Jump to content
BulForum.com

Японски ресторант в Пловдив?


about

Recommended Posts

Мисля си от няколко дни, че за разлика от знайните и незнайните "китайски" ресторанти в Пловдив май няма японски? Или има?

Link to comment
Share on other sites

За мен японската кухня си остава най-невероятното творение на световната кулинария. Нека не ви звучи превзето, но в България няма начин да се докосне човек до това невероятно усещане за вкусовите рецептори. Опитвал съм т.нар. "суши" на доста коктейли, правени от Кемпински-Зографски, които се водят за флагмана на японската кухня в България. Обаче трябва да ви кажа, че тези, макар и много добре изглеждащи кулинарни произведения, нямат нищо общо с истинската традиционна японска кухня.

Имам невероятния късмет да живея на място пълно с автентични японски ресторанти, където творят истински японци - вярвайте ми, това тяхното е без никакви преувеличения изкуство. Независимо дали става въпрос за претенциозен ресторант или за квартално кръчме. Изобилието от различни менюта е огромно. Аз например вече цяла година пробвам варианти на суши, които почти не се повтарят. Японците имат някои типични ястия, които се доближават и до няшия традиционен вкус, като например Chicken Yakitori - пилешки шишчета на скара, комбинирани с чушки и лук, досущ както ние си ги правим, само дето се сервират върху канапе от ориз с екзотични зеленчуци и сос.

Изобщо мога с дни да ви говоря за японската кухня, но това нещо трябва да се опита в автентичен вид. Вие бихте ли харесали например кебапчета, приготвени от нигериец? :D

 

Ето ви едно примерно евтино (но в същото време уникално) суши меню, приготвено в кварталното ресторантче от моите вече приятели японци:

Home_011.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ял съм 2 пъти в Екселсиор. Беше бая вкусно! Най-вкусна е сьомгатал Представям истинското суши какво ще е!

 

П.П. Не яще едно зелено топче дето е до сушито (уасаби), супер люто е!

Link to comment
Share on other sites

Ял съм 2 пъти в Екселсиор. Беше бая вкусно! Най-вкусна е сьомгатал Представям истинското суши какво ще е!

 

П.П. Не яще едно зелено топче дето е до сушито (уасаби), супер люто е!

а колко струва сьомгата и сушито в ексцелзиора

Link to comment
Share on other sites

Ял съм 2 пъти в Екселсиор. Беше бая вкусно! Най-вкусна е сьомгатал Представям истинското суши какво ще е!

 

П.П. Не яще едно зелено топче дето е до сушито (уасаби), супер люто е!

 

Уасабито (един вид много силна горичца) не се яде директно - смесва се равномерно в малка купичка с повечко соев сос и в тази смес се топват парченцата суши. Другa съществена съставка към сушито са тънко нарязаните листенца от джинджифилов корен (на снимката се вижда в леко розов цвят, до уасабито). Рибата принципно е сурова, но не изцяло - прилага се лека мариновка, някакви тайни японски рецепти. ;)

Link to comment
Share on other sites

а колко струва сьомгата и сушито в ексцелзиора

 

1 порция суши (6 парченца + паничка соев сос) е около 6 лв.

 

Уасабито (един вид много силна горичца) не се яде директно - смесва се равномерно в малка купичка с повечко соев сос и в тази смес се топват парченцата суши.

 

Първият път това не го знаех и налапах цялото уасаби. :nugget: Годното със соса е, че сушите винаги ми се разпада като го топна. Някой става ли да ме даде съвет как точно да топвам сушито. Или е по-добре да го поливам със соса?

Link to comment
Share on other sites

1 порция суши (6 парченца + паничка соев сос) е около 6 лв.

Първият път това не го знаех и налапах цялото уасаби. :nugget: Годното със соса е, че сушите винаги ми се разпада като го топна. Някой става ли да ме даде съвет как точно да топвам сушито. Или е по-добре да го поливам със соса?

 

Това, че се разпада е ясен признак за суши, което е много далече от истината. Никога не ми се е случвало суши да се разпада - дори при отхапване само на половинка. Освен това сушито задължително се "оперира" само с клечки - така може да си го подмяташ както си искаш. С вилица или друг инструмент изобщо не става номера. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Между другото някой да е мяркал тоя новия сушибар в Пловдив? Има разни билборди из града, като единствения "адрес" който пише там е "Срещу Новотела". Е, обиколихме с един приятел около Новотела, никъде не се вижда (пък и предполагам няма да е някакво супер скрито и трудно видимо)?

Link to comment
Share on other sites

Не става ли въпрос за Лайт Бара, който е точно срещу новотела? Представлява една градинка с кръгъл бар.

А мейжу другото, ясно е, че с това не можеш да се наядеш, но все пак това в Екселсиор колко е като големина?

Godfather, каде живееш ти? Прати ни една такава кутийка по пощата да опитаме! Аз и аз много искам да се запозная с японската кухня и култура като цяло!

Link to comment
Share on other sites

Ми на билборда не пишеше име, само Sushi Bar с поразкривен, азиатски тип шрифт и слогана е "Новата мания". Трябва да погледна пак, утре ще минавам оттам и ще го проверя.

 

А Godfather е от... далече ;)

Link to comment
Share on other sites

Мда за Уайт бара става въпрос... Само, че още не предлагат суши или аз не съм разбрал правилно, защото като отидох ми бе имрънкано нещо от тоя род..

Link to comment
Share on other sites

има билборд и на "сентръл шарк" в тракия там също предлагат суши, дори в някой заведения по центъра като "Олимп" нали има едни такива дет се слагат рекламни картички за посетителите има такава картичка , смятам скоро и аз да посетя "шарк-а" за да вида закво става въпрос ;)

Link to comment
Share on other sites

Мда за Уайт бара става въпрос... Само, че още не предлагат суши или аз не съм разбрал правилно, защото като отидох ми бе имрънкано нещо от тоя род..

Аз пък бях...и хоратя с които бях хапнаха...ама аз не ям риба. :)

Link to comment
Share on other sites

има билборд и на "сентръл шарк" в тракия там също предлагат суши, дори в някой заведения по центъра като "Олимп" нали има едни такива дет се слагат рекламни картички за посетителите има такава картичка , смятам скоро и аз да посетя "шарк-а" за да вида закво става въпрос ;)

 

Не,че нещо, ама според мен кухнята им е много гадна. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

аа за кухнята незнам от както е рибен ресторант не съм ходил понеже по принцип риба не ям просто отбелязах за билборда иначе съм навит да пробвам тва животно "суши" макар че съм доста предубеден че няма да ми хареса изобщо хем риба , хем сурова :D

Link to comment
Share on other sites

Aз миналата седмица бях там, обаче не ядох риба, а няква супа. :D

Просто още от началото бях скептично настроена, и после като донесоха на моя човек рибата иии

се зарадвах,че не съм си поръчвала.

 

А относно сушито - не,мерси. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Последно тоя white bar съвпада ли с happy бара или просто сме уникално кьорави, та не го виждаме? Ако не е така, дайте инструкции как да стигнем от новотела до уайт бара, като за олигофрени. Също може и снимка от Гугъл Ърт :)

Link to comment
Share on other sites

Е за Пловдив не знам, но в София от време на време хапвам суши, приготвено от корейци, в ресторантчето, в което работя. Не е лошо, но по мое мнение не е нищо особено. Предпочитам чисто корейското 'манду' - Краси Радков например вече му стана сериозен фен :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...