофьори. По-голяма пародия от самата казарма. 5 дни пълно безделие. Ползвахме се със статута на кадрови. С обедни почивки, заплата като на кадрови и като на наборници храна в стола. Вечер едвам дочаквах 5 часа за да си тръгна. Пълна простотия. Само се изхарчиха пари за глупости. Единия ден ни показаха новите джипове мерцедес и камиони. Даже имахме кормуване на плаца. И там повечето бяха пародия на войници. Като изключим парашутистите. Незнам точно какви се водят обаче само те тренираха здраво ходиха на скоци. Нямаше никой разпуснат от тях. Мога да кажа че се вписват в представата ми за истинска армия. Но знам, че не навсякъде е така.

Link to comment
Share on other sites

Бяхме само шофьори. По-голяма пародия от самата казарма. 5 дни пълно безделие. Ползвахме се със статута на кадрови. С обедни почивки, заплата като на кадрови и като на наборници храна в стола. Вечер едвам дочаквах 5 часа за да си тръгна. Пълна простотия. Само се изхарчиха пари за глупости. Единия ден ни показаха новите джипове мерцедес и камиони. Даже имахме кормуване на плаца. И там повечето бяха пародия на войници. Като изключим парашутистите.

 

Интересно, защо на МТО винаги им се случва това, докато на нас ни късат задниците :lol:

Link to comment
Share on other sites

Интересно, защо на МТО винаги им се случва това, докато на нас ни късат задниците :lol:

Нямам ни най-малка представа. :) Може би съдба :D Военна им работа.

Link to comment
Share on other sites

Пичове, имаме гаден журналист тука!Някой гад е изкопирал темата в "24 часа".Утре колегата ще ми донесе броя, и ще се убедя дали наистина е от тук.Но по негови думи, материалът е взет от тази тема.

Link to comment
Share on other sites

Пичове, имаме гаден журналист тука!Някой гад е изкопирал темата в "24 часа".Утре колегата ще ми донесе броя, и ще се убедя дали наистина е от тук.Но по негови думи, материалът е взет от тази тема.

 

пред мен е 24 часа, от 3.12.2007.

не намирам статия на подобна тема, нито изкопиране на мненията ни.

 

 

едит : нямам брой от събота

 

http://www.24chasa.bg/

Link to comment
Share on other sites

Предлагам му/й да покаже малко доблест и да си признае кой е. Форумът няма никаква защита за авторско право, но току що родната ни журналистика за пореден път доказа, плоскостта и идейната суша, налегнала медиите. Драгите ни журналисти доказаха за пореден път извора си - интернет. И интернет обществата.

Пълна липса на креативност у родните бездарници с гордото име - "журналисти".

 

Утре мисля да разпространя най-малкото до "господари на ефира" горния парадокс, а може и до други медии. Нека народа се посмее на бездарието ви. Поне г-н/г-жа копирната машина да имаше доблестта да признае бездарието си и истинския източник на статията си...

 

Редакция: Въобще не си направих труда да сравня датите... Е, няма да си редактирам мнението, смейте ми се :]

Link to comment
Share on other sites

А няма ли вероятност, авторът на темата да е преписал новината от встника тук? Защото виждам, че темата е от 1-ви (събота), когато е излязъл и вестника!

 

/едитъ: честито ми 2000-но мнение! :)

Link to comment
Share on other sites

А няма ли вероятност, авторът на темата да е преписал новината от встника тук? Защото виждам, че темата е от 1-ви (събота), когато е излязъл и вестника!

 

/едитъ: честито ми 2000-но мнение! :)

много ясно, че е така.

Link to comment
Share on other sites

1.Знаели са за какво се бият...в повечето случаи.Пак казвам - нужна е добра мотивация, за да има добра армия.Също така, вече отминаха времената на големите конфликти.Вече трудно ще се стигне до противопоставянето на милиони бойни единици от едната и от другата страна.Модерната война навлезе в етапа на малките, добре подготвени и оборудвани бойни групи.Това е.Като тук не говоря за спец-части и прочие.

 

Абе аз въобще не съм много убеден, че някой знае, за какво се бие. Пък и вероятно има разлика между армия в мирно и военно време.

Обикновено хората се бият за пари... дори и войниците. Някога е имало и идеали... мисля, че в днешно време за идеали не може да се говори.

 

 

Дядо ми е казвал: "По мое време нямаше такива неща." Явно тия гаврения са от по-късни времена.

 

Големите конфликти тепърва предстоят... вече няма конфликт, който да не е голям :blink: Просто веднага ги превръщат на такива.

 

Войни е имало и ще има. Това е естествения ред. Харесва ли ни или не. Пък и войната винаги е била основната теглеща сила в развитието на цивилизацията, тя пък от своя страна вероятно е резултат от алчността.

 

 

Само се изхарчиха пари за глупости. Единия ден ни показаха новите джипове мерцедес и камиони. Даже имахме кормуване на плаца. И там повечето бяха пародия на войници. Като изключим парашутистите. Незнам точно какви се водят обаче само те тренираха здраво ходиха на скоци. Нямаше никой разпуснат от тях. Мога да кажа че се вписват в представата ми за истинска армия. Но знам, че не навсякъде е така.

 

Знам, че има няколко поделения дето е сериозна работата. Няколко дето е полусериозна... и останалото е смях и гавра...

Link to comment
Share on other sites

Не че нещо, ама с наши калашници се трепят на 3 континента...Войната е икономика.И се отклоняваме от темата.

Link to comment
Share on other sites

Предлагам му/й да покаже малко доблест и да си признае кой е. Форумът няма никаква защита за авторско право, но току що родната ни журналистика за пореден път доказа, плоскостта и идейната суша, налегнала медиите. Драгите ни журналисти доказаха за пореден път извора си - интернет. И интернет обществата.

Пълна липса на креативност у родните бездарници с гордото име - "журналисти".

 

Тъй като предполагам тая дивотия дето си я написал горе се отнася за мене, да ти обясня - не съм журналист - не пиша статии - copy paste-ната е статията, но не и от 24 часа - даже не помня откъде е, май от dir.bg.

 

Ако правилно съм те разбрал - обади ми се да ти кажа, какво мисля, ако не съм те разбрал правилно - Извинявай!

 

Вашите изяснения като тия по-горе са си чист спам! В крайна сметка идеята беше да отбележим края на наборната служба, а не качеството на статията и автора й!

Link to comment
Share on other sites

ако не съм те разбрал правилно - Извинявай!

 

Не си разбрал правилно.

 

Аз все още чакам колегата да донесе броя,понеже каза, че имало и цитирани мнения, който елемент в електронното издание на "24 часа" липсва.

Link to comment
Share on other sites

Абе аз въобще не съм много убеден, че някой знае, за какво се бие. Пък и вероятно има разлика между армия в мирно и военно време.

Обикновено хората се бият за пари... дори и войниците. Някога е имало и идеали... мисля, че в днешно време за идеали не може да се говори.

Дядо ми е казвал: "По мое време нямаше такива неща." Явно тия гаврения са от по-късни времена.

 

Големите конфликти тепърва предстоят... вече няма конфликт, който да не е голям :blink: Просто веднага ги превръщат на такива.

 

Войни е имало и ще има. Това е естествения ред. Харесва ли ни или не. Пък и войната винаги е била основната теглеща сила в развитието на цивилизацията, тя пък от своя страна вероятно е резултат от алчността.

Знам, че има няколко поделения дето е сериозна работата. Няколко дето е полусериозна... и останалото е смях и гавра...

Да мисля, че е точно така. Жалко

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...