Jump to content
BulForum.com

Пц-то се изключва по свое желание!


NightKiller

Recommended Posts

Имам много странен проблем...пц-то ми се изключва когато си пожелае случва ми се когато съм на декстопа когато съм в някоя папка в нета а най-често става когато свалям някой торент...просто изчезва картината и ми дава се едно съм изключил монитора и тряя да го ресна за да се оправи...а още по страмно е че когато съм в някоя игра не ми се изключва затова не вярвам да е от видео картата...надявам се ме разбрахте какво искам да кажа!

 

 

Ако ми дадете някво мнение по въпроса ще съм ви много благодарен!

Link to comment
Share on other sites

А какво си пробвал като версии да изключим някои вероятности?

Ако предположим, че нищо, щом не е от захранването (щом играеш игри и не става), може да е от проблемен харддиск (бад сектор), проблемно дъно (чипсет), или РАМ.

Пусни мемтест няколко часа, както и диагностична програма на харда (Seatools за Seagate).

Разкачи PCI хардуера след това за да пробваш дали някоя платка не ти парави мизерии (след тестовете де).

 

Проблемът наистина е странен, но за мен не чак толкова, преди ми се случваше с проблемно дъно. Мислех че беше от рама понеже memtest гърмеше, но се оказа от мем контролера на дъното (s.A).

Link to comment
Share on other sites

И виж също в Пропертис на десктопа на скрийсървър настройките за захранването на монитора. Не виждам няква логика да е там проблема, но и проблема е някъв странен.

Link to comment
Share on other sites

А какво си пробвал като версии да изключим някои вероятности?

Ако предположим, че нищо, щом не е от захранването (щом играеш игри и не става), може да е от проблемен харддиск (бад сектор), проблемно дъно (чипсет), или РАМ.

Пусни мемтест няколко часа, както и диагностична програма на харда (Seatools за Seagate).

Разкачи PCI хардуера след това за да пробваш дали някоя платка не ти парави мизерии (след тестовете де).

 

Проблемът наистина е странен, но за мен не чак толкова, преди ми се случваше с проблемно дъно. Мислех че беше от рама понеже memtest гърмеше, но се оказа от мем контролера на дъното (s.A).

 

 

Ако проблема е в Рам-та или Хард Диска единственото нещо където ще оправи нещата е да го заменя нали?Дано да има друг начин защото немога да си го позволя!

Link to comment
Share on other sites

Еми "Аз знам ве , знам , знам , знам" не съм сигурен от какво е .

Един приятел на скоро си донесе кутията у нас да му реинсталирам всичко от основи .

При отваряне на кутията забелязах , че едното цд е изключено и той ми каза ако мога да му наглася слейв и мастер и да го пусна .

Както и да е ... пуснах цдто обаче компютъра почна да прави абсолютно същият номер .

Проблема се оказа там , че той си сложил още рам и за това му изключили цд устройството , защото захранването не издържало на натоварването , но иначе си работи без проблем .

:)

Link to comment
Share on other sites

Еми "Аз знам ве , знам , знам , знам" не съм сигурен от какво е .

Един приятел на скоро си донесе кутията у нас да му реинсталирам всичко от основи .

При отваряне на кутията забелязах , че едното цд е изключено и той ми каза ако мога да му наглася слейв и мастер и да го пусна .

Както и да е ... пуснах цдто обаче компютъра почна да прави абсолютно същият номер .

Проблема се оказа там , че той си сложил още рам и за това му изключили цд устройството , защото захранването не издържало на натоварването , но иначе си работи без проблем .

:)

 

 

На мен наскоро ми изгоря захранването и го смених и ся кат се сетя след като го смених започнаха да стават тея проблеми може и мойто да не издаржа на натоварването....как да разбера какво захранване му тряя на мойто пц?

Link to comment
Share on other sites

Като начало трябваше да започнеш като кажеш каква ти е конфигурацията, така се прави в белите държави и форуми.

Докато не кажеш какъв ти е компа и захранването, темата е само спам.

 

Между другото темата е за Hardware, поне по дефолт там се пускат такива теми, понеже се предполага че може да е хардуерно и да няма връзка със софтуера.

Link to comment
Share on other sites

Май никой не обърна внимание на това което каза Akimoto - погледни и провери screensaver-a и също така power options дали случайно компютъра не минава с Standby или Suspend след известно време. Ако е така само с натискане на Power бутона ще го върнеш обратно към живот (както и с ресет-а разбира се) Евентуално и от клавиатурата ако имаш такива бутони. Друг вариант е ако имаш котка и клавиатура с бутон suspend на нея и въпросното хайванче си направи 1 разходка отгоре след това както се предполага компютъра да мине в този режим и да изглежда съвсем изключен.

 

Също така не си казал когато това се случи дали вентилаторите на комп-а продължават да работят или той наистина е загасен.

 

Друг фактор може да е някой доброжелателен човек който го дразни шума от компютъра и да натиска нещо когато ти не си там и затова да се случва това.

 

Причини компютъра да се загаси много... Само ако си 100% сигурен че няма външни фактори като разни животинки, хора или програми (примерно flashget има опция като свърши да download-ва всичко и да загаси компютъра) които наистина да загасят компютъра тогава се замисли дали няма проблем с нещо от хардуера и ако един обикновен memtest не даде нищо в паметта дори след няколко часа работа тогава може да мислим вече дали не е захранване, дъно или нещо друго като пак най-лесното е ще да инсталираш нов windows без да инсталираш всичките програми които си сложил в момента дори бих казал само антивирусна и office примерно колкото да си гледаш пощата и да видиш тогава ще се загаси ли 2-3 дни и ако тогава не стане значи някоя програма ти прави "белята".

 

Ето дадох ти тема за размисъл. Като си "напишеш" домашното и успееш да ми отговориш на всичко което съм написал дай резултатите тука и ще видим какво може да се направи ако все още не е ясно какво е точно.

 

Sorry ама категоричен отговор и такъв който да не изисква поне 2-3 часа чиста работа (+ ден-два чакане за да минат тестовете и т.н.) от теб няма и не може да има. Така с догадки може да го откараме и 2 седмици и пак да не е ясно. Направи каквото съм ти казал и картинката ще се изясни в значителна степен.

Link to comment
Share on other sites

Проверих настройките на Screensaver-а не е от там...memtest и да искам немога да го пусна за дълго време защото пц-то се изключва най-много стигнах до 101% без да намира грешка...имах вирус наскоро ама се отървах от него тъйче невярвам да е от това...външни фактори няма само аз работя с пц-то!Пак казвам че проблема дойде след смяната на захранването (предишното ми изгоря да не би кат е изгоряло да е повредило нещо)Впрочем проверих като се изключи пц-то вентилатора продължава да си работи!

 

Иначе ето какво представлява пц-то ми:

 

Поле Стойност

Компютър

Операционна система Microsoft Windows XP Professional

Пакет на обновление на ОС Service Pack 2

Internet Explorer 6.0.2900.2180 (IE 6.0 SP2)

DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Компютър PC-4

Име на потребителя User

 

Дънна платка

Тип централен процесор AMD Athlon XP, 1400 MHz (10.5 x 133) 1600+

Дънна платка ECS L7S7A2 (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 3 DIMM, Audio)

Чипсет на дънната платка SiS 746

Системна памет 768 MB (DDR SDRAM)

Тип BIOS AMI (03/13/03)

Комуникационен порт Communications Port (COM1)

Комуникационен порт ECP Printer Port (LPT1)

 

Дисплей

Видеокарта NVIDIA GeForce FX 5200 (128 MB)

3D-ускорител nVIDIA GeForce FX 5200

Монитор Plug and Play Monitor [NoDB] (F8BQ620204536)

 

Мултимедия

Звуков адаптер SiS 7012 Audio Device

 

Съхранение на данни

IDE контролер SiS PCI IDE Controller

SCSI/RAID контролер D347PRT SCSI Controller

Флопи-дисково устройство Floppy disk drive

Дисково устройство MAXTOR 4K040H2 (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)

Оптично устройство Generic DVD-ROM SCSI CdRom Device

Оптично устройство LITE-ON LTR-40125S (40x/12x/48x CD-RW)

Оптично устройство TEAC CD-532E-B (32x CD-ROM)

Състояние на SMART OK

 

 

Раздели

C: (NTFS) 10001 MB (2917 MB свободно)

D: (NTFS) 28168 MB (8080 MB свободно)

Общ размер 37.3 GB (10.7 GB свободно)

 

Вход

Клавиатура Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard

Мишка Microsoft PS/2 Mouse

 

Мрежа

Мрежова карта Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC (89.215.125.51)

Мрежова карта SiS 900-Based PCI Fast Ethernet Adapter

 

Периферни устройства

Принтер Microsoft Office Document Image Writer

USB1 контролер SiS 7001 PCI-USB Open Host Controller

USB1 контролер SiS 7001 PCI-USB Open Host Controller

USB2 контролер SiS 7002 USB 2.0 Enhanced Host Controller

USB-устройство PC Camera

 

Най-страмното е пак казвам че най-често забива когато правя нещо свързано с интернет дали ще ползвам BitComet DC++ или просто съм в интернет експлорър...понякога забива и в Windows и само 1 ми се е случвало в Игра което за мен си е страмно!

Link to comment
Share on other sites

Може да ти прегрява захранването или някой друг компонент.Тогава Win-а сам решава да рестартира/изключи за да не се нанесе щета на системата ;)

Link to comment
Share on other sites

Като начало пише се "странно", защото през цялото време се чудя какво срамно има в тия неща, за които приказваш ;) . Понеже виждам, че не е грешка от бързопис.

 

Иначе щом ти се ресва дори когато си в memtest, това вече показва хардуерна причина. Мемтеста товари на фул, затова вероятно захранването, което също не си казал какво е било и с какво си го сменил, може да е капут, дори новото, или да не стига мощност.

Разбира се че старото, особено ако е било китайски евтинджос, може да е повредило дъното.

Кой вентилатор не спира да върти като се изключи? На захранването ли или някой на процесора, видеокартата.

Закарай го във фирма да му сложат едно захранване там за да тестват пак с мемтест и да изолират проблема.

Според мен е дъно или захранване. Може и рама да прегрява нещо, ама малко вероятно.

А, пробвай да му замериш напреженията на захр. с мултицет дали са 5 и 12 волта както трябва и дали играят като натовариш. Внимателно с пробниците, да не дадеш на късо нещо, че не е трудно.

Link to comment
Share on other sites

tedy мерси за лекцията по правопис помогна :P :D иначе смятам да приема твоя съвет и ще го закарам на някоя фирма...

 

host тая гадна щайга е на 3 години да гори колкото си иска няколко пъти съм чупил кутията от нерви и без тва смятам след нова година да взимам нов ако не струваше пари тва чудо щях да го размажа на части и от петия етаж щях да го метна долу на паважа!

 

Благодяра ви за отговорите макар да си призная полувината от нещата които ми казахте си нямам и идея какво означават :bgrin: пак помогнахте!

 

Ето един плюс защо още съм на евроком! :)

Link to comment
Share on other sites

host, aко и при мемтеста се случва същото определено няма нищо общо с Win и прегряване. А и Win-a ако забие ще остане син екран няма съвсем да спре.

 

 

NightKiller, aко продължват да работят вентилаторите значи все пак се е suspend-нал компютъра или поне монитора се е изключил. Провери някакви energy saving опции на дъното или на монитора. На мен ми звучи така сякаш няма повреда ами screensaver-a се проявява нещо. Между другото пробвай да си избереш друг screensaver. Може този който си избрал да е повреден нещо и той да забива.

 

Иначе ако си го млатил от нерви компютъра има голям шанс нещо диска да не е наред и затова да забива но тогава при memtest нямаше да има проблем. Или това или паметта ти може нещо е разместена - пробвай да я натиснеш. (това като идеи какво може да е станало в следствие на сритване на машината)

 

И да продължим лекцията по правопил. "Половината от нещата" се пише така а не "полУвината от нещата"... полу-нещо си когато е представка но половина когато е въпросната думичка :) Не обяснявам хубаво но надявам се си схванал идеята...

 

И изобщо не е от големите плюсове това че си на евроком защото аз съм писал в този форум дори когато бях в щатите а там не съм бил на евроком - не са пуснали покритие в Los Angeles все още :P

Link to comment
Share on other sites

Само да уточня аз давах предположение, извинявам се че не съм го споменал по-горе.Просто си спомних, че при прегряване даваше или грешка или изключване, не бях сигурен кое ама помислих, че може да помогне на човека.

Link to comment
Share on other sites

NightKiller, aко продължват да работят вентилаторите значи все пак се е suspend-нал компютъра или поне монитора се е изключил. Провери някакви energy saving опции на дъното или на монитора. На мен ми звучи така сякаш няма повреда ами screensaver-a се проявява нещо. Между другото пробвай да си избереш друг screensaver. Може този който си избрал да е повреден нещо и той да забива.

 

Иначе ако си го млатил от нерви компютъра има голям шанс нещо диска да не е наред и затова да забива но тогава при memtest нямаше да има проблем. Или това или паметта ти може нещо е разместена - пробвай да я натиснеш. (това като идеи какво може да е станало в следствие на сритване на машината)

 

 

Като се изключва ми дава на монитора: Power saving enable се едно съм изключил монитора от контакта ако можеш малко по подробно да ми обясниш къде трябва да влезна да ги проверя тези неща(За дъното и монитора) иначе screensaver-а го махнах също да не се изключва да няма standby и hibernate!

 

А за млатенето го удрях само отпред не съм го ритал и единственото нещо дето стана е че напуках леко кутията отпред не съм го трошал здраво просто да знае кой командва парада :D

 

 

Сега след поредното прецакване ми изписа грешка на файлове в C:\Documents\User\Temp....няква информация за тези файлове щом са Temp (според мен индва от temporary) ако взема да я изтрия тая папка какво ще стане?

Link to comment
Share on other sites

Пробвай да откачиш захранването на двете CD-та и флопито и виж дали пак ще прави тея пинизи ;) Като нищо захранването да сдава фронта. А и кажи с какво захранване си в момента? :)

Също така можеш да пробваш с ресет на биоса, защото ако ти или някой друг е правил опити за клок също е възможно да се появят тези аномалии :excl:

Link to comment
Share on other sites

Проблема какво общо има със скрийнсейвъра, и заспиването и стендбая - човека каза, че и както работи на машината става тоя проблем..

Преинсталирай си уина..

На колко време е сегашната инсталация?

Виж какво има в тая папка, която каза последно.

При мен така се прецака една програма, която свалях с файърфокс, и после всеки път като цъкна да се отворят изтеглянията, и се опита да прочете нещото си, се ресваше компа.

При тебе някоя програма може да зарежда нещо от съответната папка, и този файл/файлове да са прецакани нещо и оттам да ти дава грешката и да ти заспива.

Инсталлни бозата най-напред.. за 30на минути..

после тествай...

Link to comment
Share on other sites

До колкото знам тея Temp файлове са когато се рестартира пц-то да запазят инфото преди рестарта и така след рестарта да можеш да почнеш от там където си рестартирал(поне така знам може да бъркам!)...обаче кат казах на един приятел че тая папка е голяма 2 гигабайта се очуди много...може проблема да е в някой от тези файлове но кой са важни и кой не вече доста трудно ще разбера...на мнение съм че проблема е в Уиндоуса...ще го преинсталирам дано да се оправи!

Link to comment
Share on other sites

Добре де, как реши, че проблемът е в Windows-a, след като компа се изключва и на memtest?

Програмата работи съвсем саомостоятелно и не зависи от никакъв Windows. Освен харда да ти е пътник и той да прави номера с БИОС-а.

Както ти казаха, откачи харддиска физически от кабелите в кутията и пробвай тогава с memtest няколко часа да видиш дали ще заспи пак.

Колко пъти едни и същи неща трябва да се кажат да пробваш.. А ако те е страх, или не разбираш, най-добре заведи го да го видят някъде, предполагам повече от 15-20 лв не трябва да ти вземат за да го диагностицират. Ако имаш приятел разбирач, по-добре.

Link to comment
Share on other sites

Прегледах темата набързо ...

В Control Panel/Power Managment пипал ли си нещо ? Аз имах подобен проблем с 1 от първите ми компютри (само че под 98се). Та монитора се изключваше и после нещеше да се пуска каквото и да правя, та трябваше да рестартирам компютъра. И както си отбелязал и ти нямах проблеми при играенето на игрите :)

т.е. проблема е софтуерен (най-малкото след 2-3 часа цъкане си проличава дали ти е стабилна машинката) - може да си преинсталираш драйверите на картата като за начало и после да прегледаш настройките на уиндоус-а които съм споменал..

Link to comment
Share on other sites

Щом е имал проблеми със захранването- нека провери дали няма издути кондензатори/цилиндричните елементи/ по дъното и видеокартата. Един да е, аз залагам на него ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...